Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Projekt „Jasło – moje miasto, mój dom” już gotowy. Teraz czeka na ocenę

10

Miasto Jasło jako jedno spośród 54 miast miało możliwość złożenia projektu do II etapu konkursu w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. Projekt „Jasło – moje miasto, mój dom”, nad którym od stycznia pracowało w sumie ponad 40 osób reprezentujących różne środowiska, został złożony do oceny. Na Podkarpaciu o 100 proc. dofinansowanie w wysokości 10 mln euro ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, rywalizuje w sumie siedem miast.

Nad przygotowaniem miejskiego projektu pracowały dwa zespoły. Jeden z nich opracowywał Program Rozwoju Lokalnego (PRL), a drugi Program Rozwoju Instytucjonalnego (PRI). Przy czym PRL został podzielony na 6 obszarów:

społeczny

gospodarczy

środowiskowy

przestrzenny

inteligentnego zarządzania miastem

finansowania rozwoju miasta

W skład obydwu zespołów wchodziło ponad 40 osób z różnych środowisk m.in. z Urzędu Miasta w Jaśle, Starostwa Powiatowego, Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, Związku Gmin Dorzecza Wisłoki czy organizacji pozarządowych. W prace również zostali włączeni mieszkańcy (badania ankietowe, prace w zespołach).

Łącznie przygotowano 37 przedsięwzięć, w tym 32 przedsięwzięcia podstawowe (w 100% finansowane ze środków EOG NMF) oraz 5 przedsięwzięć uzupełniających (finansowanych ze środków Miasta). Wśród przygotowanych zadań 10 jest inwestycyjnych. Są to:

przedsięwzięcia inwestycyjne (podstawowe):

budowa drogi KDZ 5 w strefie inwestycyjnej,

odwodnienie terenu w strefie inwestycyjnej,

budowa Centrum Komunikacyjnego,

miejski designe,

rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego,

Centrum Aktywnego Seniora,

ścieżka edukacyjna;

przedsięwzięcia inwestycyjne (uzupełniające):

budowa mieszkań (TBS),

zakup autobusów

budowa ścieżek rowerowych.

Poza tym przygotowano również 27 projektów nieinwestycyjnych, które dotyczą przede wszystkim:

podnoszenia kwalifikacji i kompetencji mieszkańców (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, osoby wykluczone);

budowania tożsamości mieszkańców poprzez działania kulturalne i edukacyjne;

budowania relacji na płaszczyźnie samorząd-mieszkaniec oraz samorząd-gospodarka-mieszkaniec;

wspierania organizacji pozarządowych;

edukacji ekologicznej;

poprawy dostępności;

usprawnienia działalności administracji.

Obecnie przygotowany przez Miasto Jasło projekt poddawany jest ocenie formalnej i merytorycznej. Planowany termin oceny to I kwartał 2021 r. Możliwość dofinansowania w wysokości 10 mln euro otrzyma jednak tylko 15 spośród 54 miast.

Warto zaznaczyć, że w prace nad projektem zaangażowanych zostało wielu partnerów. Zostali nimi:

Powiat Jasielski,

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki;

Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców;

Fundacja Aktywna Galicja;

Caritas Diecezji Rzeszowskiej;

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Jaśle;

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”

Podkreślić należy, że w przygotowaniu projektu, w kilkudziesięciu różnego rodzaju spotkaniach, udział wzięło:

454 osoby w spotkaniach konsultacyjnych

485 osób w warsztatach diagnostyczno-projektowych

2 449 osób w badaniach ankietowych

18 osób w konsultacjach on-line.

To bardzo budujące, bo oznacza, że rozwój naszego miasta jest bardzo ważny dla wielu jego mieszkańców. Dziękujemy za zaangażowanie i za poświęcony czas. Za wypełnienie kierowanych do Państwa ankiet i udział w pracach zespołu. Każdy głos był dla nas bardzo ważny, tym bardziej, że potrzeby wskazane przez mieszkańców, różniły się od tych wskazanych przez uczestników Zespołu Miejskiego. Co ważne to właśnie opinie wyrażone przez Państwa pomogły nam w opracowaniu dokumentów dotyczących rozwoju naszego miasta.

Dziękujemy, razem możeMY więcej !

Więcej informacji dotyczących projektu Jasło, moje miasto, mój dom można znaleźć pod linkiem https://um.jaslo.pl/pl/rozwoj-lokalny/

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 20.11.2020, 09:06
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ gfd
dnia 20.11.2020, 10:12
Ocena
komentarza:
-8
oby grosza nie dali na to zapyziale miasto,niech sie inni rozwijaja,nasze elity roztrwonia kase w takich dziadostwach jak tbs czy winiarze!!!
@ Januszex kompany
dnia 21.11.2020, 19:03
Ocena
komentarza:
-2
umrze śmiercią powolną. kiedys to miasto tworzyli ludzie, tych ludzi już tam nie ma. dzieci i starcy, tyle tam zostało.
@ Tysia
dnia 20.11.2020, 12:38
Ocena
komentarza:
7
Dziękuję, niech się uda!
@ kul
dnia 20.11.2020, 13:36
Ocena
komentarza:
10
proj ekt wymiana piecy weglowych na gazowe nie rozpoczeta a powinna byc na finiszu miasto przeprasza czysta wisloka przeprasza bo to nie ich wina a tu nastepny oni sie wtych urzedach wykoncza jak im tyle projektow bedadawac do realizacjiZYCZE POWODZENIA
@ dragoness
dnia 20.11.2020, 13:59
Ocena
komentarza:
-1
"Budowa ścieżek rowerowych" brzmi przerażająco.
@ Xyz
dnia 20.11.2020, 18:27
Ocena
komentarza:
-3
Ludzie gdzie maseczki i
@ Do wszystkoch
dnia 23.11.2020, 05:19
Ocena
komentarza:
-1
Po jakiego te ścieżki rowerowe dla kilku zapaleńców co na starość chce sobie coś udowodnić. Jeździ to po głównych drogach i drze paje że kierowcy nie uważają. Posadzić go do ciężarówki i niech jedzie za takim wyzwolonym kolarzem może w końcu zrozumie tych nie dobrych kierowców. Do projektów i konsultacji wzwano specjalistów (z kurii to sami fachowcy) już pokazali co potrafią.Slabo to widzę pewnie nas taki duży zasiłek ominie bezpowrotnie jak już to bywało.
@ Strox
dnia 23.11.2020, 10:48
Ocena
komentarza:
4
Rowerzysta to taki sam uczestnik ruchu jak każdy. Im więcej ścieżek rowerowych tym myniej rowerzystów na drogach. Nie widzisz zależności ? A z drugiej strony co chcą udowodnić otłuszczeni hamburgerami 120 kilowcy w dużych samochodach ? Rekompensata rozmiaru ?
@ Do strox
dnia 25.11.2020, 04:17
Ocena
komentarza:
0
No właśnie po ścieżkach rowerowych, nie po głównych drogach. Owszem uczestnik ruchu nie zdyscyplinowany i utrudniający ruch na drodze. Czasy się zmieniają,ludzie już się nie szwedaja po drodze tylko od tego
są chodniki. W Cywilizowanym świecie każdy dba o swoje i innych bezpieczeństwo twojego wpisu wychodzisz że nie.
@ logos
dnia 25.11.2020, 12:02
Ocena
komentarza:
0
jak nie ma ścieżek to gdzie mają jeździć ? Tą samą ścieżką myślenia: TIRY na tory i nie będzie problemu.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105