Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Przekładnie zębate. Do czego służą?

6

Koła zębate są składnikiem przekładni zębatych, które człowiek wykorzystywał już wiele tysięcy lat temu. Już w starożytności robotnicy i rzemieślnicy wykorzystywali do swojej pracy proste mechanizmy zębate, których zasadnicza zasada działania nie zmieniła się od stuleci.

 

Współczesne mechanizmy zębate to elementy współtworzące przekładnie zębate. Odgrywają ważną rolę, ponieważ umożliwiają działanie różnych mechanizmów zamocowanych w maszynach. Obecnie ta technika jest już opanowana do perfekcji. Jej zasada działania jest jednak dość prosta – służy do przenoszenia przenoszeniu napędu. Jest możliwe dzięki zazębiającym się ze sobą kołom zębatym, które dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

Krótka historia mechanizmów zębatych

Czy wiedzieliście, że aż do przełomu XVIII i XX w. przekładnie zębate wykorzystywali głównie zegarmistrzowie? Dopiero po wynalezieniu i upowszechnieniu maszyny parowej zaczęły odgrywać też ważną rolę w innych gałęziach przemysłu. Na przykład w późniejszych stuleciach stały się elementem konstrukcji silnika elektrycznego, a także turbiny parowej. Z czasem zostały włączone w wyposażenie pierwszych samochodów.

Dalsze dekady XX wieku przyniosły wzrost zapotrzebowania na przekładnie zębate. Szczególnie w branży maszynowej, gdzie wynalezienie precyzyjnych metod obróbki ujawniło ogromny popyt na te mechanizmy i ich uniwersalny charakter. Obecnie tego typu przekładnie montuje się w wielu rodzajach urządzeń i maszyn.

Dlaczego przekładnie zębate są tak uniwersalne?

Na możliwość szerokiego zastosowania przekładni zębatych wpływ ma przede wszystkich parametr o nazwie przełożenie. Oznacza on stosunek ilości obrotów koła napędzającego do ilości obrotów koła napędzanego. Jeśli zazębienie wykonano jest w sposób idealny oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia on bardzo wysoką sprawność zazębienia i poprawia działanie całego układu. Dodajmy też, że skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi jest bardzo kompaktowa, jeśli porównamy ją do innych przekładni o podobnej mocy. W konsekwencji przekładnie zębowe nadają się do instalowania w szerokiej gamie różnych mechanizmów.

Teraz trochę przykładów. Gdzie zastosowanie znalazły przekładnie zębate? Nie tylko w pojazdach spalinowych oraz silnikach. Montuje się je także w samolotach, dźwigach, młynach, okrętach oraz obrabiarkach. Wykorzystuje się je też powszechnie podczas produkowania maszyn rolniczych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Dodatkowo przekładnie zębowe o dużej mocy popularnością cieszą się też we współczesnym budownictwie. Tu cenione są ich właściwości pozwalają redukować koszty realizacji projektów.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA - Akcesoria CNC, który jest importerem niezbędnych części wchodzących w skład niemalże każdej maszyny, takich jak: łożyska, pasy klinowe, pasy zębate, koła zębate, silniki krokowe.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 05.09.2020, 08:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Człowiek z lasu
dnia 05.09.2020, 19:05
Ocena
komentarza:
1
Przekładnie zębate jodełkowe obsereowane w Polsce przez Andrée Citroën zainspirowały go do otwarcia fabryki tychże, później przestawiła się na produkcje samochodów. Krokwie, po francusku chevrons, stały się symbolem tego producenta, ponieważ przekładnia ta w j. Francuskim nazywa się krokwiowă. Tak więc symbol cCitroëna powstał w głowie jego twórcy po podròży po Polsce. Taki mamy wkład w rozwój motoryzacji na świecie.
@ Rufen
dnia 05.09.2020, 21:08
Ocena
komentarza:
1
Największym wkładem polaka w motoryzacji jest skonstruowanie wycieraczek samochodowych które seryjnie zaczął montować Ford
@ prz
dnia 08.09.2020, 20:44
Ocena
komentarza:
-1
Proszę mi wytłumaczyć "służy do przenoszenia przenoszeniu napędu"
@ life
dnia 14.09.2020, 17:23
Ocena
komentarza:
0
Generalnie tak
.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105