Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Przekładnie zębate. Do czego służą?

6

Koła zębate są składnikiem przekładni zębatych, które człowiek wykorzystywał już wiele tysięcy lat temu. Już w starożytności robotnicy i rzemieślnicy wykorzystywali do swojej pracy proste mechanizmy zębate, których zasadnicza zasada działania nie zmieniła się od stuleci.

 

Współczesne mechanizmy zębate to elementy współtworzące przekładnie zębate. Odgrywają ważną rolę, ponieważ umożliwiają działanie różnych mechanizmów zamocowanych w maszynach. Obecnie ta technika jest już opanowana do perfekcji. Jej zasada działania jest jednak dość prosta – służy do przenoszenia przenoszeniu napędu. Jest możliwe dzięki zazębiającym się ze sobą kołom zębatym, które dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/278-mechanika/listwy-i-kola-zebate/kola-zebate

Krótka historia mechanizmów zębatych

Czy wiedzieliście, że aż do przełomu XVIII i XX w. przekładnie zębate wykorzystywali głównie zegarmistrzowie? Dopiero po wynalezieniu i upowszechnieniu maszyny parowej zaczęły odgrywać też ważną rolę w innych gałęziach przemysłu. Na przykład w późniejszych stuleciach stały się elementem konstrukcji silnika elektrycznego, a także turbiny parowej. Z czasem zostały włączone w wyposażenie pierwszych samochodów.

Dalsze dekady XX wieku przyniosły wzrost zapotrzebowania na przekładnie zębate. Szczególnie w branży maszynowej, gdzie wynalezienie precyzyjnych metod obróbki ujawniło ogromny popyt na te mechanizmy i ich uniwersalny charakter. Obecnie tego typu przekładnie montuje się w wielu rodzajach urządzeń i maszyn.

Dlaczego przekładnie zębate są tak uniwersalne?

Na możliwość szerokiego zastosowania przekładni zębatych wpływ ma przede wszystkich parametr o nazwie przełożenie. Oznacza on stosunek ilości obrotów koła napędzającego do ilości obrotów koła napędzanego. Jeśli zazębienie wykonano jest w sposób idealny oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia on bardzo wysoką sprawność zazębienia i poprawia działanie całego układu. Dodajmy też, że skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi jest bardzo kompaktowa, jeśli porównamy ją do innych przekładni o podobnej mocy. W konsekwencji przekładnie zębowe nadają się do instalowania w szerokiej gamie różnych mechanizmów.

Teraz trochę przykładów. Gdzie zastosowanie znalazły przekładnie zębate? Nie tylko w pojazdach spalinowych oraz silnikach. Montuje się je także w samolotach, dźwigach, młynach, okrętach oraz obrabiarkach. Wykorzystuje się je też powszechnie podczas produkowania maszyn rolniczych oraz artykułów gospodarstwa domowego. Dodatkowo przekładnie zębowe o dużej mocy popularnością cieszą się też we współczesnym budownictwie. Tu cenione są ich właściwości pozwalają redukować koszty realizacji projektów.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA - Akcesoria CNC, który jest importerem niezbędnych części wchodzących w skład niemalże każdej maszyny, takich jak: łożyska, pasy klinowe, pasy zębate, koła zębate, silniki krokowe.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 05.09.2020, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ life
dnia 14.09.2020, 17:23 · Zgłoś
Generalnie tak
.
Odpowiedz
-1
@ prz
dnia 08.09.2020, 20:44 · Zgłoś
Proszę mi wytłumaczyć "służy do przenoszenia przenoszeniu napędu"
Odpowiedz
1
@ Człowiek z lasu
dnia 05.09.2020, 19:05 · Zgłoś
Przekładnie zębate jodełkowe obsereowane w Polsce przez Andrée Citroën zainspirowały go do otwarcia fabryki tychże, później przestawiła się na produkcje samochodów. Krokwie, po francusku chevrons, stały się symbolem tego producenta, ponieważ przekładnia ta w j. Francuskim nazywa się krokwiowă. Tak więc symbol cCitroëna powstał w głowie jego twórcy po podròży po Polsce. Taki mamy wkład w rozwój motoryzacji na świecie.
Odpowiedz
1
@ Rufen
dnia 05.09.2020, 21:08 · Zgłoś
Największym wkładem polaka w motoryzacji jest skonstruowanie wycieraczek samochodowych które seryjnie zaczął montować Ford
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657