Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Przemoc - największa w mieście

36

Zespół interdyscyplinarny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle będzie realizował program przeciwdziałania przemocy w mieście do 2015 roku. Niepokojąca jest liczba zjawisk przemocy w rodzinie, która na rok 2010 przekroczyła sześćset, a w samym Jaśle wyniosła dwieście pięćdziesiąt dziewięć.

- Policjanci na terenie powiatu jasielskiego prawie codziennie podejmują interwencje domowe. Bardzo często to właśnie oni jako pierwsi wchodzą do domu, w którym zaistniała przemoc, identyfikują ten problem, często muszą obezwładnić i zatrzymać osoby agresywne wobec członków swojej rodziny. Podczas interwencji policjanci przede wszystkim chronią życie, zdrowie i mienie ofiar, udzielają im wszelkiej pomocy oraz informują o przysługujących uprawnieniach – poinformował podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

W ubiegłym roku interwencji domowych było 1. 576, w tym 618 dotyczyło zjawiska przemocy w rodzinie. Większość przypadków dotyczyła tych samych rodzin. Są one pod nadzorem dzielnicowego, sądu bądź ośrodków pomocy społecznej.

W skład zespołu funkcjonującego na terenie miasta Jasła wchodzą: Szpital Specjalistyczny w Jaśle,  Ośrodek Pomocy Rodzinie i Szkole „Arka Młodych” w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Jaśle, Prokuratura Rejonowa w Jaśle, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle, Sąd Rejonowy w Jaśle – Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle  Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jaśle.


Kampania „Stopprzemocy” będzie kontynuowana w szkołach, by uwrażliwiać młodzież. Skierowana jest również do nauczycieli, rodziców i wychowawców, by szkolić ich z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Przemoc może być nie tylko fizyczna, ale psychiczna, zaniechanie wobec osób starszych czy niepełnosprawnych. Chcemy wyjść do społeczeństwa, bo z naszych diagnoz wynika, że w szkołach uczniowie, młodzież przemoc rozumieją poprzez zadawanie bólu cielesnego – wyjaśnia Dorota Lignar, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Jaśle, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego.

- Problemy przemocy spotyka się w kontekście rodziny i problemu alkoholowego, dlatego że najpierw należy postawić diagnozę,  a dopiero później pomagamy rodzinie. Przemoc wobec innych jest spowodowana ogromną niedojrzałością emocjonalną rodziców, nie odpowiedzialnością, brakiem wiedzy i nawet zaburzeniem emocjonalnym. Myślę, że ludzie poprzez frustrację odreagowują na dziecku. Nie mają pełnej kontroli nad opanowaniem swoich emocji – podkreśliła Donata Gryziec, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle.

Zespół interdyscyplinarny nie pobiera wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Więcej informacji można na ten temat uzyskać na stronie < STOPrzemocy>.

(icz)

Napisany dnia: 16.01.2012, 20:04 , Tagi: UM Jasło, KPP Jasło, Szkoła, Jasło, Andrzej Czernecki
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Sven
dnia 16.01.2012, 20:20
Ocena
komentarza:
-20
Nie wiem komu jest potrzebna postkomunistyczna milicja do szczęścia chyba nikt normalny nie kojarzy policji z czymś dobrym nawet jak cię zatrzyma na drodze-POLICJANCI robią z nich bohaterów bo boi się władza rozruchów dla mnie osobiście to zbiry mam na to dowody... Zrobił bym tak jak ten facet z tego filmu jak by do mnie podskoczyli taki spychaczy to tylko 5 kabli do kupy i jedziesz !
http://www.youtube.com/watch?v=_yOKgYJggnI
@ Do Sven
dnia 16.01.2012, 23:03
Ocena
komentarza:
7
Wiesz spychacz to powinien rozwalić Twój dostęp do neta. Nie byłby wtenczas Twoich głupich komentarzy.
@ Sven
dnia 16.01.2012, 23:30
Ocena
komentarza:
-24
Nie ma takiego pojazdu,którego bym nie potrafił uruchomić i nim kierować więc nie podskakiwać---DOBRZE RADZE PRZESTĘPCZA ADMINISTRACJO...
@ do moderatora w sprawie " sven&quot
dnia 17.01.2012, 09:40
Ocena
komentarza:
11
Proszę więcej nie publikować komentarzy tego głąba. Dziękuję.
@ Kamil
dnia 16.01.2012, 20:24
Ocena
komentarza:
0
Fajna blondyna - pierwsza po prawej. takie w drogówce mógłbym płacić w ciemno.
@ man
dnia 17.01.2012, 10:03
Ocena
komentarza:
-1
Te 2 ciemne z lewej tez niczego sobie. Dalbym sie tym paniom wychlostac:-P
@ hihihi
dnia 18.01.2012, 06:37
Ocena
komentarza:
0
Jeśli szaliczek w krateczkę Blueberry jest oryginalny, to kosztował ok 1500zł. Pięknie jak na Dyrektorkę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a jeśli to podróba, to Policja do pracy :-)
@ Sven
dnia 16.01.2012, 20:25
Ocena
komentarza:
9
Przemoc dobre sobie glina niby obrońca niech powiedzą ile się w Jaśle i okolicach przez nich powiesiło się ludzi puszczali nawet programy ,,Ekspres Reporterów,, o ich bohaterskich wyczynach...
@ NowoPRAWICOWY
dnia 18.01.2012, 09:25
Ocena
komentarza:
2
Normalni ludzie nie mają do czynienia z policją tylko PATOLOGIA i LUMPENPROLETARIAT, a co patologia i lumpenproletariat robi w wolnym czasie by zwrócić uwagę policji każdy normalny wie i odpowiada: więcej policji z większymi pensjami (zwalniać urzędników i zbędnych nauczycieli przy niżu demograficznym, a zatrudniać więcej policjantów, żołnierzy, pograniczników, strażników i ratowników i dobrze opłacać i egzekwować prawo, ZERO TOLERANCJI dla łamiących porządek i zakłucających spokój współobywateli). Im mniej PATAOLOGII i LUMPENPROLETARIATU w Polsce tym państwo i naród silniejsze i rozwojowe.
@ Sven
dnia 19.01.2012, 12:11
Ocena
komentarza:
-1
Co za debil ten nowoprawicowy przezytajce co napisał kmiotek.
@ KONRAD
dnia 16.01.2012, 20:26
Ocena
komentarza:
22
Jak zwykle na przemoc najlepsza jest administracja.Ona potrafi rozwiązać wszystko i do końca,nie zastanawiając się nad przyczynami zjawiska.A przecież to jest oczywiste: powszechna bieda,brak perspektyw,pracy,bycia potrzebnym(ludzkie cechy-prawda?) rodzi albo depresje,albo agresje...Tylko zmiana w myśleniu tych co są u władzy,może to zmienić.Ale najpierw trzeba wyeliminować tych ,co ją sprawują.A to jest cholernie trudne... Zatem przemoc pewnie będzie wzrastać,a wraz z nią liczba intratnych posad do spraw walki z wiatrakami...Zespół zaś,pięknie nazwany "interdyscyplinarnym" służyć będzie temu celowi-namiętnie!!!
@ Mateusz
dnia 16.01.2012, 20:59
Ocena
komentarza:
6
100% racji, liczba tych instytucji jest szokująca. socjal socjal socjal. Nie ma ducha w narodzie tylko strach.
@ darko
dnia 16.01.2012, 20:35
Ocena
komentarza:
6
szopka i tyle
@ zareaguj
dnia 16.01.2012, 21:05
Ocena
komentarza:
2
Najważniejsze przesłanie to "zareaguj". Jesteś świadkiem przemocy fizycznej czy psychicznej zareaguj. Nie zasłaniaj się stwierdzeniem, że zrobią to inni.Trzymam kciuki za cały zespół.
@ tom
dnia 16.01.2012, 21:12
Ocena
komentarza:
2
mam nadzieję że w odległych gminach powiatu jasielskiego zespół y działają tak samo !!! na wsiach pomoc jest potrzebna najbardziej. znieczulica jest tam ogromna !!!
@ KAFARRRR
dnia 16.01.2012, 21:29
Ocena
komentarza:
-9
Fajna ta blądyneczka!!!może PÓJDZIE zemną na RANDKĘ!!!
@ wojtq
dnia 16.01.2012, 22:54
Ocena
komentarza:
15
Może i pójdzie ale nie umawiaj się z nią przez sms bo na widok ortografów jej się odechce...
@ ROM
dnia 17.01.2012, 23:33
Ocena
komentarza:
-1
Fajna ta blądyneczka!!!może PÓJDZIE zemną na RANDKĘ!!!

1o piwo za dużo wypiłeś jedz na komendę i zapytaj czy pójdzie !!!
@ Reasumując
dnia 16.01.2012, 23:11
Ocena
komentarza:
10
Tam gdzie nie ma problemów alkoholowych to nie ma przemocy?
Szczerze w to wątpie niestety.
@ lol
dnia 17.01.2012, 03:55
Ocena
komentarza:
5
a ja tam wypić bardzo lubię chociaż problemów z tym nie mam i po spożyciu zawsze 0 agresji, a wręcz przeciwnie :) barany wodę piją, a nie wódkę. a wracając do właściwego tematu... i tak nie da się tego problemu nie da się rozwiązać, choćby się naprawdę chciało. część ofiar się boi, część nie chce "sprzedawać" najbliższych... sąsiedzi też nie powiedzą, bo nie ich sprawa. no ale dla władzy zawsze pretekst, by pochwalić się kolejnym przedsięwzięciem. przynajmniej w artykule, bo w życiu i tak nic się nie zmieni
@ losos1954
dnia 17.01.2012, 08:13
Ocena
komentarza:
0
Drodzy internauci,niektóre wypowiedzi wskazują na problemy emocjonalne piszących,co może sugerować kryzys emocjonalny.Jest na szczęście dużo wyważonych opinii.Ale w gruncie rzeczy wszyscy mają trochę racji ale działalność tych wszystkich organizacji ma naturalną czynność wynikającą z ich statutowej działalności.Koordynacja dzialań zawsze stanowi podniesienie wartości pomocy.wszystkiego dobrego w Nowym Roku.Pozdrawiam
@ Lidka
dnia 17.01.2012, 08:19
Ocena
komentarza:
8
Jak głośno było w tej sprawie już rok temu, cała zadyma nawet na onecie były zdjęcia. Powstała komisja w której skład weszli m.in: Dziekan Paszek, burmistrz, osoba z poradni z Drorcowej, z MOPS-u. Skończyło się na tym że 1 raz przyszła Pani na wywiad do mnie, bo u mnie też była przemoc. Od tamtej pory nikt się nie odezwał. Znowu dużo słów i deklaracje i panie piękne, tylko nic z tego dla nas dotkniętych przemocą nie wynika. Potak słów a działań zero. Nie chcę już nawet słyszeć o tym, dajcie spokój, a MOPS to szkoda słów nikt się u mnie nie pojawił, ważne że mają ciepłą POSADKĘ.
@ aaa
dnia 17.01.2012, 09:25
Ocena
komentarza:
7
dajcie ludzion prace dobra place i naprawde nie trz eba im dzielnicowego
@ obserwator
dnia 17.01.2012, 13:06
Ocena
komentarza:
4
Założenia na pewno są dobre.Należało by się zastanowić jednak czy ludzie tam działający aby na pewno są właściwi.Jak może udzielać porad pani "psycholog" która sama ze sobą ma problem-nie ma pełnej kontroli nad opanowaniem swoich emocji!!!Kto ją tam umieścił? Niech Ona popracuje sama nad sobą .Jej obecność tam to jedna wielka kpina!!! Jak taki człowiek mógł zostać psychologiem wporadni szkolnij?
@ w tej sprawie
dnia 17.01.2012, 14:16
Ocena
komentarza:
2
policja sąd dzielnicowi czekają az pobita kobieta czy dzieci sami złozą zażalenie a to sie powinno zmienic!!! czlowiek krzywdzony bity boi sie sam zacząć dzialac. nigdy sie nie przyzna ze jest ofiara bo boi sie dalszych konsekfencji powinien powstać w jasle dom samotnej matki by te kobiety miały choc iskierke nadzieji ze ich zycie moze wygladac inaczej
@ nieufny
dnia 17.01.2012, 14:49
Ocena
komentarza:
1
powołany zespół ma wiadomości teoretyczne, praktycznych ... zero.
@ CC...
dnia 17.01.2012, 16:53
Ocena
komentarza:
2
Niech działają ,bo w pracy nic też nie robią , wymienione organizacje, niby społeczne ...!
@ obywatel
dnia 17.01.2012, 16:58
Ocena
komentarza:
3
Po zachowaniu urzędników jakoś trudno uwierzyć żeby chcieli dobrze dla społeczeństwa. Jak będą traktować ludzi tak jak w urzędach, to szoda poruszać problem, urzędnicy zapomnieli, że to oni są dla obywateli a nie odwrotnie.
@ NK
dnia 17.01.2012, 17:25
Ocena
komentarza:
2
Nie tylko urzędnicy są dla ludzi , ale też policja i inni . Ale ich zachowanie w nie których sytuacjach jest skandaliczna ...nie dorośli do nie której sytuacji ...!
@ LOLO
dnia 17.01.2012, 18:40
Ocena
komentarza:
1
Przynajmniej coś robią, a wy tylko piszecie głupie komentarze i w stołek pierdzicie nieroby!
@ abc
dnia 17.01.2012, 19:58
Ocena
komentarza:
1
fajna pani policjant tylko uśmiech na drugi raz mina taka poważna
@ zenek
dnia 17.01.2012, 20:16
Ocena
komentarza:
3
dajcie ludzią pracę to nie będą miec czasu na pijanstwo i przemoc
@ lesmian.com
dnia 18.01.2012, 17:33
Ocena
komentarza:
0
I uczcie dzieci historii swojego miasta.Czy istnieje jeszcze ul 17 Stycznia? Z czym się ta nazwa wiąże? Tylu wielopartyjnych pajaców w RM i Starostwie,ale żaden nie uruchomił swojej propagandy,nikt nie wspomniał ani słowem o tamtych wydarzeniach.Czy to teraz niepoprawne polityczne? Sami dupki nie wiecie czego chcecie i boicie się własnego cienia...
@ xxx
dnia 20.01.2012, 11:17
Ocena
komentarza:
0
ta pomoc dla ofiar przemocy dobra jest na papierze i w telewizji a nie w rzeczywistosci,Wiem coś na ten temat bo sama byłam ofiarą przemocy przez 17 lat a czułam sie jak oskarżona a wionowajca kpił z wszystkich organów bo nic nigdy mu za to nie było.
@ pseudonim
dnia 22.01.2012, 01:14
Ocena
komentarza:
0
HAhaha patologia Jasielska była, jest i będzie zawsze. A każdy projekt zwalczający tego typu sytuację jest śmieszny i służy tylko do wyciągania kasy. Skoro już raz płacimy w podatkach na ochronę itd itd to czemu nie zamykają tych co powinni. Zamiast wydawać pieniądze na kolejny projekt ( ktoś musi wymyślić i wdrożyć więc dostanie wypłatę) przekażcie na pomoc pokrzywdzonym rodzinom. Wydawanie pieniędzy na kilka kartek projektu które nic nie zmienią jest śmieszne i pokazuje jak bardzo poważnie nasze miasto podchodzi do skrzywdzonych obywateli. Wpierw się nachapać a ochłapy dla motłochu.
@ nick
dnia 08.05.2013, 15:46
Ocena
komentarza:
0
kocham syna donaty gryziec
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Cały czas trwają poszukiwania jaślanina w Tatrach na Słowacji

  Do tej pory ratownikom górskim nie udało się odnaleźć 50-letniego jaślanina, który w sobotę zaalarmował służby, że jest poszkodowany i nie może samodzielnie kontynuować wyprawy. Horska Zachranna Służba we wtorkowym komunikacie poinformowała, że dalsze działania poszukiwawcze zostaną dzisiaj wznowione.

   

 • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

  W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

 • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

   

  Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

 • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

  Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

 • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

  W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

 • Szpital otrzymał ponad 7 mln zł na przebudowę i doposażenie SOR

  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odebrała dzisiaj z rąk starosty Adama Pawlusia czek na kwotę ponad 7,5 mln zł. Środki przyznane na przebudowę SOR oraz pracowni diagnostycznych wraz z adaptacją pomieszczeń oraz zakup potrzebnego sprzętu pochodzą z Funduszu Medycznego. - Prace rozpoczną się niezwłocznie od zaprojektowania, a następnie wyboru wykonawcy robót – podkreśla Beata Trzop, dyrektor jasielskiego szpitala.<FOTORELACJA>

 • Pies Kudłaty – nowy salon groomerski na mapie Jasła

 • Czarni z kolejnym wysokim zwycięstwem w lidze. Jaślanie rozbili osłabione Zamczysko Odrzykoń 5:0

   

  Czarni Jasło kroczą w tym sezonie od zwycięstwa do zwycięstwa. W minioną sobotę (23 września) podopieczni trenera Mateusza Ostrowskiego zmierzyli się na własnym stadionie z Zamczyskiem Odrzykoń. Osłabieni kadrowo goście zainkasowali aż pięć goli. Trzy trafienia padły łupem Karola Potery.

 • „To mogą być ostatnie demokratyczne wybory”

  Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się konferencja z udziałem polityków oraz kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiego z okręgu 22 przemysko-krośnieńskiego do polskiego parlamentu. Wśród nich były osoby znane z Jasła, które apelowały do mieszkańców o podjęcie właściwej decyzji 15 października.

 • Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!

   

  Mieszkańcy Podkarpacia chętnie poszukują pracy za granicą. Dużą popularnością cieszy się wśród nich między innymi Holandia. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców, w tym właśnie kraju, poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, w szczególności jednak na produkcji przy rybach. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • W Jaśle powstaną dwa zielone przystanki

  W centrum Jasła powstaną dwa zielone przystanki. Zadanie jest realizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657