
Przemoc - największa w mieście
Zespół interdyscyplinarny działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle będzie realizował program przeciwdziałania przemocy w mieście do 2015 roku. Niepokojąca jest liczba zjawisk przemocy w rodzinie, która na rok 2010 przekroczyła sześćset, a w samym Jaśle wyniosła dwieście pięćdziesiąt dziewięć.
- Policjanci na terenie powiatu jasielskiego prawie codziennie podejmują interwencje domowe. Bardzo często to właśnie oni jako pierwsi wchodzą do domu, w którym zaistniała przemoc, identyfikują ten problem, często muszą obezwładnić i zatrzymać osoby agresywne wobec członków swojej rodziny. Podczas interwencji policjanci przede wszystkim chronią życie, zdrowie i mienie ofiar, udzielają im wszelkiej pomocy oraz informują o przysługujących uprawnieniach – poinformował podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
W ubiegłym roku interwencji domowych było 1. 576, w tym 618 dotyczyło zjawiska przemocy w rodzinie. Większość przypadków dotyczyła tych samych rodzin. Są one pod nadzorem dzielnicowego, sądu bądź ośrodków pomocy społecznej.
W skład zespołu funkcjonującego na terenie miasta Jasła wchodzą: Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Ośrodek Pomocy Rodzinie i Szkole „Arka Młodych” w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Jaśle, Prokuratura Rejonowa w Jaśle, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle, Sąd Rejonowy w Jaśle – Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Jaśle Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jaśle.
Kampania „Stopprzemocy” będzie kontynuowana w szkołach, by uwrażliwiać młodzież. Skierowana jest również do nauczycieli, rodziców i wychowawców, by szkolić ich z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Przemoc może być nie tylko fizyczna, ale psychiczna, zaniechanie wobec osób starszych czy niepełnosprawnych. Chcemy wyjść do społeczeństwa, bo z naszych diagnoz wynika, że w szkołach uczniowie, młodzież przemoc rozumieją poprzez zadawanie bólu cielesnego – wyjaśnia Dorota Lignar, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Jaśle, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego.
- Problemy przemocy spotyka się w kontekście rodziny i problemu alkoholowego, dlatego że najpierw należy postawić diagnozę, a dopiero później pomagamy rodzinie. Przemoc wobec innych jest spowodowana ogromną niedojrzałością emocjonalną rodziców, nie odpowiedzialnością, brakiem wiedzy i nawet zaburzeniem emocjonalnym. Myślę, że ludzie poprzez frustrację odreagowują na dziecku. Nie mają pełnej kontroli nad opanowaniem swoich emocji – podkreśliła Donata Gryziec, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle.
Zespół interdyscyplinarny nie pobiera wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy.
Więcej informacji można na ten temat uzyskać na stronie < STOPrzemocy>.
(icz)
http://www.youtube.com/watch?v=_yOKgYJggnI
1o piwo za dużo wypiłeś jedz na komendę i zapytaj czy pójdzie !!!
Szczerze w to wątpie niestety.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: -20