Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Przygotowanie auta do sprzedaży lub zastawu - co zrobić?

2

Kiedy chcemy sprzedać samochód lub uzyskać w oparciu o pojazd pożyczkę pod zastaw, potrzebne jest przygotowanie auta do oceny. Dokonywać może jej sam kupujący, jego mechanik lub nawet rzeczoznawca. Wszyscy zwracali będą jednak uwagę na podobne aspekty. Warto wiedzieć więc jak przygotować samochód do sprzedaży lub zastawu.

Przygotowanie auta do sprzedaży rozpocznij od zebrania dokumentacji

Wiele osób przygotowujących się do sprzedaży samochodu rozpoczyna cały proces od napraw mechanicznych, na sam koniec zostawiając zebranie potrzebnej dokumentacji. To duży błąd, ponieważ odłożenie na ostatnią chwilę papierologii kończy się często masą niepotrzebnych nerwów. Nawet jeśli trzymamy dokumenty i pisma urzędowe w jednym miejscu, ich przejrzenie oraz zidentyfikowanie potrzebnych papierów może trochę zająć. Jeszcze gorzej, jeśli odłożyliśmy je w konkretne miejsce "żeby się nie zgubiło". Kto pamięta lokalizację takich dokumentów po miesiącach czy nawet latach?

Dlatego przygotowanie auta do sprzedaży warto rozpocząć od zidentyfikowania jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia transakcji. To samo musimy zrobić wówczas, gdy bierzemy pożyczkę pod zastaw samochodu. W takich momentach dobrze mieć pod ręką następujące papiery:

 • dowód rejestracyjny pojazdu z potwierdzeniem przeglądu technicznego,
 • karta pojazdu, oczywiście, jeśli tylko została wydana
 • potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC,
 • dowód osobisty sprzedającego lub zastawiającego.

Podczas ich kompletowania można zająć się dalszymi aktywnościami związanymi z przygotowaniem samochodu do wyceny.

Przed wyceną samochodu z łatwością zajmiesz się nadwoziem

Skala trudności przygotowania auta do sprzedaży zależy przede wszystkim od tego, jak traktowaliśmy samochód podczas jego użytkowania. Nawet mocno zaniedbany pojazd może jednak skorzystać na solidnym przyłożeniu się do karoserii. Nasze auto nie będzie miało drugiej okazji na zrobienie pierwszego wrażenia, więc warto zadbać o jego prezencję. Jak tego dokonać?

W zależności od stopnia zaniedbania i zabrudzenia auta, warto:

 • umyć i wypolerować karoserię,
 • nabłyszczyć ją przy pomocy pasty lub mleczka,
 • zafundować samochodowi wizytę u lakiernika,
 • czernidłem lub sprejem do tworzyw sztucznych odświeżyć plastikowe elementy nadwozia,
 • w ten sam sposób nabłyszczyć opony.

Na wysokość pożyczki pod zastaw mogą wpłynąć szczegóły z wnętrza

Oceny samochodu i zużycia jego elementu dokonuje się częstokroć na bazie bardzo powierzchownych elementów. O ile pierwsze wrażenie wpłynąć może na nastawienie do samochodu, tak w przypadku kilku elementów wnętrza możemy pokazać, że o samochód dbaliśmy jak o własne dziecko.

Przed oddaniem go do rąk rzeczoznawcy albo kupującemu warto zadbać o:

 • wymianę na nowe tańszych elementów wnętrza takich jak podłokietniki, wykładziny czy przełączniki,
 • oczyszczenie elementów plastikowych, kratek oraz wyświetlaczy odpowiednimi środkami czystości, oraz narzędziami, od szmatek po pędzelki,
 • odświeżenie lub nawet renowację tapicerki, co w przypadku obić ze skóry może być dość skomplikowane i kosztowne, pozbycie się chemicznego zapachu środków czystości oraz choinek samochodowych, które sprawiają wrażenie sztucznych.

Dobrego wrażenia nie zrobi z kolei wyczyszczony na błysk silnik

Z podobnymi zabiegami należy z kolei uważać pod maską. To oczywiście najważniejszy element dla rzeczoznawcy albo osoby dokonującej zakupu auta. Przygotowanie do sprzedaży czy wyceny nie powinno jednak w tym zakresie wzbudzać podejrzeń. W końcu wymyty na błysk silnik nie wskaże, co dzieje się w danym samochodzie z płynami eksploatacyjnymi. Co zatem zrobić?

Przede wszystkim uporządkować wnętrze pod maską. Usunąć ewentualne trytytki, druty i taśmy, wymieniając prowizorycznie podtrzymywane części nawet na używane, ale działające. Jeżeli używamy specjalistycznych sprejów, koniecznie stosujmy się do instrukcji i pamiętajmy, że w przypadku silnika lepiej zostawić poszczególne elementy nieco przybrudzone niż odszktałcić je czy zmatowić.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.04.2021, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Umowa sprzedaży
dnia 08.04.2021, 09:28
Ocena
komentarza:
0
Sprzedałem kilka aut, którymi po wile lat jeździłem, nigdy ale to nigdy ich nie pucowałem na sprzedaż w myśl zasady "komuśik nie będę dokładnie pucował auta, niech se sam wypucuje !
@ Jdjd
dnia 11.04.2021, 13:54
Ocena
komentarza:
0
Umyc w seodku i silnik. Wlac gesty olej i chwalic jaki dobry. Nie bity wszystko oryginal bez rdzy. Pasek albo lancuszek tyle co wymienione. Bo dlugopisem napisany stan licznika przy wymianie. Auto swietne do jazdy i doinwestowane. Tak w tym grajdole te wieski sprzedaja auta hahaha
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Licytując koszulkę reprezentacyjną Piątkowskiego pomagasz Kubie Barze w rehabilitacji

   

  W październiku ubiegłego roku Kuba Bara przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Marzy o tym, aby móc wrócić do gry w piłkę. Chłopiec poddawany jest stałym zabiegom rehabilitacyjnym, co wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych. Po raz kolejny z pomocą Kubie przyszedł klub UKS 6 Jasło, który zorganizował licytację koszulki reprezentacyjnej przekazanej przez Kamila Piątkowskiego specjalnie na ten cel.

 • Rodzina, przyjaciele i politycy modlili się w intencji tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca

  10 kwietnia – ta data od jedenastu lat przypomina Polakom o katastrofie lotniczej, do której doszło w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. W sobotę 2010 r. tupolewem polecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób, w tym senator Stanisław Zając z Jasła. Dzisiaj przy grobie polityka modliła się rodzina, przyjaciele, politycy i samorządowcy.

 • Obudź w sobie pasję do wspinaczki z How High!

   

  Wspinaczka ściankowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. To doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sposób na poprawę kondycji fizycznej. Wspinać może się niemal każdy bez względy na wiek i stopień zaawansowania, także Jaśle. Taką możliwość daje ścianka wspinaczkowa w jasielskim „Ekonomiku”. Tutaj pod okiem doświadczonych instruktorów How High można z łatwością sprawdzić swoje możliwości. 

 • W Jaśle powstanie punkt szczepień masowych

   

  W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19, Urząd Miasta w Jaśle przygotowuje Punkt Szczepień Masowych (PSM). Punkt ten będzie organizowany przez samorząd przy zaangażowaniu podmiotu prowadzącego działalność leczniczą oraz w uzgodnieniu z wojewodą.

 • Radni podzieleni w sprawie wynajmu „łąk hubalowych” przez Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie

   

  Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie dzierżawić będzie teren tak zwanych „łąk hu balowych” przez kolejnych 15 lat. Decyzję w tej sprawie podczas marcowej sesji podjęła Rada Miejska Jasła. Część radnych ma jednak wątpliwości, czy wstępna kwota dzierżawy, którą ustalono na poziomie 400 zł za każdy kolejny miesiąc jest w tym konkretnym przypadku adekwatna.

 • Rząd przyspiesza program szczepień. W każdym powiecie pojawią się duże Punkty Szczepień Powszechnych

  - Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. Do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień.

 • Powiat oceni oferty na budowę mostu na Jasiołce

   

  Dla władz samorządowych powiatu jasielskiego budowa mostu, który ma połączyć osiedle Sobniów z osiedlem Hankówka jest jednym z kluczowych zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w najbliższych miesiącach.  Powiat liczy na to, że otrzyma na ten cel dofinansowanie w ramach środków z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. W budżecie powiatu zabezpieczono niemal 7 mln zł. Oferty, jakie złożyli wykonawcy opiewają na kwoty od blisko 10 do nawet 16 mln zł.

 • W Światowy Dzień Zdrowia pożegnaj się z „dymkiem”!

   

  Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu, które w dobie pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia! Niestety – polscy palacze są najwidoczniej odmiennego zdania, bo w trakcie pandemii nadal palą i trują się na potęgę!

 • Pani Monika schudła 11 kg

   

  Niezmiernie się cieszymy, że możemy pochwalić się kolejnym sukcesem naszego Pacjenta. Pani Monika po wielu nieudanych próbach odchudzania postanowiła oddać się w ręce specjalistów. Oprócz redukcji masy ciała i poprawy stanu zdrowia, zyskała wymarzoną sylwetkę oraz pewność siebie. Chcesz dowiedzieć się jak to osiągnęła? Przeczytaj wywiad z bohaterką  naszej metamorfozy.

 • W przyszłym roku zakończą się prace budowlane przy Domu Ludowym w Załężu

  Przez ostatnich kilka lat przy Domu Ludowym w Załężu nie prowadzono żadnych prac budowlanych. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W tym roku rozpoczną się dalsze prace wykończeniowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana w przyszłym roku.

 • Znamy nowy termin przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec

   

  1 kwietnia bieżącego roku zostało opublikowane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec. Nowy termin głosowania wyznaczono na 9 maja 2021 r.

 • Wobec jaślanina podejrzanego o uwodzenie osób małoletnich zastosowano dozór policyjny

  W minioną niedzielę łowcy pedofilii z Elusive Child Protection Unit Poland dokonali obywatelskiego zatrzymania 64-letniego Zbigniewa z Jasła, który przez kilka miesięcy kontaktował się za pomocą Internetu z małoletnimi poniżej 15 roku życia. Mężczyzna został zatrzymany do czasu przesłuchania i usłyszał już zarzut. W sprawie prowadzone jest dochodzenie. Wobec 64-latka zastosowano dozór policyjny.

 • Pojedziemy wakacyjnym pociągiem z Jasła do Krynicy

   

  W lipcu rozpocznie kursowanie wakacyjny pociąg relacji Jasło – Krynica – Jasło. Przewoźnikiem, który obsługiwał będzie połączenie są Koleje Małopolskie sp. z o.o. Do popularnej miejscowości uzdrowiskowej pociąg kursował będzie w każdą sobotę i niedzielę.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105