Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Przygotowanie auta do sprzedaży lub zastawu - co zrobić?

2

Kiedy chcemy sprzedać samochód lub uzyskać w oparciu o pojazd pożyczkę pod zastaw, potrzebne jest przygotowanie auta do oceny. Dokonywać może jej sam kupujący, jego mechanik lub nawet rzeczoznawca. Wszyscy zwracali będą jednak uwagę na podobne aspekty. Warto wiedzieć więc jak przygotować samochód do sprzedaży lub zastawu.

Przygotowanie auta do sprzedaży rozpocznij od zebrania dokumentacji

Wiele osób przygotowujących się do sprzedaży samochodu rozpoczyna cały proces od napraw mechanicznych, na sam koniec zostawiając zebranie potrzebnej dokumentacji. To duży błąd, ponieważ odłożenie na ostatnią chwilę papierologii kończy się często masą niepotrzebnych nerwów. Nawet jeśli trzymamy dokumenty i pisma urzędowe w jednym miejscu, ich przejrzenie oraz zidentyfikowanie potrzebnych papierów może trochę zająć. Jeszcze gorzej, jeśli odłożyliśmy je w konkretne miejsce "żeby się nie zgubiło". Kto pamięta lokalizację takich dokumentów po miesiącach czy nawet latach?

Dlatego przygotowanie auta do sprzedaży warto rozpocząć od zidentyfikowania jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia transakcji. To samo musimy zrobić wówczas, gdy bierzemy pożyczkę pod zastaw samochodu. W takich momentach dobrze mieć pod ręką następujące papiery:

 • dowód rejestracyjny pojazdu z potwierdzeniem przeglądu technicznego,
 • karta pojazdu, oczywiście, jeśli tylko została wydana
 • potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC,
 • dowód osobisty sprzedającego lub zastawiającego.

Podczas ich kompletowania można zająć się dalszymi aktywnościami związanymi z przygotowaniem samochodu do wyceny.

Przed wyceną samochodu z łatwością zajmiesz się nadwoziem

Skala trudności przygotowania auta do sprzedaży zależy przede wszystkim od tego, jak traktowaliśmy samochód podczas jego użytkowania. Nawet mocno zaniedbany pojazd może jednak skorzystać na solidnym przyłożeniu się do karoserii. Nasze auto nie będzie miało drugiej okazji na zrobienie pierwszego wrażenia, więc warto zadbać o jego prezencję. Jak tego dokonać?

W zależności od stopnia zaniedbania i zabrudzenia auta, warto:

 • umyć i wypolerować karoserię,
 • nabłyszczyć ją przy pomocy pasty lub mleczka,
 • zafundować samochodowi wizytę u lakiernika,
 • czernidłem lub sprejem do tworzyw sztucznych odświeżyć plastikowe elementy nadwozia,
 • w ten sam sposób nabłyszczyć opony.

Na wysokość pożyczki pod zastaw mogą wpłynąć szczegóły z wnętrza

Oceny samochodu i zużycia jego elementu dokonuje się częstokroć na bazie bardzo powierzchownych elementów. O ile pierwsze wrażenie wpłynąć może na nastawienie do samochodu, tak w przypadku kilku elementów wnętrza możemy pokazać, że o samochód dbaliśmy jak o własne dziecko.

Przed oddaniem go do rąk rzeczoznawcy albo kupującemu warto zadbać o:

 • wymianę na nowe tańszych elementów wnętrza takich jak podłokietniki, wykładziny czy przełączniki,
 • oczyszczenie elementów plastikowych, kratek oraz wyświetlaczy odpowiednimi środkami czystości, oraz narzędziami, od szmatek po pędzelki,
 • odświeżenie lub nawet renowację tapicerki, co w przypadku obić ze skóry może być dość skomplikowane i kosztowne, pozbycie się chemicznego zapachu środków czystości oraz choinek samochodowych, które sprawiają wrażenie sztucznych.

Dobrego wrażenia nie zrobi z kolei wyczyszczony na błysk silnik

Z podobnymi zabiegami należy z kolei uważać pod maską. To oczywiście najważniejszy element dla rzeczoznawcy albo osoby dokonującej zakupu auta. Przygotowanie do sprzedaży czy wyceny nie powinno jednak w tym zakresie wzbudzać podejrzeń. W końcu wymyty na błysk silnik nie wskaże, co dzieje się w danym samochodzie z płynami eksploatacyjnymi. Co zatem zrobić?

Przede wszystkim uporządkować wnętrze pod maską. Usunąć ewentualne trytytki, druty i taśmy, wymieniając prowizorycznie podtrzymywane części nawet na używane, ale działające. Jeżeli używamy specjalistycznych sprejów, koniecznie stosujmy się do instrukcji i pamiętajmy, że w przypadku silnika lepiej zostawić poszczególne elementy nieco przybrudzone niż odszktałcić je czy zmatowić.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.04.2021, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Umowa sprzedaży
dnia 08.04.2021, 09:28
Ocena
komentarza:
-1
Sprzedałem kilka aut, którymi po wile lat jeździłem, nigdy ale to nigdy ich nie pucowałem na sprzedaż w myśl zasady "komuśik nie będę dokładnie pucował auta, niech se sam wypucuje !
@ Jdjd
dnia 11.04.2021, 13:54
Ocena
komentarza:
0
Umyc w seodku i silnik. Wlac gesty olej i chwalic jaki dobry. Nie bity wszystko oryginal bez rdzy. Pasek albo lancuszek tyle co wymienione. Bo dlugopisem napisany stan licznika przy wymianie. Auto swietne do jazdy i doinwestowane. Tak w tym grajdole te wieski sprzedaja auta hahaha
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657