Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Przyjąć czy nie przyjąć 2 miliony złotych na rekultywację wysypiska?

18

Po burzliwej dyskusji Rada Miasta Jasła upoważniła Burmistrza do przyjęcia dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczonej na rekultywację składowania odpadów przy ulicy Żniwnej.

2 000 000 ze środków zewnętrznych, 3 000 000 z budżetu miasta

-  Ten projekt uchwały jest niezbędny dla uzyskania dofinansowania. Realizacja będzie do 2012 roku i pozwoli ona zakończyć eksploatację składowiska odpadów. Zadanie jest dofinansowane ze środków zewnętrznych, ale trzeba będzie zaangażować również trochę naszych środków. – mówiła burmistrz Maria Kurowska.

Koszt rekultywacji wynosi 5 220 000 złotych, a dofinansowanie wynosi 40 %.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dotuje tylko do wysokości 2 000 000 złotych. Dobrze, że ten projekt został na tyle dobrze napisany, iż uzyskał maksymalne dofinansowanie. Rekultywacja to zadanie bardzo kosztowne, a wiemy że i tak musielibyśmy je wykonać. -  zaznaczała burmistrz.

Stachaczyński: nie będę maszynką do głosowania

Radny Tadeusz Stachaczyński zgłosił swoje zastrzeżenia do sposobu przedstawienia uchwały radnym.
- Kręcę głową bo nie mam nic mądrego do powiedzenia. Jak można rzutem na taśmę wprowadzać pod głosowanie inwestycję na tak ogromną kwotę? Ja nigdy nie będę maszynką do głosowania. Dla mnie informacji na temat tej inwestycji jest za mało. – protestował Stachaczyński.

- Data wpłynięcia tego projektu to 27. sierpnia, my komisję mieliśmy 25. sierpnia. Nie mieliśmy kiedy pracować nad projektem. – dodawał radny. 

- Ten projekt uchwały dotyczy upoważnienia burmistrza do przyjęcia dotacji. Nie jest to uchwała uprawniająca burmistrza do rozpoczęcia prac. Tak to zostało przez miasto przygotowane aby oddzielić jedną uchwałę od drugiej. Nie chcemy Państwa wprowadzać w błąd – powodem pośpiechu były terminy wyznaczone przez Narodowy Fundusz. Na kolejną radę zostanie przygotowana informacja, opiszemy szczegółowo harmonogram zadnia, które rzeczowo powinno zakończyć się do 2012 roku. – wyjaśniał radnemu Jacek Borkowski.

Kurowska: radny nie rozumie tematu

- Ja nie jestem przeciwnikiem tego projektu. Ale ja jako radny potrzebuję, oprócz dwóch zdań, jakieś argumenty i informacje, którymi będę mógł się podzielić z wyborcami.  Kiedy ja mam przeanalizować i skonsultować z wyborcami tę inwestycję za 5 milionów? – stawiał kolejne pytania Tadeusz Stachaczyński.

Burmistrz Maria Kurowska zarzuciła jednak radnemu niezrozumienie tematu, który podjął.

- Coraz więcej na tej sali krasomówstwa, coraz mniej merytoryki. Proszę zwrócić uwagę, że ta uchwała upoważnia nas do przyjęcia dotacji, reszta będzie na kolejnych sesjach, jak mówił już pan skarbnik. I była wielka radość, że udało nam się pozyskać pieniądze. Ale Narodowy Fundusz ma określone wymagania i wśród nich jest uchwala przyjmująca dotację. A pan radny dyskutuje czy przyjąć czy nie przyjąć 2 000 000 złotych. Państwo radni: nie przyjmujcie! A dotacja pójdzie do kogoś innego. Nie rozumiem co pan radny wyczynia. – dziwiła się Maria Kurowska.

Tłumaczono też, że wniosek wynika stąd, że inwestycję i tak trzeba będzie zrealizować . Składowisko ma bowiem zostać zamknięte do końca 2012.

- Możemy to zrobić przy pomocy 2 000 000 z Funduszu, albo za 5 000 000. – podsumowywał wiceprzewodniczący Rady, Henryk Rak.

Co z biogazem?

W odpowiedzi na pytanie radnej Elżbiety Bernal Urząd Miasta poinformował, że likwidacja odpadów pozostałych po powodzi nie jest związana z planowaną rekultywacją. Odpady zostaną usunięte w przeciągu trzech miesięcy przez firmę, która została już wyłoniona w przetargu.  

Radny Stanisław Zając pytał z kolei czy planuje się w przyszłości pozyskanie ze składowiska biogazu. Jak powiedziano, projekt rekultywacji zakłada wybudowanie studni do odzysku biogazu, natomiast ocena opłacalności wydobywania biogazu będzie mogła zostać dokonana dopiero po zakończeniu rekultywacji. 

Miasto szuka kolejnych środków na rekultywację

Ostatecznie, pomimo burzliwej dyskusji, uchwała została przyjęta. Jacek Borkowski zaznaczał, że miasto chce znaleźć kolejne pieniądze, które pozwoliłyby ograniczyć udział środków z budżetu miasta w rekultywacji składowiska.

- Będziemy chcieli złożyć jeszcze jeden wniosek, tym razem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na dofinansowanie tego zadania. Gdyby udało się uzyskać te pieniądze, kolejne 20 % środków pochodziłoby ze źródeł zewnętrznych. – informował Borkowski.

Aby móc uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Miasta powinien złożyć dokumentację, wraz z uchwałą Rady Miasta upoważniającą Burmistrza do przyjęcia dotacji, do końca sierpnia br.


Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl


Reklama

Komentarze: 18

Dodaj komentarz Widok:
0
@ roman
dnia 02.09.2010, 22:35 · Zgłoś
ten z brodą na 4 zdjęci to chyba mój znajomy co mnie podał do komornika za nie zapłacony podatek od nieruchomości,jak chce to jeszcze mam dokumenty,to mu przypomnę to było około 80 zł
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 02.09.2010, 14:45 · Zgłoś
oj dzieją się tu cuda niewida.Passat Ty człowieku masz racje .Uświadamiasz te [...] [...] a one ani me ani be .Do nich nie dociera co to jest śmietnisko ,co tam było i jest zwożone,jaki to jest [...] .A jak ktoś taki jak pisał \do pasata\nie Passat jest nie kumaty to niech idzie do WIOŚu i poczyta sobie ostatnie protokoły pokontrolne z wizji na temat śmietniska.Sądze że,jak zwykle ten ktoś nie pofatyguje się aby przeczytać co stwierdzono i nakazano ,ale dużo będzie pisał,być może kazano mu pisać bzdury i to robi.PASSAT MASZ RACJĘ a TY LUCEK JESTEŚ WIELKI .Gdyby było wszystko w porządku to wysypisko nie byłoby zamknięte.Wysypisko w Jaśle nie spełnia unijnych wymogów,warunków.I ta wiadomość co do niektórych nie dociera.[...] [...].
Odpowiedz
0
@ lucek
dnia 02.09.2010, 12:22 · Zgłoś
ty co pisałeś do pasata to nie masz pojęcia co tam było składowane bo w tym czasie nosiłeś pieluchy ha ha ha i nie zabieraj głosu
Odpowiedz
0
@ lucek
dnia 02.09.2010, 11:49 · Zgłoś
pasat ma rację to WIOŚ siedzi Urzędowi Miasta w kieszeni i piszę co mu karzą to co tam jest pod zwałami śmieci to głowa pęka nawet kierownik tego wysypiska śmieci nie wie co tam było wywożone w tamtych czasach
Odpowiedz
0
@ lucek
dnia 02.09.2010, 11:28 · Zgłoś
no cóż pieniądze które mają być na rekultywację śmietnika mogą być przesunięte na inne cele tak jak robiono do tej pory a tym którzy mówią prawdę to się ubliża bo są niewygodni a tak na marginesie to mam wrażenie że w Jaśle jest klan PiS-u złych ludzi którzy robią na dużą skale przekręty
Odpowiedz
0
@ do pasata
dnia 01.09.2010, 23:44 · Zgłoś
Totalny bełkot: za komuny nie tylko [...] PRL produkowała odpady ale i każdy mieszkaniec - tak jak teraz; w tym czasie też nie brak było [...] tylko, że mogli pisać swoje sprzeciwy do pamiętnika; można tam było znaleźć amputowane mózgi - [...] i zbędne odstające członki bo nie było wtedy [...]; namieszałeś szpital, rafinerię, zakłady mięsne i pogrzebowe, brakuje tylko nitrogliceryny z Gamratu. Trzymaj się ziemi a nie bujaj w obłokach i nie powtarzaj zasłyszanych dyrdymałów - jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnego o tym obiekcie, popartego faktami to pytaj np. WIOŚ, który kilkakrotnie w roku kontroluje takie obiekty. Chyba, że pozjadałeś wszystkie rozumy w każdej branży, to nic ci już nie pomoże... Tylko przerobić na mączkę kostną w ramach utylizacji w specjalistycznym zakładzie, a odpady do ekologicznej urny nie na wysypisko w Sobniowie, bo tam leżą kończyny w całości...ha, ha, ha... kabaret, lecz śmiechu w nim mało, życie przerosło kabaret..., bez odzewu.
Odpowiedz
0
@ passat
dnia 01.09.2010, 19:34 · Zgłoś
Głos zabierasz w temacie a nie masz pojęcia o powstaniu tego wysypiska śmieci. To nie jest tak jak sobie to teoretycznie wyobrażasz. Literalnie ta nazwa idealnie pasuje do tego wysypiska, bo tego nazwać składowiskiem nie można!! To wysypisko powstało nielegalnie za czasów PRL bez infrastruktury. Wierchuszki PRL-skiej władzy urządziły tam nielegalne wysypisko śmieci komunalnych. Sukcesywnie zapełniali [...] starorzecze rzeki Jasiołki. Tam wysypywane było wszystko nawet odpady szpitalne, wszelaka [...] i resztki z zakładów mięsnych, a także toksyczne odpady rafineryjne. Tam można było znaleźć amputowane ludzkie kończyny. To wysypisko jest eksploatowane w dalszym ciągu przez zmieniające się władze miasta. A dlaczego zostało zamknięte w 2007 r? A no dlatego, że jest ono dzikim wysypiskiem śmieci i nie spełnia wymogów uni europejskiej. Bezmyślność władz miejskich doprowadziła do zdeponowania odpadów popowodziowych wymieszanych z komunalnymi na czaszy zamkniętego wysypiska śmieci i naraziła na straty budżet miasta. Teraz my podatnicy musimy zapłacić za [...]. To tyle w temacie.
Pozdrawiam forumową brać!
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 01.09.2010, 10:12 · Zgłoś
Tu na razie jest ściernisko ,ale będzie wysypisko hej.
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 01.09.2010, 08:16 · Zgłoś
do [...] - w Sobniowie jest składowisko i wysypisko. Przecież właśnie tam są wysypane odpady popowodziowe, które mają być wywiezione, co wynika z powyzszego tekstu więc zanim wyślesz innych do szkoły to sam/a naucz się czytać ze zrozumieniem.
Jeżeli chodzi o wysokość dotacji na poziomie 40% to warto przypomnieć dziwiącej się M.[...] że sama odrzuciła zadanie inwestycyjne budowy Zakładu Utylizacji na Gamracie z dotacją na poziomie 85% i dodatkowo pokrytymi kosztami projektów pokrytymi przez NFOŚiGW. Zapomniał wół jak cielęciem był. To ja się dziwię bezradnym radnym, że od blisko czterech lat pozwalają niszczyć miasto Jasło "Królowej z Dąbrówki".
No ale przecież Klub Radnych PiS prowadzi ten co chodzi do tyłu...
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 31.08.2010, 23:03 · Zgłoś
Przy okazji mamy tu ewidentny przykład słynnego powiedzenia o polskim urzędowaniu--,,POLSK RIKSDAG''
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 31.08.2010, 22:52 · Zgłoś
...Tak oczywiście,że przyjąć przy czym rozdzielić 3/4 środków na wymyślone spektakle urzędników dla mas typu wymiana jedno metrowej rury koszt 1 milion drugą połowę dla księdza ochłap rzucić ludziom na usprawiedliwienie aby później ich obciążyć spłacaniem tych 2 milionów jednym słowem zastosować ,,POLNISCHE WIRTSCHAFT''
Odpowiedz
0
@ X-men
dnia 31.08.2010, 21:26 · Zgłoś
Przyjąć tą kasę i tak resztę wezmą te postacie z 1,3 i 4 zdjęcia !!!
Odpowiedz
0
@ odlewnia
dnia 31.08.2010, 15:39 · Zgłoś
Tam odlewnia jest metali, bo słyszałem, że tam lali...
Taki jest poziom wypowiedzi radnych i duskutantów. Drugie powiedzenie dotyczy radnego, który nie chce 2 mln złotych - dawniej, kto miał w głowie olej to szedł na kolej...
Odpowiedz
0
@ sss3
dnia 31.08.2010, 14:40 · Zgłoś
Pięć milionów na przysypanie ziemią i posadzenie drzew???
Odpowiedz
0
@ do [...]
dnia 31.08.2010, 14:14 · Zgłoś
tam jest wysypisko bo się wysypuje śmieci, a nie składuje:) np w celu segregacji. To Ciebie odsyłam do podstawówki
Odpowiedz
1
@ pozytywny
dnia 31.08.2010, 12:38 · Zgłoś
do [...]:

Tu nie Łameryka, ani wyższa szkoła [...] w stołek, dla każdego normalnego człowieka wysypisko, a składowisko to jedno i to samo. Zresztą sprawdziłem w słowniku i...:

wysypisko: miejsce, gdzie się coś wysypuje, wyrzuca
składowisko: miejsce, na którym się coś składuje
Odpowiedz
-1
@ [...]
dnia 31.08.2010, 12:31 · Zgłoś
Czy w tej redakcji jest ktoś profesjonalny. "Dziennikarz" w tytule wykorzystał słowo "wysypisko". Czy zdaje sobie sprawę z różnicy pomiędzy wysypiskiem śmieci, a składowiskiem śmieci? Bo to nie jest to samo. Składowski śmieci(odpadów) jest to zlokalizowany teren urządzony zgodnie ze standardami i przepisami, zabezpieczony przed ujemnym wpływem na środowisko naturalne. A wysypisko to w najprostszym tego słowa znaczeniu - dzikie/nielegalne składowisko. Na przyszłość odsyłam do szkoły - na każdej uczelni wyższej jest nauczyciel od ochrony środowiska i wytłumaczy taką misterną różnicę.
Odpowiedz
0
@ bebe
dnia 31.08.2010, 12:17 · Zgłoś
ALE SIE RADNY RAK ZGADAL
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.