Strona główna

Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

76
Napisany dnia: 19.05.2019, 12:08 , Tagi: Brak

Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

Od kilku dni na jasielskim rynku mieszkańcy Jasła, powiatu jasielskiego oraz przejezdni mieli okazję zapoznać się z ekologicznym, antysmogowym przystankiem. W projekt zaangażowana jest grupa osób z powiatu jasielskiego, która od października ubiegłego roku pracowała nad tym nietypowym pomysłem. Problem smogu w Polsce w ostatnich latach nabrał na sile. Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniach wywoływanych przez wysokie stężenie pyłów zawieszonych tak zwanych PM10 i PM 2.5. Smog stał się zmorą współczesnych miast. Ich włodarze sięgają po różne narzędzia, które mogą mieć znaczący wpływ na jakość i czystość powietrza. Jest to przede wszystkim wymiana kotłów węglowych, termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, zakup elektrycznej komunikacji miejskiej, czy zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli. Wiele z tych pomysłów wdrożył jasielski magistrat. Jednak to wciąż za mało.

Od lewej: Marcin Trzebińczyk, obok Justyna Mrozek - artystka, malarka z Jasła

Mieszkańcy Jasła już nie jeden raz udowodnili, że pomysłów można mieć wiele. Tym razem zaskakuje grupa ludzi z powiatu jasielskiego, która przez kilka miesięcy wspólnie pracowała nad powstaniem ekologicznego przystanku autobusowego. O szczegółach tego projektu opowiedział nam Marcin Trzebińczyk. - Pomysł zrodził się w październiku ubiegłego roku. W prace nad nim zaangażowane były cztery osoby, w tym ja i inżynier Michał Raś. Szczególnie jesienią i zimą powietrze jest wypełnione smogiem. Będąc w Krakowie doszliśmy do wniosku, że należy coś z tym zrobić. Na początku chcieliśmy stworzyć czysty domek, ale pojawił się dylemat, gdzie go postawimy. W związku z tym nasza koncepcja zmieniła się i tym sposobem pomyśleliśmy o czystych przystankach – wyjaśnia pan Marcin. - Tak naprawdę wystarczą te, które już istnieją. Można na nich zainstalować kopułę filtracyjną z kurtyną powietrza, która odgradza całe środowisko od przystanku wewnątrz. Filtry z kolei powodują nadciśnienie wypychając tym sposobem resztki brudnego powietrza przez szpary w przystanku i wtłaczają czyste powietrze - dodaje.

Jak to działa? Potrzebne jest tylko podpięcie przystanku do sieci elektrycznej. Na chwilę obecną system ten jest uruchamiany za pomocą aplikacji w telefonie, nie jest to jednak regułą. Jak przekonuje nas współtwórca Marcin Trzebińczyk, aby filtry z kurtyną mogły działać potrzebują jedynie 380 watów. Wersja z klimatyzacją i ogrzewaniem z kolei wymagałaby większej mocy. - Mam nadzieję, że tego typu wiaty pojawią się zarówno w Jaśle, jak również w Polsce i na całym świecie. Nie wiemy, jak ktoś potraktuje nasz pomysł, jak do tego podejdzie oraz co się z tym projektem stanie – mówi.

Przystanek-Jasło to również swoistego rodzaju promocja dla miasta. Na jego kopule pojawiły się elementy nawiązujące do niego takie jak herb, św. Antoni, czy urząd miasta. W jego ozdabianiu pomogły dzieci z przedszkoli miejskich. Na jasielskim rynku pojawiła się również wiceburmistrz Elwira Musiałowicz-Czech, którą pomysł budowy ekologicznego przystanku mile zaskoczył. - Ten przystanek jest sam sobie o tyle wyjątkowy, że może rzeczywiście być wykorzystywany w bardzo różnych momentach np. brzydkiej bądź upalnej pogody, ale też to co jest głównym jego założeniem, pozwolić mieszkańcom oddychać czystym powietrzem w trakcie, kiedy smog pojawia się w mieście. Pomysł jest niesamowity i można pogratulować jego twórcom – skomentowała E. Musiałowicz-Czech.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Uj
dnia 19.05.2019, 12:39
Ocena
komentarza:
18
Ile za to zapłaci podatnik???
Pani Elwira mile zaskoczona?ojoj..
@ Uj
dnia 19.05.2019, 12:43
Ocena
komentarza:
54
Jak chce być niemile zaskoczona to niech poejdzie z drugiej strony budynku UM i postoi na zwykłym przystanku wraz z pasażerami jak podjeżdża złom z napisem MKS i powdycha spalin!
Oni sami sobie zatwierdzają badania tech. pojazdów?
@ Wiosna Biedronia
dnia 19.05.2019, 12:49
Ocena
komentarza:
-20
Wszystko zabrane z naszego programu. Ale dobrze czyste powietrze to priorytet. E
Wiosna.
@ Jesień Średniowiecza
dnia 19.05.2019, 19:07
Ocena
komentarza:
18
czyli co zamiast ekologicznych autobusów... hahhaha
brawo proponuje jeszcze zamiast dofinansowań do gazu na zimę, maski przeciw smogowe dla każdego.
"Jasło miasto innowacji, (...)."
brawo pani wicesołtys
@ Jajo do kwadratu
dnia 19.05.2019, 21:01
Ocena
komentarza:
21
Ten pomysł to jajo kwadratowe, czyli przepis na to jak wydać kasę na kolejne bawidko i pozorowane działanie - vide inkubator przedsiębiorczości. Samo założenie, że aby oddychać czystym powietrzem idę na przystanek to produkt chorej wyobraźni. Czemu nie zrobić miniaturowej budki (lub butli + maska na twarz) z czystym powietrzem na plecy i chodzić z nią po mieście? Odpada wchodzenie i wychodzenie z przystanku.Ponadto niektórzy mogą nie chcieć opuścić takiego przystanku i co? Straż miejska ich usunie aby zrobili miejsce następnym chcącym oddychać czystym powietrzem?

Paranoja i kabaret a nie rzeczywiste przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza. Dziwne i żałosne, że można taktować taki pomysł na serio.
Nawet Miś o Bardzo Małym Rozumku zauważy, że to bez sensu...
@ Pseudoekologia
dnia 20.05.2019, 06:50
Ocena
komentarza:
13
Aby uzyskać w tym przypadku czyste powietrze należy doprowadzić do tego przybytku energię elektryczną (i to o niemałej mocy), czyli spalić węgiel, bo głównie z niego jest produkowana energia elektryczna w Polsce. Zwiększy się zatem (per saldo) i to znacznie, zanieczyszczenia powietrza wskutek zwiększonego spalania węgla.
To samo dotyczy samochodów elektrycznych: do ich wyprodukowania i użytkowania potrzebne są ogromne ilości energii elektrycznej wytwarzanej, póki co, ze spalania węgla. Gdzie tu jest ekologia? Coś takiego jakby pies biegał wokół swojego ogona w nadziei, że go złapie.
Taki kit można wciskać prostaczkom i ... politykom.
@ Pol
dnia 20.05.2019, 08:05
Ocena
komentarza:
2
Właściciele prywatnych busów też podbijają sobie przeglądy czyż nie?
@ ...
dnia 20.05.2019, 08:14
Ocena
komentarza:
0
Ten kto chodzi po miescie wie jakie sa super autobusy miejskie ...one sa takie eko...strach chodzic z dziecmi po ulicach ...czarny dym ktory ciagnie sie za autobusem do pieciu metrow jak noe leliej...a ten przystanek to pewnie to kpina...a tak poza tym to dlaczego jak wjezdzam do Jasla to tak dziwnie smierdzi z rafineri ...czy tak powinno byc ...czy ktos truje mieszkancow a ktos wziol za to w lape i przymyka oko ???
@ Hg
dnia 20.05.2019, 11:12
Ocena
komentarza:
3
I pod ten eko przystanek podjedzie 40 letni autosan zostawiający za sobą czarną chmurę spalin...
@ dragoness
dnia 20.05.2019, 11:34
Ocena
komentarza:
2
Czy pseudoekologia słyszała o panelach słonecznych?
@ Realia
dnia 20.05.2019, 20:26
Ocena
komentarza:
1
W Polsce produkuje się ok. 84% energii elektrycznej z węgla kamiennego. Wśród innych paliw udział energii z fotowoltaiki (panele słoneczne) wynosi ok. 0,5 % i jeżeli władze coś nie zepsują (np. podatki) to może wkrótce wzrośnie do 1%.
Takie są realia a nie mrzonki czy fantazje.
Zanim miasto wybuduje eko- przystanki to może te proporcje się odwrócą.
@ Człowiek z lasu
dnia 19.05.2019, 12:46
Ocena
komentarza:
22
Ludzie będą przyjeżdżać swoimi dieselkami na te przystanki jak do uzdrowisk. Trzeba porobić wokół nich duże parkingi. Taki Przystanek Zdrój.
@ Malowidło
dnia 19.05.2019, 12:47
Ocena
komentarza:
14
Ta niewiele sie różni od tego, który upiększał węglarkę !!!
@ Malowinka
dnia 19.05.2019, 13:39
Ocena
komentarza:
6
Ten,który upiększał węglarkę Jest na topie,idzie z postępem i społecznie pracował.Za granicą pociągi towarowe są tak wymalowane,aż miło patrzeć,bo kolorystyka napawa optymizmem.Przystanek,zwłaszcza na Jasielskim Rynku jest fantastyczny,przydatny w różnych aurach pogodowych i dodaje uroku/ukłon przed Panią malarką.Ogólnie wspaniały pomysł,godny do naśladowania w innych miejscach.Oby tylko korzystający wychodząc z postępowego przystanku,nie zataczali się po takiej dawce tlenu/taka reakcja organizmu/.Jednak priorytetową sprawą jest wymiana MKS-ów,to wstyd jeździć w tych czasach takimi mękolami.Turyści tracą dobry smak naszego miasta.
@ cytryna kwasna
dnia 19.05.2019, 13:50
Ocena
komentarza:
7
To fakt ten od węglarki to artysta lepszy dać go na MKSy, a smog jest w zimie i ta 1 zimna szopa to co zmieni?
@ Dziad z dziada pradziada
dnia 19.05.2019, 13:48
Ocena
komentarza:
1
Bardzo dobry pomyseł bede se miol gdzie siedzieć
@ Vinetoo
dnia 19.05.2019, 14:08
Ocena
komentarza:
17
antysmogowe przystanki a na nich autobusy z chemitrails, no no
@ łodyniec
dnia 19.05.2019, 14:11
Ocena
komentarza:
26
Serio? Leczyc zamiast zapobiegac?
Nie podoba mi sie ten projekt,bardzo nie podoba.
Kary za palenie smieciami ,doplaty do gazu i wymiany piecow,wymiana taboru mynkoli na elektro- tak!
Przystanek zbabrany farba - nie ! Jeszcze prad chcecie podpiac?...
@ Chemtrails
dnia 19.05.2019, 14:21
Ocena
komentarza:
6
Przystanki budujecie dla podjeżdżających kopciuchów i nas tolerujecie na błękitnym niegdyś niebie??Lepiej sklep z maseczkami ochronnymi na twarz-Azjaci nie wstydzą się nosić i długo żyją.Ich kuchnia też rewelacyjna dla zdrowia-korzystajmy z Ich mądrości.
@ fdsfsd
dnia 19.05.2019, 14:54
Ocena
komentarza:
8
na 3 maja naprzeciwko biedronki ktos w nocy z 18 na 19 maja tez zrobil "przystanek antysmogowy"
@ Kkk
dnia 20.05.2019, 13:24
Ocena
komentarza:
1
Kto wreszcie złapie tych graficiarow niszczący bloki kamery przy Baczyńskiego biedronki straż miejska od czego monitoring tylko mieszkańcy płacić za dewastacje chodzą po nocy szczytem malują i nie ma służb aby ich wyłapać wreście przejrzyjcie monitoringi i zajmijcie się tym
@ MalowidłoII
dnia 19.05.2019, 15:07
Ocena
komentarza:
5
Ja se tak pomaluje na działce budynek o wym. 1mx1m z dachem 1 spad
@ Gtr
dnia 19.05.2019, 15:17
Ocena
komentarza:
17
Ludzie wystarczy trochę kultury i będzie mniej smogu, smrodu

Zamiast w takie przystanki lepiej zainwestować w nowe autobusy
@ Emeryt
dnia 20.05.2019, 08:11
Ocena
komentarza:
3
Smog to dopiero będzie po ukończeniu niby obwodnicy,już widzę jak po jej oddaniu miasto będzie zakorkowane.Obwodnicę zamiast poza miasto to w pawie najniższym terenie,do tego zalewowym,tu dopiero będzie zadyma z rur wydechu.Nie wiem jak władze myślą,ale ta obwodnica dopiero zakorkuje miasto,no chyba,że rondo będzie dwupoziomowe?Polecam władzom wycieczkę doKrosna,strzyżowa,Czudca,Pilzna,Dębicy,a na koniec do stolicy podkarpacia- tam ludzie myślą!
@ do Strazy Miejskiej
dnia 20.05.2019, 09:48
Ocena
komentarza:
2
Zgadzam się z określeniem "smród na przystankach". Pytanie: czy Straż Miejska ma obowiązek zwracać uwagę - karać mandatami palaczy papierosów właśnie na przystankach, czy to nagminne zjawisko ma tolerować? Przecież jest zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych. Dlaczego odpowiedzialne służby miejskie nie reagują i nie egzekwują obowiązujących przepisów.
@ ppppp
dnia 20.05.2019, 10:33
Ocena
komentarza:
0
Zakaz dotyczy pomieszczeń publicznych, czyli tych które mają cztery ściany i strop, natomiast w miejscach publicznych tylko przystanków
@ Haha
dnia 19.05.2019, 16:10
Ocena
komentarza:
16
Ale sie czepili tego smogu jak by nie bylo innych tematow,widac ze niezle mozna na tym zarobic. Smog byl jest i zostanie. Przez caly 20 wiek nikomu nie przeszkadzal ciekawe czemu teraz jest taka nagonka. Wytlumaczenie jest proste,zebysmy palili tylko gazem i to amerykanskim i im kieszenie kasa nabijali,a zreszta trzeba splacic terminal LNG a to byl wydatek nie maly. Wiec kto za to zaplaci jak nie my zwykli ludzie.
@ keller
dnia 19.05.2019, 16:11
Ocena
komentarza:
5
smoki są tylko w bajkach.
@ Xxx
dnia 19.05.2019, 16:25
Ocena
komentarza:
18
Pierwsze zlikwidujcie te zasmradzajace autobusy bo jak puszcza chmurę dymu przy starcie to jest dopiero masakra. Dziwię się tylko że policja nie pozabierala dowodów bo jeśli byłoby tak w samochodzie prywatnym dopiero to się dzialo. Sami jesteście winni zanieczyszczeniu powietrza.
@ Uj
dnia 19.05.2019, 17:09
Ocena
komentarza:
10
Nie ma na nowy tabor bo trza kase na prezesa i bande nierobów na P
Skargi...to kosztuje
@ qwerty
dnia 20.05.2019, 01:52
Ocena
komentarza:
1
Nic nie zrobią bo to nie o wizualny efekt chodzi tylko o normę spalin. Jeśli ci z auta pójdzie chmura to się przywalą bo auto z danego rocznika ma określoną normę ekologiczną (klasa euro). Jeśli dymi czy hałasuje ponad normę to znaczy że auto jest niesprawne. Prawo jednak nie określa od jakiej normy ekologicznej można dopuścić samochód więc dopuszczalne są wszystkie możliwe jednostki spalinowe. Stąd widujesz jeszcze na drodze Jelcza, stare autobusy, Kamazy itd. Nikt nie może takowych pojazdów wyeliminować z ruchu ponieważ prawo nie ma takiego paragrafu. Jeśli zatem chcesz jeździć jakimś starym dieslem z normą euro 0 to śmiało! Prawo ci tego nie zabrania ale pamiętaj że nie możesz poruszać się samochodem normy euro 4 który przez niesprawność nie zachowuje tej normy. Znaczy to zatem że VW Passat z wyciętym DPF jest niedopuszczalny bo nie zachowuje określonej normy spalin przewidzianej i przebadanej przez producenta. Tak to łopatologicznie mogę wytłumaczyć.
@ Król
dnia 19.05.2019, 17:09
Ocena
komentarza:
16
Lepiej przeznaczyć pieniądze podatników na rozwój miasta a nie takie głupoty
@ Cyrk
dnia 19.05.2019, 17:11
Ocena
komentarza:
6
Trzeba rozbudować plac zabaw dla piesków bo tłok tam taki ze czworonogi się mogą zatratowac.
@ łodyniec
dnia 19.05.2019, 18:30
Ocena
komentarza:
8
Ani ich nie podpuszczaj,bo gotowi to zrobic.
@ hanka
dnia 19.05.2019, 17:59
Ocena
komentarza:
9
Chore, chore, chore
@ Kierowca 8I0
dnia 19.05.2019, 18:28
Ocena
komentarza:
-2
Najbardziej chore to jest społeczeństwo w Jaśle.
Najgorzej, że nie ma na ten przypadek lekarstwa i choroba się pogarsza.
@ ixi
dnia 19.05.2019, 18:55
Ocena
komentarza:
10
Głupota, strata pieniądzy I czasu. Lepiej zróbcie nowe schludne i nowoczesne wiaty bo te które są to estetyczny koszmar.
@ Gtr
dnia 19.05.2019, 20:00
Ocena
komentarza:
13
Nie rozumiem Elwiry jaka promocja Jasła?

Czy te wiaty mają być zamontowane w Warszawie?

Przecież w Jaśle każde dziecko wie jakie jest i co jest w naszym mieście
@ git
dnia 19.05.2019, 21:07
Ocena
komentarza:
4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ qwerty
dnia 20.05.2019, 01:43
Ocena
komentarza:
9
Niektórym się wydaje że miasto Jasło to jakieś miejsce z przyszłością a to zwyczajny grajdoł jest. Nikogo nie obrażam, tak zwyczajnie jest... To tylko zurbanizowana duża wieś. W sklepach nic porządnego dostać nie można, galeria mała i byle jaka, rynek jakiś, parę knajp, kilka klubów i wielka cisza nocami... O ile noc mogę zrozumieć to nie rozumiem sobót które po godzinie 13.15 świecą pustkami. Promocja? Chyba w Lidlu... Niech Elwirka skoczy do Rzeszowa to zobaczy jak wygląda miasto. Jasło się rozpada i powoli umiera bo z przerostu beznadziejnych pomysłów i kółka wzajemnej adoracji młodzi leją na to miasto i zwyczajnie z niego uciekają.
@ xxx
dnia 19.05.2019, 21:15
Ocena
komentarza:
9
co za głupota wymienić autobusy a nie przystanki !!!
@ dragoness
dnia 19.05.2019, 21:46
Ocena
komentarza:
-14
Jezu, nic się wam nie podoba. Wyluzujcie trochę.
@ Król
dnia 19.05.2019, 23:54
Ocena
komentarza:
8
nie podoba mi się jak moje pieniądze są zagospodarowane
@ Król
dnia 19.05.2019, 23:58
Ocena
komentarza:
7
Lepiej by było pomyśleć o ścieżce rowerowej z Jasła na osiedle Gamrat gdzie dużo ludzi by z tego korzystało a nie przystanek który będzie ładnie wyglądał nic więcej.
@ qwerty
dnia 20.05.2019, 01:34
Ocena
komentarza:
13
Bo to głupi pomysł. Można tak jak napisał Król. Co niby ma dać jakiś głupi przystanek? Pełno szumu o smog i czystość powietrza a pomysły są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Walka ze smogiem jest prosta... Zmniejszyć opłaty za gaz! Ludzie chętnie przejdą na ten system bo nie trzeba będzie się bawić w składowanie opału, rąbania tego, w kotłowni będzie czysto, palenie w piecu ograniczone do sterowania piecem a nie ciągłe rozpalanie, wywalanie popiołów, wymiana pieców po awarii itd... Wszystko REALNIE a nie urojone przystanki. To jest głupie po prostu... Ile takich pomysłów już odwalili? Ile pieniędzy stracili? Gdyby te pieniądze zliczyć to by zainwestował w porządne projekty a nie jakieś mrzonki!
@ łodyniec
dnia 20.05.2019, 06:00
Ocena
komentarza:
2
Dragoness na garnuszku podatnika,wiec jej wszystko jedno. Ale ,jesli tak bardzo podoba sie projekt,to idz tam,usiadz i czekaj na 40- letni kopcacy mynkol.
@ Precież
dnia 20.05.2019, 08:17
Ocena
komentarza:
3
Przecież ten przystanek i jego usytułowanie wskazuje na to,że będzie dla urzędników UM,żeby sobie czystym powietrzem poodychali!
@ dragoness
dnia 20.05.2019, 11:36
Ocena
komentarza:
0
Jako że jeżdżę komunikacją miejską, pomysł mi się podoba. A na garnyszku podatnika są pasożyty niepracujące. Może ty?
@ ANTY-ĆWOK
dnia 19.05.2019, 21:56
Ocena
komentarza:
-10
"Ludzie" nic z tego nie zrozumieliście.Jestem zniesmaczona Waszymi komentarzami. Sytuacja Was przerosła, być może stąd te komentarze.
@ Rufen
dnia 19.05.2019, 22:11
Ocena
komentarza:
10
Jaka to walka ze smogiem ? taki przystanek. To tylko komora z czystym powietrzem i na pewno nie zlikwiduje smogu w mieście. Elwira jak zwykle zauroczona i mile zaskoczona.
Ale cóż się dziwić jak ktoś ma siedzieć i pachnieć.
@ łodyniec
dnia 20.05.2019, 06:04
Ocena
komentarza:
6
Z jakim czystym powietrzem,wiesz co piszesz? Czyste powietrze ciezko utrzymac w pomieszczeniu zamknietym ,a co dopiero w otwartym i z kazdej strony dziurawym przystanku. Podjedzie mynkol 40 letni , zostawi czarna chmure i wdychamy pełna piersia!
@ Ale jaja
dnia 19.05.2019, 22:32
Ocena
komentarza:
8
Gdzieś okno było otwarte i głupota wyleciała
@ kom
dnia 19.05.2019, 23:19
Ocena
komentarza:
12
Prima Aprilis był pierwszego kwietnia.
@ oth
dnia 19.05.2019, 23:54
Ocena
komentarza:
6
zezłomować stare autobusy które pamietają chyba Gierka albo nawet Gomułkę i surowo karać skurczysynów którzy palą śmieciami i problem rozwiązany.
@ Goroncy chlopok
dnia 20.05.2019, 01:18
Ocena
komentarza:
7
Zrobcie tak jak w Dubaju przystanki klimatyzowane - no co, goraco idzie.
@ .
dnia 20.05.2019, 17:10
Ocena
komentarza:
0
Tam wynajmujać łatwiej lambordzini a nie rowery
@ oth
dnia 20.05.2019, 01:21
Ocena
komentarza:
6
Te przystanki to będą w cenie nowego autobusu znając realia polskich ''przetargów''
@ qwerty
dnia 20.05.2019, 01:28
Ocena
komentarza:
2
Pomysł ludzi którzy mieszkają w mieście... Tylko czy choć raz pomyśleli dlaczego ktoś jedzie do miasta samochodem? Mieszkając tuż przy sklepie nie trzeba robić zakupów na kilka worków ale ludzie z okolicznych wsi owszem muszą żeby zaoszczędzić dojazdy i czas. Podobnie sprawa się ma do tych co załatwiają sprawy w urzędach. Czym mają jeździć? MKS? PKS? A czy są odpowiednie linie dla nich? Każdy biadoli o tym że można autobusem a nie autem a się okazuje że nie ma dobrych połączeń!!! Do tego łącząc to z tym co napisałem na początku to jest mało wykonalne. Ludzie jadą do miasta coś załatwić, przy okazji kupić zatem jak potem wrócić bez większych problemów? Przypominam że wiele rodzin przecież ma dzieci, małe w dodatku. Wlecz się "mynkolem"... Cofanie w rozwoju i tyle.
@ łodyniec
dnia 20.05.2019, 06:09
Ocena
komentarza:
2
Qwerty ,chyba najdalej gdzie byles to Jaslo . Sa miasta w ktorych jazda mynkolem to wygoda z wifi i konfort nawet dla osob z dziecmi ,z wuzkiem itp. Dodac kilka lini ,zakupic nowoczesne mynkole niskopodlogowe i wiele osob by z nich korzystalo ,zamiast jezdzic samemu autem do pracy.
@ qwerty
dnia 20.05.2019, 13:30
Ocena
komentarza:
1
Nie no byłem i tam owszem to działa. Chodziło mi raczej o samo Jasło.
@ yozef
dnia 20.05.2019, 04:50
Ocena
komentarza:
7
[Komentarz nie na temat]
@ łodyniec
dnia 20.05.2019, 06:14
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ yozef
dnia 20.05.2019, 16:00
Ocena
komentarza:
0
jak nie na temat ,,nie tylko przystanki pani burmistrz ale dach szpitala bursy tez jest wazny ,moze tam by sobie zrobic zdjecie ,nie ma pieniedzuy to sie zlozyc oddac jedna pensje dla robotnikow sklepy chemiczne a jest ich w powiecie 100 czy multi farby dajdza po 2 litry farrby za darmo ,,,widze ze rwdakcja tez lize sie poslowi i wladzy ,, zdjecia sobie ro ia z pezystankami i pro uja artystow wstysd ale mi artysci i ten pan dyr wygral drugi raaz konkurs na dyr szpitala ,wstyd , pensja dyr zoz t 22 tysiace burmistrza z 10 tys wiec ich stac na to ,,czytelnicy przyjedzcie pos stary szpital i popatrzcie na dach ,,,a wladza i vice burmisytrz ,,,temat przystanki ,,,i napiszecie mi ze to nie na temat ,,,mam 80 lat i kocham to miasto ,,,i nic od niego nie chce ,,,chce aby bylo dorze zarzadzane ,tyle i az tyle
@ yozef
dnia 20.05.2019, 21:16
Ocena
komentarza:
0
zaklad przyjety
@ Kondzio
dnia 20.05.2019, 08:13
Ocena
komentarza:
-5
Zamiast tyłek płaszczy w aucie lepiej jechać autobusem lub rowerem i powietrze będzie czystsze.
@ Minnesota
dnia 20.05.2019, 08:17
Ocena
komentarza:
6
Ale badziew
@ Po co to ?
dnia 20.05.2019, 10:15
Ocena
komentarza:
7
A na ul. Asnyka przystanek dla ludzi nie ma od kilku lat wiaty i zadaszenia. Może najpierw takie przyziemne rzeczy zbudować, by nie padało ludziom na głowę i nie wiało ?
@ Rolnik
dnia 20.05.2019, 11:17
Ocena
komentarza:
5
W głowach wom sie poprzewracało takie bazgroły pokazywać, weżcie sie za robote a nie za [...]
@ :-)
dnia 21.05.2019, 00:22
Ocena
komentarza:
0
autobusy pierwsze powymieniajcie, bo od nazwy przystanku smog się nie zmniejszy :-)
@ Twórca
dnia 21.05.2019, 22:19
Ocena
komentarza:
2
Jestescie naprawdę żałośni a do tego czytać nie potraficie ze zrozumieniem. Miasto Jasło nie dało ani złotówki na ten przystanek, mało tego, skasowało nas za miejsce na rynku.
Każdy z Was co tu pisze to dalej niż w Brzostku chyba nie był i noe wiecie jak wygląda życie w miastach czytać "w miastach" a nie we wsi. W prawie każdym z wiekszych miast jest problem smogu, w Jaśle zrrsztą też. W Krakowie, Wrocławiu, Nowym Sączu czy nawet Rzeszowie wieksza cześć ludzi korzysta z transportu publicznego. Nie wspomnę już o Europejskich czy Skandynawskich miastach gdzie opłaty za wjazd do miast zmuszają ludzi do korzystania z miejskiego transportu.
Co niektóre komentarze są na tak niskim poziomie, że naprawdę wstyd mnie bierze jak to czytam.
Wielu mądrych ludzi, którzy widzieli z jakim zaangażowaniem podchodziliśmy do sprawy kibicowało nam, zresztą naprawdę byli zadowoleni z rezultatów, a Wam nic nie pasuje.
Pewnie każdy z Was nawet karmika by nie zbił a krytykować potraficie nas, którzy chcą coś zmienić.
Żałośni i biedni, bez fantazji i empati, czekający na nowe MKSy, których my Wam nie zbudujemy...
@ Michał
dnia 23.05.2019, 12:29
Ocena
komentarza:
0
Przepraszam, ale co wspólnego mają te malowidełka na powyższej budzie/wiacie z walką ze smogiem?
@ takitam
dnia 21.05.2019, 22:20
Ocena
komentarza:
0
Same przystanki całkiem fajne jako promocja miasta, w innych miastach czegoś takiego nie widziałem. No ale sposób na walkę ze smogiem to nie jest. Autobusy powymieniać to priorytet bo naprawdę strach wsiadać, a jadąc za takim to w samochodzie nie ma czym oddychać.
@ Xxx
dnia 21.05.2019, 23:27
Ocena
komentarza:
0
Ludzie to jest kolejna reklama produktu na który kasę daje Unia Europejska to tylko biznes nic to nikomu nie da tylko pomysłodawcy pieniądze zobaczycie . Ściema
@ just-art
dnia 22.05.2019, 02:10
Ocena
komentarza:
1
Powinniście się cieszyć że mamy takich ludzi z Jasła którzy jako pierwsi na własną kieszeń wymyślili taki przystanek!!! To nie do nich należy wymiana starych okopconych autobusów!!! Powietrze jest zanieczyszczone , jest coraz gorzej, niedługo nasze dzieci będą w maskach chodzić więc każda taka inicjatywa mała czy duża jest nam teraz potrzebna. Żyjemy wspólnie w tym środowisku i każdy powinien zacząć działać a nie tylko komentować i narzekać. Takich przystanków już niedługo- będziemy sporo potrzebować. Brawa dla twórców!!!:)
@ ANTY-ĆWOK
dnia 22.05.2019, 09:14
Ocena
komentarza:
-1
Nic nie robić.Piwko pić. Zazdrościć.Krytykować.Domniemywać.Oskarżać.Mieć o sobie wysokie mniemanie, mimo niskiego intelektu.Deptać innych.Żądać już, teraz,natychmiast bo mnie się należy.Mówić o innych więcej niż Oni sami o sobie wiedzą.Mieć poczucie wielkości bo "ma się" ważnego "znajomego" lub po[...]ka. Powiązani rodzinnymi związkami. "łon jezd od tego, tam łonego","my raze byli na festynie'. Macie wrażenie ,że wiecie o czym piszecie. Tak jest również z waszym zrozumieniem zasady działania tego przystanku i z tym za czyje pieniądze powstał. Tak jest w każdej kwestii.Wy wiecie lepiej nawet wówczas kiedy nie wiecie o czym piszecie ,ale piszecie - "Przystanek Jasło i okolice"
@ kat
dnia 27.06.2019, 07:14
Ocena
komentarza:
0
widział smoka Wawelskiego i przystanków mu się zachciało,osioł oszust
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105