Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Przywrócenie do świata

0

W trakcie VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ramach projektu Literacki Park odbyło się szereg atrakcyjnych imprez adresowanych do różnych grup wiekowych.

Jak wyglądał Lewiatan królowej Bony, skąd się wziął orzeł w herbie Polski, czemu orzeł w herbie Rosji ma dwie głowy i wielu innych historycznych ciekawostek dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, którzy 9 maja 2011 r.  wzięli udział w spotkaniu autorskim z Henrykiem Nicponiem. Autor opowiedział m.in. historię o Lewiatanie – olbrzymim wężu strzegącym skarbów królowej Bony ukrytych w jednej z pieczar w Sanoku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, co znajduje się wśród skarbów Moskwy, oraz otrzymali wskazówki, gdzie mają ich szukać. Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie plastycznej i tworzyły portrety Lewiatana. Do każdego rysunku autor dołączył swój autograf z indywidualnymi życzeniami dla każdego uczestnika spotkania.

Akcja „Gry Uliczne”, która odbyła się tego samego dnia, miała na celu popularyzację twórczości Czesława Miłosza. Celem akcji było zaangażowanie młodzieży w zabawę o walorach edukacyjnych i kulturotwórczych. Akcja została przygotowana przy współpracy z dr Barbarą Sokołowską, a uczestniczyli uczniowie klasy IIa z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Zadaniem uczestników było odnalezienie cytatów pochodzących z wybranych utworów Miłosza, a ukrytych w różnych punktach miasta. Młodzież została podzielona na cztery grupy, na starcie każda grupa otrzymała kopertę z cytatami i wskazówkami jak dotrzeć do kolejnych punktów i kolejnych cytatów. Każda grupa miała opracowaną osobną trasę. Uczestnicy, aby zdobyć kolejne wskazówki musieli wykonywać różne zadania np. śpiewać piosenki czy pomagać w sprzątaniu. Przemieszczając się uczniowie rozdawali przechodniom balony i cytaty pochodzące z utworów Miłosza oraz prosili o wypełnienie ankiety na temat Miłosza.  Akcja została zakończona na jasielskim Rynku gdzie, młodzież głośno odczytała fragmenty wybranych utworów poety.

Następnego dnia o pracy reporterów, żmudnych poszukiwaniach i ich efektach opowiadał Marcin Kowalski reporter „Gazety Wyborczej”. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii „...przywróconego do życia..” Rysia Aptego, żydowskiego chłopca, uzdolnionego literata, muzyka i plastyka. W 2009 roku, w Wieliczce, w domu państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami  pochodzącymi z lat 1939-1942 ułożonymi w cykl "Niepokój". Rysunki te są unikatowymi pracami dokumentującymi Holokaust, według specjalistów jest to artystyczna wizualizacja na bardzo wysokim poziomie artystycznym.  Badaniem tego niezwykłego znaleziska zajęło się dwóch reporterów Marcin Kowalski i Piotr Głuchowski. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić pochodzenie autora rysunków, dotrzeć do osób, które znały autora i nielicznych dokumentów poświadczających jego losy. Było to, jak wspomina autor, „...odkrycie i wskrzeszenie człowieka...”. Rezultatem pracy obu autorów jest pięknie wydana książka "Apte. Niedokończona opowieść".

Kolejną atrakcją był spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie  w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora PARAWAN, który odbył się 12 maja 2011r. na sali widowiskowej JDK. Śpiewogra – Śliwiakobranie powstała z wierszy Tadeusza Śliwiaka dedykowanych dzieciom. Nieżyjący już poeta pisał wiersze swoim córkom. Wiersze te, to poetyckie perełki, niezwykle wzruszające i pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Na podstawie wyboru tych wierszy powstał specjalnie napisany dla Teatru Lalki i Aktora PARAWAN scenariusz śpiewogry. Widzów zachwycił niezwykle kolorowy spektakl, bogato ilustrowany muzyką, a piosenkę o dniach tygodnia śpiewała cała sala. Scenariusz i muzykę napisał Antoni Mleczko, spektakl wyreżyserował Rafał Jedrzejczyk, a wystąpili m.in. Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek,  Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło.

Spotkania autorskie z Henrykiem Nicponiem i Marcinem Kowalskim, Gry Uliczne-Miłosz oraz spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie odbyły się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl

MBP Jasło

Napisany dnia: 21.05.2011, 11:30 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657