Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Przywróćmy ich pamięci

26

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy zamordowany został ostatni prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dla „Pługa” nowa, komunistyczna Polska była nie do zaakceptowania. Za realizację celów będących urzeczywistnieniem testamentu Polski Podziemnej zapłacił najwyższą cenę.

Dzień śmierci pułkownika Łukasza Cieplińskiego obchodzony jest od czterech lat jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed sześćdziesięcioma trzema laty wraz z pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim zamordowani zostali także inni skazani, jego towarzysze broni, którzy podobnie jak on zdecydowali się na kontynuowanie walki o prawdziwie wolną ojczyznę. Wszyscy spoczęli w zbiorowej anonimowej mogile. 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm ustawą z 3 lutego 2011 r. Tym samym wieloletnie starania środowisk kombatanckich, rodzin ofiar komunistycznego terroru, organizacji społecznych, stowarzyszeń naukowych nie poszły na marne. Dziesiątki tysięcy żołnierzy podziemia walczących z okupantami w czasie wojny  nie złożyło broni po jej zakończeniu. Kiedy w styczniu 1945 r. rozwiązane zostały struktury Armii Krajowej szukali oni nowych form kontynuowania walki o Polskę wolną od zwierzchnictwa Kremla. Tak zwana druga konspiracja stanowiła wedle szacunków najliczniejszą formę zbiorowego oporu społeczeństwa wobec władzy komunistycznej aż do powstania Solidarności. 

Nie sposób nie wspomnieć zatem o ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego, który przez wiele lat skutecznie unikał schwytania przez funkcjonariuszy najpierw Urzędu Bezpieczeństwa potem Służby Bezpieczeństwa.  Józef Franczak ps. „Laluś” bo o nim tu mowa aż do 21 października 1963 r. pozostawał nieuchwytny dla służb państwa komunistycznego. Jednak pewnego październikowego popołudnia szczęście się od niego odwróciło. 

W wyniku zdrady agenta umieszczonego w jego otoczeniu „Laluś” znalazł się w potrzasku otoczony przez ponad trzydziestu funkcjonariuszy SB i ZOMO. Finał starcia mógł być tylko jeden. Po śmierci Józefa Franczaka, decyzją prokuratora jego ciało zostało pozbawione głowy i złożone w anonimowym grobie. Sposób w jaki postąpiono z Józefem Franczakiem pokazuje dobitnie postawę władz komunistycznych wobec kontynuujących walkę żołnierzy – patriotów, którym los ojczyzny nie był obojętny. Dla władz „Laluś” oraz wielu jemu podobnych był zwykłym bandytą wyjętym spod prawa. Komuniści dokładali wszelkich starań, aby zdyskredytować żołnierzy drugiej konspiracji w oczach społeczeństwa stosując cały arsenał zabiegów propagandowych wykorzystywanych w środkach masowego przekazu, fałszując rzeczywistość z determinacją dążyli do strącenia ich w czeluście zapomnienia. 

Wydaje się, że dziś jesteśmy zwyczajnie zobowiązani do podtrzymania pamięci o tych którzy przelewali krew za wolną  ojczyznę. Kultywowanie owej pamięci stanowi swoistego rodzaju oddanie hołdu bohaterom. Przez ich walkę, cierpienie, ofiarę odkrywamy na nowo swoją tożsamość.  Takie postacie jak pułkownik Łukasz Ciepliński , generał August Emil Fieldorf mogą dziś stanowić dla nas a w szczególności dla ludzi młodych wzór wiary, poświęcenia, honoru, niezłomności, patriotyzmu. Niedługo przed śmiercią pułkownik Ciepliński „Pług” pisał do rodziny w tych słowach „Gdy mnie będą zabierać to ostatnie moje słowa do kolegów będą: cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za ojczyznę i jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

W całym kraju 1 marca organizowane będą obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie inaczej będzie w Jaśle. Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele OO. Franciszkanów o godzinie 10:00.  

W Gminie Dębowiec 9 marca(niedziela) o godzinie 17.00 otwarta zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”. Uroczystość odbędzie się w Sali Widowiskowej budynku Gminy Dębowiec. Wystawa będzie czynna do końca marca. Organizatorem jest Stowarzyszenie Młodzi dla Gminy we współpracy z Wójtem Gminy Dębowiec oraz Instytutem Pamięci Narodowej. Więcej informacji www.mlodzidlagminy.pl.

PP.

Reklama

Komentarze: 25

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Kate
dnia 02.03.2014, 08:12 · Zgłoś
Józef Franczak ps. LALEK - pod tym pseudonimem jest znany bardziej niż pod ps. Laluś.
Odpowiedz
2
@ Dziki:)
dnia 01.03.2014, 14:26 · Zgłoś
Skoro wiadomo ze byla zdrada I agent miedzy nimi,to moze napisac do wiadomosci wszystkich ,kto nim byl?Moze jeszcze zyje albo jego potomni,na ogol tacy maja sie dobrze.No ,chyba ze jest pod ochrona.
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 01.03.2014, 18:40 · Zgłoś
A może podano by też listę ofiar, które padły z ręki takiego " Lalusia", "Żubryda" czy "Ognia"...
Tak, żeby było w miarę sprawiedliwie...oni też zabijali.
Odpowiedz
0
@ FAN
dnia 01.03.2014, 23:54 · Zgłoś
Ja to psych,ale ty to dopiero jesteś [...].ty,ty to nie przypadkiem jakieś pozostałości po RUSKIM,ZAPYTAJ W RODZINIE może się ktoś przyzna,będziesz do wuja Putina na święta jezdził na plac czerony i będziesz mógł pradziadka lenina za brudke poszarpać [...]
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 03.03.2014, 17:38 · Zgłoś
ty chyba uciekłeś z akcji "Wisła" ...
Odpowiedz
-4
@ jasiu
dnia 01.03.2014, 14:14 · Zgłoś
Czy słynny Kuraś to był wyklęty,czy przeklęty,pytam bo się już pogubiłem
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 03.03.2014, 17:38 · Zgłoś
dla jednych na pewno był "przeklęty"...poszperaj w necie...
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 03.03.2014, 17:44 · Zgłoś
7
@ sebo
dnia 01.03.2014, 08:37 · Zgłoś
chwała bohaterom ,,bóg honor i ojczyzna ''
Odpowiedz
7
@ FAN
dnia 28.02.2014, 16:24 · Zgłoś
Coś się zaczyna dziać

Ogólnopolska Manifestacja w Warszawie Sobota 1 Marca 2014 . Przyjedź, nie siedź biernie przed komputerem. W ten sposób nie zmienisz swojego kraju i swojej przyszłości.Jeżeli nastepujące postulaty nie zostaną spełnione, będziemy się pokojowo bronić przed brutalnym atakiem ze strony sił porządkowych. 1. Zmniejszenie Sejmu do 96 Posłów. Kandydaci wybierani w wyborach bezpośrednich przez społeczeństwo a nie partie. 6 Posłow przypadnie na 1 województwo. Posłowie powoływani na 2-letnią kadencję, z możliwością wcześniejszego odwołania poprzez zebranie odpowiedniej liczby podpisów. 2. Całkowita likwidacja Senatu, bądź zmniejszenie do 16 Senatorów (po 1 na województwo). Urząd Senatora będzie trwał przez 3 lata. 3. Pełna odpowiedzialność karna za podejmowane decyzje i nadużywanie władzy w celach osiągnięcia korzyści majątkowych. 4. Przywrócenie kary śmierci dla seryjnych morderców. 5. Rewizja majątków wszystkich osób pełniacych funkcje publiczne w latach 1989 aż do dnia dzisiejszego. Jeżeli podoba Ci się taki projekt to skopiuj go i opublikuj. Postulaty zostały już przesłane do Kancelarii Premiera i Prezydenta. Wszystkim inicjatorom z góry Dziękuję.
Odpowiedz
2
@ FAN
dnia 01.03.2014, 23:45 · Zgłoś
A twoje [...] nawet nie czytam tylko minusuje,profesor Gąbka ha ha
Odpowiedz
16
@ MARCIN
dnia 28.02.2014, 11:59 · Zgłoś
ostatnio przeczytałem kolejną ksążkę o witoldzie pileckim , najpierw długo nie mogłem się otrząsnąć na samą myśl o torturach jakim był poddawany przez naszych rodaków po wojnie , potem byłem pełen podziwu dla wielkiej wiary , miłości i poświęcenia dla ojczyzny tego człowieka , a ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego w wolnej polsce, którą / chyba / mamy tak niewielu wie kim był ten człowiek , który - pozwolę sobie na to stwierdzenie- zasługuje na miano świętego.
a już tego dlaczego na lekcjach historii w wolnej / chyba / polsce nikt o nim nie mówi jest dla mnie rzeczą niepojętą i karygodną
pytam historyków - dlaczego przemilczacie i pomijacie postać tego wielkiego człowieka ?!
nauczyciele- nawet jeśli w książkach o nim nie piszą dowiedzcie się kim był , powiedzcie o tym dzieciom
Odpowiedz
-2
@ FAN
dnia 28.02.2014, 12:45 · Zgłoś
Popieram,dlaczego nauczyciele sami nie zaczną przekazywać tej wiedzy,bo jej nie posiadają,albo się boją ze stracą prace.Jak tak będą myśleć i tak ją stracą,naród nasz zniknie,wyludniamy się,ślepa jesteś rado pedagogiczna.To na was spoczywa edukacja młodzieży przyszłość narodu.Nie liczcie na rodziców.to waż obowiążek.
Odpowiedz
9
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 28.02.2014, 15:26 · Zgłoś
"Świat podzielony" - nauczyciele zajęci walką o podwyżki i przywileje, idą za tymi co więcej obiecują i tych wybierają, są "jak chorągiewki na wietrze", nie mają czasu, ani chęci na patriotyzm, no i po co się narażać...
Co do "faworyzacji pamięci i życia samą historią" to mam zbieżne zdanie z niektórymi komentującymi -najpierw dbajmy o godne życie tych co chcą, lub ciężko pracują "za grosze", a nie wystarcza im to na życie ... przecież to są Ci, którzy to CHORE PAŃSTWO utrzymują...
Odpowiedz
8
@ nie historyk z wykształcenia
dnia 28.02.2014, 19:52 · Zgłoś
róznie mozna mówic o filmie z O.Łukaszewiczem w roli gen ,Nila... polecam wszystkim-którzy szukają wiedzy o tych strasznych czasach... zobaczcie ...
jakoby nie krytykować...
honor...honor...
patriotyzm...
tak mało go dziś...
mamy tylko w głowach biedę,która nas kopie ,a zapominamy -skad nasz ród..
naszym [...]kom nie było lepiej .ale jak trzeba było szli i prali [...] i bolszewika.. i nie ogladali się, czy im ktos zapłaci...
Odpowiedz
-12
@ łodyniec
dnia 28.02.2014, 11:06 · Zgłoś
nudziło się im fest ,to się bawili w wojenke ,bo niby co mieli robić ? krowy paść i czekać aż ruski se po nie przyjdzie ?

łohohohohho
Odpowiedz
7
@ FAN
dnia 28.02.2014, 11:23 · Zgłoś
Chwała Bohaterom,którzy walczyli o wolną Polskę.
A dzisiaj co mamy?,Tusk mówi że Polskość to nie normalność.
Dzisiaj się odznacza Ludzi aparatu komunistycznego,za ich zasługi?,jakie sie pytam.
Za morderstwa które zostały popełnione na narodzie Polskim.Jesteśmy jedynym krajem,który nie rozliczył komunistów po 89r.nawiąże jeszcze raz do ksiązki resortowe dzieci,gdy się ją czyta,wzbiera we mnie złość na ukaranie winnych i jak się dzisiaj smieją w telewizji i są bezkarni.POLECAŁ TĄ KSIĄŻKE,warto wydać 40 zł.
Oczyszcza umysł z TVN,POLSATU,Wyborczej,POLITYKI-daje obraz rzeczywistości.
Dzisiaj Patryjota jest nazywany,Faszystą,Nacjonalistą.A z czym się do kojarzy ludziom?.z Hitlerem.
Czy ja który krzyczę na ulicy,że Polska jest sprzedawana,że jesteśmy tanią siłą roboczą dla zachodu,ze Polski rząd robi wszystko żeby zniszczyć Polske,i przyjmuje dyrektywy z uni,a nie mysli o tym co chce naród.To ja jestem Faszystą,kocham swój kraj,krzycze bo już nie mogę patrzeć jak mój naród został zniewolony,a my tylko się przyglądamy.ZJEDNOCZMY SIE DLA DOBRA NARODU,dzisiaj jest to tylko PIS!!!.
To myśmy ich wybrali,dla naszego dobra,naszych dzieci.a co mamy?,dzieci za granicą za chlebem wyjechał,a nam się wmawia że unia nas chwali.nas czy Tuska,Komorowskiego i cały ten rząd.że własny kraj upodlają.
To są zdrajcy narodu Polskiego.
Jeśli byś kochał swój kraj,to pozwoliłbyś,żeby ludzie tak biedowali,starsze osoby nie miały na chleb,ludzie żeby utrzymać rodziny,z braku pracy grzebią po śmietnikach za chlebem.Który to już raz 11 Listopada zostało zakłócone,nie pozwalają się Narodowi Polskiemu cieszyć,z wolności dlaczego bo jej Polacy nie mamy.
http://joemonster.org/filmy/59244/Trafny_komentarz_przechodnia ,jak młodzież w Polsce traktuje biede.
Chwała Bohaterom,tym i przyszłym którzy zawalczą o wolną Polskę.
Odpowiedz
13
@ FAN
dnia 01.03.2014, 00:17 · Zgłoś
Myślicie [...] że jak dostane minusy to sie załamie,jeszcze bardziej wam będe dopiekał,prawda zawsze wygra,jeszcze poczujecie jak się wami zajmiemy.
WOLNA POLSKA,[...] idziemy POwas.
Odpowiedz
7
@ 69
dnia 02.03.2014, 08:25 · Zgłoś
-Masz całkowitą rację chwała bohaterom którzy walczyli o wolną POLSKĘ !!!
-Teraz by Im serce pękło gdyby zobaczyli co się dzieje!!!

I nie przejmuj się minusami na pewno wiesz jacy "ludzie" je stawiają
Odpowiedz
20
@ qwerty
dnia 28.02.2014, 09:35 · Zgłoś
oj... kapusi, sb-eków, ub-eków, wszelkiej maści komunistycznych [...], zdrajców ojczyzny i Polaków, u nas w Jaśle ci dostatek
Odpowiedz
2
@ [...]
dnia 28.02.2014, 09:55 · Zgłoś
Dawniej takich wybijali teraz nie robia z tym nic bo nie ma kto pozadku zrobic
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 28.02.2014, 12:43 · Zgłoś
Prawie 70 lat po wojnie a tu ciągle to samo - tylko dla tego że od tamtego czasu nic szczególnego się nie wydarzyło... Dlatego nikt nie wspomina pomordowanych podczas pierwszej wojny światowej nie wspominając już o zabitych np pod Grunwaldem w 1410 roku... To już jest tylko "ciekawostka" historyczna... A przecież POLSKA istnieje już ponad tysiąc lat i druga wojna to nie jedyne wydarzenie jakie miało miejsce w tym kraju... Trzeba czekać na kolejną wojnę żeby o poprzedniej ludzie zapomnieli na dobre i czcili pamięć pomordowanych w najnowszej...
Odpowiedz
21
@ .
dnia 28.02.2014, 09:03 · Zgłoś
Chwała ludziom co w tak ponurych czasach umieli się sprzeciwic i jasno wypowiadali swoje zdanie.Ale gdzie jest sprawiedliwosc przeciez ludzie co są za to odpowiedzialni zyja pobierają sowite emerytury, przeciez nawet w jasle malo jest byłych berkutowców? a my co siedzimy cicho jak mysz pod miotłą
Odpowiedz
6
@ azet
dnia 28.02.2014, 15:05 · Zgłoś
Jakiego wyznania sa dzieci prezydenta RP ???
Odpowiedz
1
@ FAN
dnia 02.03.2014, 11:50 · Zgłoś
Podczas wczorajszego wieczornego Marszu Pamięci we Wrocławiu poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych policja zatrzymała 23 osoby pod zarzutem odpalenia flar, które przewidziane było w zaakceptowanym przez władze programie uroczystości.

Organizator Marszu Pamięci, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedstawił wrocławskiemu urzędowi miasta szczegółowy program imprezy. Zakładał on użycie środków pirotechnicznych w czterech miejscach – podczas trzech rekonstrukcji historycznych oraz pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego.

- Ani urząd miasta, ani policja nie wyrażali jakichkolwiek zastrzeżeń. Program marszu został oficjalnie zaakceptowany – powiedział Eugeniusz Gosiewski ze stowarzyszenia Odra – Niemen, organizator Marszu Pamięci.

Zgodnie z harmonogramem, kiedy pochód zbliżał się do pomnika rotmistrza Pileckiego, grupa kibiców Śląska Wrocław odpaliła race w miejscu oddalonym od pozostałych uczestników marszu, położonym za fosą z wodą. W tym momencie nastąpiła interwencja policji. Zatrzymano 23 osoby, w tym kilka niepełnoletnich i przewieziono na komendę przy ul. Trzemeskiej. Wszyscy zatrzymani zostali zwolnieni po kilku godzinach. Będą wzywani na przesłuchania w związku z popełnieniem wykroczenia z art. 52 paragraf 5 kodeksu wykroczeń dotyczącego posiadania materiałów pirotechnicznych.

- Wszystkie artykuły pirotechniczne wykorzystywane podczas marszu zostały zakupione zgodnie z zezwoleniem na organizację imprezy masowej przeze mnie jako organizatora. Posiadam na to wszelkie niezbędne dokumenty – powiedział telewizjarepublika.pl Eugeniusz Gosiewski.

Rzecznik komendanta wojewódzkiego starszy aspirant Paweł Petrykowski potwierdził, że policja nie zgłaszała wcześniej żadnych zastrzeżeń, co do programu marszu.

- Potwierdzam, że program imprezy masowej zaakceptowany został przez urząd miasta – powiedział Petrykowski.

- Czy policja zgłaszała do tego programu, który został jej przedstawiony, jakiekolwiek zastrzeżenia? - zapytaliśmy rzecznika.

- Tak, organizator został powiadomiony, że nie wolno odpalać flar.

- Kiedy został o tym powiadomiony i przez kogo?

- Dowodzący akcją pouczył go o tym podczas marszu - stwierdził starszy aspirant Petrykowski.

Nasz mości [...] naj panujący zawdzięcza to swej żonie z domu http://niezalezna.pl/4811-rodzinna-historia-prezydentowej-w-aktach-ipn
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.