Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Psy pozostawione bez opieki stanowią zagrożenie?

48

Na ulicach naszego miasta można spotkać na swojej drodze bezpańsko biegającego psa. Zwierzę dużej rasy bez nadzoru właściciela i kagańca na pysku wzbudza niepokój, a nawet  przerażenie...

Jak zachować się w takiej sytuacji?

- W takim wypadku najlepszą metodą jest zachowanie " zimnej krwi". Spokój i opanowanie jest najlepszym obrońcą. Znam bardzo spokojne dobermany, amstafy czy owczarki kaukaskie, ale trzeba zrozumieć tych ludzi, którzy nie znają naszego pupila. Uważam, że każdy właściciel posiadający psa agresywnego oraz psa dużych ras powinien zaopatrzyć się w kaganiec oraz w solidną obrożę i smycz - radzi Marcin Urzędowski, lek. wet. z gabinetu weterynaryjnego " Pirania".

W przypadku kiedy zwierzę jest wrogo nastawione do człowieka, a w pobliżu nie ma jego właściciela, należy poinformować o zaistniałej sytuacji Straż Miejską. Według prawa, każdy właściciel ma obowiązek zaszczepić swojego psa przeciw wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia oraz po dwunastu miesiącach od ostatniego razu.

- Każde pogryzienie bądź zadrapanie przez psa lub kota powinno być zgłoszone jednostce medycznej, natomiast właściciel zwierzęcia zostaje poinformowany o obowiązkowej obserwacji w wyznaczonej placówce prowadzonej przez lekarza weterynarii. Sytuacja może być o tyle skomplikowana, kiedy nie jesteśmy w stanie  wskazać sprawcę nieszczęścia. Wówczas czeka nas bolesne i długie leczenie, gdyż nie mamy żadnej informacji dotyczącej szczepień - dodaje Urzędowski, lek.wet.

Jest 11 ras psów uznawanych za agresywne, do których zaliczany jest m.in rottweiler, amerykański pit bull oraz owczarek kaukaski. Jednakże do pogryzienia może dojść również przez psy rasy mieszanej.

- Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze 250 złotych albo karze grzywny - poinformował podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Policji w Jaśle.

Właściciele psów powinni zadbać o to, aby ich pupil nigdy nie pozostał bez nadzoru. Często jednak zdarza się tak, że posiadacz zwierzaka pozostawi otwartą bramę i pupila bez opieki. Zwierzę może w tej sytuacji bez problemu biegać po ulicy, narażając przechodniów. Najważniejszy jest nadzór nad psem, który daje gwarancję bezpieczeństwa w miejscu publicznym.

Ilona Czarnecka

Reklama

Komentarze: 48

Dodaj komentarz Widok:
1
@ nikt
dnia 03.03.2015, 01:41 · Zgłoś
Ilość szkód wyrządzonych przez psy i zachowanie ich właścicieli powinno być dowodem do
zmiany w prawie na korzyść ludzi . Psy powinny być trwale oznakowane na koszt właścicieli. Kary za zabicie wałęsających się psów wymagają weryfikacji.
Szanujmy ludzi !
Odpowiedz
2
@ Maniek z Gorzowa WLKp.
dnia 01.03.2012, 23:37 · Zgłoś
Kary za pozostawienie psa bez opieki są zbyt niskie
Kilka psów z osiedla czy wioski potrafią wyrządzić szkody w łowisku na kilkadziesiąt
tysięcy zł. Policja i Straż Miejska na zgłoszenia wogule nie reaguje ogranicza się
do przyjęcia zgłoszenia mają do do dyspozycji samochody wystarczy pojechać za
wałęsającym się psem i bez trudu zaprowadzi do właściciela już nie wspomnę o
wypadkach drogowych spowodowanych przez wałęsające się psy i pogryzione dzieci.
Myśliwy za zastrzelenie wałęsającego się psa idzie do więzienia a właściciel psa otrzyma mandat za 250 zł.
mandat 250 zł.
Odpowiedz
0
@ an
dnia 29.03.2011, 12:17 · Zgłoś
no tak ja bym chetnie do pana strzeliła panie
piotrze
Odpowiedz
3
@ ROBERT
dnia 24.03.2011, 10:30 · Zgłoś
"Psy pozostawione bez opieki stanowią zagrożenie"-To zdanie świetnie pasuje nie tylko do tych szlachetnych zwierząt,ale też do osobników rodzaju ludzkiego ujadających w publicznych budach!
Odpowiedz
0
@ aśka
dnia 24.03.2011, 10:21 · Zgłoś
moim zdaniem najgorsze są właśnie małe - im mniejsze tym złośliwsze. Z drugiej strony nikomu nie życzę spotkania na JP z wilczurem zza siatki (zdj.) Rzuca się na siatkę i nie tylko. Ledwie uratowałam parasolem swoją psinę z jego [...] gdy wyleciał z bramy za samochodem...
Odpowiedz
3
@ elica
dnia 24.03.2011, 10:20 · Zgłoś
Kaganiec obowiązkowo dla każdego psiaka!!!!Lubię psiaki ale ich bezmyślni właściciele przechodzą samych siebie!Przykład..wiązanie obok wejścia do sklepu psów.....ostatnio omal nie skończyło się to tragedią dla mojego dziecka!!!!!
Odpowiedz
4
@ a ja :
dnia 23.03.2011, 11:40 · Zgłoś
Ale po co tak irytujecie się tymi biegajacymi kundlami. I tak nikt nic z nimi nie zrobi, bo nie o to tu chodzi, bardziej o darmową reklamę pana weterynarza. I wcale nie czeka nas długie i bolesne leczenie jak powiedział, tylko szczepienia, które nie są już bolesne, a które teraz lekarze zalecaja ludziom pogryzionym nawet, jak pies był szczepiony. Wiem bo miałem. Nie znaczy to wcale, że w związku z tym psy mogą nas gryżć. A zwłaszcza gdy zdarzają się przecież przypadki że pies poszarpie kogoś mocno, ale wtedy leczenie nie zależy od szczepienia zwierzęcia jak twierdzi ten pan tylko od wielkości i głębokości ran. I dla jasności- jestem za tym aby psy były wyprowadzane wyłącznie pd nadzorem właściciela, a właścieli psów biegających luzem należy wziąść za [...]ę.
Odpowiedz
8
@ Laura Diaz
dnia 23.03.2011, 10:51 · Zgłoś
A kto powiedział, że tylko psy dużych ras są niebezpieczne? Zapraszam na przechadzkę przez pierwszą lepszą wioskę lub tereny podmiejskie, gwarantuję że przynajmniej ze 3 kundelki będą się wam chciały wgryźć w łydkę.... A tłumaczenie właścicieli "panie, on taki malutki, on nie gryzie" - a pies pomyka w moją stronę z żądzą mordu w ślepiach:/ Ludziom się wydaje, że jak pies mały, to już bramy zamykać nie trzeba...
Odpowiedz
2
@ jolka
dnia 23.03.2011, 22:21 · Zgłoś
popieram w 100%kazdego dnia przezywam ten koszmar nadrodze osiedlowej mauskie kundle bardzo miłe i spokojniutkie doskakuja do wszystkich przechodzacych w tym dzieci
Odpowiedz
4
@ zielony
dnia 23.03.2011, 09:50 · Zgłoś
w cywilizowanych miejscach ludzie, którzy mają psy wychodzą na spacery, kupy sprzątają i pilnują zwierzaków. Niestety w Polsce nie jeden właściciel jest głupszy od psa
Odpowiedz
9
@ żabka
dnia 23.03.2011, 06:57 · Zgłoś
każdy właściciel powinien pilnować swojego pieska!!!
Odpowiedz
-5
@ jaslak
dnia 23.03.2011, 06:56 · Zgłoś
a może pozamykajcie sie w tych swoich zaplesniałych niewietszonych klitkach z wielkiej płyty to nie będziecie psom przeszkadzać w spacerach po miescie. [...] ludzie.
Odpowiedz
3
@ aa
dnia 22.03.2011, 22:42 · Zgłoś
Podatki za pieski ida na tych [...] z urzędu!!!
Oni sie za to wszytsko bawią:P
Odpowiedz
-1
@ aw
dnia 22.03.2011, 22:28 · Zgłoś
A Wy nie macie większych problemow jak [...] na chodniku?
Odpowiedz
-3
@ go
dnia 22.03.2011, 22:01 · Zgłoś
no i czyje to psy fotografujecie
i czyj dom
kto WAm pozwolił?
Odpowiedz
2
@ Pikuś
dnia 22.03.2011, 21:58 · Zgłoś
Skoro jesteście takimi miłośnikami psów, wron, gołębi itd. to miejcie os..ne ulice, brudne starostwo a w parku niech wam lecą na głowę odchody gołębi - no bo "co winne są zwierzeta, że ludzie są [...]". A właściciele psów mają daleko gdzieś mandaty.
Odpowiedz
4
@ kundelek
dnia 22.03.2011, 20:56 · Zgłoś
RADNI POWINNI WPROWADZIĆ REJESTR PSÓW ZAKŁADAJĄC IM CZIPY !!!!,ZNANY BYŁ BY WŁAŚCICIEL,AKTUALNE SZCZEPIENIA ULICE BYŁYBY CZYSTE !!!!!!!!!!
Odpowiedz
4
@ XYZ
dnia 22.03.2011, 20:35 · Zgłoś
- Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze 250 złotych albo karze grzywny - poinformował podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Powiatowej Komendy Policji w Jaśle.

wystarczy egzekwować i po problemie
Odpowiedz
3
@ ciekawa
dnia 23.03.2011, 15:24 · Zgłoś
Łatwo powiedzieć i napisać gorzej wyegzekwować mam sąsiadke która zmienia psy jak rekawiczki co roku ma innego a gdzie te podrośnięte się podziewają? Latają sobie cały czas jak bezpanskie i droga nie dadza przejśc bo do nogi doskakują ,a gdybym jej uwagę zwróciła to by mnie zaszczekała na śmierci od [...] zwyzywała .Wie c co robic.Wszyscy narzekaja a pieski sobie dalej latają.
Odpowiedz
-1
@ hau! hau! hauuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!
dnia 22.03.2011, 20:19 · Zgłoś
CYTUJĘ co na wstępie!!!!!: """"""- W takim wypadku najlepszą metodą jest zachowanie " zimnej krwi". Spokój i opanowanie jest najlepszym obrońcą. Znam bardzo spokojne dobermany, amstafy czy owczarki kaukaskie, ale trzeba zrozumieć tych ludzi, którzy nie znają naszego pupila. Uważam, że każdy właściciel posiadający psa agresywnego oraz psa dużych ras powinien zaopatrzyć się w kaganiec oraz w solidną obrożę i smycz - radzi Marcin Urzędowski, lek. wet. z gabinetu weterynaryjnego " Pirania".""""""".
Gratuluję Panu i potwierdzam znane już powiedzenie: "GDYBY GŁUPOTA MIAŁA SKRZYDŁA...........", a niezależnie od tego chciałem Pana prosić o odpowiedz, dla kogo w świetle powyższego cytatu przewidziane są: "kaganiec oraz solidna obroża i smycz"
Odpowiedz
14
@ pieszy
dnia 22.03.2011, 20:15 · Zgłoś
TAK O.....YCH ULIC JAK W JAŚLE NIE SPOTKA NIGDZIE,DLACZEGO STRAŻ MIEJSKA NIE KARZE WŁAŚCICIELI PIESKÓW TYLKO POLUJE NA KIEROWCÓW ? OTO JEST PYTANIE BURMISTRZU NASZ PANIE ????????
Odpowiedz
3
@ Cudny
dnia 22.03.2011, 20:05 · Zgłoś
Macie racje . Te psy sa naprawde niebezpieczne. Chodza i [...] gdzie popadnie z tymi mandatami. [...]
Odpowiedz
4
@ zuzia
dnia 22.03.2011, 18:41 · Zgłoś
To tylko świadczy o naszym społeczeństwie! Gdzie ida podatki za pieski? Czyżby na diety? Co zwierzęta sa winne że ludzie sa [...]?
Odpowiedz
5
@ pytanie
dnia 22.03.2011, 18:12 · Zgłoś
Kiedy wiem czyj pies zniszczył mi siatkę koło domu to czy mogę zmusić do odpowiedzialności jego właściciela??? A jeśli tak to jak???
Odpowiedz
3
@ mycha
dnia 22.03.2011, 21:02 · Zgłoś
Pogadaj z właścicielem a jak to nie przyniesie rezlultatu to zgłoś na policję
Odpowiedz
21
@ Wszędzie psy biegają luzem!!!
dnia 22.03.2011, 18:10 · Zgłoś
na wsi to jest zmora teraz w marcu z tymi psami!!! Nie rozumie właścicieli - mam psa a nie wiem gdzie on cały dzień jest??? To tak jak mieć dziecko i nie wiedzieć gdzie sie szwęda przez cały czas - zero odpowiedzialności!!! Za to powinny być kary!!! Pies ci ucieka - zawiąż go przy budzie to sie nauczy siedzieć koło domu i czuwać a nie na [...] chodzić.
Odpowiedz
-14
@ alosza hehe 3b
dnia 22.03.2011, 17:44 · Zgłoś
takie psy na mielonke przerobić a właścicieli na pasztet haha
Odpowiedz
8
@ nunuś
dnia 22.03.2011, 17:20 · Zgłoś
Proszę sobie przyjechać na wieś, biega nie jeden, ale kilkanaście psów!
Odpowiedz
12
@ Jaślanin
dnia 22.03.2011, 16:51 · Zgłoś
To wina właściciela.Nie powinien wypuszczać tak psa na miasto.
Odpowiedz
13
@ ru
dnia 22.03.2011, 17:34 · Zgłoś
a ja jestem wędkarzem i w tym roku kupie sobie gaz na pieski i na włascicieli, bo oni myslą że jak sa już na wałach to niech sie dzieje co chce psa luzem, i nawet nie patrza gdzie biega!!!już nie raz zostałem zatakowany ale udało mi sie wybronic.Sam mam psiaka i tez biega luzem ale wtedy kiedy może a nie wtedy gdy do okoła [...] ludzi i innych psów.Pozdrawiam wielkich włascicilei piesków!!!
Odpowiedz
17
@ ziom
dnia 22.03.2011, 16:24 · Zgłoś
kara musi być dla właściciela
Odpowiedz
0
@ haha
dnia 22.03.2011, 16:13 · Zgłoś
diablo?
Odpowiedz
-5
@ klaser
dnia 22.03.2011, 17:16 · Zgłoś
miia
Odpowiedz
0
@ Papa
dnia 22.03.2011, 15:57 · Zgłoś
niezle się kolo zareklamował ja i tak wolę Pana Wisniewiczowskiego jest najlepszy!!!
Odpowiedz
0
@ szkoda gadać
dnia 24.03.2011, 18:24 · Zgłoś
masz rację, to miała być reklama dla gościa, ale ta wypowiedź chyba nie najmądrzejsza, więc i reklama słabiutka.Ciekawe czy on by zachował zimną krew, albo kazał tak zachować się swojemu dziecku , jak by na nie pędził jakiś duży rozwścieczony pies.
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 24.03.2011, 19:40 · Zgłoś
Nazywa sie Wiśniewicz, a nie Wisniewiczowski. A że dobry, to fakt.
Odpowiedz
-38
@ PiotrekPo
dnia 22.03.2011, 15:49 · Zgłoś
Powinni od razu strzelać do tych kundli i był by święty spokój.Czasami to pasowało by właścicielowi kulkę w [...] bo jak patrzę na to co robią to zgroza normalnie.
Odpowiedz
39
@ Mysz
dnia 22.03.2011, 16:20 · Zgłoś
Nie do kundli strzelać tylko właścicielom wlepiać mandaty aby nauczyć odpowiedzialności.Czasami ma się wrażenie,że psa łatwiej wyszkolić niż właściciela nauczyć kultury-wielbicielka zwierząt-sprzątająca...
Odpowiedz
18
@ dragoness
dnia 22.03.2011, 16:22 · Zgłoś
Nie do kundli, tylko do właścicieli.
Odpowiedz
8
@ oli
dnia 22.03.2011, 16:22 · Zgłoś
deb..
Odpowiedz
13
@ przemo
dnia 22.03.2011, 16:52 · Zgłoś
co Ty mówisz To że zwierze sobie żyje i biega spokojnie to jeszcze nie powód żeby strzelać Strzel sobie Ty raczej heh
Odpowiedz
7
@ hm
dnia 22.03.2011, 18:03 · Zgłoś
Dlaczego tak krótko chcesz żyć?
Odpowiedz
-2
@ xx
dnia 22.03.2011, 20:36 · Zgłoś
Ale ty [...]/a jesteś. Totalnie bez serca dla zwierząt.
Odpowiedz
-1
@ kuchnia
dnia 22.03.2011, 20:41 · Zgłoś
Wystarczy otworzyć restaurację koreańską. Przyrządzają tam psy na wiele sposobów a chińczycy z kolei z kotów robią kisiel i ciastka. Smacznego!
Odpowiedz
-2
@ AGA
dnia 22.03.2011, 20:47 · Zgłoś
Ale się [...] znalazł. Kulkę w [...] to Tobie bo same plowy w nim, także straty minimalne.
Odpowiedz
-3
@ Koksik
dnia 22.03.2011, 21:08 · Zgłoś
Tak a jakby ktos do ciebie strzelił to tez bylo tak dobrze tobie pies tez ma uczucia
Odpowiedz
-1
@ xxx
dnia 22.03.2011, 23:29 · Zgłoś
tobie psie kaganiec i na łancuch!!! buda rasowy psie bo zapomnieli ze Bandog to jest agresywna rasa takze buda i [...]... nie szczekaj na obcych bo podwiniesz ogon!!!
Odpowiedz
1
@ xox
dnia 23.03.2011, 07:11 · Zgłoś
zgadzam się, bandog to agresywna rasa a tamtemu P.L. to kaganiec na [...], do metalowego kojca i buda na krótkim łańcuchu jak jego psy!! niech nie szczeka na obcych bo mu przytną i ten ogon!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.