Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Radni podzielili wyborców

10

W oparciu o nowy kodeks wyborczy samorządy muszą ustalić granice nowych okręgów wyborczych na swoim terenie. Miasto Jasło w wyniku zmian ustawowych musiało zmienić obwody wyborcze, co nie spodobało się kilku radnym.

W styczniu poprzedniego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu Wyborczego, w myśl, której samorządy w drodze uchwały muszą ustalić okręgi wyborcze. Na ostatniej sesji rady miasta Jasła radni po długiej dyskusji podjęli uchwałę regulującą okręgi. - Podział powstał w oparciu o wytyczne komisarza PKW. Kodeks wyborczy został uchwalony w styczniu 2011 roku i samorządy mają 15 miesięcy na uchwalenie granic okręgów wyborczych. Od lipca rozpoczęły się prace przy tworzeniu okręgów – powiedział Paweł Rzońca, sekretarz miasta
i twórca uchwały.

Rozmowy wśród radnych dotyczące nowych okręgów były burzliwe. Radny Janusz Przetacznik pytał o proces tworzenia okręgów. - Gdzie myślenie o demokracji? Czy okręgi były konsultowane z osiedlami? O najważniejszych sprawach nie potrafimy dyskutować. Kto jest temu winny? Ten podział nie odzwierciedla funkcjonowania osiedli. Powinniśmy się zastanowić nad funkcjonowaniem wysokiej rady – stwierdził radny Przetacznik.

Dużo emocji wzbudził zakres okręgu obejmującego ulicę Niegłowicką i osiedle Rafineria. Radna Maria Jagielska zaznaczała, że mieszkańcy ulicy Niegłowickiej nie mają żadnych interesów z osiedlem rafineryjnym i ten podział jest dla nich niesprawiedliwy. Zdaniem sekretarza Rzońcy, nie było możliwości utworzenia samodzielnego okręgu dla ulicy Niegłowickiej. - Brakuje osiedlu ulicy Niegłowickiej ponad 350 wyborców. Jest taki przepis prawa i ciężko dla samego osiedla zbudować okręg. Podział był robiony w taki sposób, że jest zgodny z literą prawa – zaznaczył Rzońca.

Uchwała nie powoduje wydatków z budżetu miasta. Koszty związane z wyborami pokrywa Krajowe Biuro Wyborcze. Liczba okręgów wyborczych odpowiada liczbie radnych, która
w przypadku Miasta Jasła wynosi 21. W każdym okręgu wybiera się 1 radnego. Najmniejszy okręg liczy 998 osób (okręg nr 14), największy – 2637 wyborców (okręg 18). Za głosowało 13 radnych, przeciw 3, wstrzymało się 5.

Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 10

Dodaj komentarz Widok:
0
@ krystian
dnia 05.11.2012, 21:33 · Zgłoś
Pani Radna M.J. obawia się, że już w następnej kadencji nie wejdzie do Rady M.Jasła i co wtedy z jej bliskimi pracującymi w urzędzie ? Oj chyba spotka ich los tych, których rodzice nie są radnymi! A tak po prawdzie ważne jest to kogo wybieramy i czy się nadaje a nie jak wyglądają okręgi wyborcze. Sądzę, że większości radnych z obecnej kadencji w tym będącym już od dłuższego czasu na zasłużonej emeryturce społeczeństwo podziękuje. Przecież widzimy jak to CI WSPANIALI RADNI z obecnej i poprzedniej kadencji wiedzą lepiej aniżeli społeczeństwo czego to społeczeństwo chce. Czas na odnowę!!!
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 05.11.2012, 12:14 · Zgłoś
Ciekawe, czy "Demokrata" Przetacznik podejmuje w Spółdzielni demokratycznie decyzje pytając się mieszkańców o zdanie ???
Ha, ha, ha ha ha ha ha ha...
Odpowiedz
0
@ babol
dnia 05.11.2012, 19:54 · Zgłoś
gburu - w życiu nie myslałem że popre twój post... ale jaja.
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 05.11.2012, 11:26 · Zgłoś
Macie ludzie co chcieliście. Jak wybraliście ludzi co to w większości z własnym gospodarstwem domowym rady sobie nie dają - to teraz chlajcie oferowane wam jadło. Podwyżki podatków,okręgi pod siebie ,i co tam jeszcze chcecie-to nagroda dla Was kochane [...]!!!Brawo i wiśta wio...
Odpowiedz
-3
@ leśmian.pl
dnia 05.11.2012, 10:19 · Zgłoś
Skoro istnieją takie rozbieżności w ocenie podziału na jednomandatowe okręgi wyborcze,to może jakaś grupa mieszkańców (15 osób) wniosła protest w tej sprawie.
Powyższy podział można jeszcze zweryfikować (mam nadzieję),jako że nie było żadnych konsultacji społecznych na osiedlach i obawiam się,że wśród radnych też...
Odpowiedz
5
@ stary
dnia 05.11.2012, 10:18 · Zgłoś
ulica 3 maja w trzech okręgach,to o co w tym chodzi ???
Odpowiedz
3
@ zając
dnia 05.11.2012, 10:18 · Zgłoś
S[...] paluszkożercy...Już wkrótce zmiana... Postuluję za obniżeniem wieku radnych o 20 lat. Może wtedy pomyślą o przyszłości miasta i mieszkańców, a nie o dodatkowej kasie na pampersy dla siebie...
Odpowiedz
2
@ zając
dnia 05.11.2012, 10:21 · Zgłoś
miało być s t e t r y c z a l i !!!
Odpowiedz
3
@ antek
dnia 05.11.2012, 11:39 · Zgłoś
Zgadzam się z tą wypowiedzią
Odpowiedz
6
@ on
dnia 05.11.2012, 10:11 · Zgłoś
swietnie 1 okreg jeden radny kapitalnie,jestem za 2 rekami!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.