Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Radni powiatowi pamiętają o Sierpniu ‘80

13

Ostatnia sesja Rady Powiatu Jasielskiego odbyła się 31 sierpnia. Ta szczególna data w tym roku ma wyjątkowy wymiar, bowiem 30 lat temu rozpoczęła się nowa era w historii Polski. Chcąc uczcić ten jubileusz, radni po sesji złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą księdza Jerzego Popiełuszki oraz na grobie księdza Stanisława Kołtaka.

Radny Tadeusz Górczyk przypomniał jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z tamtych czasów. Aby to zaakcentować w imieniu radnych Klubu PSP LPR wystąpił z wnioskiem o przyjęcie oświadczenia z okazji tej rocznicy o następującej treści: W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Hucie Katowice oraz porozumień ustrzycko-rzeszowskich Rada Powiatu w Jaśle wyraża hołd wszystkim, którzy doprowadzili do złamania monopolu władzy komunistycznej i rozpalenia iskry wykrzesanej słowami: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” przez największego Polaka Sługę Bożego, papieża Jana Pawła II. Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom walki o wolną, niepodległą, sprawiedliwą i solidarną Polskę. Szczególny hołd Rada Powiatu składa kapelanowi jasielskiej Solidarności księdzu Stanisławowi Kołtakowi w 12. rocznicę śmierci.


***

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zostały podpisane tzw. porozumienia sierpniowe. W sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa i Mieczysław Jagielski zawarli porozumienie składające się z 21 postulatów. Dokument gwarantował m.in. powstanie pierwszych niezależnych związków zawodowych. Wydarzenia sprzed 30 lat zapoczątkowały przemiany systemowe w kraju, doprowadziły w konsekwencji do upadku PRL-u, odzyskania przez Polskę suwerenności i powstania III RP.

(kp)
fot. A. Kostrząb

Reklama

Komentarze: 13

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Do "do Do "xyz""
dnia 04.09.2010, 03:08 · Zgłoś
Nic z tego komentarza nie rozumię?, czy można prosić o jego rozwinięcie i napisanie prosto, a nie przez ogródek?
Odpowiedz
0
@ do Do "xyz"
dnia 03.09.2010, 17:21 · Zgłoś
Pan Adam Pawluś nigdy nie był internowany a był skazany za ...
No właśnie - niektórzy świadkowie tamtych wydarzeń mówią, że za ... zresztą nieważne. Wszak ja jak i wszyscy, którzy nie wstają wymawiając nazwisko Kaczyński jesteśmy tam gdzie było ZOMO ...
...i wybacz nam nasze winy jako i my wybaczamy naszym winowajcom...
Odpowiedz
0
@ Do "xyz"
dnia 02.09.2010, 22:28 · Zgłoś
Pan Adam Pawluś to też zasłużony człowiek "Solidarności", był internowany w stanie wojennym, bo tak bardzo i odważnie walczył o wolną Polskę.
Odpowiedz
0
@ zdegustowany
dnia 02.09.2010, 07:44 · Zgłoś
Jak mogą ci, którzy postępują( jak ostatnio się okazalo) w tak niegodny sposób : P. Adam P , Witold L uczestniczyć w uroczystościach poświęconych czasom kiedy walczono o prawdę i SOLIDARNOŚĆ a przecież oni postępuja wbrew temu o co walczono . Brakuje jeszcze do kompletu towarzysza TW Drzewo i już wspaniała trójca.
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 01.09.2010, 23:34 · Zgłoś
Kierowca Dubas razem z Baniakiem, Kachlikiem,Pikulem,Twarogiem,Mastejami, Matysikiem, Poniatowskim i wielu innym tą solidarność klecili. Normalny kierowca Dubas, normalnie rozmawiał z każdym, nie myśląc o jakichś interesach politycznych. To co robią pseudo- solidaruchy dzisiejszy - to absurd poganiany absurdem. xx- mów otwarcie co zrobił lechowski, pawlus, zajac, kurowska itp, itd ? Odpowiedź brzmi. Słuchaj [...]
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 01.09.2010, 22:29 · Zgłoś
Banda postkomunistyczna gdzie szacunek do Sp Kazimierza Dubasa,jak by nie niedoszly ksiad to wy byscie [...] w [...] byli /Mlodzi wam moga uwierzyc bo nie pamietaja,ale ludzie co pamietaja ten czas to [...] na was.Dzieci prawdziwych dzialaczy myja garnki w Londynie,a wy [...] swietujecie.
Odpowiedz
0
@ sumienie_urzedasow
dnia 01.09.2010, 22:12 · Zgłoś
Kto zapłacił za kwiatki i znicze? Nie zgadzam się na marnotrawienie pieniędzy z moich podatków na takie szopki.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 01.09.2010, 21:14 · Zgłoś
BANDA ZŁOCZYŃCÓW,KANCIARZY,OSZUSTÓW WRAZ Z NIEUDOLNYM NEPOTYZMEM.
Ci osobnicy celebrują dokładnie samych siebie,a ściślej mówiąc kościół,który po skończeniu starego ustroju nagle dostał się do władzy aby przez imię ojca bogosławionego dostawać hojne ofiary z napisem NBP by społeczeństwo żyło w nędzy przypominam wam niektórym w 1990 roku jak rodzice wszyscy jednogłośnie zgadzali się by ich syn,córka uczęszczał na lekcje religii w państwie rzekomo demokratycznym religia w szkole-SPRZECZNOŚĆ od kiedy religia jest nauką czy może w końcu wiara do tego dochodzi bandycka umowa konkordat Watykan-Warszawa.
Należało by przypomnieć tym osobnikom ze zdjęć,że za godną wolność tak naprawdę walczyli zwykli ludzie na zawsze ukryci w tłumie,aż do samego tragicznego końca-górnicy,hutnicy,stoczniowcy do,których strzelano jak tarcz no i oczywiście pan Wałęsa,który okradł jak sam powiedział z bólem serca biednych emerytów na rzecz komunistów.JEDEN CHŁAM.Zawsze jak mam okazję przechodzić koło różnych pomników z ramienia kościelnej prawicy to [...] centralnie na ich środek...
Odpowiedz
0
@ Anioł Stróż
dnia 01.09.2010, 21:00 · Zgłoś
W towarzystwie Adasia i Wicia, to Kmiecik i Górczyk na świętych mi wyglądają.
Odpowiedz
0
@ kpina
dnia 01.09.2010, 20:54 · Zgłoś
"celebryci";)
Odpowiedz
0
@ hm..
dnia 01.09.2010, 20:04 · Zgłoś
Ten Górczyk , to mi coraz bardziej imponuje-pozdrawiam .
Odpowiedz
0
@ pamiętliwy
dnia 01.09.2010, 19:31 · Zgłoś
[...] i ofiara donosu obok siebie ramie w ramie jak za komuny ?
Odpowiedz
0
@ stary
dnia 01.09.2010, 18:45 · Zgłoś
na pewno tekst uchwaly to bluznierstwo i chwyt propagandowy
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.