Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Radni przyjęli program Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

24

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Jasła radni podjęli uchwały dotyczące m.in. działania Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz określenia zasad funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego.

Program przeciwdziałania alkoholizmowi i przemocy

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych opracowywany jest każdego roku. Jego celem strategicznym jest ograniczenie konsumpcji napojów wysokoprocentowych oraz wspieranie dzieci i młodzieży zagrożonych patologią i żyjących w rodzinach dysfunkcyjnych.- To program, którzy wspiera wszystkie organizacje zajmujące się pomocą osobom uzależnionym oraz tworzy takie warunki, w których te osoby mają możliwość uzyskania z wszelkich możliwych źródeł stosownych porad – tłumaczy Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

W tym roku zaplanowano także przeprowadzenie diagnozy problemów społecznych. Na podstawie uzyskanych wyników zostaną określone zadania, jakie należy wykonać w stosunku do osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Taką diagnozę przeprowadzono również w 2008 roku. - Spożycie alkoholu po niej zmalało o kilka punktów. Wzrosła natomiast przemoc, zarówno ta pod wpływem alkoholu, jak i w rodzinach patologicznych i środowiskach lokalnych, np. szkoły, podwórka, ulice – wyjaśnia Bogusława Wójcik, przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Program realizowany jest przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, szkoły, Komendę Powiatową Policji, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Poradnię Leczenia Uzależnień, Straż Miejską oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

 Na rzecz patologii i ofiar przemocy w rodzinie

Radni podjęli także uchwałę, na mocy której zostanie utworzony tzw. Zespół Interdyscyplinarny. - Zostaje on powołany ze względu na zapisy ustawowe. To grupa osób reprezentująca wszystkie instytucje, które są związane z sytuacją patologii czy chorobami alkoholowymi – mówi burmistrz. Do zadań Zespołu należeć będzie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach oraz możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym czy inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie. - Cieszy nas, że ta ustawa weszła w życie, ponieważ będą dodatkowe uregulowania. Mam również nadzieję, że osoby, które wejdą do tego Zespołu pomogą nam swoją fachowością, a diagnoza, którą przeprowadzimy w tym roku pokaże nam, że przemoc w naszym mieście maleje i spożycie alkoholu również – przekonuje B. Wójcik.

W skład Zespołu będą wchodzić przedstawiciele sądu, policji oraz instytucji, które mają włączyć się w kwestie zapobiegania m.in. przemocy i patologiom. - Ma być to grupa osób, która stworzy odpowiednie przepisy i uwarunkowania, które mają doprowadzić do zmniejszenia tych plag  - podkreśla Andrzej Czernecki. Przedstawiciele tych instytucji będą pracować bez wynagrodzenia.

 

(kp)

Reklama

Komentarze: 24

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Bogdan
dnia 03.02.2011, 14:02 · Zgłoś
Pan Bajorek jest pod ochroną Polmozbytu!
Odpowiedz
-1
@ mieszkaniec
dnia 02.02.2011, 21:14 · Zgłoś
Wszystkich [...]i i alkoholików zebrać do kupy i wywieść w kamieniołomy do ciężkich robót bo jeśli taki człowiek który dzień w dzień wali alkohol to ma zdrowie końskie tylko lewe ręce do roboty tam się nauczy roboty i oduczy pic a nie marnować pieniędzy na odwyki i przyznawać zasiłki [...]
Odpowiedz
1
@ ANNA
dnia 02.02.2011, 19:16 · Zgłoś
PANIE BURMISTRZU A CZYM SZANOWNA PANI PRZEWODNICZĄCA BOGUSIA WÓJCIK ZACHWYCIŁA PRZEZ CZAS ( DZIAŁANIA ) W M.K.R.P.A LUDZIE W JAŚLE POKAZALI ŻE NIE CHCĄ JEJ NA RADNĄ BO JEST KRZYKLIWA I NIEKOMPETENTNA WYSTARCZY POPATRZYĆ NA JEJ ZDJĘCIE Z MIKROFONEM CZAS NA ZMIANY CZAS POSTAWIĆ NA MŁODSZYCH I KOMPETENTNYCH LUDZI
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 02.02.2011, 17:02 · Zgłoś
pod dokumentem podpisali się szefowie klubów: leszek znamirowski (platforma obywatelska), tadeusz stachaczyński (przymierze samorządowe podkarpacia) oraz krzysztof czeluśniak („jaślanie”).
pamietajmy o tym i nie dajmy sie kupic nastepnym razem różancami psedukapłanów!!!
Odpowiedz
0
@ kawał
dnia 02.02.2011, 09:34 · Zgłoś
[...] twój wróg! - lej wroga w [...]
Odpowiedz
0
@ czesiek
dnia 02.02.2011, 08:56 · Zgłoś
Najbardziej to ja się dziwię jednemu z wnioskodawców uchwały o podwyższeniu diet-tadeuszowi stachaczyńskiemu. Jego córka pracuje w MPGK (spółka miejska),zięć jest zastępcą komendanta w Straży Miejskiej(wydział miasta),a jemu wciąż mało i walczy o wyższą diete. Po prostu wstyd i hańba.
Odpowiedz
0
@ Żenada
dnia 02.02.2011, 07:47 · Zgłoś
Z tego co podaja portale jasielskie, to dotacje na sport w 2011r obniżyli z 600.000,00 zł na 550.000,00 zł, a sobie podwyższyli o 105.066,36. Upadabniają się do pseudokibiców!
Odpowiedz
0
@ Pytający
dnia 02.02.2011, 04:14 · Zgłoś
A ja się pytam co w Urzędzie Miasta robi jeszcze Pan Bajorek?, którego Pani Kurowska musiała zatrudnić, bo to swat Pana Rzońcy.
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 01.02.2011, 23:22 · Zgłoś
A jak Pani Kurowska zabroniła młodzieży [...] na jakimś koncercie to było wielkie bum!
Odpowiedz
0
@ no i tak
dnia 01.02.2011, 21:32 · Zgłoś
jaaaaaaaaaaaaa pijany? wy chuuuuuuuuuuuu...
Odpowiedz
0
@ Alfa
dnia 01.02.2011, 21:01 · Zgłoś
Coś podobnego!!Czy ci co podwyższyli sobie diety nie mają ani odrobiny wstydu? Pchali się do koryta tylko po kasę a nie po to aby coś zrobić dla Jasła?! Nie do uwierzenia - to nie może tak być !!!
Odpowiedz
0
@ ale nas oszukal
dnia 01.02.2011, 20:01 · Zgłoś
panie Czelusniak czy pan teraz dalej spojrzy kazdemu w oczy???
NARESZCIE LUDZIE SIE OBUDZILI I PRZEKONALI O CO PANU TAK NAPRAWDE CHODZI!!!
JESTES... A ZRESZTA KIM JESTES TO JUZ WSZYSCY WIEDZĄ!!!
Odpowiedz
0
@ AA
dnia 01.02.2011, 19:14 · Zgłoś
Na dzisiejszej sesji radni miejscy podwyższyli sobie diety o 416,97zł. Za podwyżką głosowali najbardziej "ubodzy" - Krzysztof Czeluśniak, Elżbieta Bernal, Zdzisław Dziedzic, Stanisław Zając, Tadeusz Stachaczyński, Alicja Nowosielska, Krystyna Sikora, Leszek Znamirowski, Leszek Zduński,Józef Kędrek, Roman Kościow oraz Adam Koszelnik.
Odpowiedz
0
@ zbulwersowany
dnia 01.02.2011, 19:11 · Zgłoś
no nie!!! radni podnieśli sobie diety a tu taka cisza, nie ma nawet gdzie napisać komentarza i Pan Czeluśniak nie krzyczy i Pani Bernalowa cichutko,Pan Stachaczyński jak myszka może byście tak podali publicznie kto głosował"za "podniesieniem diet żeby Jaślanie wiedzieli jak się gospodarzy pieniędzmi podatników
Odpowiedz
0
@ fan
dnia 01.02.2011, 18:48 · Zgłoś
Prawdziwym skandalem na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła było złożenie m.in. pana Czeluśnbiaka Projektu Uchwały w sprawie podwyższenia diet radnym o 416,93.
Czy w takim razie wszystkie wypowiedzi radnego Czelursniaka przed wyborami były jedynie błaganiem ???
Czy panstwo sobie zdają sprawę , ze przez cała kadencje ta kwota podwyżki wyniesie ponad 400,000zl!!!
Czy Jasło nie ma innych znaczących inwestycji i problemów?
Czy jedynym problemem jest problem diet radnych, który sami rozwiązali naszym kosztem.
Odpowiedz
0
@ no to chlup
dnia 01.02.2011, 18:48 · Zgłoś
Na trzeźwo nie mogę zrozumieć o co tu chodzi. Tradycje w walce z alkoholem mamy piękne. Zmagamy się z nim od wieków. Wielu wychodzi z tej walki pokonanych. Miasto dokłada swoją cegiełkę organizując Dni Wina w sierpniu - miesiącu trzeźwości. Komisje i różne gremia do walki z odwiecznym wrogiem niewiele wskórają - ale jest zatrudnienie i jest nad czym debatować. Takie mają osiągnięcia jak urzędy pracy w zwalczaniu bezrobocia czy organizacje pomocowe w zwalczaniu biedy - pomogą jeżeli coś zostanie po potrąceniu własnych kosztów utrzymania.
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec Jasła
dnia 01.02.2011, 17:29 · Zgłoś
Panie Czernecki my wybraliśmy pana żeby pan cos zrobil dla Jasła a nie tylko wam w głowach kasa, kasa za nie długo zrobimy zwami to co jest w Egipcie!!!!!
> Tę zasadę polecam również uwadze Panu Czelusniakowi
Odpowiedz
0
@ Jaślanie
dnia 01.02.2011, 17:26 · Zgłoś
Ich mózgi zżera chęć zysku. Skandal!!! [...] z takimi ludźmi i z takim podejściem do problemów Jasła
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 01.02.2011, 17:00 · Zgłoś
co to się stało? Pan Czeluśniak wycofał uchwałę o zwiększeniu punktów sprzedaży alkoholi i taka cisza, ani mediów, portale internetowe milczą, ani redaktorki nowin, przewodnicząca rady gafa za gafą i wszystko gra
Odpowiedz
1
@ jaślanin
dnia 01.02.2011, 16:55 · Zgłoś
a Ta Pani z mikrofonem i w okularach na pierwszym zdjęciu to co tam robi ? Czyżby kolejna wielka przegrana przygarnięta przez Pana burmistrza? Jeszcze burmistrz nie usunął Jej z tej komisji [...]?
Odpowiedz
0
@ los sol
dnia 01.02.2011, 15:35 · Zgłoś
W opinii wnioskodawcy uchwały przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Kultury Krzysztowa Czernuściaka limit placówek handlowych, ustalony jeszcze w 2003 roku, który umożliwia sprzedaż napojów [...] zawierających powyżej 4,5 procent [...] w 35 punktach, jest niewystarczający. Brawo panie radny mozę zwiekszymy liczbe punktów nie do 60 a do 600. Czyżby pan wychodził z załozenia , ze pijanym społeczeństwem łatwiej sie rządzi a możeś pan komuś to obiecal np. I[...]i?
bingo?
hahahah
Odpowiedz
0
@ smakosz
dnia 01.02.2011, 15:28 · Zgłoś
no no to sie porobiło...
Odpowiedz
0
@ Delta
dnia 01.02.2011, 14:58 · Zgłoś
Słuchajcie ludzie! Jak to działa prześwietna Rada Miejska - na poniedziałkowej sesji radzono jak ograniczyć konsumpcję napojów wysokoprocentowych a dzień czy dwa uradzono aby zwiększyć do 60 liczbę sklepów sprzedających alkohol. I co wy na to obywatele miasta Jasła?
Odpowiedz
0
@ judyt
dnia 01.02.2011, 13:06 · Zgłoś
A co się stało z uchwałą powiększającą ilość punktów sprzedaży [...]? Czyżby ptotest społeczny i zbierane podpisy przestraszyły wnioskodawcę -radnego Krzysztofa Czeluśniaka?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.