Radny Zbigniew Balik: opracujmy program przeciwpowodziowy dla miasta
10
Na sesji rady miejskiej Zbigniew Balik zaproponował zinwentaryzowanie wszystkich słabych punktów ochrony przeciwpowodziowej Jasła, a następnie przygotowanie dokumentu porządkującego i systematyzującego prace nad zabezpieczeniem miasta przed zalewaniem i podtopieniami.




- Celowe byłoby zinwentaryzowanie mankamentów, zarówno tych które nam zasygnalizowano, jak i pozostałych. W oparciu o inwentaryzację należy z kolei opracować listę działań na najbliższe lata, rozbitych na doraźne – niewymagające dużych nakładów – oraz strategiczne, które będą realizowane na przestrzeni lat. Taki program powinien być opracowany przy udziale powiatu i wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczenia przeciwpowodziowe. – mówił radny.
- Oczywiście należy liczyć się z trudnościami – zastrzegał Balik – wiemy, że takiego programu nie udało się dotychczas opracować na poziomie krajowym. Na szczeblu naszego miasta powinien być on jednak pilnie opracowany, podany pod dyskusje na poszczególnych komisjach problemowych i uchwalony przez radę.
Zdaniem radnego uchwalenie programu miałoby przynieść znaczne korzyści. – Program stanowiłby podstawę do ujmowania w budżetach poszczególnych lat zamierzeń, które będą realizowane przez administrację i pozwoliłby uporządkować nasze działania. Taki kompleksowe ujęcie wszystkich zamierzeń i działań poprawi sytuację, choć w niektórych ekstremalnych wypadkach mimo wszystko nie uda nam się zapewne uniknąć pewnych kłopotów.
ks

- Celowe byłoby zinwentaryzowanie mankamentów, zarówno tych które nam zasygnalizowano, jak i pozostałych. W oparciu o inwentaryzację należy z kolei opracować listę działań na najbliższe lata, rozbitych na doraźne – niewymagające dużych nakładów – oraz strategiczne, które będą realizowane na przestrzeni lat. Taki program powinien być opracowany przy udziale powiatu i wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zabezpieczenia przeciwpowodziowe. – mówił radny.
- Oczywiście należy liczyć się z trudnościami – zastrzegał Balik – wiemy, że takiego programu nie udało się dotychczas opracować na poziomie krajowym. Na szczeblu naszego miasta powinien być on jednak pilnie opracowany, podany pod dyskusje na poszczególnych komisjach problemowych i uchwalony przez radę.
Zdaniem radnego uchwalenie programu miałoby przynieść znaczne korzyści. – Program stanowiłby podstawę do ujmowania w budżetach poszczególnych lat zamierzeń, które będą realizowane przez administrację i pozwoliłby uporządkować nasze działania. Taki kompleksowe ujęcie wszystkich zamierzeń i działań poprawi sytuację, choć w niektórych ekstremalnych wypadkach mimo wszystko nie uda nam się zapewne uniknąć pewnych kłopotów.
ks
