Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Ratuj życie – zostań dawcą szpiku

25

W Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, odbyły się prelekcje dla młodzieży prowadzone przez pana Tomasza Chruślińskiego, przedstawiciela Fundacji Przeciwko Leukemii. Fundacja bezpłatnie i bezinteresownie pomaga ludziom chorym na nowotwory krwi popularnie nazywane białaczkami i popularyzuje ideę rejestrowania się osób zdrowych w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego.

 

 

Ponadto fundacja zajmuje się organizowaniem i finansowaniem wszelkich zabiegów związanych z przeszczepieniem szpiku oraz pomocą w doborze odpowiedniego dawcy. W czasie prelekcji uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć film dokumentalny pt. „Życie dla życia” przedstawiający procedury pobierania szpiku kostnego i przeszczepiania go osobie chorej.

W dalszej części spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, kto może zostać dawcą, jak wygląda życie po przeszczepie a także zadawać pytania zaproszonemu przedstawicielowi fundacji, który sam został wyleczony z białaczki dzięki przeszczepowi szpiku kostnego.

Alicja Kamińska/red

Reklama

Komentarze: 25

Dodaj komentarz Widok:
0
@ JAJO
dnia 28.04.2013, 19:01 · Zgłoś
www.dkms.pl
po rejstracji online wysla ci patyczki takie jak do uszu , zostawisz na nich sline, odeslesz, i po 3 miesiacach jestes dawca PROSTE A JAKIE WAZANE
Odpowiedz
0
@ andrzej
dnia 28.04.2013, 08:40 · Zgłoś
Wystarczy że odszukasz stronę Fundacji DKMS /Wspólnie Przeciw Białaczce/.Tam dowiesz się wszystkiego co istotne.Oni przyślą Ci formularze zgłoszeniowe z zestawem do pobierania Twojej próbki aby ustalić właściwy kod DNA. To jest naprawdę proste i szybkie.Polecam.Ja już jestem oficjalnym,potencjalnym dawcą szpiku.
Odpowiedz
0
@ lala
dnia 27.04.2013, 18:54 · Zgłoś
ja nie mogę, za mało ważę. Minimalna waga dla potencjalnego dawcy wynosi 50 kg. Jak dla mnie chore przepisy, bo cóż różnie się osoba 48 od osoby 50
Odpowiedz
1
@ Jaślanka
dnia 27.04.2013, 00:04 · Zgłoś
www.leukemia.pl to oficjalna strona Fundacji
Odpowiedz
1
@ dana
dnia 26.04.2013, 21:49 · Zgłoś
nie podejmie się tego wiele osób nawet za kasę
Odpowiedz
0
@ Jaślanka
dnia 28.04.2013, 12:23 · Zgłoś
nie liczy się ilość tylko jakość, a każdy dawca do 100% życia jednej osoby. nawet dla jednej warto walczyć o życie, bo to ono jest najważniejsze...
Odpowiedz
0
@ super sprawa
dnia 26.04.2013, 21:05 · Zgłoś
gdy by była taka możliwość chętnie się podejmę
Odpowiedz
8
@ dragoness
dnia 26.04.2013, 19:34 · Zgłoś
Wspaniała inicjatywa. Poza tym w ZST jest bardzo wielu Honorowych Dawców Krwi.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 26.04.2013, 18:23 · Zgłoś
Życie za Życie, cz1. http://www.youtube.com/watch?v=AtaWusmM0Ig cz2. http://www.youtube.com/watch?v=nGKRV_pUV_c cz3. http://www.youtube.com/watch?v=jVb02MFxmzo
Inne szkoły też by sie zgodziły, tylko trzeba sie postarać ;-)
Odpowiedz
2
@ zaufny
dnia 26.04.2013, 17:16 · Zgłoś
Ja jestem zarejestrowany ponad 15 lat każdy zdrowy człowiek powinien zadać sobie pytanie co by było gdyby był chory ktoś z mojej rodziny lub ja sam. I wtedy wnioski mówią same za siebie.Pozdrawiam i namawiam do tego czynu.
Odpowiedz
1
@ 18
dnia 26.04.2013, 20:33 · Zgłoś
też się wybiorę tylko proszę o jakieś szczegółowe informacje ,bo szpital nie wiele wie na ten temat
Odpowiedz
0
@ tusiaczek
dnia 26.04.2013, 21:15 · Zgłoś
wystarczy sie zgłosić do pck w jasielskim szpitalu i zostać dawcą krwi. przed pobraniem wypełnia się ankietę w której należy zaznaczyć że chce się zostać dawcą komórek mac. i podczas pobrania krwi panie pobiorą dodatkową próbkę na ten cel. Jest też 2 możliwość: trzeba wejść na stronę dkms i wypełnić formularz zgłoszeniowy, w odpowiedzi otrzymamy przesyłkę w skład której bedzie wchodziła instrukcja jak pobrać wymaz z jamy ustnej i szpatułka do pobrania oraz koperta zwrotna w której odsyłamy wszystko do badania. Obie możliwości są darmowe, osobiście polecam wizyte w szpitalu i oddanie krwi- dodatkowo mamy zrobioną morfologie i wiele badań (na [...] , wirusowe zapalenie wątroby itp. oraz oznaczoną grupe krwi)
Odpowiedz
0
@ 18
dnia 27.04.2013, 16:13 · Zgłoś
ja mam te badania już robione grupę oznaczoną krew też oddaję.dziękuję za informację
Odpowiedz
3
@ fix
dnia 26.04.2013, 16:28 · Zgłoś
Niestety inne szkoły w Jaśle nie chciały sie zgodzić na takie prelekcje ...
Odpowiedz
0
@ jaślanin
dnia 26.04.2013, 16:24 · Zgłoś
Gdzie można zobaczyć film "Życie dla życia"
Odpowiedz
7
@ der
dnia 26.04.2013, 15:54 · Zgłoś
A gdzie trzeba się zgłosić bo chętnie to zrobię!!ARTYKUŁ MAŁO SZCZEGÓŁOWY!!!
Odpowiedz
2
@ do @ der
dnia 26.04.2013, 16:02 · Zgłoś
w punkcie krwiodawstwa w jasielskim szpitalu mozesz uzyskac informacje :)
Odpowiedz
-9
@ ?????
dnia 26.04.2013, 18:18 · Zgłoś
A kto powiedział ze zycie jest najcenniejsze? Jak dla kogo!!!
Odpowiedz
2
@ 18
dnia 26.04.2013, 20:31 · Zgłoś
pracuje tam moja ciocia pytałam i nic szczególnego nie wiedzą no chyba że informacji udzielają w pokoju pobrań bo analityka nie wiele o tym wie
Odpowiedz
3
@ Zuza
dnia 27.04.2013, 00:13 · Zgłoś
Kochani zachęcam oddajmy krew,zostańmy dawcami i pomóżmy tym,którzy tej pomocy tak bardzo potrzebują,bo kiedyś może i nam będzie taka pomoc potrzebna...
Odpowiedz
1
@ der
dnia 27.04.2013, 10:10 · Zgłoś
Dziękuje bardzo za informację:)
Odpowiedz
-1
@ przesada
dnia 29.04.2013, 07:56 · Zgłoś
zusa w niemczech za oddanie krwi dostaje sie 1600 euro a w Polsce 5 czy 10 czekolad i jaki jest tego sens? niema pieniedzy bo w sejmie porozdawali miedzy soba...
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 29.04.2013, 08:32 · Zgłoś
Cóż, jak będziesz miał/a wypadek, czy nagłą operację, to od razu przygotuj sobie 1600 euro. Załaduj do kroplówki, na pewno pomoże.
Odpowiedz
1
@ Zuza
dnia 29.04.2013, 23:37 · Zgłoś
Tylko że ta krew może uratować niejedno życie,a z tego co widzę,ty ludzkie życie wyceniasz na 1600 euro!!!gdybyś to Ty kiedykolwiek potrzebował takiej pomocy przypomnij sobie słowa które tu napisałeś.Ciekawa jestem czy w takiej chwili też będziesz myślał o EURO...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.