Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Ratujemy zabytki Starego Cmentarza

13

Przez dwa dni trwać będzie zbiórka pieniędzy zorganizowana przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Dochód z kwesty, która odbędzie się 31 października i 1 listopada przeznaczony zostanie na odnowienie pomnika Piety z początku XX wieku.

Pomysł na odnowę jasielskiej nekropolii pojawił się początkiem października ubiegłego roku, podczas wernisażu prac fotografika Tomasza Kasprzyk. Do jego realizacji przystąpiono niemal natychmiast, bo już pod koniec miesiąca w Galerii Jasło odbyła się licytacja jego prac, z której uzyskano 5 tys. zł. Kolejne 7 tys. zebrano podczas Dnia Wszystkich Świętych. Pieniądze razem z dotacją od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu w wysokości 5 tys. zł trafiły na konto Komitetu. Za kwotę 17 tys. zł odrestaurowano, pochodzącą z 1878 roku figurę św. Jana Ewangelisty wraz z cokołem i tablicą inskrypcyjną.

Jasielski cmentarz, jeden z pierwszych założonych w zaborze austriackim, w ubiegłym roku obchodził 225-lecie swojego istnienia. Spoczywają tam przedstawiciele wielu pokoleń, wyjątkowi i całkiem zwyczajni. Uczeni, artyści, politycy i żołnierze. Wśród wielu alejek odnajdujemy groby osób zasłużonych dla miasta Jasła: profesorów, burmistrzów, lekarzy oraz nauczycieli. Wchodząc główną bramą ukazuje nam się murowana kaplica pw. Jezusa Ukrzyżowanego, która budowana w latach 1859-1862 przetrwała wojenną pożogę. Przy wejściu do kaplicy znajduje się wiele tablic upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. Na terenie cmentarza odnajdujemy także wiele zabytków, m.in. kaplicę rodową Lisowieckich, czy wspomniana już figura św. Jana Ewangelisty i pomnik Piety, wykonany przez Józefa Sroczyskiego.

Stary Cmentarz, który zajmuje powierzchnię ponad 2 ha znajduje się w Wykazie Zabytków Architektury Miasta Jasła. Do rejestru zabytków województwa podkarpackiego zostały wpisane wszystkie nagrobki i grobowce powstałe przed 1945 rokiem.

(kp)

Reklama

Komentarze: 13

Dodaj komentarz Widok:
0
@ kiedys jaslanka
dnia 01.11.2010, 03:01 · Zgłoś
Jak najbardziej popieram akcje,tylko widze ze akcja skierowana jest to zwyklych smiertelnikow a gdzie datki od wladz kosciola pytam?
Odpowiedz
0
@ pseudonim
dnia 27.10.2010, 22:26 · Zgłoś
ludzie na tace dają co niedziele więc dlaczego kościół nie zadba w jakiś sposób o cmentarz? być może cmentarz należy do miasta jasła ale kościół mógłby się jakoś udzielić i dać trochę pieniędzy na cmentarz
Odpowiedz
0
@ ryszardu
dnia 27.10.2010, 20:38 · Zgłoś
Brawo Panie Kasprzyk,za podjęcie incjatywy ratowania zabytków na starym cmentarzu,Jest Pan w tej materii niezastąpiony.Szkoda że miasto na ratowanie zabytków ogranicza finanse
Odpowiedz
0
@ dobra sprawa
dnia 27.10.2010, 20:29 · Zgłoś
Brawo Panie Kasprzyk,incjatywa słuszna,uważam że należy jąkontynuować.Zycze na tej drodze sukcesów
Odpowiedz
0
@ miłłłly
dnia 27.10.2010, 19:30 · Zgłoś
fajna incjatywa gratulacje!!!
Odpowiedz
0
@ zz .. .
dnia 27.10.2010, 15:40 · Zgłoś
stare zabitki mają swój urok , a zamiast wydawać pieniadze na odbudowywanie ich to poporstu trzeba dbac o to aby zachowaly sie w mniej więcej dobrym stanie.
Odpowiedz
0
@ krośnianin
dnia 27.10.2010, 15:14 · Zgłoś
good idea :)
Odpowiedz
0
@ XX
dnia 27.10.2010, 14:24 · Zgłoś
A ILE JUŻ BEZPOWROTNIE ZNISZCZONO STARYCH ZABYTKOWYCH GROBOWCÓW ! -PRZERABIAJĄC JE NA NOWE ,OCZYWIŚCIE Z NOWYMI TABLICAMI ,Z NOWYMI NAZWISKAMI NIE MAJĄCYMI NIC WSPÓLNEGO Z OSOBAMI TAM WCZEŚNIEJ POCHOWANYMI !PO PROSTU NAGROBEK SIĘ SPODOBAŁ ! POPIERAM POD WARUNKIEM ,ŻE PANI KUROWSKA NIE BĘDZIE PRZED BRAMĄ ZBIERAC DO PUSZKI !
Odpowiedz
0
@ m
dnia 27.10.2010, 12:08 · Zgłoś
również jak najbardziej popieram :)
Odpowiedz
0
@ Jaślanka
dnia 27.10.2010, 12:01 · Zgłoś
Zamiast - od lat - nowych władz w Jaśle - "wmurowywać" i odsłaniać (kosztowne) tablice pamiątkowe i pomniki, które większość z nas omija niech Ci co po nich nastąpią zaczną od "nie wyrzucania" pieniędzy podatników, tylko od odnawiania pomników historycznych, nie mających związku z komuną - jak ten naprzeciw poczty oraz wspaniałch zabytków naszego starego cmentarza. To jest ważne dla NAS i naszych POKOLEŃ!!!
Odpowiedz
0
@ john
dnia 27.10.2010, 11:57 · Zgłoś
stare zbytki maja swoj urok a szczegolnie te na cmentarzach,sa piekne ale trzeba o nie dbac
Odpowiedz
0
@ NP1910
dnia 27.10.2010, 11:14 · Zgłoś
Kapitalna akcja,popieram i na pewno dołoże cegiełke na ten cel.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.