Strona główna

Refleksja po Święcie Zmarłych w Nowym Żmigrodzie

27
Napisany dnia: 16.11.2011, 12:16 , Tagi: Nowy Żmigród

Pierwszego listopada w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Zmarłych, nazywane też Wszystkich Świętych. To czas wspominania bliskich, którzy odeszli. Co roku do naszej miejscowości przyjeżdżają ludzie z całej Polski i z zagranicy, by odwiedzić groby, zapalić świeczkę i zmówić modlitwę. Odwiedzają też wtedy krewnych. Dzielą się swoimi doświadczeniami, spoglądają ze wzruszeniem na miejsce, w którym kiedyś mieszkali, tworząc cząstkę jego historii. Cofają się pamięcią do lat, kiedy żyli jeszcze ich bliscy.


 Wcześniej rodziny zmarłych nadzorują wykonanie prac remontowych lub zlecają budowę nowych pomników, porządkują nagrobki czy grobowce, przynoszą kwiaty i znicze. Dzięki temu cmentarze nabierają odświętnego charakteru. Bywają również mogiły zapomniane. Najczęściej zabrakło po prostu krewnych, którzy mogliby kultywować pamięć o zmarłych. Dlatego Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu objęło opiekę nad opuszczonymi grobami. Odrestaurowano już kilka z nich. Niedawno TMNŻ wystąpiło do księdza prałata z prośbą o zgodę na wyremontowanie kolejnych. W ten sposób przyczynia się ono do odnowy zabytkowej nekropolii. Członkowie towarzystwa zapalili również znicze na przepięknym cmentarzu żydowskim, który dzięki ich poświęceniu został już w większości uporządkowany i udostępniony zwiedzającym.

Wiele osób odwiedziny na grobie bliskich łączy ze zwiedzaniem całej nekropolii, by w ciszy i skupieniu znaleźć czas na chwilę refleksji o przemijaniu życia. Tak dzieje się również na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie. A można tu obejrzeć wiele ciekawych miejsc...

Po prawej stronie głównej alei znajduje się nagrobek, pod którym do niedawna spoczywały szczątki błogosławionego Władysława Findysza. Nieopodal wznosi się odnowiony pomnik rodziny Filipowiczów. Nad tą częścią cmentarza góruje XVIII - wieczna kamienna kaplica.

Niestety, zagrażają jej pobliskie drzewa: gałęzie niszczą poszycie dachowe, a korzenie podważają fundamenty. W jej pobliżu zwraca uwagę kolumna z krzyżem - symboliczna mogiła konfederatów barskich. Bliżej cmentarnego muru znajduje się miejsce pochówku powstańca styczniowego Józefa Bronisława Jastrzębca - Konopnickiego. W południowej części nekropolii, wpisanej do rejestru zabytków, można zobaczyć grób Walentego Kusiby, dyrektora Szkoły Powszechnej w Żmigrodzie Nowym (w latach 1877-1913) i księży sprawujących posługę w miejscowej parafii. Warto też obejrzeć grobowiec długoletniego żmigrodzkiego notariusza Walerego Kosińskiego czy żony właściciela żmigrodzkich dóbr hr. Franciszki Potulickiej oraz innych osób, niegdyś znaczących w tym środowisku. Z głównej alei można dostrzec bez trudu drewniany krzyż, poświęcony bohaterom wojny z 1920 r. Po lewej stronie znajduje się nagrobek ostatniego burmistrza Żmigrodu Leona Karcińskiego oraz jego małżonki.

Naprzeciwko zwraca uwagę pomnik z rzecznego kamienia, zwieńczony metalowym krzyżem. Inskrypcja informuje, że spoczywa tu rotmistrz Mieczysław Żarski, zamordowany bestialsko w Kątach. Dalej mijamy grób Antoniego i Jadwigi Sas Zawiszów. Oboje od czasów okupacji prowadzili praktykę lekarską. Częściowo odnowiony nagrobek czeka na gruntowną renowację. Nieco w głębi, po lewej stronie, widać cokół z żelaznym krzyżem. To grób powstańca styczniowego Jana Siwińskiego, który aż do śmierci mieszkał w dworku na Mytarc Skręcając z głównej alei w prawo, wchodzimy na teren cmentarza wojennego nr 8. Leżą tu żołnierze wojsk austro-węgierskich, polegli podczas I wojny światowej.

Opuszczając wojskową nekropolię widzimy z prawej, tuż przy jej ogrodzeniu, odnowiony grobowiec rodzin Jakubców i Kuklińskich. Spoczywają w nim szczątki Władysława Jakubca (naczelnika sądu w Żmigrodzie Nowym), jego małżonki Marii oraz ich rodziców i opiekunów. Po drugiej stronie alei, nieco w bok, dostrzegamy wyremontowany niedawno granitowy nagrobek powstańca styczniowego Piotra Nowosielskiego. Wokół niego ułożono nową kostkę. Po sąsiedzku wznosi się betonowy nagrobek z metalowym krzyżem. Spoczywa tu nieznana osoba wyznania prawosławnego - prawdopodobnie jedyna na żmigrodzkim cmentarzu. W przyszłym roku również on zostanie odnowiony.

Z daleka jest widoczna zbiorowa mogiła żołnierzy AK, zamordowanych przez hitlerowców w Rzepienniku i innych miejscach kaźni. Po ekshumacji ciała zamordowanych spoczęły na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie. Rodziny ofiar ufundowały okazały pomnik.

Tutejsza nekropolia posiada również nowszą część, z granitowymi nagrobkami, stojącymi w równych szeregach przy asfaltowych alejkach. Po drugiej stronie ustawiono kontenery na śmieci. Powinny być one segregowane. Różnie z tym bywa, chociaż nastąpiła widoczna poprawa. Przypominamy więc o konieczności dostosowania się do zasad ich użytkowania. Z góry dziękujemy w imieniu właściciela cmentarza.

J. Dębiec

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ nick
dnia 16.11.2011, 12:27
Ocena
komentarza:
16
Autor tego artykułu to nie wie kiedy jest Dzień Wszystkich Świętych a kiedy Święto Zmarłych? Żenada.
@ fin
dnia 16.11.2011, 15:35
Ocena
komentarza:
11
W Kościele katolickim nie ma czegoś takiego jak Święto Zmarłych!!!
@ MIESZKANKA
dnia 16.11.2011, 15:36
Ocena
komentarza:
10
Z tego co mi wiadomo 1 listopada obchodzimy św.Wszystkich Świętych.Nazwa Święto Zmarłych używana była w czasach komunistycznych,no ale widać niektórym to do dziś zostało.
@ zdzisio
dnia 16.11.2011, 18:40
Ocena
komentarza:
7
Autorem tego dziwnego artykułu jest chyba "dyr" gok-u Jerzy D. a to wszystko tłumaczy. Żenada! Autopromocja w jego stylu... szkoda, że portal wydaje takie news-y
@ gość
dnia 17.11.2011, 10:55
Ocena
komentarza:
-4
Nie macie racji dobrze jest naopisane . W kościele 1 listopada jest dniem Wszystkich Świetych natomiast drugi dzień to Święto Żmarłych i przestancie sie ośmieszać, odsyłam doźrudła.
@ postronna
dnia 17.11.2011, 12:26
Ocena
komentarza:
0
Zgadzam się. 1 listopada jest Uroczystość Wszystkich Świętych, a dopiero 2 listopada tzw."Dzień Zaduszny"
@ fin
dnia 17.11.2011, 14:43
Ocena
komentarza:
1
Święto zmarłych, inaczej Samhain (stare celtyckie święto), i sam się przestań ośmieszać. Polecam Ci źródło ortografii.
@ tolek
dnia 16.11.2011, 12:37
Ocena
komentarza:
9
nie za późno ??? juz polowa listopada za nami a tu artykul z przed dwoch tygodni...
@ forint
dnia 16.11.2011, 15:08
Ocena
komentarza:
9
Bo to jest odpowiedz konkurencyjnego stowarzyszenia na obchody 11 listopada
Po prostu lupiez zapomnial o wiazance i teraz cos mu tam wyskrobali a on sie podpisal
@ Magda
dnia 16.11.2011, 12:43
Ocena
komentarza:
8
Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada, a Dzień Zaduszny czyli Wszystkich Wiernych Zmarłych dzień po. Nie mylmy pojęć :)
@ forint
dnia 17.11.2011, 10:53
Ocena
komentarza:
4
Dla tego PRL-owca to nie ma roznicy liczy sie tylko to ile z tego mozna wyciagnac kasy
czlowiek bez sumienia i moralnosci
@ Ja
dnia 16.11.2011, 14:13
Ocena
komentarza:
11
Po pierwsze to nie ma wogóle czegos takiego jak Swieto zmarłych
@ nekropolitan
dnia 16.11.2011, 14:16
Ocena
komentarza:
8
Na cmentarzu nr 8 spoczywają też żołnierze armii rosyjskiej oraz armii niemieckiej. Jak na mieszkańca Nowego Żmigrodu i dyrektora GOK-u wypadałoby taką wiedzę mieć...
@ lola
dnia 16.11.2011, 14:22
Ocena
komentarza:
5
Nie ma czegoś takiego jak święto zmarłych. jest tylko i wyłącznie Święto Wszystkich Świętych. Kto pisze te artykuły?
@ Jan
dnia 16.11.2011, 16:34
Ocena
komentarza:
-2
wtf???!!!
@ Ja
dnia 16.11.2011, 17:11
Ocena
komentarza:
-2
Właściciel cmentarza powinien wreszcie wyciąć drzewa, a zasadzić ładne tuje,bo często spadające konary niszczą nagrobki ,a z liśćmi też sobie trudno poradzić.
@ tujka
dnia 16.11.2011, 17:30
Ocena
komentarza:
1
tuje sa beznadziejne
@ Ja
dnia 16.11.2011, 19:43
Ocena
komentarza:
-5
Ale tuje to typowo cmentarne rośliny.
@ ja
dnia 16.11.2011, 21:20
Ocena
komentarza:
4
taki tekst, jaki autor
@ czytelnik
dnia 16.11.2011, 21:20
Ocena
komentarza:
2
Czy ten portal to gazetka parafialna, coraz więcej pobożności tu! Szczęść Boże.
@ loka
dnia 16.11.2011, 21:55
Ocena
komentarza:
4
nie wiedzialam o tym artykule
dzisiaj na Niego ,,nadepnelam"
przy okazji przeszukiwania artykulow
i tak zaczynam czytac ten
i tak czytam
i juz na wstepie czytam: CO ROKU PRZYJEZDZAJA LUDZIE Z CALEJ POLSKI DO NASZEJ MIEJSCOWOSCI...i
zaczynam miec watpliowsci
dylematy
o co chodzi...
zastanawiam sie...
dumam...
i...dalej nie wiem o co chodzi
widocznie jestem glupia
to w koncu do jakiej miejscowosci zjezdzaj ludzie z calej Polski???
skomplikowane to wszytsko
dotychczas myslaam ze...tam gdzie ma sie grob bliskich czy znajmoych sie poprostu jedzie
bez wzgledu na to czy to NEw Żmigros czy nie
czy szczecin

...
niepojmuje
za maly mam mozg
i w ogole ten aertykul ld a mnie dziwny jest
@ bingo
dnia 16.11.2011, 23:25
Ocena
komentarza:
7
ciekawy jestem kiedy upiez byl ostatni raz w kosciele chyba bedzie sie nawracal bo idzie starosc no i co ludzie beda mowic a ze sie bieze za cmentarze to chyba i tam mozna jakis interes skrecic smiechu warte to wszystko
@ Ego 1
dnia 17.11.2011, 09:20
Ocena
komentarza:
4
Kto wypuszcza takie artykuły. Wiedza autora tego artykułu na temat święta kościelnego w dniu 1 listopada jest z poziomu dziecka uczęszczającego to przedszkola.
@ SEWW
dnia 17.11.2011, 14:09
Ocena
komentarza:
7
EEEEjejejj ale ci łupież d... obrobili wolałeś nic nie pisać chłopie.
@ Januszek
dnia 17.11.2011, 15:53
Ocena
komentarza:
3
Ostatnio bardza durzo artykółów o Żmigrodzie , czyżby władza powiatu byla z tamtąd. Ostatnip widziałam obchody na cmentażu , były tłumy. Brawo???. Szacun dla właścicieli p0rtalu. Żenada!!!. Kto jest za???
@ tępiec
dnia 17.11.2011, 23:41
Ocena
komentarza:
1
Co on tu wypisuje! Kto to puścił bez sprawdzenia faktów ?
@ obserwator
dnia 18.11.2011, 08:02
Ocena
komentarza:
1
Komsomolcu gdzie matura!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Plaga komarów w mieście. Będą opryski

  Pod koniec maja miały miejsce intensywne opady deszczu, które doprowadziły do licznych podtopień. Od tego momentu zaobserwowano zmasowany wylęg komarów. Mieszkańcy Jasła z niecierpliwością czekają na ich zwalczanie ze strony władz miasta. Jak się okazuje pierwsze opryski rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek. W sumie 30 ha terenów miejskich zostanie poddanych dezynsekcji.

 • Zebrano ponad 50 worków śmieci w lasach w Łaskach!

  Początkiem czerwca odbyło się wielkie sprzątanie lasów w Łaskach, w którym uczestniczyli m.in. leśniczy, podleśniczy oraz pracownicy firmy wykonującej usługi leśne na tym terenie. Wśród znalezionych śmieci były sprzęty AGD oraz niewiarygodnie duże ilości szkła.

 • Eksperci czekają – pomogą w napisaniu Twojego biznesplanu

   

  Tylko do 21 czerwca można zgłosić się do konkursu na najlepszy biznesplan z branży ICT. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Ci, którzy przejdą do drugiego etapu będą przygotowywać swoje biznesplany już pod okiem ekspertów.

 • Radna Stasiowska w PUP

  Radna powiatowa Magdalena Stasiowska od niedawna pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle. Z referenta do spraw promocji w jasielskim magistracie została inspektorem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Kadr.

 • Jaślanie chcą pociągu do Krynicy

   

  Wyniki majowej ankiety są druzgocące. Niemal wszystkie osoby, które zdecydowały się ją wypełnić pozytywnie oceniły pomysł uruchomienia połączenia kolejowego z Jasła do Krynicy. Sygnał do decydentów został wysłany. Pozostaje czekać na pozytywne rozstrzygnięcia.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Droga dziurawa? Powiat ją zamyka

  Droga powiatowa relacji Tarnowiec-Czeluśnica będzie zamknięta. Jak twierdzi starosta jasielski intensywne opady deszczu, które wystąpiły od połowy maja przyczyniły się do znacznego pogorszenia stanu tej drogi.

 • Karpacka Troja w Epoce Brązu – impreza plenerowa pod tytułem Złoto Karpat - 15-16 czerwca

 • Czy koszmar mieszkańców z ul. Prusa kiedyś się skończy?

  Mieszkańcy ul. Prusa w Jaśle boją się każdego deszczu, którego skutkiem mogą być podtopienia. Od lat jaślanie czekają na rozwiązanie problemu, który wciąż spędza sen z ich powiek. Nie sądzili, że ostatnie majowe ulewy przyniosą tak dużą wodę, jakiej dotąd nie mieli w domach i na podwórkach.

 • Nowa odsłona sklepu KOMFORT w Krośnie. Wielkie Otwarcie!

   

  Metamorfozę wnętrza zacznij od podłogi! Wiosna i lato to doskonały czas, aby zapoznać się z najlepszą na rynku ofertą podłóg, dywanów i dekoracji. Przyjdź do sklepu Komfort w Krośnie, skorzystaj z rabatu 20% i odmień swoje wnętrze.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105