Strona główna

Regionalista z krwi i kości

4
Napisany dnia: 21.05.2019, 14:12 , Tagi: Brak

O swojej „małej ojczyźnie” wie niemal wszystko. Wiesław Hap, regionalista, historyk, nauczyciel i wychowawca, bo o nim tutaj mowa, podczas spotkania z cyklu „Rozmowy o regionie” opowiedział o swoim niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku pisarskim.

Wiesław Hap

Spotkanie z Wiesławem Hapem odbyło się w ubiegły czwartek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Była to kolejna odsłona cyklu o wymownej nazwie „Rozmowy o regionie”. Wydaje się, że postać Wiesława Hapa, regionalisty, nauczyciela, harcerza, społecznika wreszcie wychowawcy będącego wzorem godnym do naśladowania przez jasielską młodzież idealnie wpasowuje się w tego rodzaju konwencję. Z powodzeniem bowiem można by określić go mianem omnibusa, w odniesieniu do dziedziny, jaką jest historia regionalna. To ona właśnie stała się dla Wiesława Hapa swoistego rodzaju uzależnieniem, pasją, którą jako nauczyciel oraz wieloletni członek, a teraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego nieustannie dzieli się z pobratymcami.

W czwartkowe popołudnie towarzyszyły mu atrybuty w postaci prac jego autorstwa. To im właśnie oraz historii ich powstania Wiesław Hap poświęcił najwięcej uwagi podczas trwającego niemal godzinę spotkania. Pamięcią wrócił do początków swojej przygody z pisarstwem. Jej geneza sięga czasów, kiedy był jeszcze studentem. Wówczas na jedną z konferencji naukowych miał przygotować referat, którego tematem była Armia Krajowa. Jak wspomina, nie wszystkim spodobała się jego treść. – Był to 1988 r., czas przełomu. Historia była wtedy jeszcze bardzo skostniała. Częściej mówiło się przecież w kręgach naukowych o działalności Gwardii Ludowej i Armii Ludowej. O Armii Krajowej mówiło się zdecydowanie mniej lub wcale. Przygotowałem, więc referat, który, jak się okazało niespecjalnie przypadł do gustu profesorom. Spodobał się jednak ludziom młodym, studentom oraz ludziom z niezależnego harcerstwa – mówił.   

Potem jeszcze wiele razy wracał do tematyki związanej z działalnością Armii Krajowej w regionie jasielskim. Pierwszą wydaną przy wsparciu Jasielskiego Domu Kultury pracą, była książka pod tytułem „Kedyw Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów”. Była ona konsekwencją podjętych przez Wiesława Hapa badań dla potrzeb przygotowania pracy magisterskiej. W kolejnych latach ukazały się kolejne monografie jego autorstwa, z których warto wspomnieć choćby o książce „Obwód ZWZ-AK Jasło”.

Wiele miejsca w swojej pisarskiej działalności poświęcił historii harcerstwa w Jaśle. Nie powinno to dziwić, bowiem, to nie, kto inny jak Wiesław Hap powołał niegdyś do życia 139. Drużynę Harcerską „Lisy” im. płka Leopolda Lisa-Kuli. Zagadnieniu temu poświęcił prace pod tytułem „Wierni do końca”, „Mam szczerą wolę ... z dziejów harcerstwa jasielskiego” oraz „W służbie Bogu, Polsce i bliźnim…”. Szczególne znaczenie dla uwiecznienia dziejów jasielskiego harcerstwa a w szczególności historii „Lisów”, jak podkreśla ma ostatnia z wymienionych prac. – Książka ta jest związana z dwudziestoleciem drużyny. Z myślą o upamiętnieniu tej rocznicy przystąpiłem do jej pisania w 2010 r. Było to chyba zrządzenie losu. W tym roku przecież Jasło nawiedziła powódź. W naszej harcówce wszystko uległo zniszczeniu. Wszystko uległo zniszczeniu. Przygotowując książkę, na szczęście wszystkie nasze osiągnięcia skrupulatnie spisałem – wspomina.    

W swoim bogatym dorobku Wiesław Hap ma wiele prac, których tematyka związana jest z szeroko pojętym dorobkiem kulturowym Jasła i regionu jasielskiego. Do nich zaliczyć można na przykład „Przewodnik po Jaśle i Jasielszczyźnie”, „Ziemia Jasielska: skarby przyrody i kultury” wydana w formie albumu, „Ziemia jasielska naszą małą ojczyzną” czy też „Gmina Jasło, miejsce jak żadne inne. Z dziejów miejscowości”.

W kręgu zainteresowań Wiesława Hapa znaleźli się również znani Jaślanie. Pierwszym efektem owych zainteresowań było powstanie książki pod tytułem „Poczet wybitnych jaślan i ludzi związanych z regionem”. Dekadę później wraz ze Zdzisławem Świstakiem wydał pracę „Jaślanie znani i nieznani”. – Wspólnie z panem Zdzisławem postanowiliśmy przystąpić do prac nad książką, z założeniem, że znajdą się w niej zupełnie nowi ludzie. Różnymi drogami docierałem do takich postaci, o których nie było słowa w poprzednich publikacjach, lub informacje o nich były bardzo skąpe. Udało mi się dotrzeć do informacji m.in. na temat profesora Andrzeja Olbrota, wybitnego inżyniera, zamordowanego przez swojego studenta, Ryszarda Łukasika, admirała floty Marynarki Wojennej, czy też Jacka Grüna, pierwszego perkusisty Budki Suflera. Postaci tych jest znacznie więcej. Są to aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze – mówi.

Wiesław Hap jest także autorem wielu piosenek harcerskich.  Teksty jego autorstwa ukazują się w wielu czasopismach i prasie drukowanej.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Maria
dnia 21.05.2019, 16:30
Ocena
komentarza:
25
Takich ludzi jak Pan Hap trzeba nam więcej. Wszystko co robi, czyni nie dla kasy i dla kariery ale dla idei pracy i służby na rzecz innych, a dla dzieci i młodzieży w szczególności.
@ Jurek
dnia 21.05.2019, 17:21
Ocena
komentarza:
21
Panie Wiesławie, życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia i dalszych tak wspaniałych efektów Pańskiej pracy społecznej na tylu polach, sto lat!!!
@ doctor
dnia 22.05.2019, 07:53
Ocena
komentarza:
19
I tacy ludzie powinni być doceniani i dostrzegani, a nie ci, którzy tylko obiecuja, zwłaszcza jak zbliżaja sie jakiekolwiek wybory, biora duże pieniadze a de facto brak efektów ich działań. A tu mamy przykład prawdziwego społecznika. Oby takich więcej.
@ BUBU
dnia 22.05.2019, 14:30
Ocena
komentarza:
2
Panie Wiesławie czy morderca prof. .Olbrota jest związany z Jasłem ?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Nie o pieniądze tutaj chodzi, lecz o szacunek

   

  Nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło wkrótce otrzymają wyższe dodatki za wychowawstwo. Teraz będzie to kwota, co najmniej 300 zł. Rada Miasta dzisiaj miała podjąć w tej materii właściwą uchwałę. Ożywioną dyskusję wywołała jednak kwota, jaką za wychowawstwo otrzymywać będą nauczyciele opiekujący się oddziałami przedszkolnymi. Zdaniem części radnych powinni dostawać więcej pieniędzy.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Starosta zawiadomił prokuraturę. Doszło do oszustwa i zniesławienia?

  Starosta Adam Pawluś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zarządu powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez Stowarzyszenie na Rzecz Wszystkich Istot. Jak twierdzi zostali narażeni na poniżenie i utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105