Relacja z V Jasielskiego Festiwalu Siatkówki

11

Gimnazjum Nr 1 w Jaśle, pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła, już po raz piąty było organizatorem Jasielskiego Festiwalu Siatkówki. Trwał on od 7 do 11 marca 2012 roku. Impreza sportowa składała się z sześciu turniejów, które zostały rozegrane w ciągu pięciu dni w hali sportowej Gimnazjum Nr 1 w Jaśle przy ulicy Czackiego 2. Rozgrywki cieszą się dużą popularnością. W rekordowym 2011 roku w zawodach wystartowało aż 76 zespołów (ok. 700 zawodników).

W pierwszym dniu zawodów (07.03.2012r.) rywalizowały zespoły dziewcząt ze szkół podstawowych. Zgłosiło się aż 16 drużyn, które najpierw rozgrywały mecze w grupach, a następnie systemem pucharowym walczyły o zwycięstwo w turnieju. Turniej wygrała Szkoła Podstawowa w Przysiekach. II miejsce uzyskała Szkoła Podstawowa w Błażkowej, a III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 2 w Jaśle. Trzy najlepsze zespoły otrzymały sprzęt sportowy. Organizatorzy turnieju przyznali także trzy nagrody indywidualne dla najlepszych zawodniczek. Otrzymały je: Angelika Wójcik (SP Przysieki), Karolina Przewoźnik (SP Błażkowa) oraz Gabriela Juszczyk (SP 2 Jasło).

Drugi dzień V Jasielskiego Festiwalu Siatkówki (08.03.2012r.) to turniej chłopców ze szkół podstawowych. Wystartowało w nim 12 zespołów, które w rundzie eliminacyjnej rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym” w czterech grupach, a następnie osiem najlepszych drużyn rywalizowało systemem pucharowym o zwycięstwo w zawodach. Najlepszą okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, tuż za nią na II miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jaśle, a III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Jabłonicy. Najlepszymi zawodnikami w turnieju okazali się: Michał Bochniewicz (SP2 I Jasło), Adam Aleksander (SP4 I Jasło) i Konrad Buczyński (SP Jabłonica), którzy zostali nagrodzeni statuetkami.

W trzecim dniu zawodów rywalizowały drużyny złożone z uczniów klas I gimnazjów. W kategorii dziewcząt jak i chłopców drużyna Gimnazjum Nr 1 w Jaśle odniosła podwójne zwycięstwo. (W obu turniejach uczestniczyło 11 drużyn). W kategorii dziewcząt klas pierwszych gimnazjów na II miejscu uplasowało się Gimnazjum w Błażkowej, a III miejsce uzyskało Gimnazjum w Osobnicy. Organizator nagrodził najlepszą zawodniczkę w turnieju Martę Czech (Gimnazjum Błażkowa) pamiątkową statuetką. W kategorii chłopców klas pierwszych gimnazjów II miejsce zdobyło Gimnazjum Kunowa, a III miejsce wywalczyło Gimnazjum Brzyska. Najlepszym zawodnikiem w turnieju okazał się Piotr Mikrut (Gimnazjum Nr 1 Jasło.) Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze i na wysokim poziomie.

Czwarty dzień Festiwalu to otwarty turniej dla dorosłych: sobota – mecze eliminacyjne w grupach oraz niedziela półfinały i mecze finałowe oraz turniej dla kobiet.

W turnieju otwartym dla dorosłych wystartowało aż 16 drużyn. Przez dwa dni zespoły rywalizowały jednocześnie na trzech boiskach w hali sportowej Gimnazjum nr 1.

W pierwszym dniu rozgrywek turnieju otwartego (10.03.2012) drużyny rywalizowały w czterech grupach eliminacyjnych systemem „każdy z każdym” o awans do półfinałów.

W drugim dniu rozgrywek turnieju otwartego do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów wyłonionych z eliminacji grupowych. Po rozegraniu półfinałów w dwóch grupach (wynik bezpośredniego meczu drużyn awansujących z eliminacji został zaliczony do tabeli półfinałów), cztery najlepsze zespoły zmierzyły się w meczach decydujących o wejście do finału. Turniej zwyciężyła drużyna Rest Voleyball Team pokonując w finale Gazownię Jasielską. W meczu o trzecie miejsce e6 wygrało ze Skołyszynem. Najlepsi zawodnicy turnieju otwartego to: Piotr Mysliwiec (Rest Volleyball Team), Paweł Pyznar (Gazownia Jasielska), Kacper Waśko (e6).

W ostatnim dniu V Jasielskiego Festiwalu Siatkówki rozegrano również turniej kobiet, w którym wystąpiły trzy zespoły rozgrywając mecze systemem „każdy z każdym”. Zwyciężyła drużyna Czarne Jasło, II miejsce zajęła drużyna UKS Dębowiec, na trzecim miejscu znalazła się drużyna Fit Jasło. Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Sylwię Gunię (Czarne Jasło)

Wszystkie drużyny Festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

V Jasielski Festiwal Siatkówki mógł się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 1 w Jaśle. Festiwal odbył się również dzięki wsparciu finansowemu sponsorów, którzy ufundowali medale dla każdego z uczestników festiwalu, puchary dla najlepszych zespołów, statuetki dla najlepszych zawodników oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla zwycięzców poszczególnych kategorii.

Dzięki sponsorom zorganizowany był również drobny posiłek dla najmłodszych uczestników i napoje dla wszystkich zawodników.