Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Renowacja cmentarza wojskowego w Tarnowcu

26

W Tarnowcu trwają prace renowacyjne i rekonstrukcyjne przy cmentarzu wojskowym, które zakończą się w przyszłym roku. I choć nie jest on wpisany do rejestru zabytków, stanowi istotną część zespołu 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej.

Środki w kwocie 45 tys. zł przyznane na renowację i rekonstrukcję cmentarza zostały przyznane przez wojewodę podkarpackiego. Ponadto gmina otrzymała 20 tys. zł od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prace potrwają do przyszłego roku. Jak zapewnia wicewójt Piotr Sikora jeszcze 80% robót remontowo-odtworzeniowych zostanie wykonanych w bieżącym roku.

- Jest to jedna z ostatnich kwater z I wojny światowej w naszym regionie, która wymagała generalnego remontu. Nagrobki, krzyże oraz oznaczenia miejsc pochówku były prawie całkowicie zniszczone. Ponadto w latach 70 ubiegłego stulecia cmentarz uległ pewnemu przebudowaniu w stosunku do wersji pierwotnej - podkreśla Piotr Sikora, zastępca wójta gminy Tarnowiec. - Obecnie przygotowana dokumentacja przewiduje odtworzenie architektonicznego wystroju cmentarza według stanu z ok. 1917 roku – dodaje.

Prace na cmentarzu z I wojny światowej obejmują odtworzenie pomnika głównego wraz z drewnianym krzyżem, rozbiórkę i przemieszczenie pomnika z lat 70. w miejsce wolne od grobów, odtworzenie zarysów mogił i nagrobków, a także ich renowację. Ponadto zostaną zrekonstruowane brakujące krzyże oraz tablice nagrobne.

Dokumenty źródłowe podają rozbieżne dane na temat pochowanych żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich. Przyjmuje się jednak, że na cmentarzu wojskowym w Tarnowcu pochowano 48 poległych, w tym 36 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 12 armii rosyjskiej.

- Na tym cmentarzu spoczywa też żołnierz z sąsiedniej Wrocanki, który zmarł w 1917 r. Nie ma jego nagrobka z nazwiskiem, ale kiedy byłem dzieckiem, starsi ludzie opowiadali mi o tym, że został w tym miejscu pochowany. Ponadto dokumentują to księgi parafialne. Nazywał się Anton Lepucki – przypomina Stanisław Lawera, sołtys z Tarnowca.

W przyszłym roku wypada dokładnie setna rocznica od wybuchu I wojny światowej, dlatego zakończenie prac na cmentarzu planowane jest przed 28 lipca 2014 r. Jeszcze w tym roku wykonanych zostanie 80% wszystkich prac.

(icz)

 

Reklama

Komentarze: 26

Dodaj komentarz Widok:
0
@ pawel
dnia 07.10.2014, 14:30 · Zgłoś
45 tys zł za renowacje cmentarza gdzie pochowany jest wróg naszego Państwa?? to jest kpina!!
Odpowiedz
0
@ skin
dnia 10.11.2013, 22:07 · Zgłoś
ciekawe czy by [...] polakowi tak do [...] wchodził
Odpowiedz
0
@ skin
dnia 10.11.2013, 22:06 · Zgłoś
rzydom renowuja co sprzedali polaków a o głodne dzieci sie niestaraja bo po [...]
Odpowiedz
3
@ mieszkaniec_
dnia 07.11.2013, 22:38 · Zgłoś
może nawet ktoś otrzyma medal od zaprzyjaźnionego rabina ;-)))
była już nagroda dla sołtysa za to że zbudował kanalizację w Tarnowcu, wprowadził selktywną zbiórkę śmieci, stworzył koło szkoły scieżkę edukacyjną i za wiele innych działań proekologicznych...teraz czekamy na informację o tym, że zrobił termomoderniację GOK, odbudował dwór itd itd brawo ! Takiego sołtysa życzymy wszystkim w kraju !
Odpowiedz
1
@ Poraż
dnia 10.11.2013, 08:34 · Zgłoś
Czyżby to były kawały o sołtysie z Poraża?
Odpowiedz
1
@ mieszkaniec
dnia 10.11.2013, 19:10 · Zgłoś
Sołtys z Poraża to jest pikuś w stosunku do sołtysa z Tarnowca
Odpowiedz
3
@ mieszkaniec
dnia 07.11.2013, 20:40 · Zgłoś
Prace trwają, więc informacja się pewnie pojawi po zakończeniu renowacji. Niektórzy widać śpieszą się żeby przypiąć sobie medal. Echhh, najlepiej na cudzej pracy kapitał polityczny robić, całkowity brak klasy i szacunku do czyjejś pracy i starań .
Odpowiedz
2
@ ELA
dnia 07.11.2013, 19:28 · Zgłoś
Czy aby Gmina Tarnowiec nie miała swojej stronki, czy może to nie takie ważne wydarzenie jak np. pierogi. Dobrze że Jasło nie przespało - brawo i dzięki Wam za to.
Odpowiedz
1
@ ELA
dnia 07.11.2013, 19:24 · Zgłoś
Czy Gmina Tarnowiec nie ma swojej strony, czy aby to było nie takie ważne wydarzenie jak np. pierogi.
Odpowiedz
0
@ ELA
dnia 07.11.2013, 19:21 · Zgłoś
Nie ważne czyim staraniem, czym malują, ale kto pierwszy napisał, że na Cmentarzu Wojskowym w Tarnowcu coś się dzieje.
Odpowiedz
2
@ sołtys
dnia 06.11.2013, 17:17 · Zgłoś
To dzięki staraniom sołtysa pana Lawery renowacja została zrobiona ale sukces ma wielu ojców łatwo jest się podszyć pod kogoś i gloria spada na wójta widać to na zdjęciu.
Odpowiedz
0
@ iooo
dnia 12.09.2014, 19:07 · Zgłoś
spitolili go
Odpowiedz
4
@ znający temat
dnia 05.11.2013, 22:44 · Zgłoś
Malują pyndzlem i asfaltozom to pseudorenowacja. Ten stary zabytkowy krzyz poowinien byc wypiaskowany i o cynkowany. Ponadto kto widział ten wie
Odpowiedz
0
@ magda
dnia 05.11.2013, 18:24 · Zgłoś
bardzo dobry pomysł z tą renowacją.
gratulacje!
Odpowiedz
4
@ Gregor
dnia 05.11.2013, 06:18 · Zgłoś
he he he KUPA śmiechu!!! Pędzlem malują zabytkowe krzyże, a kase zgarnęli jak za piaskowanie i proszkowe nakładanie farby "SZOK TAK TRAKTOWAĆ ZABYTKI..."
Odpowiedz
5
@ jezynka:)
dnia 05.11.2013, 12:22 · Zgłoś
Włodarze gminy Tarnowiec postarali się o dotacje ,dopłaty na renowacje cmentarza,a w Jaśle nawet tego nie chce się zrobić ,bo łatwiej wyciągnąć łapy do ludzi niż napisać konkretny wniosek !!!
Odpowiedz
0
@ nero
dnia 05.11.2013, 00:17 · Zgłoś
ale sie upasł ten zastępca wójta
Odpowiedz
2
@ do Agenta
dnia 04.11.2013, 22:56 · Zgłoś
Na którym to zdjęciu ten kloc z PRL stoi?
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 04.11.2013, 22:54 · Zgłoś
To pyndzlem się takie renowacje robi???
Odpowiedz
3
@ Agent Delegat
dnia 04.11.2013, 22:31 · Zgłoś
Taa, zwłaszcza ten betonowy kloc z PRL, który jak widać na przedostatnim zdjęciu, znalazł się pomiędzy grobami, ma wiele wspólnego z pierwotnym wyglądem cmentarza.
Odpowiedz
1
@ swój
dnia 05.11.2013, 17:01 · Zgłoś
Masz racje ten betonowy kloc powinni usunąć bo tylko szpeci pięknie wykonaną resztę grobów.
Odpowiedz
-18
@ PSEUDOPORTALIK
dnia 04.11.2013, 21:25 · Zgłoś
Jestem pierwszy!!! hurrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!
Odpowiedz
8
@ bo to jest tak!
dnia 04.11.2013, 22:06 · Zgłoś
kto pierwszy jest w kolejce u psychiatryka ten i pierwszy go opuszcza, Gratulacje.
Odpowiedz
0
@ ppll
dnia 05.11.2013, 02:45 · Zgłoś
Jakis SKIN maluje tym pyndzlym-odrabia pewnie za pobicie babci i [...]ka
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 05.11.2013, 10:23 · Zgłoś
No właśnie... Jakiś zakapturzony koleś papra biteksem krzyż i to ma kosztować 65 tysięcy ?? :P
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.