Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

RIO: Absolutorium przyznane zgodnie z prawem. Czeluśniak zaskarży decyzję do NSA

14

Rada Miejska udzieliła absolutorium burmistrz Jasła zgodnie z prawem. Taką decyzję wydało 18 maja br. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie. Uchwałę, w której radni większością głosów pozytywnie ocenili działania burmistrz Marii Kurowskiej za 2009 rok zaskarżył radny Krzysztof Czeluśniak, twierdząc, że zostały naruszone przepisy prawa. Odpowiedź z RIO nie satysfakcjonuje go, dlatego zapowiada odwołanie się od tej decyzji.

Sesja absolutoryjna odbyła się 26 kwietnia br. Dwie najważniejsze komisie Rady Miejskiej Jasła: rewizyjna i finansowo-budżetowa negatywnie zaopiniowały realizację budżetu za 2009 rok, z czym zgodziła się także Regionalna Izba Obrachunkowa. Mimo to, radni większością głosów uznali, że budżet został dobrze zrealizowany i jedenastoma głosami „za”, ośmioma „przeciw” i jednym wstrzymującym się udzielili burmistrz absolutorium.


Radny Krzysztof Czeluśniak zarzucił wówczas władzom miasta łamanie prawa i naginanie przepisów do swoich potrzeb. - Jest łamane prawo, a pani burmistrz mówi, że prawo jest po jej stronie. Regionalna Izba Obrachunkowa przyznała nam rację, a tu zrobiono wszystko, żeby było odwrotnie – mówił wówczas Czeluśniak.
    
Zdaniem burmistrz Marii Kurowskiej, w sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej znajduje się stek bzdur i pomówień. - To co napisała Komisja Rewizyjna to są podejrzenia, insynuacje i wymysły, które zostały podane, jak gdyby to były fakty i w ten sposób przesłane do RIO. Są też istotne przekłamania w tym wniosku. W tym protokole jest stek bzdur – tłumaczyła na sesji 26 kwietnia burmistrz.

Oburzony zachowaniem radnych Czeluśniak złożył do RIO skargę dotyczącą nieprawidłowego przyznania absolutorium. RIO stwierdziła jednak, że ta uchwała Rady Miejskiej Jasła nie narusza prawa. - Bezspornym jest, że pod głosowanie na sesji RMJ poddano wniosek Komisji Rewizyjnej tej rady. Tym samym rada nie uchybiła przepisom regulujących tryb postępowania przy udzielaniu absolutorium - czytamy w uzasadnieniu.

 - RIO stanęła na stanowisku, że to rada jest władna udzielić burmistrzowi absolutorium, a Komisja Rewizyjna jedynie o to wnioskuje. Decyzja RIO jest nieodwołalna i to co skarży radny Czeluśniak do NSA nie ma takiego miejsca, ponieważ zgodnie ze statutem może tę decyzję zaskarżyć do organu, który ją zaopiniował pozytywnie – tłumaczy Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła.
 
Czeluśniak obiecuje jednak, że na tym się nie skończy. - Decyzja RIO zostanie zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego, bo zaprzecza wyrokowi NSA w Rzeszowie. To wyrok przeciwko wyrokowi. Tu zadecyduje sąd.


Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 14

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ~passat
dnia 07.07.2010, 15:58 · Zgłoś
Brawo Panie Czeluśniak!!! Nie odpuszczać apelacji.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 7 listopada 1996 roku sygn. akt I SA/Po 1091/96 (publik. OSS 1997/1/250) następuje istotne naruszenie obowiązującego prawa, gdy rada nie głosowała nad wnioskiem w sprawie absolutorium zgłoszonym przez jej własną komisję rewizyjną lecz nad odmiennym wnioskiem zgłoszonym przez przewodniczącą rady gminy. Zatem tylko i wyłącznie komisja rewizyjna, opiniująca wykonanie budżetu, jest uprawniona do wystąpienia z wnioskiem do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego".
Czyżby RIO zmieniło zdanie dla jednego przypadku?
Odpowiedz
0
@ ewa
dnia 07.07.2010, 13:19 · Zgłoś
ewacale miasto Krzysiu juz ma cie dosc i tych twoich wyglupow wraz z takim samym otoczeniem.Znalezli sobie takich jak wy i podpuszczaja a wy sie blaznicie.Wstyd ,wstyd,wstyd ze mamy takich radnych
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 06.07.2010, 23:25 · Zgłoś
Jazda na łyzwach to lepiej Ci a reszta...
Odpowiedz
0
@ KASIULA
dnia 06.07.2010, 20:56 · Zgłoś
Bravo Panie Krzyśku, popieram,My zawsze będziemy za panem
Odpowiedz
0
@ brawo Panie Krzyśku!
dnia 06.07.2010, 17:18 · Zgłoś
OSIEDLE ZNOWU NA PANA ZAGŁOSUJE! PAN BYŁ Z NAMI JAK ZALEWAŁO OSIEDLE, A GDZIE BYŁY WTEDY WŁADZE I SŁUŻBY! BRAK PIASKU I ZŁA ORGANIZACJA AKCJI P-POWODZIOWEJ SPADA NA BARKI WŁADZY! PAN WYPEŁNIA ROLĘ OPOZYCJI WZOROWO!
Odpowiedz
0
@ paranoja!!!
dnia 06.07.2010, 09:58 · Zgłoś
Dyzio i Maria K.nigdy sie nie dogadają,bo jedno jest warte drugiego!!!!!!!!!!!a M przecież z pis-u jest i Dyzio taki kościelny....a tu zero porozumienia...powinni razem do mszy służyć...paranoja jak mi Bóg miły:(otrząśniecie się po wyborach...Dyzio pójdzie za 1000 zł do roboty w końcu popracować a M będzie sadzić kwiatki w ogródku(przekonają się jak ludzie żyją)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ dociekliwy
dnia 06.07.2010, 08:12 · Zgłoś
Pan Czeluśniak ma rację! Cytat ze strony RIO w Rzeszowie:
"Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 7 listopada 1996 roku sygn. akt I SA/Po 1091/96 (publik. OSS 1997/1/250) następuje istotne naruszenie obowiązującego prawa, gdy rada nie głosowała nad wnioskiem w sprawie absolutorium zgłoszonym przez jej własną komisję rewizyjną lecz nad odmiennym wnioskiem zgłoszonym przez przewodniczącą rady gminy. Zatem tylko i wyłącznie komisja rewizyjna, opiniująca wykonanie budżetu, jest uprawniona do wystąpienia z wnioskiem do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego".
Czyżby RIO zmieniło zdanie dla jednego przypadku? Może coś w tym jest o czym pisze realista?
Odpowiedz
0
@ homo:)
dnia 05.07.2010, 23:46 · Zgłoś
Panie Czeluśniak jest Pan NAJGŁUPSZYM RADNYM i w wyborach tej jesieni nikt pana już nie wybierze Daj sobie Pan spokój juz z tymi nagonkami na Panią Burmistrz Ile rzeczy jest zrobionych w Jaśle dzięki niej Odnowione ulice po których Pan se spaceruje Może dzięki Panu to wszysto zrobione? Za niedługo to Pan se przypisze te zasługi Więc siedź juz Pan cicho
Odpowiedz
0
@ realista
dnia 05.07.2010, 23:36 · Zgłoś
Panie Radny Krzysztofie- powinien Pan wiedzieć, że w RIO podobnie jak w wielu instytucjach na podkarpaciu sa PiSlandczyki i zmienili zdanie pod potzreby ich partii. Czy mało Pan przeżył pokazówek, prowokacji itp za czasów gdy rządy absolutne miało to ugrupowanie. CZemu się Pan dziwi . Proszę popatrzyć na glosowanie w naszym mieście i na obrzeżach- oni dla PiSu ( wyborcy ) są w stanie uwierzyć we wszystko a szczególnie w to co chcą wierzyć. Daj Pan spokój szkoda zdrowia . Ale swoją drogą jest Pan człowiek CHARAKTERNY jak mawiają Warszawiaczki.
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 05.07.2010, 23:21 · Zgłoś
ej Panie Czeluśniak wez się już bardziej nie błaźnij, tylko patrzysz gdzie kogo za co oskarżyć a sam na siebie lepiej popatrz! I tak wyborów nie wygrasz :) to już ani śmieszne nie jest ani nic
Odpowiedz
0
@ zak
dnia 05.07.2010, 23:07 · Zgłoś
Maria Kurowska i Krzysztof Czeluśniak mają wiele wspólnego.Powinni dać sobie spokój z polityką,gdyż się na niej nie znają.Autopromocja to nie wszystko!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ miszczu
dnia 05.07.2010, 22:52 · Zgłoś
znowu Pan Czeluśniak zabawia się za nasze podatki ehhh ...
Odpowiedz
0
@ petent
dnia 05.07.2010, 22:43 · Zgłoś
to się radny zdziwi jak mu nsa odrzuci skargę, bo nie ma nsa w rzeszowie tylko wojewódzki sąd administracyjny (Wsa) od jakiś ładnych kilku lat
Odpowiedz
0
@ Oj Czeluśniak
dnia 05.07.2010, 21:23 · Zgłoś
Oj Czeluśniak, Czeluśniak, przestań się wygłupiać, bo więcej na radnego Cię nikt nie wybierze, a wybory tuż, tuż - już tej jesieni.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.