Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rodzaje monitoringu CCTV

0

Telewizja przemysłowa, dozorowa oraz CCTV – wszystkie te nazwy odnoszą się do systemów monitoringu, które wykorzystywane są w przestrzeniach publicznych, a coraz częściej także w domach. Warto wiedzieć, że istnieją dwa główne typy tych systemów oraz kilka pomniejszych, które różnią się w zależności od sposobu przesyłania sygnału.

Co to jest monitoring CCTV? Co się na niego składa?

CCTV to skrót oznaczający telewizję w układzie zamkniętym (Closed Circuit TeleVision), której inną nazwą jest też telewizja przemysłowa lub telewizja dozorowa. Odnosi się do systemu urządzeń, które monitorują obraz w obiekcie zamkniętym. A zatem telewizja CCTV - to po prostu monitoring dostępny w sklepie Montersi.pl - https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa

Aby system monitoring tego typu mógł działać, potrzebny jest szereg urządzeń służących do monitorowania obiektów oraz rejestrowania i transmitowania nagrać. W zależności od rodzaju systemu, składa się on z kamer, rejestratora (lub rejestratorów), obudowy do kamer różnego typu, zasilaczy i przewodów, monitorów do obserwacji transmisji. Do tego grona dołączają niekiedy także routery pozwalające przesyłać obraz za pomocą internetu, a także zestawy bezprzewodowe umożliwiające nadawanie sygnału na odległość.

Główny podział systemów monitoringu

System monitoringu może być analogowy lub sieciowy (IP). Ponadto spotykane są także systemy o nazwie HD-CVI oraz HD-SDI. To, na czym polega ich działanie, opisujemy dalej w poszczególnych akapitach. Natomiast warto wiedzieć, że istotnym kryterium podziału telewizji CCTV jest sposób przesyłania sygnału z kamer do rejestratora. Każdy z systemów wykonuje to zadanie w nieco inny sposób.

System analogowy

Monitoring analogowy jest systemem najtańszym i najprostszym w instalacji. Konfiguracja nie sprawia zazwyczaj większych problemów, a do prawidłowego działania wystarczy na ogół samo prawidłowe podłączenie instalacji. Z racji dość przestarzałej technologii nie daje jakiejś super rozdzielczości obrazu, jednak jakość ta jest na tyle zadowalająca (do maksymalnie 1Mpx), że z tego systemu korzysta większość obiektów, w których zainstalowany jest system telewizji dozorowej. Obraz przesyłany jest tu przez kabel do komputera, dlatego system ten wymaga posiadania podłączonego urządzenia.

Monitoring sieciowy IP

Bardzo nowoczesny system telewizji dozorowej, który działa bezprzewodowo i na odległość dzięki wykorzystaniu sieci internetowej. W monitoringu IP każda kamera jest rodzajem małego komputera z własnym numerem IP. Obraz przesyłany jest na urządzenie odbiorcze, w tym nawet bezpośrednio do rejestratora.

Co istotna prawidłowe podłączenie, konfiguracja i obsługa urządzeń IP wymaga od instalatorów dużo większej wiedzy. Zazwyczaj więc zajmują się tym profesjonalne firmy. Jednakże fakt wykorzystywania protokołu internetowego sprawia, że monitoring IP daje niemal nieograniczony zasięg. Same kamera dają z kolei bardzo wysoką jakość obrazu oraz są odporne na zakłócenia. Takie jednak mogą wystąpić, ponieważ działanie tego systemu uzależnione jest od prawidłowego działania sieci internetowej.

System HD-CVI

W monitoringu HD-CVI transmisja danych odbywa się na tej samej zasadzie, co w systemie analogowym, tj. przez kabel. Jednakże w przeciwieństwie do niego, HD-CVI daje obraz o wyższej rozdzielczości. Ergo: technologia ta pozwala unowocześnić stary system analogowy bez konieczności wymiany całego sprzętu. Dodajmy też, że klient otrzymuje tu monitoring cechujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Kamery HD-CVI można kupić w sklepie Montersi.pl pod adresem: https://www.montersi.pl/kamery-hd-cvi

Monitoring HD-SDI

Alternatywa dla monitoringu IP, ale niekoniecznie dużo tańsza. Technologia ta oryginalnie powstała na potrzeby studiów telewizyjnych, a sygnał przesyłany jest za pomocą kabla koncentrycznego. Uzyskuje się obraz w wysokiej rozdzielczości. Instalacja jest łatwiejsza niż w przypadku systemu sieciowego, a działanie nie jest uzależnione od sprawności sieci internetowej (nie występują opóźnienia między wydarzeniem a jego wyświetlaniem). Z drugiej jednak strony, aby system działał prawidłowo, należy kupić kabel koncentryczny w naprawdę dobrej jakości.

Monitoring, systemy alarmowe, szlabany i wiele więcej kupią Państwo w renomowanym sklepie Montersi.pl

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 04.09.2020, 22:42
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105