Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rodzaje opon terenowych – jakie wybrać?

2

Samochody z napędem 4x4 są użytkowane w różny sposób. Wiele z nich nigdy nie zjeżdża z asfaltu. Część porusza się głównie na asfalcie, ale muszą czasem przejechać leśną ścieżkę czy górską nieutwardzoną drogę pokrytą kamieniami, piaskiem i żwirem. Niektórzy kierowcy aut terenowych wykorzystują je do dalekich wypraw, aby zwiedzać świat i zdobywać miejsca, do których nie prowadzą drogi asfaltowe. Jeszcze inni uwielbiają mierzyć się z najcięższymi warunkami terenowymi. Dla każdego ze sposobów wykorzystania auta 4x4 przygotowano inny rodzaj ogumienia terenowego. Jak dopasować typ opon 4x4 do swoich potrzeb?

Opony terenowe HT, AT i MT – trzy typy ogumienia dla odmiennych potrzeb kierowców aut 4x4

Kierowcy SUV-ów z napędem na cztery koła, którzy poruszają się wyłącznie na asfalcie, nie powinni stosować opon terenowych. W tym wypadku najlepszym wyborem będą opony szosowe. Jeżeli jednak chcemy poruszać się w terenie, to do wyboru mamy trzy rodzaje opon – HT, AT i MT. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy opony terenowe, SklepOpon.com pozwoli dobrać model i rozmiar w korzystnej cenie.

Opony off-road mają to do siebie, że im lepiej sprawdzają się w terenie, tym mniej wygodne i skuteczne są na asfalcie. Coś za coś. Dlatego opony terenowe MT, AT i HT różnią się przede wszystkim tym, ile czasu powinny spędzać na asfalcie a ile w terenie. Opony terenowe MT są w 80% przeznaczone w teren, 20% ich wykorzystania zostało przewidziane na asfalt. Terenowe ogumienie AT to możliwie uniwersalne rozwiązanie – 50% czasu na asfalcie i 50% czasu w terenie. Głównym zadaniem opon HT jest natomiast jazda na asfalcie – są w około 80% zaprojektowane do jazdy na nawierzchni utwardzonej. Ich możliwości terenowe to 20% pełnego potencjału ogumienia.

Opony terenowe MT – modele przeprawowe przeznaczone w najcięższy teren

Opony terenowe MT cechują się najbardziej agresywnym wzorem bieżnika wśród wszystkich typów opon off-road. Samo rozwinięcie ich oznaczenia – „Mud Terrain” potwierdza, że to opony do taplania się w błocie. Masywne klocki bieżnika opon MT, w połączeniu z głębokimi otwartymi kanałami samoczynnie oczyszczającymi się z kamieni i błota pozwalają pokonywać najbardziej wymagające wyzwania w terenie. Na asfalcie stają się jednak niezwykle niewygodne i głośne. Dlatego jazda na drogach utwardzonych to w tym wypadku zazwyczaj niewielkie odcinki prowadzące do miejsca rozpoczęcia przeprawy terenowej.

Opony terenowe AT – uniwersalne rozwiązanie stworzone do turystyki terenowej

Opony terenowe AT to uniwersalne modele, co potwierdza rozwinięcie ich oznaczenia – „All Terrain”. Cechują się mniej agresywnymi bieżnikami niż modele MT. Dzięki temu sprawdzą się lepiej na dłuższych dystansach na drogach asfaltowych, zachowując przy tym wysokie możliwości terenowe. W efekcie to dobre opony na wyprawy terenowe. Pozwalają pokonać wiele kilometrów na trasie, po czym sprawnie przemieszczają się po górzystych, skalistych, trawiastych, piaszczystych czy nawet nieco podmokłych terenach. Jednak kierowcy, którzy zamierzają podczas wyprawy terenowej pokonywać skrajnie wymagające odcinki off-roadowe, powinni zabrać ze sobą na zmianę koła z oponami MT.

Opony HT – dla kierowców lubiących wycieczki na łono natury

Opony HT to ogumienie przede wszystkim na asfalt, zachowujące pewien potencjał terenowy. Ich bieżniki dużo bardziej przypominają opony szosowe niż dwa wcześniej wymienione typy ogumienia off-road. W rezultacie można je użytkować na co dzień niemal tak wygodnie, jak zwykłe opony. Opony HT pozwolą skuteczniej poruszać się nieutwardzonymi drogami np. w terenach wiejskich i górskich, czy podczas dojazdu nad jezioro. Dzięki temu kierowcy, którzy lubią po prostu raz na jakiś czas pojechać swoim SUV-em 4x4 z dala od cywilizacji, mogą robić to bez większych obaw o uszkodzenie opon.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 17.03.2023, 08:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 17.03.2023, 09:47
Ocena
komentarza:
2
Dwa komplety i po sprawie. At na codzien i mt na wypady w teren cięższy .
@ SzS
dnia 21.03.2023, 14:57
Ocena
komentarza:
0
Coś niepełny ten artykuł . A co z oponami typu SIMEX w cięzki teren?
Też by wartało opisać droga redakcjo.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657