Strona główna

Rondo imienia Adama Lazarowicza

18
Napisany dnia: 27.06.2016, 17:30 , Tagi: Brak

Rada Miejska w Jaśle nadała rondu u zbiegu ulic Floriańskiej i Jana Kasprowicza nazwę "Ronda imienia Adama Lazarowicza".

Stowarzyszenie "Solidarni w Jaśle" wielokrotnie występowało do władz miasta o nazwanie ulicy, ronda bądź skweru imieniem Adama Lazarowicza- absolwenta Gimnazjum w Jaśle, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Podczas II wojny światowej organizował oddziały Armii Krajowej, a także należał do podziemia niepodległościowego.

Adam Lazarowicz urodził się 14 października 1902 r. w Berezowicy Małej koło Zbaraża. Zamordowany został 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Syn Franciszka i Wandy Lazarowicz. Uczęszczał do Gimnazjum w Jaśle, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To w naszym mieście urodził się jego syn Zbigniew, uczeń szkoły powszechnej im. Romualda Traugutta. Jasielskie Gimnazjum kończyli jego siostra Ada, Iza i brat Tadeusz. W publikacjach napisanych przez żonę Jadwigę i syna Zbigniewa jest wiele wzmianek o Jaśle. W okresie PRL-u należał do grupy "Żołnierzy Wyklętych". Do dzisiaj nieznane jest miejsce jego pochówku.

- Nazwanie ronda imieniem jednego z Żołnierzy Wyklętych stanowi hołd dla wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego – zaznaczył burmistrz Ryszard Pabian.

id

Zdjęcia: Google Maps

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 18:19
Ocena
komentarza:
1
Popiersie Lazarowicza znajduje się w Rzeszowie w ramach Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Alei Łukasza Cieplińskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_%C5%BBo%C5%82nierzy_Wykl%C4%99tych_w_Rzeszowie#/media/File:Monument_to_Cursed_Soldiers_in_Rzesz%C3%B3w_0_c.jpg
@ Rab
dnia 27.06.2016, 19:57
Ocena
komentarza:
8
Cudowny pomnik jasielskiego prowincjonalizmu i małomiasteczkowości.
Rowerem da sie wjechać.
@ annakijak;-)
dnia 28.06.2016, 10:39
Ocena
komentarza:
-1
@ O dyr
dnia 27.06.2016, 20:01
Ocena
komentarza:
-4
Co na to Jasielscy kolesie???
@ Dodaj komentarz
dnia 27.06.2016, 20:27
Ocena
komentarza:
7
" Był synek Franciszka i Wandy Lazarowicz." ??? że co ??
@ qaz
dnia 27.06.2016, 21:11
Ocena
komentarza:
-9
Chyba jesteś zbyt prymitywny jeśli nie potrafisz sobie w myślach skorygować błędu.
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 21:33
Ocena
komentarza:
12
A "Stowarzyszenie występowali do władz."
Tu nie chodzi o to, czy potrafimy zrozumieć tekst i poprawiać błędy redakcji.
Potrafimy - ale chodzi o to, że za dużo niechlujstwa jest w tych artykułach. A to wyraz lekceważenia dla czytelników.
@ wick
dnia 28.06.2016, 07:34
Ocena
komentarza:
-2
Chodziłem do szkoły z Mirkiem Lazarowiczem, ale to nie ten .
@ Jas
dnia 28.06.2016, 08:18
Ocena
komentarza:
3
Takie paskudne rondo, najpierw należy mu nadać wygląd, a dopiero później patrona. Wstydźcie się decyzyjni.
@ jaślanin gorszego sortu
dnia 28.06.2016, 08:37
Ocena
komentarza:
-1
jakie rondo taki patron
@ kiedyś
dnia 28.06.2016, 11:13
Ocena
komentarza:
1
Z rondem toto ma chyba tylko nazwe wspólną. nasadzili kwiatów, jak ozdobiony tocik to wyglada, nie rondo. Nic nie widać przez ten pagórek. Apeluję: sadźcie na rondach rośliny, krzewy, winorośla, jak mi nagle jakis kretyn walnie z prawej strony (a którego nie było wcześniej widać, bo go pnacza zasłaniały), to bedzie fajnie:/
@ Znający temat
dnia 28.06.2016, 18:25
Ocena
komentarza:
3
Toż, to już się przyjęło,że to rondo to Rondo Tarnowieckie i tak juz pozostanie,zbyt długo trwało nadanie nazwy.
@ proste
dnia 28.06.2016, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Hurra. Cóż za news . . .
@ Renfild
dnia 28.06.2016, 21:21
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Abnegat
dnia 29.06.2016, 06:26
Ocena
komentarza:
3
Czy ronda naprawdę muszą mieć nazwy, często wymyślane na siłę, dyskusyjne i nie mające związku z nazwami ulic, które się w danym rondzie krzyżują, co powoduje, że nazwy te są kompletnie nieczytelne dla osób z zewnątrz? Przecież na rondach nie ma żadnych obiektów, do których trzeba by było adresować korespondencję, ponadto - skoro nie nadaje się nazw skrzyżowaniom, to dlaczego trzeba nadawać rondom, które przecież są tylko rodzajem skrzyżowania? A jeżeli już musi być nazwa, to co by się stało, gdyby to rondo nazywało się po prostu Floriańskie?

Na marginesie, nasuwa mi się jedna niewesoła refleksja - pomimo upływu ponad ćwierćwiecza od tzw. obalenia komuny, nadal ma się dobrze upolitycznione nadawanie nazw ulicom i obiektom publicznym - bo przecież trudno nie zauważyć, że z tymi kontrowersyjnymi "żołnierzami wyklętymi" to mamy do czynienia z nachalną propagandą państwową, ale to temat na osobną dyskusję.
@ Kierowca
dnia 29.06.2016, 20:52
Ocena
komentarza:
3
W Jaśle powinni wybudować rondo na skrzyżowaniu Nowy Żmigród - Gorlice _ Jasło zamiast tego koło kościoła.
@ Jantek
dnia 04.07.2016, 21:48
Ocena
komentarza:
0
Debil na debilu.Nie wierzę że to piszą ludzie z Jasła.
@ kijek w tryby
dnia 23.07.2016, 00:13
Ocena
komentarza:
0
Piszecie same bzdury nie wyczuwając obecnej politycznej koniunktury.To rondo powinno nazywać się"Rondo L. Kaczyńskiego i jego brata Jarosława od których to rozpoczyna się wszystko. Nawet jak mówią to dobry Bóg nim rozpoczął pracę nad stworzeniem wszechświata sam został stworzony przez panów braci Kaczyńskich.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kuba Procanin znów staje do walki z rakiem

   

  Tego chłopaka nikomu nie trzeba przedstawiać. Kuba Procanin, zaledwie dwa tygodnie temu wraz z kolegami z drużyny cieszył się z awansu do II ligi. Teraz siatkarza z Jasła czeka kolejna trudna walka, w której rywalem jest nowotwór.

 • Grzegorz Schetyna był w Jaśle

  Do Jasła przyjechał szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a wraz z nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz posłowie Joanna Frydrych i Zdzisław Gawlik. Politycy spotkali się ze strażakami, którzy przez całą noc zabezpieczali domy jaślan przed podtopieniami...

 • Mateusz Mijal i jego nowy singiel

  "Wiem już czego chce"- to tytuł nowego singla Mateusza Mijala. Czy utwór stanie się hitem tegorocznych wakacji? - Jest to taneczny utwór połączony z nowoczesnym brzmieniem – zdradza artysta.

 • PILNE! Ropa przekroczyła stan alarmowy. W powiecie liczne podtopienia

   

  Na rzece Ropie przekroczony został stan alarmowy. W wielu miejscowościach powiatu jasielskiego dochodzi do lokalnych podtopień.

 • Smród nas zabija!

  Okropny fetor, brud, szczury, zanieczyszczona woda w studni - skarżą się mieszkańcy Wolicy, którzy mają dość życia w sąsiedztwie firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów komunalnych. Uważają, że taka działalność nie powinna powstać na osiedlu domów jednorodzinnych.

 • LOTOS zagra z jasielską „Szóstką”

   

  W Jaśle powstanie nowy ośrodek dla młodych sportowców. Wszystko w ramach rozszerzenia programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. Dzisiaj doszło do parafowania umowy, w ramach, której beneficjentem programu będzie szkółka piłkarska UKS „Szóstka” Jasło.

 • Wandalom się upiekło!

  Końcem lutego w wielu miejscach miasta Jasła zniszczona została elewacja budynków m.in. firm, szkół oraz bloków mieszkalnych. Właściciele złożyli wnioski o ściganie sprawców, których do tej pory nie ustalono. Sprawa została umorzona.

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105