Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rondo imienia Adama Lazarowicza

18

Rada Miejska w Jaśle nadała rondu u zbiegu ulic Floriańskiej i Jana Kasprowicza nazwę "Ronda imienia Adama Lazarowicza".

Stowarzyszenie "Solidarni w Jaśle" wielokrotnie występowało do władz miasta o nazwanie ulicy, ronda bądź skweru imieniem Adama Lazarowicza- absolwenta Gimnazjum w Jaśle, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Podczas II wojny światowej organizował oddziały Armii Krajowej, a także należał do podziemia niepodległościowego.

Adam Lazarowicz urodził się 14 października 1902 r. w Berezowicy Małej koło Zbaraża. Zamordowany został 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Syn Franciszka i Wandy Lazarowicz. Uczęszczał do Gimnazjum w Jaśle, dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. To w naszym mieście urodził się jego syn Zbigniew, uczeń szkoły powszechnej im. Romualda Traugutta. Jasielskie Gimnazjum kończyli jego siostra Ada, Iza i brat Tadeusz. W publikacjach napisanych przez żonę Jadwigę i syna Zbigniewa jest wiele wzmianek o Jaśle. W okresie PRL-u należał do grupy "Żołnierzy Wyklętych". Do dzisiaj nieznane jest miejsce jego pochówku.

- Nazwanie ronda imieniem jednego z Żołnierzy Wyklętych stanowi hołd dla wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego – zaznaczył burmistrz Ryszard Pabian.

id

Zdjęcia: Google Maps

Napisany dnia: 27.06.2016, 17:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 18:19
Ocena
komentarza:
1
Popiersie Lazarowicza znajduje się w Rzeszowie w ramach Pomnika Żołnierzy Wyklętych przy Alei Łukasza Cieplińskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_%C5%BBo%C5%82nierzy_Wykl%C4%99tych_w_Rzeszowie#/media/File:Monument_to_Cursed_Soldiers_in_Rzesz%C3%B3w_0_c.jpg
@ Rab
dnia 27.06.2016, 19:57
Ocena
komentarza:
7
Cudowny pomnik jasielskiego prowincjonalizmu i małomiasteczkowości.
Rowerem da sie wjechać.
@ annakijak;-)
dnia 28.06.2016, 10:39
Ocena
komentarza:
-1
@ O dyr
dnia 27.06.2016, 20:01
Ocena
komentarza:
-4
Co na to Jasielscy kolesie???
@ Dodaj komentarz
dnia 27.06.2016, 20:27
Ocena
komentarza:
7
" Był synek Franciszka i Wandy Lazarowicz." ??? że co ??
@ qaz
dnia 27.06.2016, 21:11
Ocena
komentarza:
-9
Chyba jesteś zbyt prymitywny jeśli nie potrafisz sobie w myślach skorygować błędu.
@ Tymczasem w Rzeszowie
dnia 27.06.2016, 21:33
Ocena
komentarza:
12
A "Stowarzyszenie występowali do władz."
Tu nie chodzi o to, czy potrafimy zrozumieć tekst i poprawiać błędy redakcji.
Potrafimy - ale chodzi o to, że za dużo niechlujstwa jest w tych artykułach. A to wyraz lekceważenia dla czytelników.
@ wick
dnia 28.06.2016, 07:34
Ocena
komentarza:
-2
Chodziłem do szkoły z Mirkiem Lazarowiczem, ale to nie ten .
@ Jas
dnia 28.06.2016, 08:18
Ocena
komentarza:
3
Takie paskudne rondo, najpierw należy mu nadać wygląd, a dopiero później patrona. Wstydźcie się decyzyjni.
@ jaślanin gorszego sortu
dnia 28.06.2016, 08:37
Ocena
komentarza:
-1
jakie rondo taki patron
@ kiedyś
dnia 28.06.2016, 11:13
Ocena
komentarza:
1
Z rondem toto ma chyba tylko nazwe wspólną. nasadzili kwiatów, jak ozdobiony tocik to wyglada, nie rondo. Nic nie widać przez ten pagórek. Apeluję: sadźcie na rondach rośliny, krzewy, winorośla, jak mi nagle jakis kretyn walnie z prawej strony (a którego nie było wcześniej widać, bo go pnacza zasłaniały), to bedzie fajnie:/
@ Znający temat
dnia 28.06.2016, 18:25
Ocena
komentarza:
3
Toż, to już się przyjęło,że to rondo to Rondo Tarnowieckie i tak juz pozostanie,zbyt długo trwało nadanie nazwy.
@ proste
dnia 28.06.2016, 21:19
Ocena
komentarza:
0
Hurra. Cóż za news . . .
@ Renfild
dnia 28.06.2016, 21:21
Ocena
komentarza:
3
[Komentarz nie na temat]
@ Abnegat
dnia 29.06.2016, 06:26
Ocena
komentarza:
3
Czy ronda naprawdę muszą mieć nazwy, często wymyślane na siłę, dyskusyjne i nie mające związku z nazwami ulic, które się w danym rondzie krzyżują, co powoduje, że nazwy te są kompletnie nieczytelne dla osób z zewnątrz? Przecież na rondach nie ma żadnych obiektów, do których trzeba by było adresować korespondencję, ponadto - skoro nie nadaje się nazw skrzyżowaniom, to dlaczego trzeba nadawać rondom, które przecież są tylko rodzajem skrzyżowania? A jeżeli już musi być nazwa, to co by się stało, gdyby to rondo nazywało się po prostu Floriańskie?

Na marginesie, nasuwa mi się jedna niewesoła refleksja - pomimo upływu ponad ćwierćwiecza od tzw. obalenia komuny, nadal ma się dobrze upolitycznione nadawanie nazw ulicom i obiektom publicznym - bo przecież trudno nie zauważyć, że z tymi kontrowersyjnymi "żołnierzami wyklętymi" to mamy do czynienia z nachalną propagandą państwową, ale to temat na osobną dyskusję.
@ Kierowca
dnia 29.06.2016, 20:52
Ocena
komentarza:
3
W Jaśle powinni wybudować rondo na skrzyżowaniu Nowy Żmigród - Gorlice _ Jasło zamiast tego koło kościoła.
@ Jantek
dnia 04.07.2016, 21:48
Ocena
komentarza:
0
Debil na debilu.Nie wierzę że to piszą ludzie z Jasła.
@ kijek w tryby
dnia 23.07.2016, 00:13
Ocena
komentarza:
0
Piszecie same bzdury nie wyczuwając obecnej politycznej koniunktury.To rondo powinno nazywać się"Rondo L. Kaczyńskiego i jego brata Jarosława od których to rozpoczyna się wszystko. Nawet jak mówią to dobry Bóg nim rozpoczął pracę nad stworzeniem wszechświata sam został stworzony przez panów braci Kaczyńskich.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105