Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rower dla dziecka - jaki model będzie odpowiedni?

3

Jazda na rowerze to jeden z najchętniej uprawianych przez dzieci sportów. Umiejętność poruszania się na jednośladzie pozwala na rodzinne wyjazdy za miasto na równych warunkach, niezależnie od wieku. Ponadto rower to doskonała maszyna pozwalająca dostać się w dowolne miejsce szybciej niż pieszo i bardziej ekologicznie niż samochodem. Dlatego też rowery w świecie dorosłych wracają do łask, a świat dziecka po prostu nie istnieje bez odpowiedniego do wieku rowerka. Podpowiadamy jak wybrać idealny model roweru dla swojej pociechy.

Zaczynamy od jeździków  Pierwszym pojazdem, z którego korzystają dzieci są jeździki. Pojazdy te mają zazwyczaj trzy lub cztery kółka, kierownicę i siedzenie dla malca. Zaczynają z nich korzystać nawet dzieci poniżej roku. Na początku jest to wygodne siedzenie, które pchają rodzice. Z upływem czasu malec uczy się poruszać na jeździku samodzielnie, odpychając się nóżkami. To świetna zabawa a przy okazji doskonałe ćwiczenie dla małych nóżek.

Rowerek biegowy

Kolejnym etapem nauki poruszania się na rowerze jest rowerek biegowy. To mały pojazd przypominający swoim wyglądem malutki rower, który nie posiada pedałów. Malec siada na siodełku i porusza się na rowerku odpychając się nóżkami. W pierwszej fazie nauki nogi małego kolarza są zawsze na ziemi a jazda bardziej przypomina chodzenie z pupą na siodełku niż jeżdżenie. Z upływem czasu malec uczy się bardziej efektywnie korzystać z rowerka i zaczyna podnosić nogi, dzięki czemu szybciej przemieszcza się z miejsca na miejsce a tym samym zmusza rodziców do biegania. Pierwsze próby jazdy na rowerku biegowym można zacząć ok. 18 miesiąca życia. Wiele dzieci chętnie korzysta z tego pojazdu, ale warto wiedzieć, że są też takie, których jazda na rowerku biegowym nie zachwyca. Dlatego nie należy dziecka zmuszać do korzystania z niego ale co pewien czas można podsunąć szkrabowi po raz kolejny rowerek do wypróbowania. Często miłość do jazdy na rowerze przychodzi z czasem.

Pierwszy „prawdziwy” rower

W wieku 3-5 lat nadchodzi czas na pierwszy „prawdziwy” rower. O tym kiedy malec postanowi zacząć jeździć na rowerze musi zdecydować on sam. Zdarza się, że dzieci bardzo chętnie i szybko zaczynają poruszać się na rowerze z pedałami. Najpierw na czterech kółkach a potem na dwóch. Są także dzieci, które boją się jazdy na jednośladzie i po raz pierwszy wsiadają na niego dopiero w wieku pięciu i więcej lat. Ważne jest, aby dziecko delikatnie namawiać na podejmowanie kolejnych prób jazdy na rowerze ale nie zmuszać go do tego. Pewnego dnia samo będzie chciało dorównać kolegom i jeździć na swoim własnym jednośladzie.

Rower dla dziecka – jak wybrać?

Obecnie w sklepach znajduje się wiele różnych modeli rowerów dziecięcych. Różnią się wielkością, wagą, wyglądem oraz ceną. Wybierając rower dla swojego dziecka warto zwrócić uwagę na każdy z tych elementów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość roweru. Powinna być ona dostosowana do wieku oraz wielkości dziecka. Producenci podają w opisach rowerów dziecięcych kilka informacji, którymi warto się kierować. Wśród nich jest wielkość kół, wysokość roweru oraz wiek dziecka. Ten ostatni wskaźnik jest bardzo płynny, ponieważ wysokość oraz waga dzieci w jednym wieku może być bardzo zróżnicowana. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dwa wcześniejsze wskaźniki a opis wieku potraktować jako dodatkową wskazówkę. Kiedy już uda się ustalić jakiej wielkości rower będzie odpowiedni, przychodzi czas na oglądanie i wybieranie najładniejszego jednośladu. Firmy produkujące rowery dziecięce mają w swoich ofertach wiele modeli. Niemal każdy z nich występuje w kilku wersjach kolorystycznych przeznaczonych dla dziewczynek i chłopców. Wśród nich z pewnością znajdzie się idealny rower dla Twojego dziecka. Wybierając rower dziecięcy warto także zwrócić uwagę na jego wagę. Rower powinien być jak najlżejszy, co poprawia komfort jazdy.

Rower dziecięcy – cena

Rowery dziecięce można nabyć w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. O tym ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na ten sprzęt decydujesz sam. Warto pamiętać, że wszystkie rowery dla dzieci muszą posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a więc masz pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne. Wyższa cena wynika z wielu czynników takich jak znana marka, lepsza jakość materiałów czy dodatkowe akcesoria.

Rower dziecięcy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając rower dla dziecka warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka drobiazgów. Przede wszystkim należy sprawdzić czy można regulować wysokość siodełka i kierownicy. Dzięki temu udogodnieniu rower można dostosować do wzrostu dziecka i posłuży on nieco dłużej. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są akcesoria dodatkowe. Wśród nich są boczne kółka. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z jednośladem warto wybrać model, który je posiada. Jeśli dziecko już jeździ samodzielnie wówczas nie ma sensu płacić dodatkowo za kółka. Podobnie jest z takimi dodatkami jak koszyk na kierownicę czy dzwonek np. w postaci trąbki. Przed ich zakupem należy dobrze zastanowić się czy są konieczne i czy nie będą rozpraszać małego rowerzysty podczas jazdy.

Bezpieczne podróżowanie

Podczas jazdy na rowerze zdarzają się różnego rodzaju wypadki, od tych poważnych związanych z potrąceniem przez samochód a na drobnych upadkach skończywszy. Warto pamiętać, że nie uda się ich zupełnie uniknąć, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ograniczyć możliwe następstwa. Kupując rower dla dziecka trzeba wyposażyć je również w odpowiednio dobrany kask, który ochroni głowę podczas upadku. Warto wyposażyć rower w elementy odblaskowe, które sprawiają, że mały rowerzysta będzie bardziej widoczny zarówno wieczorem jak i w zachmurzone dni. Dzieci bardzo rzadko poruszają się na rowerze w ciemności dlatego oświetlenie nie jest niezbędne, choć warto zamontować w pojeździe małe lampki.

Jazda na rowerze to doskonały trening dla każdego. Wzmacnia wszystkie mięśni, zwiększa wydolność organizmu, a do tego jest to sposób na ekologiczne przemieszczanie się i doskonały pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Dlatego też warto zaszczepić w dzieciach miłość do jednośladów jak najwcześniej. Aby malec mógł bezpiecznie uczyć się jeździć trzeba wybrać odpowiedni model roweru, który będzie dobrej jakości i dobrany wielkością do potrzeb dziecka, a przy okazji będzie zachwycał swoim wyglądem.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.01.2022, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Hmm
dnia 08.01.2022, 10:17
Ocena
komentarza:
0
i karta rowerowa też ...
@ taja
dnia 10.01.2022, 11:20
Ocena
komentarza:
0
taki wybrac zeby sasiada szlak trafil z zazdrosci :)
@ Somsiad
dnia 17.01.2022, 09:10
Ocena
komentarza:
1
Oj Janusz, Janusz..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105