Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rower dla dziecka - jaki model będzie odpowiedni?

3

Jazda na rowerze to jeden z najchętniej uprawianych przez dzieci sportów. Umiejętność poruszania się na jednośladzie pozwala na rodzinne wyjazdy za miasto na równych warunkach, niezależnie od wieku. Ponadto rower to doskonała maszyna pozwalająca dostać się w dowolne miejsce szybciej niż pieszo i bardziej ekologicznie niż samochodem. Dlatego też rowery w świecie dorosłych wracają do łask, a świat dziecka po prostu nie istnieje bez odpowiedniego do wieku rowerka. Podpowiadamy jak wybrać idealny model roweru dla swojej pociechy.

Zaczynamy od jeździków  Pierwszym pojazdem, z którego korzystają dzieci są jeździki. Pojazdy te mają zazwyczaj trzy lub cztery kółka, kierownicę i siedzenie dla malca. Zaczynają z nich korzystać nawet dzieci poniżej roku. Na początku jest to wygodne siedzenie, które pchają rodzice. Z upływem czasu malec uczy się poruszać na jeździku samodzielnie, odpychając się nóżkami. To świetna zabawa a przy okazji doskonałe ćwiczenie dla małych nóżek.

Rowerek biegowy

Kolejnym etapem nauki poruszania się na rowerze jest rowerek biegowy. To mały pojazd przypominający swoim wyglądem malutki rower, który nie posiada pedałów. Malec siada na siodełku i porusza się na rowerku odpychając się nóżkami. W pierwszej fazie nauki nogi małego kolarza są zawsze na ziemi a jazda bardziej przypomina chodzenie z pupą na siodełku niż jeżdżenie. Z upływem czasu malec uczy się bardziej efektywnie korzystać z rowerka i zaczyna podnosić nogi, dzięki czemu szybciej przemieszcza się z miejsca na miejsce a tym samym zmusza rodziców do biegania. Pierwsze próby jazdy na rowerku biegowym można zacząć ok. 18 miesiąca życia. Wiele dzieci chętnie korzysta z tego pojazdu, ale warto wiedzieć, że są też takie, których jazda na rowerku biegowym nie zachwyca. Dlatego nie należy dziecka zmuszać do korzystania z niego ale co pewien czas można podsunąć szkrabowi po raz kolejny rowerek do wypróbowania. Często miłość do jazdy na rowerze przychodzi z czasem.

Pierwszy „prawdziwy” rower

W wieku 3-5 lat nadchodzi czas na pierwszy „prawdziwy” rower. O tym kiedy malec postanowi zacząć jeździć na rowerze musi zdecydować on sam. Zdarza się, że dzieci bardzo chętnie i szybko zaczynają poruszać się na rowerze z pedałami. Najpierw na czterech kółkach a potem na dwóch. Są także dzieci, które boją się jazdy na jednośladzie i po raz pierwszy wsiadają na niego dopiero w wieku pięciu i więcej lat. Ważne jest, aby dziecko delikatnie namawiać na podejmowanie kolejnych prób jazdy na rowerze ale nie zmuszać go do tego. Pewnego dnia samo będzie chciało dorównać kolegom i jeździć na swoim własnym jednośladzie.

Rower dla dziecka – jak wybrać?

Obecnie w sklepach znajduje się wiele różnych modeli rowerów dziecięcych. Różnią się wielkością, wagą, wyglądem oraz ceną. Wybierając rower dla swojego dziecka warto zwrócić uwagę na każdy z tych elementów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość roweru. Powinna być ona dostosowana do wieku oraz wielkości dziecka. Producenci podają w opisach rowerów dziecięcych kilka informacji, którymi warto się kierować. Wśród nich jest wielkość kół, wysokość roweru oraz wiek dziecka. Ten ostatni wskaźnik jest bardzo płynny, ponieważ wysokość oraz waga dzieci w jednym wieku może być bardzo zróżnicowana. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na dwa wcześniejsze wskaźniki a opis wieku potraktować jako dodatkową wskazówkę. Kiedy już uda się ustalić jakiej wielkości rower będzie odpowiedni, przychodzi czas na oglądanie i wybieranie najładniejszego jednośladu. Firmy produkujące rowery dziecięce mają w swoich ofertach wiele modeli. Niemal każdy z nich występuje w kilku wersjach kolorystycznych przeznaczonych dla dziewczynek i chłopców. Wśród nich z pewnością znajdzie się idealny rower dla Twojego dziecka. Wybierając rower dziecięcy warto także zwrócić uwagę na jego wagę. Rower powinien być jak najlżejszy, co poprawia komfort jazdy.

Rower dziecięcy – cena

Rowery dziecięce można nabyć w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. O tym ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na ten sprzęt decydujesz sam. Warto pamiętać, że wszystkie rowery dla dzieci muszą posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a więc masz pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne. Wyższa cena wynika z wielu czynników takich jak znana marka, lepsza jakość materiałów czy dodatkowe akcesoria.

Rower dziecięcy – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając rower dla dziecka warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka drobiazgów. Przede wszystkim należy sprawdzić czy można regulować wysokość siodełka i kierownicy. Dzięki temu udogodnieniu rower można dostosować do wzrostu dziecka i posłuży on nieco dłużej. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są akcesoria dodatkowe. Wśród nich są boczne kółka. Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z jednośladem warto wybrać model, który je posiada. Jeśli dziecko już jeździ samodzielnie wówczas nie ma sensu płacić dodatkowo za kółka. Podobnie jest z takimi dodatkami jak koszyk na kierownicę czy dzwonek np. w postaci trąbki. Przed ich zakupem należy dobrze zastanowić się czy są konieczne i czy nie będą rozpraszać małego rowerzysty podczas jazdy.

Bezpieczne podróżowanie

Podczas jazdy na rowerze zdarzają się różnego rodzaju wypadki, od tych poważnych związanych z potrąceniem przez samochód a na drobnych upadkach skończywszy. Warto pamiętać, że nie uda się ich zupełnie uniknąć, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby ograniczyć możliwe następstwa. Kupując rower dla dziecka trzeba wyposażyć je również w odpowiednio dobrany kask, który ochroni głowę podczas upadku. Warto wyposażyć rower w elementy odblaskowe, które sprawiają, że mały rowerzysta będzie bardziej widoczny zarówno wieczorem jak i w zachmurzone dni. Dzieci bardzo rzadko poruszają się na rowerze w ciemności dlatego oświetlenie nie jest niezbędne, choć warto zamontować w pojeździe małe lampki.

Jazda na rowerze to doskonały trening dla każdego. Wzmacnia wszystkie mięśni, zwiększa wydolność organizmu, a do tego jest to sposób na ekologiczne przemieszczanie się i doskonały pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Dlatego też warto zaszczepić w dzieciach miłość do jednośladów jak najwcześniej. Aby malec mógł bezpiecznie uczyć się jeździć trzeba wybrać odpowiedni model roweru, który będzie dobrej jakości i dobrany wielkością do potrzeb dziecka, a przy okazji będzie zachwycał swoim wyglądem.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.01.2022, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Hmm
dnia 08.01.2022, 10:17
Ocena
komentarza:
0
i karta rowerowa też ...
@ taja
dnia 10.01.2022, 11:20
Ocena
komentarza:
0
taki wybrac zeby sasiada szlak trafil z zazdrosci :)
@ Somsiad
dnia 17.01.2022, 09:10
Ocena
komentarza:
1
Oj Janusz, Janusz..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657