Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Rozkopane wały: Woda szybciej spłynie

40
Po południu nad dwoma rzekami w Jaśle zostały rozebrane częściowo wały. - Rozkopane zostały dwa wały na dwóch rzekach – jeden na Jasiołce, żeby puścić wodę z osiedla Mickiewicza oraz ulic: Szajnochy, Szkolna, Sikorskiego, Krasińskiego oraz na Ropie na Gądkach.





- Długo się nad tym zastanawialiśmy, ale patrząc na tę ilość wody, która tu jest zamknięta i na możliwości samoczynnego zejścia poprzez śluzy, które tutaj są, trwałoby to prawdopodobnie dwa tygodnie –
tłumaczy decyzję władz miasta wiceburmistrz Ryszard Pabian.

W pracach przy rozbieraniu wałów uczestniczą jaślanie oraz strażacy z jednostek OSP, łącznie kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy Gądek z niecierpliwością czekali na tę decyzję.


- Od rana czekaliśmy na tę decyzję, to jest rozpacz. Ludzie płaczą w domach, bo śmierdzi, nie ma jedzenia, nie ma wody. Z dostawą żywności jest tutaj bardzo słabo – mówi Zdzisław Dziedzic, przewodniczący osiedla Gądki. Dodaje, że straty są ogromne, bo woda przyszła tak nagle, że nikt nie zdołał zabezpieczyć mienia.

Decyzję  o rozkopaniu wałów na Gądkach wydał na wniosek wojewody podkarpackiego prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Pracowaliśmy nad podjęciem tej decyzji od rana. Wiąże się to jednak z uzyskaniem pewnych pozwoleń, pozyskaniem opinii fachowców – podkreśla wiceburmistrz.  Do Jasła przyjechała także Małgorzata Wajda, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. - Jej opinia była potrzebna do tego, aby wystąpić do wojewody, który z kolei wnioskował do prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na pozwolenie o rozkopanie wałów – dodaje Pabian.

Prace przy budowie obwałowań na Gądkach rozpoczęły się w 2001 roku od opracowania koncepcji ochrony osiedla przed powodzią. Budowa ruszyła 5 lat później, kiedy woda dokonała ogromnego spustoszenia na tym osiedlu. W kolejnych latach oddawano fragmenty wałów, aby ostatecznie zakończyć prace w grudniu 2008 roku. Pięciokilometrowa inwestycja, która kosztowała prawie 21 mln. zł, przebiegała w trzech etapach. Są to pierwsze wały na Podkarpaciu budowane nową technologią, które będą chronić mieszkańców tego osiedla przed powodzią. - Wyliczenia biura projektowego dotyczyły wody stulecia, a nawet tysiąclecia. Życie pokazało co innego – mówi Zdzisław Dziedzic.


(kp)
Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
0
@ laska
dnia 07.06.2010, 13:22 · Zgłoś
Tak fajnie rozkopią wały a za niedługo znowu będzie padać i będzie jeszcze większa powódź!!!
Odpowiedz
0
@ mmm...
dnia 07.06.2010, 09:59 · Zgłoś
Jak zwykle,cała Polska,a łopate pani burmistrz i kopać ! zachciało sie deptaka i cudownych chodników,które sie trzęsą na wszystkie strony. Piękna otoczka ,świetne robirnie kampani pisu na ludzkim cierpieniu. Zastanówmy sie jakiej Polski chcemy.
Odpowiedz
0
@ hirundo
dnia 06.06.2010, 23:34 · Zgłoś
Ja mam tylko pytanie jak zamierzają opróźnić wodę która zalega na 17-go na ogródkach działkowych... i kiedy.. i co z plagą komarów która już nas atakuje.. kiedy jakieś środki zostaną uruchomione???
Odpowiedz
0
@ Do Zdzisława D.
dnia 06.06.2010, 23:05 · Zgłoś
Zdzisiek życie pokazało, że należy [...] wały i budować poldery. Możesz wymyślić wodę milenijną , nie tysiącletnią i tak zawężona wałami rzeka wyleje np. przed nimi. Inne kraje, jak Holandia, już to dawno przećwiczyły. Smieszne to i straszne słuchać zapowiedzi,zwłaszcza polityków, że wały będą budowane lub podwyższane i miliony złotych pójdzie się znowu paść. Jedyna nadzieja w prawodawstwie unijnym - może ono narzuci sensowne działanie, a jeżeli nie to sami uczmy się od innych krajów - jest od kogo.
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 06.06.2010, 21:44 · Zgłoś
zapamiętajcie kto pozwolił rozkopac wały,za kilka dni beda potrzebne i bedzie dopiero płacz i lament... niestety my ich wybraliśmy... porażka zycia
Odpowiedz
0
@ do zxc...
dnia 06.06.2010, 16:24 · Zgłoś
nie mieszkasz tam, nie wiesz to nie komentuj-1,5m mułu,szamba i [...]wna w domu.
Odpowiedz
0
@ shq
dnia 06.06.2010, 16:21 · Zgłoś
Łopatami to kopią? Szkoda [...], że nie łyżeczkami! Co za porażka...
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 06.06.2010, 15:43 · Zgłoś
http://tygodnik.onet.pl/31,0,47376,zloto_renu,artykul.html
dzieki takim jak wy "starcy-nieudaczni-politycy" ktorzy -nic- nie robiliscie sa te problemy co roku - wiec [...] w kubel, miejcie choc odrobine wstydu!
Odpowiedz
0
@ Do zxc
dnia 06.06.2010, 13:22 · Zgłoś
Jak nie jesteś zorientowany w sytuacji to siedź cicho.
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 06.06.2010, 13:09 · Zgłoś
P.Ryszard Pabian na burmistrza.Kurowska do swych zajęc wraz z p. niwelt.Tyle w tym temacie.
Odpowiedz
0
@ mos
dnia 06.06.2010, 13:06 · Zgłoś
Z tego co slyszymy znow maja wrocic opady , radoche benda mieli kowboje w policyjnych autach jezdzacy na sygnalach miedzy spanikowanymi mieszkancami i VIPY latajacy w helikopterach ........ a my jak zwykle nie bedziemy nic wiedzieli ... pozostaje nam modlitwa.....
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 06.06.2010, 13:05 · Zgłoś
Winić chyba trzeba zaporę na Klimkówce , jakby jej nie było toby woda płynęła spokojnie tak jak dawniej kilka lat temu ////////////////////////////
Odpowiedz
0
@ on
dnia 06.06.2010, 12:46 · Zgłoś
opowdz do zxc:
Nikt nie wie co bedzie w przyszlosci , nawet tej bliskiej. Trzeba dzialac teraz a nie jutro. Jak by nic nie zrobili to byscie pisali ze to co sie dzieje to ich nic nie obchodzi...
Odpowiedz
0
@ maxuell
dnia 06.06.2010, 12:36 · Zgłoś
jeśli przewidywane są w najbliższym czasie obfite opady to należałoby opróżnić wodę ze zbiornika w Klimkówce... do minimum , bo znowu będzie tragedia...
Odpowiedz
0
@ waldemar wspaniały
dnia 06.06.2010, 12:10 · Zgłoś
http://www.youtube.com/watch?v=2_zpu-0henA ten filmik z jasła bije rekordy na you tube
Odpowiedz
0
@ oj
dnia 06.06.2010, 11:35 · Zgłoś
Jak ludzie zrobili [...] to administracja chciała go zlikwidować a teraz się zachowują jakby to był ich pomysł.Na pozwolenie o rozkopaniu wału potrzebna jest zgoda kapitana żeglugi morskiej oraz miejscowego lekarza.Jak za komuny 20 pieczątek i 10 komisji.Aby ludziom pomóc powinna być natychmiastowa decyzja.Kiedy to wreszcie się zmieni.
Odpowiedz
0
@ hirundo
dnia 06.06.2010, 10:53 · Zgłoś
A jak inaczej tą wodę wypuścić... ja wiem że znów idą deszcze ale... to była trafna decyzja, zalanie zalaniem...ale kiedy woda stoi godzinami.. dniami w domach i ulicach to tylko grozi chorobami.. plagą gryzoni i komarów... Teraz trzeba wały umocnić i może potrzeba by było we wtorek zmobilizować się wszystkim mieszkańcom do pomocy a nie tylko oczekiwaniu na to co będzie..
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 06.06.2010, 10:30 · Zgłoś
http://tygodnik.onet.pl/31,0,47376,zloto_renu,artykul.html

..a jednak mozna!

To WSZYSTKO to jest WINA NIEUDOLNOSCI WLADZ MIASTA, GMINY I REGIONU, NIE WYLACZAJAC WARSZAWY - OBECNYCH i WSZYSTKICH KOLEJNYCH FRAKCJI POLITYCZNYCH!
Odpowiedz
0
@ tasior
dnia 06.06.2010, 10:29 · Zgłoś
dlaczego nie przygotują zbiorniki retencyjne na przyjęcie dużej ilości wody przed intensywnymi opadami deszczu? Przecież takie opady da się chyba przewidzieć...
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 06.06.2010, 10:28 · Zgłoś
Kurowska punktuje..kurcze, nie spodziewałem się...
Odpowiedz
0
@ Do zxc
dnia 06.06.2010, 09:34 · Zgłoś
jak masz jakiś lepszy pomysł to to go zrealizuj a nie krytykuj innych!!!!!
Odpowiedz
0
@ :(:(
dnia 06.06.2010, 09:19 · Zgłoś
A może nich ktoś pojedzie do Krajowic i tam zobaczy jak się ludzie topią..;/
Odpowiedz
0
@ dorcia
dnia 06.06.2010, 09:14 · Zgłoś
fajnie ze szkoły zamknięte ale tragedia ogromna
Odpowiedz
0
@ carb
dnia 06.06.2010, 09:14 · Zgłoś
teeee ZXC jakbyś gnił pod wodą to byś sam miał powtórke z rozrywki geniuszu jakich wiele!!!
Odpowiedz
0
@ real2008
dnia 06.06.2010, 09:11 · Zgłoś
no to fajnie
Odpowiedz
0
@ MĄDRY
dnia 06.06.2010, 09:03 · Zgłoś
Niech się zastanowią nad zburzeniem klimkówki, bo to przez nią zawsze najgorzej zalewa Jasło,wioski,biecz,girlice itd.Jak nie umią [...] zarządzać zaporą to najlepiej ją zburzyc a nie myśleieć nad budową kolejnej w kątach.Jak dwie zapory dopi...nam wody to nie 1/3 jasła bedzie zalana tylko 2/3
Odpowiedz
0
@ pepe
dnia 06.06.2010, 08:14 · Zgłoś
to straszne
Odpowiedz
0
@ Paranoja!!!
dnia 06.06.2010, 08:03 · Zgłoś
W tak oczywistej sytuacji jeszcze sie trzeba bawic w jakies pozwolenia i papierkowe roboty ?? Co za kraj.. Zenada po prostu !!!!
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 06.06.2010, 07:42 · Zgłoś
Pozostaje nam współczuć ludziom którzy doznali tego żywiołu...Pomóżmy razem...więcej zdziałamy !!!
Odpowiedz
0
@ woda z kranów ostroż
dnia 06.06.2010, 04:59 · Zgłoś
nie pijcie z kranów wody
bo rozboli brzuch
przegotować dokładnie
Odpowiedz
0
@ Ej ZXC
dnia 06.06.2010, 01:11 · Zgłoś
jak przelac ie przez Klimkowke ;> Ty chyba nawet nie wiesz co piszesz... ;\ lol
jak juz to moga z tamy sposcic a nie zeby sie przelewalo... oj boze boze
Odpowiedz
0
@ rico
dnia 06.06.2010, 00:47 · Zgłoś
Co tam powodz. Pani burmistrz zadbala zebysmy mieli deptak i chodniki wymieniane co roku a konserwacja i bydowa walow to nie jej zmartwienie.
Odpowiedz
0
@ lelo
dnia 06.06.2010, 00:41 · Zgłoś
A gdzie są te wszystkie "sztaby" antykryzysowe, i za biorą pieniążki, z naszych podatków????????????????
Odpowiedz
0
@ Rox
dnia 06.06.2010, 00:29 · Zgłoś
czy w poniedzialek bedzie moza juz przejechac przez jaslo na gamrat przez mickiewicza??
Odpowiedz
0
@ MARCEK
dnia 06.06.2010, 00:09 · Zgłoś
Około godziny 11 bylem na walach przy ulicy Szajnochy było nas tam około 100 ludzi do umacniania wału ale cóż z tego jeśli nikt nie umiał pokierować ludźmi stali wszyscy i się przekrzykiwali jak i gdzie trzeba kłaść worki nawet ci z OSP ale co im się dziwić zwykli ludzie tacy jak ja . Więc mam takie pytanie do władz miasta i całego tego sztabu kryzysowego gdzie byli ludzie odpowiedzialni aby pokierować tymi co chcieli pomagać bo chyba jest ktoś taki na Jaśle z sztabu kryzysowego czy innej instytucji. Wozili się autami z miejsca na miejsce i patrzyli tylko co się dzieje a później udzielali wywiadów Pan Rydarowicz na przykład kazał ewakułować galerie Grafika gdzie nawet nie było grama wody ani zagrożenia takiego. Wiec jeśli z takim samym skutkiem były prowadzone działania na wale przy hali sportowej to niema się co dziwić ze woda się wdarła do miasta Wiec zastanówcie się ludzie przy następnych wyborach samorządowych kogo wybieracie . Pozdrawiam wszystkich i współczucia dla ludzi dotkniętych powodziom
Odpowiedz
0
@ kjh
dnia 05.06.2010, 23:59 · Zgłoś
brawo.. niewiele czasu zostanie na remont wałów które przekopaliscie albo walów ktore zostaly rozerwane bo niedlugo kolejna fala bo prognozy [...]owe jak sobei z tym poradzicie ? bo jak nei zdazycie bedzie jeszcze gorzej lepiej trzeba bylo pompy wziasc i pompowac
Odpowiedz
0
@ blisko
dnia 05.06.2010, 23:59 · Zgłoś
Przyjdzie nastepna fala i possprzara reszte
Odpowiedz
0
@ zxc
dnia 05.06.2010, 23:12 · Zgłoś
Sluzy uff chodzi pewno o zasuwy. Pytanie jedno, zasadnicze czy ktos zadal sobie pytanie co bedzie w srode, bo patrzac na prognoze pogody to znow woda moze przelac sie przez klimkowke. A wtedy ten wspanialy sposob na przyspieszenie moze okazac sie powtorka z rozrywki... Brawo
Odpowiedz
0
@ ewela
dnia 05.06.2010, 23:05 · Zgłoś
szok szok az plakac sie chce tragedia :(:(:(:(
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.