Ruszył nabór do schetynówek
Do końca września br. samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie modernizacji dróg po tegorocznej powodzi. Nabór do Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych na rok 2011 ruszył 1 września. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną uchwałę, dzięki której poszkodowane przez powódź samorządy otrzymają od rządu dodatkową pomoc finansową na remonty i odbudowę dróg. Będą mogły również uzyskać kolejne punkty (dodatkowo 10 pkt) za wniosek o dofinansowanie remontu oraz modernizacji dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich.



Po pieniądze z tzw. schetynówek sięgnie także powiat jasielski. Zostaną złożone dwa wnioski na maksymalną kwotę 3 mln zł. Drugie tyle powiat musi zabezpieczyć w swoim budżecie. Zarząd powiatu wytypował do programu trzy drogi: Kołaczyce-Sieklówka, Jareniówka-Jabłonica oraz Osobnica Harklowa. – To, które drogi zostaną wybrane zależy od tego czy gminy, na terenie których się znajdują zadeklarują dofinansowanie – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski. W ramach programu samorządy lokalne mogą starać się o przyznanie dotacji na pokrycie połowy kosztów inwestycji drogowych, planowanych na przyszły rok.



Co roku z budżetu państwa rząd przeznacza około miliard złotych na budowę dróg. Inwestycje są finansowane w połowie przez rząd, a w połowie przez samorządy. O przyznaniu dotacji decydują komisje oceniające wnioski. Następnie wojewodowie przekazują listę zakwalifikowanych wniosków ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, który najpóźniej do 28 listopada będzie musiał je zaopiniować.
Tegoroczna powódź zniszczyła łącznie 1160 km dróg krajowych oraz około 80 tys. km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych. Na terenie samego powiatu jasielskiego uszkodzeniu w różnym stopniu uległo około 100 km dróg. Ich wartość odtworzeniowa szacowana jest na 60 mln zł.
(kp)
