Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Rzecz o „Pianiście” Władysława Szpilmana w MBP

1
19 lutego 2007 r. w  Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach projektu READCOM – Kluby Czytelnicze dla Dorosłych omówiono książkę Władysława Szpilmana „Pianista”. W dyskusji udział wzięły poetki regionu: E. Polak, I. Becla, B. Tora oraz Zofia Błażej – artysta plastyk. Wirtualnie  głos zabrały poetki M. Kantor i R. Kolanko.

   Władysław Szpilman ukończył studia w Berlińskiej Akademii Muzycznej. W 1933 r. po objęciu władzy przez Hitlera powrócił do Warszawy, gdzie pracował w Polskim Radio. Kompozytor muzyki symfonicznej i filmowej oraz piosenek , z których większość stała się przebojami. Książka jest zapisem  sześciu  lat,  jakie spędził  ukrywając się w okupowanej Warszawie.

   Biograficzna książka Szpilmana, to świadectwo jednostki wobec tragedii holocaustu. Autor jest jednocześnie narratorem i bohaterem książki. Rejestruje w niej własne przeżycia oraz sceny, których jest świadkiem. Napisanie wspomnień wymagało od ich autora niebywałej odwagi, by na nowo zmierzyć się z przeszłością. Wg R. Kolanko ,,Pianista”- to opis warszawskiej rzeczywistości z lat 1939 – 1945, zapisy walki z grożącą na każdym kroku śmiercią. Bohater jest pełen dystansu i powściągliwości. Mimo wszelkich okrucieństw jakich doświadczył, nie wyraża uczucia nienawiści  lub chęci zemsty. Jego postawa jest świadectwem ludzkiej wytrzymałości w obliczu śmierci oraz hołdem dla siły muzyki. Jak mówi B. Tora to historia, której  trudno dać wiarę. Napisana po to, aby dać świadectwo prawdzie. Irena Becla  stwierdziła, że nie można rozpatrywać postaci W. Szpilmana bez kontekstu historycznego. Dla Marii Kantor „Pianista to książka wyjątkowa: napisana prostym i zwięzłym językiem chwila po chwili, jak reportaż człowieka, który przeżył wszystko sam. Napisana tuż po wojnie, kiedy wspomnienia były świeże, niesie  w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Nic dziwnego, że Roman Polański zrobił na jej podstawie wspaniały film z rewelacyjną kreacją Adriana Brody’ego. Dla uczestników dyskusji najbardziej poruszające sceny to: opis „tańców”, do których byli zmuszani żydowscy mieszkańcy getta, przejmujący opis śmierci Korczaka, czy wypijanie przez starca resztek zupy z ziemi. Na zakończenie utworzono mapę emocji na podstawie fragmentu tekstu ( scena   spotkania okrutnego esesmana „Zig-Zaga”). Lęk, strach, desperacja – to uczucia  dominujące w całej powieści.

   Ważną rolę w książce pełnią zamieszczone na końcu fragmenty pamiętników Wilma Hosenfelda, Niemca który pomógł przetrwać Szpilmanowi ostatnie dni okupacji. Należy podkreślić jego bohaterską i prawdziwie ludzką postawę względem Szpilmana.

   Poetki zaakcentowały nieprawdopodobną rolę przypadku, jaki rządził życiem bohatera . Z książki emanuje wiara w zwycięstwo sztuki i zbawczą siłę muzyki.

   Wolf Biermann autor posłowia do „Pianisty” napisał: Książka ta nie potrzebuje ani przedmowy, ani posłowia. W gruncie rzeczy nie potrzebuje żadnego komentarza.

 

Obrazek "http://images21.fotosik.pl/38/c64387359f61a5b8med.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

                       Krystyna Ziemba

                Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Napisany dnia: 01.03.2007, 10:07

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Były Jaślanin
dnia 09.03.2007, 16:11 · Zgłoś
A czy ktoś był z publiczności,czy tylko "poetki".Znam bibliotekę i widzę,że siedzą w czytelni dziecięcej zrobionej z korytarza.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657