Są już pierwsi mieszkańcy w nowym budynku socjalnym
16 rodzin zamieszkało w nowo powstałym budynku socjalnym przy ul. Sroczyńskiego w Jaśle. Inwestycja kosztowała około 1 mln 600 tys. zł i powstała w ciągu 14 miesięcy. Mieszkania o powierzchni od 40 do 52 m kw. wyposażone są w podstawowe media. Administratorem budynku jest TBS ABK.



To pierwszy z dwóch planowanych bloków przeznaczonych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. - W bloku będą mieszkać rodziny wielodzietne, ale też rodziny, które z różnych powodów znalazły się bez mieszkania. Będą to także rodziny, które zostały przeniesione z ulicy Franciszkańskiej, tam gdzie panują bardzo trudne warunki. Te rodziny mają po kilkoro dzieci i bardzo nam zależy na tym, żeby te dzieci były w dobrych warunkach wychowywane i dobrze wychowywane. Ale są też osoby, które mieszkały w budynkach, które przeznaczone są do rozbiórki albo też w kamienicach, z których są eksmitowani, ponieważ znaleźli się ich właściciele i mają własne pomysły na te kamienice – tłumaczy Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Budowa bloku socjalnego trwała od maja 2009 roku. W ciągu 14 miesięcy, mimo licznych przeszkód, udało się doprowadzić ją do końca. - Pogoda nas nie rozpieszczała. Zaraz po wejściu na budowę były ulewy i na tydzień trzeba było przerwać budowę. Zima przyszła bardzo wcześnie, była bardzo mroźna i trwała do marca, więc nie pozwalała nam rozwinąć skrzydeł, a na wiosnę przyszła powódź i też nam to przeszkadzało. Ale budowa została tylko przedłużona o dwa miesiące w stosunku umowy - mówi Leszek Kmiecik, prezes TBS ABK w Jaśle.
Prace budowlane oraz wyposażenie zostały wykonane przez trzy jasielskie firmy, wyłonione w drodze przetargu, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. - Cena za metr kwadratowy wynosi około 2 300 zł. Są to mieszkania pod klucz, wyposażone we wszystkie instalacje: gaz, prąd, wodno-kanalizacyjna, CO i ciepłą wodę. Jest też telewizja satelitarna - żeby budynek nie był obwieszony talerzami, to jest zainstalowany jeden i każdy mieszkaniec ma doprowadzony sygnał – wylicza zalety bloku Kmiecik. Przekonuje jednocześnie, że mieszkanie w tym budynku wymusza na jego lokatorach większą zaradność życiową. – Ja bym chciał, żeby poczuli się gospodarzami, żeby ten budynek szanowali. Ten budynek będzie wymagał od mieszkańców większej zaradności, ponieważ na wszystkie media jakie są doprowadzone, lokatorzy mają indywidualne umowy. Jeżeli nie zapłacą przez dwa miesiące, to będą odcięte media – wyjaśnia prezes.

Wkrótce przy bloku powstanie również plac zabaw i boisko. - Tu będzie bardzo dużo dzieci, więc chcemy im stworzyć warunki do ich rozwoju wszechstronnego – dodaje Kurowska. Za pośrednictwem mediów zwraca się także z prośbą do mieszkańców Jasła i okolic o pomoc dla osób zamieszkałych w tym bloku. - Apeluję do wszystkich, którzy mają meble w dobrym stanie, ale chcą się ich pozbyć, bo np. kupują, przekazali mieszkańcom tego bloku. Część z nich, która tu mieszka jest w trudnych warunkach i byłoby to dla nich wielkie wsparcie, gdyby te meble zostały im podarowane. Są tutaj matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny biedne i dzieci z domu dziecka, więc bardzo bym im to pomogło. Można to zgłaszać do Urzędu Miasta w Jaśle, do Biura Obsługi Medialnej albo Wydziału Gospodarki Mieniem. Byliśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli wspomóc te rodziny – prosi burmistrz.
Budowa bloku kosztowała około 1 mln 600 tys. zł. W 80% została sfinansowana z budżetu miasta, pozostałe 20% to środki z Banku Gospodarki Krajowej.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl








