Są pieniądze na remonty szkół, które ucierpiały w powodzi
Prawie 5 mln zł zostało przeznaczonych na remonty szkół średnich w powiecie jasielskim, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało dla starostwa powiatowego w Jaśle pełną wnioskowaną kwotę. Ponadto Ministerstwo Finansów, biorąc pod uwagę te okoliczności zwiększyło subwencję oświatową o 150 tys. zł. To powinno wystarczyć na pokrycie kosztów modernizacji budynków i zakup sprzętu.

W maju tego roku zarząd powiatu złożył wniosek Ministerstwa Edukacji Narodowej na kwotę 405 tys. zł o przyznanie środków na remonty bieżące. Pismo dotyczyło trzech placówek ze wskazaniem rodzaju remontów. Ministerstwo Finansów przyznało ze swoich środków 150 tys. zł, które zarząd rozdysponował według potrzeb. 90 tys. zł otrzymał Zespół Szkół w Kołaczycach, kolejne 40 tys. Zespół Szkół w Trzicnicy i 20 tys. zł Zespół Szkół nr 4. Równocześnie zostały przyznane odszkodowania z tytułu start poniesionych podczas czerwcowej powodzi. Otrzymały je placówki, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, czyli: Centrum Kształcenia Praktycznego - 224 tys. 334 zł, Bursa Międzyszkolna – 367 tys. 231 zł, Zespół Szkół Budowlanych - 112 tys. 724 zł i Zespołu Szkół nr 3 418 tys. 901 zł.
Przetargi na wykonanie prac remontowych zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. - Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało pełną wnioskowaną, czyli prawie 5 mln zł kwotę minus środki, które otrzymaliśmy od ubezpieczyciela w ramach odszkodowania. Jeżeli przetargi na remonty wyjdą w graniach w wysokości kosztorysowej to posiadamy pełne zabezpieczenie na wykonanie tych remontów. Te pieniądze trafią do szkół, które ucierpiały w powodzi – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Na razie jednak trudno określić termin zakończenia tych prac - My wiemy, kiedy chcemy je zakończyć, natomiast tak naprawdę będzie wiadomo, gdy wypowiedzą się przedsiębiorcy, którzy będą to robić. Myślę, że w tym roku może być problem z dokończeniem tych najtrudniejszych – martwi się Kmiecik. A już wiadomo, że trzeba będzie się pospieszyć, bo dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej musi być rozliczona do końca tego roku.
(kp)
