Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Schody na Stromej do...remontu

36

Schody przy ul. Stromej prowadzące od Banku Spółdzielczego do Placu Bartłomieja wymagają ponownego remontu. Taki wniosek padł na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła. W związku z tym radni, w ramach przesunięć budżetowych przekazali na ten cel 28,5 tys. zł. Prace rozpoczną się niebawem.

Wybudowane w latach 90.ubiegłego stulecia schody wymagają co jakiś czas uzupełniania ubytków. Wszystko przez to, że zostały wykonane z piaskowca, materiału nie przystosowanego do warunków technicznych i nadmiernej eksploatacji. Średnio w ciągu dnia przemieszcza się tamtędy około tysiąca osób, a w piątki jest ich zdecydowanie więcej. - Jest to bardzo uczęszczany ciąg pieszy i schody, które zostały wykonane z piaskowca są bardzo zniszczone. Co prawda takiego materiału używa się do budowy schodów, jednak w tym przypadku materiał ten nie odpowiada - dowiadywałem się u kamieniarza - warunkom technicznym, które powinny być przy tak uczęszczanym ciągu pieszych – mówi Tomasz Kasprzyk, przewodniczący zarządu osiedla Jasło – Śródmieście.

W 2007 roku zarząd osiedla złożył w tej sprawie do Urzędu Miasta pismo, mówiące o bezwzględnej konieczności remontu tych schodów. W tym czasie rzeczywiście uzupełniono powstałe tam ubytki, ale problem nadal pozostał nie rozwiązany. Zdaniem Kasprzyka idealnym materiałem na te schody byłby granit. - Mamy zrobioną przez firmę kalkulację schodów granitowych. Stopień granitu rudego płomieniowanego czyli antypoślizgowego o grubości 4 cm, jaką mi proponowano kosztuje między 450 a 500 zł za 1 metr, a za metr  podstopnia o szerokości 1,5 cm, trzeba byłoby zapłacić około  250 zł już razem z robocizną.  Ubytki powinny być załatane granitem w takim kolorze, który komponowałby się z piaskowcem - mówi przewodniczący Śródmieścia.

W ubiegłym roku zarząd planował remont tych schodów, ale ze środków, jakie miał do dyspozycji, czyli 60 tys. zł, ta kwota była niewystarczająca. Tym bardziej, że część pieniędzy poszła na remont studni przy ul Stromej i wymianę dachówki na murku od Banku Spółdzielczego do ulicy Wałowej. Za pozostałe pieniądze wyremontowano studnię i chodnik na placu przed Starym Cmentarzem. Tomasz Kasprzyk uważa jednak, że takie inwestycje nie powinny być finansowane ze środków osiedlowych, tylko z budżetu miasta. - Pieniądze w kwocie 45 tysięcy złotych, jakie mamy przyznane na ten rok i które są już zagospodarowane znacznie przekraczają koszt naprawy schodów i murku przy nich – wyjaśnia Kasprzyk.

Z kolei radny Zdzisław Dziedzic twierdzi, że schody wymagają gruntownego remontu. - Trzeba zamknąć przejście i zrobić schody z prawdziwego zdarzenia. Pasuje to zrobić przed 1 listopada. Te schody nie są może aż tak bardzo zniszczone, ale starsza osoba może się na nich potknąć – mówi Dziedzic.

Przyznane przez RMJ pieniądze w wysokości 28,5 tys. zł wystarczą tylko na wymianę ubytków. Pozostaje jeszcze uzupełnienie płyt na murku przy schodach. Na to jednak może już zabraknąć środków.

(kp)

Reklama

Komentarze: 36

Dodaj komentarz Widok:
0
@ chodząca po schodach
dnia 03.10.2010, 00:15 · Zgłoś
O tak! te schody sa poprostu straszne :( i te dziury bedzie ich z dobre 3 tak ... musza je naprawic! hahahaha
Odpowiedz
0
@ AntyMocher
dnia 01.10.2010, 12:03 · Zgłoś
"Tym bardziej, że część pieniędzy poszła na remont studni przy ul Stromej i wymianę dachówki na murku od Banku Spółdzielczego do ulicy [...]."
Chwilunia to dlaczego z naszych podatków remontuje się bank spółdzielczy, to on nie zarabia na siebie ???!!!
Odpowiedz
0
@ tubylec
dnia 01.10.2010, 08:46 · Zgłoś
idzie zima mówią ze ostra więc lepiej będzie chyba pomóc ludziom dotkniętym powodziom a nie zajmować się [...] myślę że ludzie bardziej to zapamiętają niż jakiś zepsuty kurek na rynku który i tak w zimie zakręcą
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 30.09.2010, 00:48 · Zgłoś
jakby nie wybudowali kabiny prysznicowej i nagrobka na rynku to byłoby więcej pieniędzy... a poza tym to te schody nie są jeszce takie tragiczne, znalazłbym miejsca które bardziej potrzebują modernizacji...
Odpowiedz
0
@ paulus
dnia 29.09.2010, 22:55 · Zgłoś
Nie chciałbym wyglądać w komentarzach na jasło4u jak 90% społecznośći naszego miasta którym wszystko żle.Poziom komentarzy na portalu w skali 1:5 jest równy 0.Nasze miasto sądząc po komentarzach zamieszkują niestety ludzie o ilorazie inteligencji mniejszym niż 65.<IQ> Wracając do tematu schodów, nie są jeszcze w tak złym stanie.Panie z ZUS-U jak pedzą na zakupy w godzinach pracy zamiast szpilek niech ubiorą trampki!!Jeszcze raz prosze !!!!ludzie!!! piszcie w komentarzach coś ponad... 8 klas szkoły podastwowej!
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 29.09.2010, 21:38 · Zgłoś
a może będą ruchome jak w galeri MOTORY SĄ WSZĘDZIE
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 29.09.2010, 21:18 · Zgłoś
A ja proponuję schody z polerowanego marmuru. Będzie łatwiej zęby wybić więc zarobią stomatolodzy i protetycy, a jak ktoś nie będzie miał szczęścia to i grabarz coś uszczknie, a ZUS jeszcze się dołoży do polerowania.
Odpowiedz
0
@ lenin włodzimierz
dnia 29.09.2010, 19:09 · Zgłoś
Speca od granitów macie w Radzie.Dla niego takie schody to pikuś.
A konflikt interesów?Nikt nie zauważy...
Odpowiedz
0
@ cvx
dnia 29.09.2010, 19:07 · Zgłoś
do ii ....człowieku naucz sie najpierw pisac!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ jaaa
dnia 29.09.2010, 18:13 · Zgłoś
zbliżają się wybory to trzeba cos robić przeciez ;/
Odpowiedz
0
@ @@@
dnia 29.09.2010, 18:12 · Zgłoś
a może między schodami postawić fontanne:-)
Odpowiedz
0
@ kam
dnia 29.09.2010, 16:29 · Zgłoś
Ale po co od razu granitem???
Te schody mają do siebie chody równoległe to po I.
Po II, jak napisał jeden z moich przedmówców- kostka faktycznie wyjdzie taniej i jest wytrzymała, a nawet jakby były owe ubytki to uzupełnienie tańsze!
A Co do wypowiedzi radnego to jaki granit pasuje do piaskowca?!
Jak zaczną piaskowiec uzupełniać granitem to za jakiś czas te schody całe będą z granitu, ze skrawków i za zawrotną cenę...

Powodzenia życzę :)
Odpowiedz
0
@ do keller
dnia 29.09.2010, 14:47 · Zgłoś
[...] to ty jestes
Odpowiedz
0
@ LEJEŃ
dnia 29.09.2010, 13:05 · Zgłoś
Zakładam remont ubytków w 20 miejscach o szerokości metra na schodach (więcej chyba nie ma ale jeśli są to można przeliczyć tj.:
20x500zł/m granitu na stopień=10 000zł + 20x250zł/m podstopnia=5000.
Razem 15 tys.zł z przyznanych 28,5tys. zł. Jak nie starczy jak starczy i zostanie jeszcze 13,5 tys.na murki i dodatkowe ubytki, a może nawet wykroją kilka tysięcy na figurę Zyndrama z Maszkowic co by pilnował tych schodów. Za 5 tys. na pewno znajdzie się ktoś kto figurę Zyndrama odleje z metalu i ustawić przy schodach koło banku niech pilnuje nasz były wójt i zarazem Woj naczelny Władka Jagiełły
Odpowiedz
0
@ ehe
dnia 29.09.2010, 13:04 · Zgłoś
a ja tam lubie sie wieczorami wysikac
Odpowiedz
0
@ keller
dnia 29.09.2010, 11:36 · Zgłoś
mieszkańcy Jasła-typowy [...] Polak.Schody za 28 tyś. i wielkie rarum, to co za te 28 tyś . zrobią 20mb asfaltu a może i nie starczy. Fontanna za 200tyś to myślisz że to oczko wodne z hurtowni ogrodniczej ?? że miała kosztować 15 tyś ?? a urządzenia na basenie za 3mln to pewnie też dużo ?? Kilo szynki kosztuje 40 pln a on chce drogę budować za 28 tyś . Puknijcie się w czoło Jaślanie.Popieram te płatne parkingi w całym mieście, nareszcie mogę sie zatrzymać gdzie chcę i nawet z pod sądu usunęłli się pracownicy autami i dało się zaparkować na parkingu wewnętrznym ?? a nie tamowali cały dzień parking. brawo dla pani burmistrz za to.
Odpowiedz
0
@ She
dnia 29.09.2010, 09:47 · Zgłoś
Może lepiej niech zrobią, ale RAZ a porządnie !
Odpowiedz
0
@ lola
dnia 29.09.2010, 09:44 · Zgłoś
Najlepiej byłoby zrobić jeszcze dodatkowe schody. Byłoby wtedy 3 zejścia. Bo o ile pamiętam to tam są już 2 pary schodów.
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 29.09.2010, 09:44 · Zgłoś
niech sol-k-jas sypie wiecej soli w zimie to sie nie rozwalą na pewno :D
Odpowiedz
0
@ ellooo
dnia 29.09.2010, 08:57 · Zgłoś
Kurowska już całkowicie zgupiała z radnymi!!!!takie pieniądze poeinni wydawać na naprawde ważne inwestycje!!!no,ale jak się daje zarabiać rodzinie...no to wybaczcie!!!
Odpowiedz
0
@ QWERGH
dnia 29.09.2010, 08:55 · Zgłoś
fONTANNA FORTUNĘ A SCHODY ZAGRAŻAJĄCE ZDROWIU A NAWET ŻYCIU GROSZE, ALE [...] NAMI RZĄDZĄ
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 29.09.2010, 08:40 · Zgłoś
Ciekawe z kąt Kurowska ludzi bierze że za byle głupotę taka kasa leci ja wiem ze każdy musi na tym skorzystać ale bez przesady
Odpowiedz
0
@ z uk
dnia 29.09.2010, 07:58 · Zgłoś
Pani Burmistrz wlasnie za to dostaje nagrody dla najlepszego burmistrza podkarpacia?? to chyba nie polega na robieniu CZegos dla miasta. To polega na robieniu Czegos dla Ludzi. i nie chodzi tu w cale o nowa fontanne!!!!
Odpowiedz
0
@ Ludzie...
dnia 29.09.2010, 07:21 · Zgłoś
Ludzie jak czytam wasze wpisy, to mi się krew gotuje - pojęcia nie macie o czym piszecie - niech robią te schody. Tu chodzi tylko o łatanie ubytków z budżetu osiedla śródmieście, a Karolcia z remontem nawierzchni i chodników w Brzyszczkach wyskakuje - myśl [...]!
Odpowiedz
0
@ Krach
dnia 29.09.2010, 01:16 · Zgłoś
Ale za te 28 tys. można będzie zreperować tylko UBYTKI...... Dajcie mi tysiąc, to ja to zrobię.
Odpowiedz
0
@ fgh
dnia 29.09.2010, 00:05 · Zgłoś
te schody zmieniają się w niagarę jak zacznie padać, normalnie woda się do butów wlewa jak wchodzę pod prąd, a przecież gumiaków nie będę kupować.......
Odpowiedz
0
@ eK
dnia 28.09.2010, 23:31 · Zgłoś
nie wypowiadam się co do słuszności samej inwestycji, ale sposób, w jaki jest ona przeprowadzana bardzo mi się podoba.

KAWA NA ŁAWĘ: koszt podany, wszystko rozpisane i podane przed a nie po fakcie. I tak 45 tyś. wydaje się dużą kasą jak na takie remonty, ale jeśli rzeczywiście tyle potrzeba to ok.

W dodatku jest pod tym wszystkim podpisana osoba. A nie wszystko za plecami...
Odpowiedz
0
@ tymbark
dnia 28.09.2010, 23:25 · Zgłoś
dajcie mi te prawie 3 koła papieru to tak te schody [...] ze chyba swiecace beda hahaha fontanna 200 kafli i wyglada jak [...] wie co schody 30 tysiecy za załatanie kilku dziurek hahaha no nie moge
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 28.09.2010, 22:54 · Zgłoś
W centrum miasta chodniki są w takim stanie, że nogi można połamać, na to funduszy nie ma, a na jakieś bzdurne schody, którymi nie ma potrzeby chodzić, bo są inne dojścia - pieniądze są. Naprawdę chory jest gospodarz tego miasta, ale dobrze, ze już nie długo.
Odpowiedz
0
@ sda
dnia 28.09.2010, 22:36 · Zgłoś
zróbcie z kostki i bedzie trwałe na wieki
Odpowiedz
0
@ Karolciaa
dnia 28.09.2010, 22:30 · Zgłoś
Oczywiście.. Wszystko remontują tylko to co nie trzeba ;S Na ul.Lwowskiej na Brzyszczkach chodnika nie ma, dziury takie w starym ,że po deszczu przejść nie można a jak ciężarówka przejedzie to człowiek cały mokry bo tak asfalt powykrzywiany .. Ale tego zrobić nie można już mimo ,że tam i szkoła i przystanek jest .. Podobnie z drogą dojazdową do "Chemika" .. Katastrofa - do szkoły dojścia normalnego brak ..
Odpowiedz
0
@ deedlebag
dnia 28.09.2010, 22:30 · Zgłoś
Zamiast te pieniądze na drogi przeznaczyć to na schody, bo mają lekkie dziurki. Co ważne prowadzą do banku. Chore miasto.
Odpowiedz
0
@ ii
dnia 28.09.2010, 22:17 · Zgłoś
tak schody naprawiają a drogi dojazdowej do domu nie ma kto naprawic bo brakuje pieniędzy ,a droga miejska. roskopali zbombardowali i nie ma kto naprawic.juz felgi mam przez te dziury powyginane ale oni mają to gdzies lepiej schody naprawiac bo w jasle. fosa tez donich nalezy ale jak przyjdzie zima to akurat do fosy powpadamy jak bedziemy jezdzic bo się opsunie ale co ich to obchodzi wolą schody naprawiac bo blizej urzedu czy banku a na obrzezach jasła to juz szczegól. na drugi rok zrobia bo co tam . pani burmistrzowo niech pani się zastanowi co wazne jest te schody czy droga i fosa koło domów. do miasta to należy ale wykosic tez nie ma kto bo po co i komu lepijej jasło naprawiac po 20 razy jedno i to samo na to pieniądze zawsze są.
Odpowiedz
0
@ jaślan
dnia 28.09.2010, 21:19 · Zgłoś
FONTANNA 200TYŚ,A SCHODY TYLKO 28,5TYŚ???JAKAŚ BZDURA, KTO TE SCHODY ZNOWU PROJEKTUJE???
PARANOJA!!!!!!!
TO JASŁO JEST CHORE.
Odpowiedz
0
@ Aliothh
dnia 28.09.2010, 21:03 · Zgłoś
Starszym zabronić chodzić a młodym dorobić rure na środku będą gdzie mieli na deskach śmigać.
Odpowiedz
0
@ Nie no...
dnia 28.09.2010, 20:57 · Zgłoś
Bez jaj!!! Co się w tym Jaśle dziej!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.