Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Serfuję. Respektuję”-akcja w MBP w Jaśle w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu(video)

1

5 lutego w ramach akcji tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu – „Serfuję. Respektuję” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała szereg imprez dla różnych grup czytelników które, mają na celu zwrócić uwagę nie tylko na zasady bezpiecznego surfowania, ale również na prawa i obowiązki Internautów propagując idee aktywnego korzystania z Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu rozpoczął się warsztatami dla seniorów. Uczestnicy poznali obsługę poczty elektronicznej używając komunikatora Skype zadzwonili do swoich bliskich oraz przeglądali różne ciekawe strony internetowe. Seniorzy podczas spotkania obejrzeli też w ramach zachęty kilka filmów, w których inni znani seniorzy np. Anna Dymna i Andrzej Grabowski mówili o tym jak uczyli się Internetu i w jaki sposób zmienił ich życie na plus.

Przygotowane zostało również spotkanie dla młodzieży pod nazwą Z@kumaj Internet! Spotkanie w ramach którego, mówiliśmy o dobrych i złych stronach Internetu. - Powiedzieliśmy młodzieży o tym, że Internet jest to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu można się rozwijać. Wskazaliśmy też zagrożenia jakie mogą w nim występować. Dla młodzieży został przygotowany Talk Show, w którym prowadzącą Była Ewa Farna. Dodatkowo pojawili się tacy goście jak Krzysztof Hołowczyc, Patrycja Kazadi oraz gość muzyczny Mama Selita. Co najważniejsze młodzi ludzie obejrzeli dwie prawdziwe historie dziewczyny i chłopaka. Historie cyber przemocy, cybeuwodzenia - opowiada Agata Warywoda z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

- W Internecie najczęściej korzystam z różnych portali społecznościowych, Skyp'a, Gadu Gadu oraz słucham muzyki. Nigdy nie spotkałam się z cyber przemocą w Internecie. Dzisiaj na spotkaniu w bibliotece dowiedziałam się jak bezpiecznie po nim surfować oraz jakie zagrożenia może nieść nieumiejętne korzystanie z niego. Dowiedziałam się też, że przed wstawianiem np. danych, zdjęć na portale lub inne strony trzeba się zastanowić czy ktoś tego nie zmieni lub nie wykorzysta. Myślę, że warto jest propagować tego typu akcje i przytaczać nam młodzieży zasady bezpiecznego poruszania się w świecie wirtualnym, bo nigdy nie wiemy co może nam się przydarzyć podczas odsługiwania Internetu - mówi Paulina uczennica Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

- Zaprezentowana została kampania Dzień z Życia, dzięki której młodzi ludzie poznali sposoby na zapobieganie i rozpoznawanie uzależnień sieciowych – mówiła Agata Warywoda.

Biblioteka przygotowała również atrakcje dla najmłodszych czytelników. Odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Sieciaka. Klubowicze zamienili się w budowniczych - robota EkoRobiNet. Wymyślili swój własny sieciakowy talizman bezpieczeństwa i wybierali się na wirtualny spacer po muzeach.

Dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowano spotkania edukacyjne Poradnik Małego Internauty. Dzieci obejrzały filmy o przygodach Zuźki i Tunia, przemierzających świat Internetu statkiem kosmicznym. Sprawdzili swoją wiedzę w quizie Seciomat.

Miejska Biblioteka w Jaśle prowadzi wiele działań związanych z propagowaniem dostępu do Internetu. - Staramy się przekonywać wszystkich czytelników i mieszkańców miasta, że Internet może być dostępny i przyjazny dla każdego bez względu na wiek. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu te działania mają bardziej taki charakter skumulowany, trwają cały dzień są bardziej rozpropagowane. Prowadzimy także działania cykliczne poza Dniem Bezpiecznego Internetu, oraz warsztaty z ''Internetem Łatwiej'. Są to warsztaty wyszukiwania informacji online, a także warsztaty dla seniorów na których, starsze osoby poznają podstawowe informacje na temat Internetu - dodaje Agata Warywoda.

Na czytelników czekały również materiały informacyjne m. in.: zasady netykiety, ulotki „Stop Cyberprzemocy”, „Lekcja bezpieczeństwa w sieci”, broszura „Zostań znajomym swojego dziecka. Mamo! Tato! Jestem w necie!”.

Wszystkich zainteresowanych odkrywaniem Internetu zapraszamy do Biblioteki!

Arkadiusz Juryś

Napisany dnia: 06.02.2013, 09:22 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ m
dnia 06.02.2013, 18:29
Ocena
komentarza:
0
BŁĄD - nie 5 listopada tylko 5 lutego 2013
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • W Gminie Tarnowiec rusza budowa nowego PSZOK-u

  W przyszłym tygodniu rozpocznie budowa nowego Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowcu. Inwestycja opiewa na ponad 4 mln zł, z czego blisko 3 mln zł gmina otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

 • „Włóczykij” wróci na tory. Pociąg znów kursował będzie z Jasła do Krynicy-Zdroju

   

  Takiej decyzji można było się spodziewać. Koleje Małopolskie sp. z o.o. również podczas tegorocznych wakacji realizować będą połączenie kolejowe Jasło – Krynica-Zdrój – Jasło. Weekendowy pociąg kursował będzie w okresie od 2 lipca do 28 sierpnia.

 • Konkurs z Kartą Podarunkową VIVO! Krosno. Oryginalny prezent na wyciągnięcie ręki

   

  Chcesz zrobić sobie prezent, lub nie masz pomysłu na podarunek dla bliskiej osoby? Weź udział w konkursie, w którym do wygrania są Karty Podarunkowe VIVO! Krosno. To proste. Weź udział w naszej zabawie i ciesz się oryginalną nagrodą.

 • Pomosty na kompleksie Kwiatowa w Jaśle są w fatalnym stanie. Rodziny proszą o ich remont

  Młode rodziny korzystające z kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego „Przystanek Kwiatowa” dopytują, kiedy miasto zamierza wyremontować pomosty pływające, które od kilku lat są zamknięte i wyłączone z użytkowania. - Dla dzieci była to duża atrakcja. Niestety, od dłuższego czasu nie mamy możliwości z nich skorzystać – mówi pani Ania. Zdaniem urzędników prace naprawcze mają rozpocząć się już w czerwcu.

 • Koncert legendarnej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter w Kinie Helios Krosno

   

  Najważniejsze wydarzenia kulturalne wcale nie muszą być zarezerwowane dla wąskiego grona odbiorców. Dzięki projektowi Helios na Scenie, miłośnicy koncertów światowej sławy muzyków, czy też  spektakularnych sztuk teatralnych, mogą zobaczyć je na wielkim ekranie. Już 25 maja w Kinie Helios Krosno będzie można zobaczyć koncert w wykonaniu jednej z najsłynniejszych klasycznych skrzypaczek świata. Koncert "Między Gwiazdy. Anne-Sophie Mutter gra Johna Williamsa" to prawdziwa uczta dla wszystkich melomanów.

 • Tempo Nienaszów ukarane. Zespół przez rok nie będzie mógł rozgrywać meczów na własny stadionie

  W miniony poniedziałek zespół orzekający w Krośnie Wydziału Dyscypliny Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej  podjął decyzję w sprawie skandalicznych wydarzeń, do jakich 24 kwietnia br. doszło na stadionie piłkarskim w Nienaszowie. Tempo postanowiło dobrowolnie poddać się karze. Seniorzy przez rok nie będą mogli rozgrywać meczów na własnym boisku. Co więcej, na klub z Nienaszowa została nałożona kara pieniężna za skandowane przez jednego z kibiców hasła o charakterze antysemickim.

 • Jasielskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery

   

  Szukasz pracy? Płatnego stażu? Chcesz zdobyć doświadczenie i odbyć praktyki? Zamierzasz zmienić dotychczasową pracę? A może chcesz zdobyć nowe kwalifikacje?

 • Potrącenie w Gliniku Polskim. Ucierpiały dwie nastolatki

  Dzisiaj około godziny 15. w Gliniku Polskim doszło do potrącenia dwóch dziewczyn w wieku 16 i 17 lat. Jedna trafiła karetką pogotowia do szpitala, druga została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • W Nowym Żmigrodzie ma powstać Centrum opiekuńczo-mieszkalne”

  Gmina Nowy Żmigród przejmie działki należące do Caritas Diecezji Rzeszowskiej, które zostaną przeznaczone na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Tego rodzaju ośrodki mają na celu wsparcie osób niepełnosprawnych z terenu gminy poprzez zapewnienie im zamieszkiwania w formie pobytu dziennego i całodobowego. Samorząd będzie ubiegał się o dofinansowanie zadania w całości z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • „Z pracą do przodu!” - zdobądź nowe kwalifikacje zawodowe

   

  Chcesz uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe i znaleźć prace, ale nie wiesz od czego zacząć? Firma „INNOVO” Innowacje w biznesie sp. z o. o. zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Z pracą do przodu!”.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657