Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

SKPL testuje holenderski pociąg DM90. Pojazd pojawił się wczoraj na stacji Jasło

14

W miniony piątek na stację Jasło wjechał pociąg DM90 (SD85-001) należący do spółki SKPL Cargo. To jeden z 32 pojazdów z napędem spalinowym, jakie przewoźnik zakupił w ubiegłym roku od holenderskiego Nederlandse Spoorwegen. Po zakończeniu wielomiesięcznych prac modyfikacyjnych, pociągi przechodzą obecnie testy. Wszystko wskazuje na to, że w połowie przyszłego roku będą wykorzystywane do obsługi ruchu pasażerskiego.  

Maszyny DM90 opuściły tabor holenderskiego przewoźnika w 2018 r. Zostały wycofane z eksploatacji bowiem zdecydowana większość linii kolejowych w Niderlandach jest zeelektryfikowana. Wówczas postanowiła sięgnąć po nie spółka SKPL Cargo, która realizuje przewozy pasażerskie na terenie całego kraju, w tym również na Podkarpaciu.

Dostosowanie składów, które linię produkcyjną opuściły w 1997 i 1998 r. do polskich norm bezpieczeństwa i wymagań stawianych przez PKP Intercity, trwało prawie rok. Pojazdy wyposażano w klimatyzację. Znajdziemy w nich również toalety z układem zamkniętym. W przedziałach wymieniono fotele, z myślą o zapewnieniu pasażerom pełnego komforty jazdy.

SKPL liczy na to, że w styczniu lub lutym 2023 r. wszystkie DM90 pozytywnie przejdą proces homologacji, co oznacza, że będą mogły być eksploatowane na terenie Polski. Niewykluczone, że pojazdy typu DM90 będą w niedalekiej przyszłości obsługiwać połączenie kolejowe z Zagórza do Krakowa i Kłodzka. Warto zaznaczyć, że połączenie realizowane przez SKPL Cargo na zlecenie PKP Intercity, o którym mowa, cieszy się sporym zainteresowaniem podróżnych, w tym mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości.

MD

Napisany dnia: 31.12.2022, 09:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Turysta
dnia 31.12.2022, 11:37
Ocena
komentarza:
16
Ładne pociągi i wygodne ale stacja tragedia
@ Patryjota
dnia 31.12.2022, 11:47
Ocena
komentarza:
2
Dlaczego kupili od Holendrów a nie od polskiego producenta? Pamiętacie jak pisiory darli ryja gdy za PO kupiono Pendolino?
@ GN
dnia 31.12.2022, 20:52
Ocena
komentarza:
24
Kupili, bo Holedrzy sprzedawali za przysłowiowe grosze. Tam zelektryfikowano juz wszystkie linie i spalinowe pojazdy nie są juz im potrzebne. A same pojazdy nie sa takie stare i bardzo wygodne
@ patryjota
dnia 01.01.2023, 13:24
Ocena
komentarza:
-9
Nie widzisz ironii w mojej wypowiedzi?
@ Polak bez kompleksów
dnia 05.01.2023, 22:24
Ocena
komentarza:
5
Zakumaj dzieciaku, ze SKPL to prywatny przewoźnik i nie ma obowiązku kupować w Polsce. Druga sprawa, to cena i dostępność maszyn o napędzie spalinowym, oraz stan techniczny i zdatność remontowa. Pomyśl, zanim coś napiszesz.
@ Tkt48
dnia 31.12.2022, 13:33
Ocena
komentarza:
1
Połączenie kolejowe z Zagórza do Kłodzka ? w dolinie Kłodzkiej ?
Sama idea takiego połączenia jest ciekawa ale nie za bardzo widzę chętnych na taką podróż
@ hehe
dnia 31.12.2022, 19:01
Ocena
komentarza:
4
może to dla tych z Kłodzka będzie atrakcją tu przyjechać;)
@ 3ueh
dnia 02.01.2023, 09:09
Ocena
komentarza:
10
Samo połączenie funkcjonuje już rok, do Kłodzka tylko w weekendy. Pozwala ono na pojechanie z Jasła do np Katowic a nie tylko Krakowa
@ Tkt48
dnia 03.01.2023, 10:19
Ocena
komentarza:
3
O tym że takie połączenie funkcjonuje to nie wiedziałem, skoro jest znaczy są chętni i dobrze.
Ale linia kolejowa z Jasła do Katowic jest z elektryfikowana więc dlaczego puszczać na nią składy spalinowe ? To ni jak ma się do ekologi i zrównoważonego transportu.
@ .....
dnia 31.12.2022, 22:49
Ocena
komentarza:
-17
Ale zlomy jest się czym chwalić
@ Pielgrzym
dnia 01.01.2023, 08:38
Ocena
komentarza:
-3
Kiedy puszczą pociąg w Beskid Niski do Krempnej aby wypoczywać pod zapora ,?
@ HALO
dnia 01.01.2023, 11:32
Ocena
komentarza:
11
halo panie gospodarzu zobacz ta reprezentacyjna stacje jaslo mozna filmy krecic przedwojenne, juz chyba ostatnie takie w kraju
@ EFka
dnia 02.01.2023, 06:28
Ocena
komentarza:
12
Może wreszcie ktoś pomyśli zeby coś zrobić z tym dworcem w Jaśle,wizerunek miasta straszny,co na to włodarze-nie wstyd wam jak widzicie takie coś w swoim mieście
@ Zuzia
dnia 18.01.2023, 20:33
Ocena
komentarza:
2
Włodarze się nie martwią dworcem tylko ile kasy wydoją do zakończenia kadencji, a jeżdżą swoimi samochodami za przywłaszczone podatki obywateli.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657