Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi – 4 września 2011 r.

25

Już 4 września 2011 r. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zaprasza na niezwykłe spotkanie z historią. W tym dniu w Karpackiej Troi ponownie gościć będą wojowie i odtwórcy dawnych rzemiosł. Program imprezy gwarantuje, że pierwsza niedziela września będzie wyjątkowo słowiańska…
 
Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi będzie już drugą dużą imprezą przygotowaną przez muzealników. Poprzednia – 1. Karpacki Festiwal Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, który odbył się w czerwcu br. w ramach otwarcia obiektu, przyciągnął do skansenu 10 tys. turystów, którzy przez dwa dni mogli poznawać świat sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Mimo, że wrześniowe wydarzenie nie będzie mieć rozmachu festiwalu, to jednak ma ono mieć bardzo podobny do niego charakter oraz równie atrakcyjny program gwarantujący niezapomniane spotkanie ze światem sprzed 1000 lat, gdy w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów wczesnośredniowiecznych. Wypełniają go pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzyma nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło, a także występy (w tym wieczorny koncert główny) gości specjalnych Słowiańskiej Niedzieli – białoruskiego zespołu muzyki dawnej Stary Olsa, który należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie wykonawców tego gatunku muzyki.  


Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że choć skansen cieszy się ogromną popularnością (dotychczas odwiedziło go ponad 25 tys. osób), to organizowanie tego typu imprez jest wręcz koniecznością, bowiem najlepszą i najbardziej atrakcyjną forma prezentowania historii turystom jest właśnie kontakt z odtwórcami, dlatego wydarzenia takie jak Słowiańska Niedziela powinny stanowić element, który jak najczęściej pojawiał się będzie w ofercie Karpackiej Troi.

Z pewnością niespodzianką dla turystów będzie możliwość obejrzenia relacji filmowej z wyjątkowego Widowiska pt. Karpacka Troja – Dwa Oblicza, które odbyło się 24 czerwca 2011 r. i towarzyszyło ceremonii otwarcia Skansenu. Relację z Widowiska będzie można obejrzeć w sali konferencyjnej znajdującej się w pawilonie wystawowym Karpackiej Troi, na przemian z filmem dokumentalnym pt. „Trzcinica – Karpacka Troja”.

Elementem, który ma dodatkowo zachęcić turystów do odwiedzenia Skansenu 4 września są niższe niż zazwyczaj ceny biletów. Bilet cały kosztował będzie 12 zł, bilet ulgowy 8 zł, zaś bilet rodzinny (dla 2 rodziców z min. 2 dzieci) to koszt 30 zł. Standardowo ceny biletów wynoszą 18 zł, 13 zł oraz 50 zł. Bilet na Słowiańską Niedzielę będzie biletem całodniowym umożliwiającym opuszczanie i ponowne wchodzenie na teren imprezy. W tym dniu Skansen zwiedzać będzie można wyłącznie indywidualnie, bez asysty przewodnika.

Szczegółowy program Słowiańskiej Niedzieli w Karpackiej Troi przedstawia się następująco:

Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi 4 września 2011 r.,
godz. 10.00-19.00


10.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00 – przywitanie gości i odtwórców
12.00 – inscenizacja obrzędu słowiańskiego
13.00 – rozpoczęcie pokazu sztuki kulinarnej wczesnego średniowiecza
14.00 – turniej walk indywidualnych o nagrodę Wójta Gminy Jasło
16.00 – prezentacja wczesnośredniowiecznych ubiorów i wyposażenia
17.00 – prezentacja legendy słowiańskiej
18.00 – koncert zespołu Stary Olsa (Białoruś)
19.00 – zakończenie imprezy

Kasy czynne w godz. 9.45-18.00
Zwiedzanie wystawy stałej i grodziska – 10.00-18.00
Zwiedzanie parku archeologicznego – 10.00-19.00
Salka Małego Odkrywcy – 10.00-18.00

CENY BILETÓW

• Bilet normalny – 12 zł
• Bilet ulgowy – 8 zł
• Bilet rodzinny – 30 zł

Wejście na teren imprezy odbywać się będzie wejściem głównym do pawilonu wystawowego, przy którym zlokalizowane będą kasy biletowe.

Parking dla turystów znajdować się będzie przy drodze krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice), w odległości ok. 1 km od skansenu.


Parking przy skansenie dostępny będzie wyłącznie dla odtwórców i zaproszonych gości.

Serdecznie zapraszamy 4 września 2011 r. do Karpackiej Troi na wyjątkowe spotkanie z historią!

Wsparcia w organizacji imprezy udzieliła Gmina Jasło.
Sponsor Skansenu - PNiG Jasło.
Patroni medialni imprezy - TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Nowiny, Jaslo4u.

Informacje o imprezie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Wydarzenia”.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
w Trzcinicy

Reklama

Komentarze: 25

Dodaj komentarz Widok:
0
@ krystian
dnia 02.09.2011, 17:22 · Zgłoś
Fajna rzecz!
Odpowiedz
0
@ codzienny użytkownik drogi Jasło-Gorlice
dnia 01.09.2011, 21:11 · Zgłoś
Droga Jasło-Gorlice na odcinku w pobliżu zjazdu na Karpacką Troje ma rozkopane pobocza po obu stronach.Organizatorzy imprezy chyba jeszcze nie byli na miejscu, skoro proponują parkowanie przy tej drodze.
Odpowiedz
-1
@ tw drzewo
dnia 31.08.2011, 16:18 · Zgłoś
i znowu pokazywanie postaci wojta itd dobrze byloby rzeby byli oni tam sami wójt ,starosta itd ...żeby nikt nie sluchal bełkotu który nigdy nie ujrzy prawdy...
Odpowiedz
5
@ super ES
dnia 28.08.2011, 14:00 · Zgłoś
Byłem w tym skansenie i uważam że jest strasznie kiepsko zrobiony, skansen został źle wykonany, nie tak jak istniał w rzeczywistości, chaty zrobione na jedną modłę, można wejść zobaczyć tylko jedną w wewnątrz, dalej nie trzeba już chodzić, w chatach powinny być umiejscowione przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, wysokie ceny biletów.

Zobaczcie jak wygląda skansen np. w Bóbrce, bez porównania lepiej niż ten w Trzcinicy
Odpowiedz
0
@ JA JAŚ
dnia 26.08.2011, 21:46 · Zgłoś
Wszyscy co tu piszecie to jesteście jednymi wielkimi B...I !!! Przecież nikt WAS tam na siłę nie ciągnie. Nie było NIC. Dzięki paru osobom powstała pewna atrakcja turystyczna w pobliżu JASŁA,którą powinno się wspierać i reklamować.Wiadomo,że od razu nic nie będzie.Przykładem choćby skansen w SANOKU. Proszę pojechać i zobaczyć ile ludzi go odwiedza.A tu na forum tylko opluwanie, biadolenie i jakieś podteksty polityczne.Nawet Pan Burmistrz JASŁA w programie ogólnopolskim w TVN mówi o skansenie w Trzcinicy. i to jest albo błąd,albo ... ,gdyż jemu też powinno na reklamie tego obiektu zależeć.Przecież był film i poszło w świat, że jest coś takiego jak KARPACKA TROJA.
Odpowiedz
-1
@ Ona121
dnia 23.08.2011, 17:56 · Zgłoś
Super tylko trzeba było napisać o tym wspaniałym wydarzeniu miesiąc temu. Bo na pewno nie będzie już biletów tylko zachęcacie, a kasę zbijacie na muzeum w Krośnie.
Odpowiedz
2
@ macia
dnia 23.08.2011, 16:35 · Zgłoś
Rodzi sie nowa świecka tradycja. Ja od lat działam w rekonstrukcji i nigdy nie widziałem żeby brano od widzów pieniądze. Owszem łupie się kasę ale gmin i miast bo sie w ten sposób promują.Ale widzę że rodzi się nowe chciało by się powiedzieć krakowskie ( krośnieńskie) podejście do tematu
Odpowiedz
-1
@ juleczka
dnia 23.08.2011, 13:10 · Zgłoś
Jeśli ktos był na otwarciu karpackiej Troi i doświadczył wszystkich wpadek organizatorów: brak prądu /za mało zamówili/, padł ekran, nikt nie powiedział ile potrwa i skad opóxnienie, a z parkingu wyjechałam dopiero za 2 dni - to naprawde nie wiem czy sie wybierać? może mi ktoś podpiwuedz czy ryzykowac?
Odpowiedz
2
@ evil
dnia 24.08.2011, 11:34 · Zgłoś
Lepiej zostan w domu przed komputerem!!! bedzie latwiej ci pisac !!! po co jechac kilometr musisz isc nogi cie beda bolec tydzien
Lepiej posiedz w domu !!
Odpowiedz
3
@ czarna
dnia 22.08.2011, 21:17 · Zgłoś
parking obok skansenu dla odtworcow spektaklu ..rozumiem ,ale dlaczego dla zaproszonych Gosci?tego juz niemoge pojac:)czyzby jakies kaleki ,czy osoby niepelnosprawne?,ktorym jest trudno przejsc kilka metrow?sadze ,ze nie a moze ci zaproszeni goscie boja sie ze jak by szli to mogli by zostac opluci?
Odpowiedz
1
@ czesio
dnia 22.08.2011, 20:04 · Zgłoś
cyt:Parking dla turystów znajdować się będzie przy drodze krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice), w odległości ok. 1 km od skansenu.

ja [...]...tyle kasy wtopione,a trza [...] kilometra...kto wzioł bułę za ten projekt infrastruktury???
Odpowiedz
2
@ mieszkaniec jasła
dnia 22.08.2011, 12:08 · Zgłoś
Trzymajcie mnie bo już się wyrywam na tą chałturę
(dawac pisowskie minusy)
Odpowiedz
7
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 22.08.2011, 12:04 · Zgłoś
Czy aby nikt nie wymusza określonego stanowiska w danej sprawie ?? Powiem krótko - [...] ustalenia "pseudo elit" to wymuszają tak wyceniając wartość pracy innych {tych , którzy w ich mniemaniu są na dole }, że że nie wystarcza na życie .
Jeśli znajdzie się jakiś " uczony ekonomista " , który temu zaprzeczy to proszę o konkretne wyliczenia : na co wg. niego ma wystarczyć najniższa krajowa - tak popularna w naszym regionie ...
Odpowiedz
-6
@ MR
dnia 22.08.2011, 15:35 · Zgłoś
A co to ma do Karpackiej Troi? I kto każe pracować za najniższą płacę? Zamiast biadolić to może samemu pomyśleć i założyć biznes, który przyniesie profity przekraczające daleko tę najniższą krajową. Przecież wkoło widać wiele przykładów, że to jest możliwe.
Odpowiedz
7
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 22.08.2011, 23:27 · Zgłoś
Biadolą , strajkują i są niezadowoleni ci , którzy zarabiają o wiele więcej i to się nagłaśnia - może niedługo doczekasz się tego że ci wykorzystywani też się zorganizują i się upomną .A co do własnego biznesu to może mi podpowiesz : kto po szkole nie posiadając własnego wkładu finansowego jest w stanie tego dokonać ...i gdzie się ulatnia większość młodzieży kończącej naukę - czy aby nie u zagranicznych pracodawców , gdzie docenia się wartość ich pracy ...???
Odpowiedz
-2
@ MR
dnia 23.08.2011, 23:59 · Zgłoś
Podpowiadam : czy nie ma możliwości uzyskania jakichś pieniędzy np. z Urzędu Pracy na rozkręcenie własnego interesu? A może pożyczka z banku? Niektórzy mówią, że pierwszy milion to może trzeba ukraść?
I czy naprawdę tak docenia się wartość pracy naszej młodzieży za granicą, skoro często wykonują tam pracę na czarno, bądź też za najniższe pieniądze i to tę pracę, której zwykle nie chcą wykonywać miejscowi. Owszem tam pracować choćby za najmniejsze pieniądze, a tu przyjechać i za nie żyć.
Odpowiedz
2
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 26.08.2011, 00:36 · Zgłoś
Sam swoim komentarzem potwierdzasz , że nasze państwo jest CHORE...
Odpowiedz
2
@ Evil
dnia 22.08.2011, 12:01 · Zgłoś
Hehehe po co te glupie komentarze kto chce to idzie kto nie chce to siedzi w domu przed komputerem i wymysla jakies glupe komentarze !!!
Zrob cos lepszego !!!
Odpowiedz
7
@ Swiatowid
dnia 22.08.2011, 11:18 · Zgłoś
Dajcie sobie spokój z tym badziewiem.Promocja,promocja,i coś tam robienie,aby usprawiedliwi istnienie knota,wychodzi już bokiem...
Odpowiedz
-10
@ do Jerzego
dnia 22.08.2011, 08:25 · Zgłoś
Drogi Jerzy nikt nie zmusza Cię do uczestnictwa w tym sztucznym zgromadzeniu. Poza tym pieniądze z tego co sie orietuję nie idą na MP w Krośnie, a właśnie na dalszą rozbudowę w Skansenie.
Ale rozumiem takie teksty szczególnie że Jasło jest nazywane pustynią kulturalną- (i żeby nie było też jestem z Jasła i nie pracuję dla Pana G).
Odpowiedz
10
@ jerzy
dnia 22.08.2011, 07:54 · Zgłoś
Jak można jednoznacznie odczytać to wszystko służy zbijaniu kasy na rzecz Muzeum w Krośnie( Pan Gancarski), ulgi w cenach biletów aby jak najwięcej ściągnąć. I jeszcze jeden polityczny wymiar- napewno będzie Pan Bogdan i Pani Maria, kandydaci do parlamentu no i napewno nie zabraknie Pana Wójta Gminy Jasło. Wszystko to takie sztuczne i takie szyte grubymi nićmi. Kiedyś się mówiło igrzysk i chleba c zyżby powtórka? A co z naszymi problemami codziennymi kiedy je Państwo będący obecnie przy władzy i poprzednio załatwicie? Kiedy spełnicie to co obiecaliście? I to są ważne sprawy a nie imprezy i mamienie!!!
Odpowiedz
8
@ do jerzy
dnia 22.08.2011, 10:01 · Zgłoś
Coś w tym może być co napisałeś. Oby tylko ten czarny scenariusz się nie sprawdził.
Impreza historyczna TAK !! ale nie lansowanie się przed wyborami naszych "ulubionych" polityków tych obecnych i przyszłych. Owszem mają prawo uczestniczyć w wydarzeniu jak każdy inny obywatel ale przyzwoitość nakazywałaby aby nie robić wokół siebie szumu i lansowania się a już broń Boże zbierania podpisów na listach poparcia. Wówczas impreza byłaby piknikiem politycznym /dnem/. No ale cóż zobaczymy - przecież z różnymi tupeciarzami mieliśmy już do czynienia.
Odpowiedz
-13
@ szeptal
dnia 22.08.2011, 10:02 · Zgłoś
[cytat=jerzy]Jak można jednoznacznie odczytać to wszystko służy zbijaniu kasy na rzecz Muzeum w Krośnie( Pan Gancarski), ulgi w cenach biletów aby jak najwięcej ściągnąć. I jeszcze jeden polityczny wymiar- napewno będzie Pan Bogdan i Pani Maria, kandydaci do parlamentu no i napewno nie zabraknie Pana Wójta Gminy Jasło. Wszystko to takie sztuczne i takie szyte grubymi nićmi. Kiedyś się mówiło igrzysk i chleba c zyżby powtórka? A co z naszymi problemami codziennymi kiedy je Państwo będący obecnie przy władzy i poprzednio załatwicie? Kiedy spełnicie to co obiecaliście? I to są ważne sprawy a nie imprezy i mamienie!!![/cytat]

jerzy czy Ty myślisz i piszesz, czy piszesz i myślisz, bo taki bzdur w życiu nie widziałem. Ja rozumiem, że krytyka jest potrzebna, ale to jest objaw skrajnego zacietrzewienia.
Odpowiedz
0
@ karna
dnia 22.08.2011, 14:43 · Zgłoś
a zauwazyliscie jak ostatnio atakuja...mam namysli parasolką stolik...i zbieranie podpisów... pewnej partii :)
Odpowiedz
1
@ droga
dnia 22.08.2011, 14:45 · Zgłoś
tak samo było lansowanie sie podczas Galicyjskiego Lata z Koniem...głupota!
i fotograf a potem fortka ze PAn/Pani byli tam i tu:)

a widzieliscie co sie stało z droga w Osobnicy :)
tez sie któś chwalił i fotografował:)
a teraz...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.