Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Sokoły powracają do Parku Miejskiego

46

Od marca do maja potrwa akcja płoszenia gawronów w Parku Miejskim w Jaśle. Wzorem lat ubiegłych miasto ponownie skorzysta z praktyk stosowanych przez Adriana Karasiewicza, sokolnika z Bielska-Białej.

Miasto Jasło po raz pierwszy z usług sokolnika skorzystało w 2012 r. Widząc dużą poprawę i skuteczność jego działań chce kontynuować płoszenie gawronów przy pomocy ptaków drapieżnych. Do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta – Adriana Karasiewicza z Bielska-Białej, który po raz trzeci będzie patrolował Park Miejski od świtu do zmierzchu. Pracę sokolnika będzie nadzorował specjalista ornitolog.

- W sezonie 2012, 2013 w Parku Miejskim nie zostało zbudowane przez gawrony ani jedno gniazdo. W związku z tym pary gawronów nie przebywają przez całą dobę na terenie parku. Ptaki przylatują jedynie na 2-3 godziny popołudniową porą w miesiącach lipiec-październik, co stanowi niezaprzeczalnie mniejszą uciążliwość niż w latach poprzednich. Oceniamy stąd, że osiągnięty efekt względem czystości w parku i komfortu użytkowników jest bardzo dobry, wart poniesionych kosztów – podkreśla Tomasz Kołcz, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle.

W przypadku uciążliwości związanych z obecnością gołębi miasto dodatkowo będzie chciało prowadzić akcje edukacyjne wśród mieszkańców, uświadamiając ich, jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z całosezonowym dokarmianiem gołębi.

Czy mieszkańcy wciąż skarżą się na park tonący w ptasich odchodach? - Skargi względem brudnych ławek czy alejek zdarzają się coraz rzadziej. Wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym na kompleksowe utrzymanie Parku Miejskiego będzie zobowiązany do bieżącego czyszczenia ławek i alejek również z odchodów ptasich – dodaje kierownik.

Koszt tegorocznej akcji wyniesie około 39 tys. zł.

(icz)

 

Reklama

Komentarze: 46

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Vincent Vega
dnia 02.03.2014, 19:59 · Zgłoś
39 tys. za całkowicie bezskuteczną akcję ? jaja i marnotrawstwo

Ale jeśli pan Rumiany chce to wynajmę mojego Burka, żeby szczekał na wrony, za 1000 zł miesięcznie, z tym samym efektem !!!
Odpowiedz
0
@ W....
dnia 27.02.2014, 19:05 · Zgłoś
Wy jesteście wszyscy poje...
Odpowiedz
0
@ aha...
dnia 27.02.2014, 14:40 · Zgłoś
Chciałem dodać do postów ,,[...] i ,,mozkit,, że 39 tys. to jest prawdopodobnie kwota brutto z faktury, którą wystawi, więc trzeba odjąć 23%VAT. Do tego sokolnik musi opłacić sobie ZUS(bo ptakom chyba nie trzeba)czyli prawie 1100 zł./1miesiąc. Oczywiście od dochodu, który osiągnie zapłaci podatek, tzn. pewnie 18 lub19%, w zależności od tego co zadeklarował w urzędzie skarbowym. Chociaż bardziej prawdopodobnym jest, że jest na ryczałcie lub uprawia wolny zawód, to tu już obowiązują inne stawki.
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 27.02.2014, 14:18 · Zgłoś
Brr, znowu będzie nisko nad głowami latał, ja to się ostatnio bałam tego ptaszydła, sunie cicho jak zawodowiec;))) Ale lepsze to niż [...]ce gawrony:)
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 27.02.2014, 08:36 · Zgłoś
Jeszcze sprowadzić jakiego drapieżnika na niektórych oszustów w starostwie bo sami twierdzą że urzędnika nie wolno karać
Odpowiedz
5
@ [...]
dnia 26.02.2014, 20:38 · Zgłoś
A nie lepiej umieścić nad Jasłem amerykańskiego DRONA ?
Łoił by w gołębie i wrony .
Odpowiedz
9
@ ptak
dnia 26.02.2014, 18:09 · Zgłoś
taki sokolnik przydałby sie w Starostwiw i UM zeby pogonic szkodnikow...
Odpowiedz
2
@ JA
dnia 26.02.2014, 15:22 · Zgłoś
Wbrew pozorom, to wcale nie są duże pieniądze dla takiego sokolnika, tzn.:
1. Musiał wyszkolić sokoły a to pochłonęło pieniądze i czas
2. Musi je utrzymać nie tylko przez 3 miesiące ale przez cały rok, bo przez resztę czasu nie włoży je na półkę i nie zamknie w szafie. to są żywe zwierzęta.
3. Musi sam się utrzymać, też przez cały rok i odłożyć coś na emeryturę, ponieważ na państwo nie ma co liczyć
4. Musi wynająć mieszkanie dla siebie i ptaków również...a to nie jest tania sprawa
Odpowiedz
3
@ mozkit
dnia 26.02.2014, 15:42 · Zgłoś
By zostać pełnoprawnym sokolnikiem trzeba przejść następującą drogę

zostać członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. Wiąże się to z odbyciem stażu i kursu łowieckiego. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu jesteśmy już członkami PZŁ z uprawnieniami podstawowymi pozwalającymi na polowanie na zwierzęta łowne z wyjątkiem samców zwierzyny płowej.

wstąpić do koła łowieckiego, istnieje możliwość bycia niestowarzyszonym z kołem członkiem PZŁ

kolejny etap to [...] stażu i kursu do Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych " GNIAZDO SOKOLONIKÓW" . Po zdaniu egzaminu, musimy uzyskać pozwolenie na wykonywanie polowania z pomocą ptaków łowczych które wydaje Minister Środowiska
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 26.02.2014, 15:56 · Zgłoś
Nie ma co tłumaczyć. "Eksperci" wiedzą lepiej. Szkoda, że nie można ustawić ich zamiast strachów na ptaki, przydaliby się na coś.
Odpowiedz
-2
@ walikot
dnia 26.02.2014, 19:14 · Zgłoś
Do mozkit, zapomniałeś napisać ile trza na łapuwy.
Odpowiedz
4
@ stary
dnia 26.02.2014, 11:46 · Zgłoś
i kto powie że w Jaśle nie można zarobić dużej kasy ? i to za nie wiele pracy.A gdyby tak emeryci z wdzięczności za podwyżkę swoich świadczeń która wyniesie około 16 zł. kupili papierowych toreb i siedząc na ławeczkach strzelali z nich płoszyli by ptactwo,pomogli by władzy.
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 26.02.2014, 11:40 · Zgłoś
Zrobic tam zoo i po kłopocie bo tam jest super miejsce na zoo monitoring policja sąd lepszego miejsca na zoo na calym podkarpaciu nie ma prawdziwy cyrk
Odpowiedz
18
@ KAMIL
dnia 26.02.2014, 00:23 · Zgłoś
Po jaką [...] ciągle wołają do Jasła sokolnika.Przecież wrony,kawki itp ptaki muszą tu być,skoro jest tu koniec świata,i muszą gdzieś zawrócić...
Odpowiedz
4
@ bezrobotny
dnia 25.02.2014, 23:10 · Zgłoś
za tą kasę ja mogę nawet tam s[...]ć po tych drzewach i gawronów nie będzie he bo i tak nie ma nic do roboty
Odpowiedz
1
@ Mr.X
dnia 25.02.2014, 23:30 · Zgłoś
Na pewno był jakiś przetarg. Ustaw się do następnego i może zarobisz
Odpowiedz
0
@ liki
dnia 25.02.2014, 22:42 · Zgłoś
boże błagam to skandal na tego sokolnika tyle kasy błagam Urząd miasta nierubci tego sokolnik był a ta czarne [...] i tak mnie [...]y walenie kasy w błto kochany panie Burmistrzu nie błagam nie tylko nie to pan po parku niechodzi nic pan na ten temat niewie a te [...] dalej [...] marna propozycja dla mieszkańcow lepij dołożyć ludziom do jakiegoś dofinansowana mieszkań błagam ten sokolni z was się smieje ze tylko [...] uwieży ze tesokoły pomogą błagam tylko nie to wymyślijcie coś noweg
Odpowiedz
3
@ Tarzan-zan
dnia 26.02.2014, 12:14 · Zgłoś
Popieram koksa, a najlepiej to by było za tą kasę kupić ludziom wiatrówki i śruty i sami by porządek zrobili z ptactwem w ramach sportowej rekreacji strzelniczej... [...] już by sobie sami kupili...
Odpowiedz
8
@ skandal
dnia 25.02.2014, 21:40 · Zgłoś
skandal za prawie 3 miesiące pracy - 39.000,00 za park a za 'straszenie' na terenie szpitala - 45 tysięcy!! SKANDAL!!! dniówka 1.050,00 zł.
Odpowiedz
3
@ Tarzan-zan
dnia 25.02.2014, 23:24 · Zgłoś
... i na takie "usługi" i takie kwoty jakoś nie trzeba było robić przetargu... Jak by sobie kazał zapłacić 100 tyś to też by mu dali ?? A może jest inny "sokolnik" co by straszył :) za 100 zł dziennie...
Odpowiedz
2
@ mieszkaniec jasła
dnia 26.02.2014, 15:35 · Zgłoś
tyle się zarabia w normalnym świecie
Odpowiedz
2
@ xl
dnia 27.02.2014, 23:12 · Zgłoś
podziel to na 2 bo facet i ptak
Odpowiedz
5
@ asa
dnia 25.02.2014, 21:39 · Zgłoś
Wedlug mnie to nic nie dalo ostatnim razem i to jest wyrzucanie pieniedzy w bloto.
Odpowiedz
2
@ Solidarny Ptok
dnia 25.02.2014, 21:04 · Zgłoś
Czy nie lepiej [...] na drzewie Maryji Sowy?
Odpowiedz
2
@ walikot
dnia 25.02.2014, 20:44 · Zgłoś
A najlepiej wyciąć ten park i wybudować jakiś hipermarket, wtedy ludziska będą zadowolone szczegulnie te ze wsi co najwięcej mają tu do gadania.
Odpowiedz
1
@ qq
dnia 25.02.2014, 20:02 · Zgłoś
zamknąć park na kilka dni i pilnować, a w tym czasie "dokarmić" ptaki trucizną.
Odpowiedz
2
@ oriolus
dnia 25.02.2014, 20:08 · Zgłoś
i ciebie też bym tą trucizną dokarmiał :)
Odpowiedz
-5
@ [...]
dnia 25.02.2014, 20:13 · Zgłoś
A ja dobił
Odpowiedz
0
@ ptaszek
dnia 26.02.2014, 15:33 · Zgłoś
a ja jestem ptaszkiem i w podzięce [...] cię na spacerku
Odpowiedz
11
@ ja
dnia 25.02.2014, 19:42 · Zgłoś
Z parku ich wygonił ale gawrony przeniosły się na drzewa obok liceum i teraz tam strach przejść, ale to już zmartwienie władz liceum a nie władz miasta - prawda?
Odpowiedz
5
@ gawron
dnia 25.02.2014, 21:33 · Zgłoś
gawrony sa teraz na ogrodku jordanowskim
Odpowiedz
9
@ ale interes :)
dnia 25.02.2014, 18:50 · Zgłoś
Szkoda że nie wiem jak zdobyć i wyszkolić takiego ptaszka :)
Odpowiedz
4
@ [...]
dnia 25.02.2014, 19:22 · Zgłoś
Musisz isc do parku jak bedzie to cale przedstawienie wariatow i sie nauczysz w przyszlosci ty bedziesz sokolikiem i bedziesz straszyl gawrony i nie tylko
Odpowiedz
4
@ xx
dnia 26.02.2014, 20:30 · Zgłoś
najłatwiej zwinąć go sokolnikowi:-)))
Odpowiedz
21
@ dragoness
dnia 25.02.2014, 18:26 · Zgłoś
Jeszcze tylko wynająć kogoś, kto pogoni z parku "dokarmiaczy" gołębi i wszystkie problemy zostaną rozwiązane. Z guanem też.
Odpowiedz
5
@ jk
dnia 25.02.2014, 18:06 · Zgłoś
[...] ..to jest panstwo w panstwie
Odpowiedz
13
@ [...]
dnia 25.02.2014, 17:51 · Zgłoś
Za te pieniądze zakupic petardy wreczyc je strazy miejskiej i wyslac ich do parku bo i tak zadnego pozytku z nich niema szwędają sie jak zaglubieni i nie wiedza co maja ze soba zrobic udaja ze ciezko pracuja paru policjantow tez wyslac do parku niech strasza gawrony a nie dzieci na chodnikach tyle maja do roboty zasiedzieli sie w tej komendzie i nigdzie [...]... nie rusza chyba ze ktos pare razy zadzwoni po nich to łaskawie pojada i to musi byc dobry informator kase biora za nic to lepiej niech siedza w parku i strasza gawrony moze ktorys na pagony narobi zawsze to jedna belka wiecej
Odpowiedz
13
@ ksiądz Mateusz
dnia 25.02.2014, 18:56 · Zgłoś
A kto wtedy będzie chodził po Koralewskiego i wypisywał mandaty??
Odpowiedz
6
@ [...]
dnia 25.02.2014, 19:20 · Zgłoś
Jest ich na tylu ze wystarczy
Odpowiedz
5
@ ajaj
dnia 25.02.2014, 17:44 · Zgłoś
heheh nie no porażka,super pan kierownik chyba w sezonie letnim nie spaceruje po parku!!! w lecie większość matek,babć,[...]ków narzeka na to,ze nie ma gdzie usiąść,ławki alejki całe w [...]ch!!! ale co tam najlepiej wydac 40 000 tys i ok niewazne,że i tak jedno wielkie [...] z tego!!! super czyli ta sama sytuacja w to lato :) zamiast tego zainwestowaliby te pieniądze na ławki w parku! bo nie dość ze pięć na krzyż to jeszcze pół z nich [...]...nie wiem czemu ma słuzyć park miejski w Jaśle...!!!ale na pewno nie relaksowi,rekreacji i odpoczynkowi :)
Odpowiedz
7
@ byczi ogoni
dnia 25.02.2014, 17:52 · Zgłoś
od razu wymieniać - karcher i odmalować i spokój
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 26.02.2014, 12:19 · Zgłoś
Park miejski służy do podziwiania przepięknie odnowionej glorietki :)
Szkoda że fontanna która olśniewa wszystkich nie stoi koło niej bo to już był by cud nad cudami, a tak - można na raz podziwiać tylko jeden cud...
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 26.02.2014, 15:53 · Zgłoś
Czaby jakimsik sposobem temu sokolnikowi tego ptoka łotruć, coby sie nie bogaciuł na nos, HEJ !!!
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 26.02.2014, 15:54 · Zgłoś
Przyjacielu Chity, czy ty przypadkiem nie jesteś bratem Svena?
Odpowiedz
4
@ 88
dnia 26.02.2014, 20:29 · Zgłoś
to pewnie SVEN po reinkarnacji:-))
tak samo [...]
Odpowiedz
4
@ zibi
dnia 26.02.2014, 20:42 · Zgłoś
Ławki pomalujcie w parku od 3 lat ohydnie wyglądają nie ma kto dbać, wybudować za pieniądze z unii łatwo ale trzeba dbać i odnawiać a ta glorietka ledwo co nowa odbudowana i pasuje znowu remoncik farba obłazi fuszera straszna
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.