Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Solidarność zwycięży, bo Ty oddałeś za nią swoje życie

6
Wojewódzkie obchody 23. rocznicy śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki odbyły się 19 października w Jaśle. Odprawiona została msza święta w jasielskiej Farze, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą na kościele Św. Stanisława, upamiętniającą śmierć księdza Jerzego, a w Jasielskim Domu Kultury otwarto wystaw poświęconą Jego pamięci.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych - senatorowie Andrzej Mazurkiewicz i Stanisław Piotrowicz, posłowie - Stanisław Zając
i Andrzej Ćwierz. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca,  Przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wicestarosta Jasielski Witold Lechowski, Członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś, Starosta Krośnieński Jan Juszczak. Samorząd miejski reprezentowali - Wiceprzewodniczący RMJ Andrzej Dybaś, Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska i Wiceburmistrz Ryszard Pabian. Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie reprezentował dr Krzysztof Kaczmarski.
Organizatorami obchodów byli - Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.

Obchody rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ks. dr Stanisław Marczak w asyście ks. dziekana Franciszka Motyki, ks. dr Mariana Putyry, ks. proboszcza Zbigniewa Irzyka,
ks. dr Waldemara Janigi, ks. dr Piotra Steczkowskiego. W kazaniu ks. S. Marczak podkreślił m.in. rolę księdza Jerzego w odnowie moralnej, która niosła na początku lat 80. „Solidarność".

Uroczystość uświetnił chór „Echo" i orkiestra dęta pod dyrekcją Ireneusza Fatygi oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkół.  

Po Mszy Świętej przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i szkół złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą na kościele Św. Stanisława, poświęconą pamięci księdza Jerzego Popiełuszki. Przemawiając pod tablicą poseł Stanisław Zając podkreślił symboliczne znaczenie tego miejsca w historii miasta Jasła.


Następnie w JDK otwarto wystawę poświęconą pamięci księdza Jerzego Popiełuszki. Otwierając wystawę dr Krzysztof Kaczmarski stwierdził, że  niestety, mimo upływu 23 lat nie wszystkie okoliczności morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki zostały wyjaśnione. Dodał, że jedynym pewnym faktem związanym z okolicznościami śmierci ks. Jerzego, jest data Jego porwania - 19 października 1984 roku. Z kolei Adam Pawluś ze wzruszeniem wspominał okoliczności wykonania i wmurowania na frontonie kościoła gimnazjalnego tablicy upamiętniającej śmierć ks. Popiełuszki. - Wykonanie i wmurowanie odbywało się w głębokiej konspiracji. Tablicę z Krakowa przewoził Ryszard Maciejowski,  istniała obawa, że w każdej chwili funkcjonariusze SB mogli go  zatrzymać i skonfiskować tablicę. W dniu 10 maja 1987 roku tablica została umieszczona na murze kościoła św. Stanisława patrona męczenników. Na tablicy umieszczone zostały słowa wypowiedziane przez Lecha Wałęsę -  ,,Solidarność zwycięży, bo Ty oddałeś za nią swoje życie". Pomysłodawcą takiego napisu był Kazimierz Poniatowski. Uroczystą mszę świętą przed odsłonięciem tablicy odprawiali ksiądz Alfred Solarski, ksiądz Stanisław Marczak i ojciec Bogusław Piechuta. W uroczystościach obok licznie zgromadzonych mieszkańców Jasła wzięła udział znana aktorka i wielka patriotka Hanna Skarżanka oraz przedstawiciele „Solidarności" z Warszawy. Do Jasła miał też przyjechać Lech Wałęsa i ksiądz prałat Henryk Jankowski. Ich przyjazd  został jednak udaremniony przez SB - stwierdził A. Pawluś.

Wystawa poświęcona pamięci ks. Jerzego Popiełuszki składa się z kilku części: ,,Dzieciństwo", ,,Seminarium w Suchowoli i służba wojskowa", ,,Materiały IPN poświęcone: porwaniu, zabójstwu, śledztwu i procesowi zbrodniarzy w Toruniu." A jej uzupełnieniem są zdjęcia z uroczystości wmurowania tej tablicy poświęconej rocznicy śmierci ks. Jerzego w Jaśle. Autorem zdjęć z jasielskich uroczystości był Jerzy Polak, który na własny koszt przygotował tę część wystawy.
Otwarciu wystawy towarzyszył program słowno - muzyczny, na który składały się homilie ks. Jerzego Popiełuszki, w wykonaniu artystów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle i  aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W ramach uroczystości w godzinach przedpołudniowych odbył się wykład księdza dr Piotra Steczkowskiego i dr Krzysztofa Kaczmarskiego poświęcony męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Wysłuchała go młodzież jasielskich szkół ponadgimnazjalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starostwo Powiatowe Jasło 

Napisany dnia: 06.11.2007, 20:18

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Wikary
dnia 09.11.2007, 11:43 · Zgłoś
Ładna paka na tych zdjęciach. Oprócz Pawlusia nie ma tam ani jednej osby z prawdziwej Solidarności. Same podróbki jak np: Zajac, Zajacowa Kuroska, Rzonca, Pawian. Jak długo jeszcze prawdziwi Solidarnościowcy muszą być skazani na oglądanie tej obłudy? Wstydźcie się jasielscy kapłani biorący udział w tej mistyfikacji!!!:no::no::no:
Odpowiedz
0
@ Tomasz
dnia 08.11.2007, 12:13 · Zgłoś
To teraz newsem będzie sie nazywał materiał opublikowany po ponad 2 tygodniach od daty zajścia zdarzenia??? :o Jestem pod wrażeniem :uhoh:
Odpowiedz
0
@ jaslanin
dnia 07.11.2007, 19:08 · Zgłoś
Mam pytanie do organizatorów od kiedy ks. Jerzy Popiełuszko jest kapelanem samorządowców? Według mojej wiedzy to Ks. Jerzy był kapelanem Solidarnośći.
No ale co się nie robi w ramach kampanii wyborczej. Skomentuje to jednym słowem obłuda.
Odpowiedz
0
@ Kibic
dnia 07.11.2007, 12:50 · Zgłoś
ludzie, co sie dzieje. Pamietacie, to kosciol sw. Stanislawa byl zawsze w Jasle centrum niezaleznej mysli i centrum solidarnosci. Pamietacie ks Koltaka i Msze za Ojczyzne. Pamietacie oltarz solidarnosci w tym kosciele,
Dlaczego dzisiaj Msza za ks. Popieluszke w jasielskiej Farze< dlaczego nie bylo tam proboszcza kosciola sw Stanislawa,
A towarzystwonotabli, elit jasielskich rzeczywiscie dobrane pozal sie Boze
Pozdrawiam
Odpowiedz
0
@ mini
dnia 06.11.2007, 22:41 · Zgłoś
smieszni obludni ludzie na tych zdjeciach zpopielili popieluszke zgroza chamstwo obluda i kicz kwiaty wience jedynie szkoda mi ks.marczaka ze z takimi po....dmiotami sie zadaje wstyd
Odpowiedz
0
@ Były solidaruch
dnia 06.11.2007, 21:04 · Zgłoś
Teraz to w ogóle lepiej się nie przyznawać do tego, że się kiedyś było z tymi panami w jednej organizacji. To taka sama ujma jak znaleźć się na liście Wildsteina.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657