Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Spór o nagrody dla dyrektorów instytucji kultury

28

Po raz pierwszy od kilku lat dyrektorzy jednostek kultury w Jaśle – Jasielskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego – otrzymali nagrody roczne, w uznaniu za wzorowe wykonanie powierzonych im zadań. Jednak zanim do tego doszło, radni długo i burzliwie nad tym debatowali. Najwięcej kontrowersji wzbudziło przyznanie nagrody za 2009 rok dla Krystyny Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Zdaniem niektórych radnych jest ona bezzasadna.

Nagrody roczne przyznawane są w instytucjach kultury, jako forma tzw. 13-tki. Dyrektor placówki otrzymuje taką gratyfikację po zatwierdzeniu planu finansowego, który należy złożyć do 30 czerwca roku następnego. Nagrody te jednak są zróżnicowane, co wynika z obowiązującego od 2000 roku regulaminu. Taki dokument opracowany został przez burmistrza miasta i tylko on może go zmienić. Zgodnie więc z obowiązującymi w tym zakresie uregulowaniami burmistrz Maria Kurowska wnioskowała o kwotę 7561 zł dla Krystyny Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, dla Małgorzaty Piekarskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – o 6830 zł oraz Alfreda Sepioła, dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle – o 5098 zł. 

Kto tyle zarabia w Jaśle?

Takie nierówne traktowanie nie spodobało się miejskim rajcom, czemu dali wyraz w ostrych słowach. - Mam uwagę co do dyrektora JDK, ponieważ  w roku bieżącym miasto Jasło zostało nawiedzone klęską powodzi. Pani burmistrz z czystą ręką podpisuje wniosek o przyznanie pani dyrektor JDK 7560  zł nagrody za rok 2009. Zdaję sobie sprawę, że według statutu takie podjęcie uchwały może być, ale proszę wziąć pod uwagę, że pani dyrektor JDK za rok 2009 zarobiła 75 560 zł. Proszę mi powiedzieć, która osoba w Jaśle zarabia takie pieniądze w ciągu roku? – pytał zdenerwowany radny Stanisław Zając, syn Antoniego.

 Znakomita działalność JDK solą w oku

Zdaniem burmistrz Marii Kurowskiej w wypowiedzi radnego pojawiło się wiele elementów nieprawdy. Jakich? Nie wskazała. Przypomniała natomiast, że wszyscy doskonale wiedzą jak znakomita jest działalność JDK, powołując się przy tym na słowa Jarosława Kreta, który prowadził koncert galowy z okazji jubileuszu 60-lecia tej instytucji. - Wszyscy w mieście zauważają, jedynie niektórzy radni nie mogą tego zauważyć, ponieważ tak szeroka działalność na wszystkich polach jest dla was panowie solą w oku – powiedziała Kurowska. Tu należy dodać, że tylko w  tym roku radni trzykrotnie zmieniali budżet miasta, dzięki czemu dotacja dla JDK wzrosła do 1 mln 600 tys. zł. A takiego budżetu w swojej 60-letniej historii ta instytucja jeszcze nie miała. 

„To nie dom kultury, to agencja estradowa”

O tym, że źle się dzieje w Jasielskim Domu jest przekonany jest także Tadeusz Stachaczyński. - Ja sobie wyobrażam, że taka instytucja jak JDK powinna inspirować, oddziaływać na ludzi, młodzież i kształtować pod względem artystycznym. Ja mam nieodparte wrażenie, że JDK przekształcił się w agencję estradową. Nie jest problem mieć pieniądze i zamówić artystów, którzy będą występować – przekonywał radny.

Repertuar nie dla każdego

Nieobecnej na sesji dyrektor Kasprzyk oberwało się również za to, że zamawia zbyt drogie zespoły i spektakle teatralne. - Jeżeli na spektaklu teatralnym sala jest wypełniona w 100% i są dostawki, i ludzie nie żałują tych 30-40 zł na bilet, i na stojąco oklaskują artystów, którzy występują, to myślę, że kultura, którą pani Kaprzyk tworzy jest potrzebna temu społeczeństwu i w odczuciu tego społeczeństwa spotyka się z aprobatą. Nie uniżam zasług pani Piekarskiej, ani pana Sepioła. Wszyscy starają się jak mogą, żeby w tym Jaśle coś się działo – argumentował Henryk Rak, wiceprzewodniczący RMJ. 

Trzeba zmienić regulamin

Problem nagród dla dyrektorów podległych jednostek powraca co roku. Co jakiś czas pojawia się także podczas obrad sesji RMJ. Jednak do tej pory burmistrz nie zmieniła regulaminu wynagradzania. – Są to nagrody stosunkowo bardzo wysokie, ponieważ zarobki dyrektorów nie są małe jak na jednostki budżetowe. Zgodziłabym się, gdyby to były jednostki, które wypracowują konkretny dochód, a z budżetu miasta nie idzie tyle środków na utrzymanie i na działalność. To wtedy można przyznawać takie nagrody. Uważam, że nagrody są za konkretne osiągnięcia i działalność, i nie muszą być przyznawane co roku – mówi Elżbieta Bernal. - Nie chciałam zmieniać zasad przyznawania nagród, bo takie zastałam. To co akceptowaliście w tamtej kadencji stało się niewygodne w tej – odpierała zarzuty burmistrz. 

Nagroda nieuzasadniona

Po ponadgodzinnej dyskusji podjęto uchwałę. Za jej przyjęciem głosowało czternastu radnych, dwóch było przeciwnych, a trzech wstrzymało się od głosu (za: Andrzej Bajorek, Marek Barański, Ryszard Czarny, Andrzej Dybaś, Zdzisław Dziedzic, Maria Filip-Niwelt, Wiesław Hap, Maria Jagielska, Roman Kościow, Henryk Rak, Andrzej Trzop, Jerzy Węgrzyn, Stanisław Zając s. Mieczysława, Leszek Znamirowski. Przeciw: Krzysztof Czeluśniak, Stanisław Zając s. Antoniego. Od głosu wstrzymali się: Elżbieta Bernal, Józef Kędrek, Tadeusz Stachaczyński). - Ta nagroda nie jest uzasadniona w tym sensie, że tę placówkę prowadzi kierownik animując kulturę w mieście. On ją administruje wydając duże pieniądze, które daje rada. Moja ocena jest negatywna i uznaję, że dla dyrektora JDK te pieniądze się nie należą – twierdzi Stachaczyński.

 Usatysfakcjonowani, ale...

Dyrektorzy są zadowoleni, choć pewien niesmak pozostał. – Jestem szczęśliwy, że dostałem tę nagrodę – komentuje krótko Alfred Sepioł.



- Mam nadzieję, że za przyznaniem tej nagrody kryje się uznanie dla naszych działań. Bardzo chciałabym, aby choć jedna sesja w roku była poświęcona sprawom kultury. Z największą przyjemnością będę odpowiadać na wszystkie pytania radnych, aby zaprezentować działania mojej instytucji kultury. Za działania w zeszłym roku dostaliśmy super statuetkę w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, drugie miejsce w Polsce w konkursie ogólnopolskim „Mistrz promocji czytelnictwa”, pierwsze miejsce w województwie za „Tydzień bibliotek” – wylicza sukcesy biblioteki Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP.

Katarzyna Pacwa-Wilk 
k.pacwa@jaslo4u.pl 

Reklama

Komentarze: 28

Dodaj komentarz Widok:
1
@ xc
dnia 21.10.2010, 16:26 · Zgłoś
tak sobie myślę że warto by porównać budżet JDK p,Kasprzyk i budżet p.Głowy i dochody jaki procent stanowiły otrzymanego budżetu i wtedy możemy mówić o osiągnieciacH!!!!konkrety mosci panowie rajcy !!!
Odpowiedz
0
@ zygmunt
dnia 20.10.2010, 16:58 · Zgłoś
kup se koło i [...] w czoło
Odpowiedz
0
@ Piortek
dnia 20.10.2010, 16:57 · Zgłoś
Ale ma kobita plecy,
Odpowiedz
0
@ Piotr M
dnia 20.10.2010, 16:50 · Zgłoś
SKANDAL!!!!SKANDAL LUDZIE
Odpowiedz
0
@ Janek
dnia 20.10.2010, 16:49 · Zgłoś
Brawo,a czy ktos pamieta dlaczego nagle przestala byc dyrektorem w Krosnie?I paru innych placowkach,niezle,gratuluje
Odpowiedz
0
@ Chłop
dnia 20.10.2010, 16:37 · Zgłoś
Dwie dywersantki na stołkach. [...] - jak mawiał mój ulubiony profesor od historii - to się do kuchni i rodzenia dzieci nadaje, a nie do rządzenia.
Odpowiedz
0
@ gghhhttt
dnia 20.10.2010, 10:06 · Zgłoś
pani burmistrz to już o pomste do nieba woła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
1
@ Wujek
dnia 19.10.2010, 23:48 · Zgłoś
A nagrody te traktowane są jako trzynastki.A dlaczego zwykłym pracownikom tych placówek zabrano trzynastki?Nie dostają ich już od kilku lat.A dyrektorzy takie kwoty.To wstyd.Może by się podzielili z pracownikami,którzy i tak wykonują całą robotę,a splendor spada na dyrekcje.Może by tak ktoś docenił pracę ludzi,a nie tylko dyrekcji,która tylko podpisuje się pod projektami a na pracowników wrzeszczy.
Odpowiedz
0
@ Klaus
dnia 19.10.2010, 22:54 · Zgłoś
Oby tych co dali i wzięli społeczne pieniądze pokręciło w powietrzu i prasło o ziemię.Za te kulture co odprawiają w jasielskich budach!
Odpowiedz
0
@ pepek
dnia 19.10.2010, 21:41 · Zgłoś
Jaka "13" w październiku??? Wypłaca się to do końca marca kolejnego roku. Czyli Pani dyrektor prawdopodobnie otrzyma kolejną "13".
Odpowiedz
0
@ :/
dnia 19.10.2010, 19:29 · Zgłoś
Pani Kasprzyk, do widzenia.
Odpowiedz
0
@ keller
dnia 19.10.2010, 17:00 · Zgłoś
Zająca wybrali bo pomylono go ze sp, Staszkiem. Panie a pan za co chałupę odszykowałeś ? co z państwowego żłóbka pewnie.Wszyscy jesteście śiebie warci aby do ŻŁOBU. Lecz dzisiejsze wydarzenia w Łodzi ku waszej przestrodze, ludzie są już zdesperowani i szaleni ale sie wcale im nie dziwię !!! skoro tyle głupoty nas otacza.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 19.10.2010, 16:56 · Zgłoś
A tak się długo zastanawiałem ile kosztuje pokazywanie swojego zdjęcia na prawie każdej stronie w "Obiektywie Jasielskim".
Baaa... Niejednokrotnie kilka razy na jednej stronie.
Teraz już wiem ;)
"Reklama dźwignią handlu" !
Odpowiedz
0
@ yu
dnia 19.10.2010, 15:49 · Zgłoś
marnowanie naszych podatkow wiekszasc ludzi w miescie pracuje na czarno lub za najnisze wynagrodzenie a wy sobie juz z ludzi jaja robicie niema pracy niema juz praktycznie nic
Odpowiedz
1
@ ADA
dnia 19.10.2010, 12:51 · Zgłoś
Ja nie widziałem, żeby media negatywnie pisały o pani dyrektor biblioteki czy o panu dyrektorze muzeum, a o pani dyrektor czytałem we wszystkich mediach negatywnie. – powiedział Krzysztof Czeluśniak.

„Trzynastka” dla dyrektorów instytucji kultury to dziesięć procent ich rocznych zarobków. Wysokość nagrody dla Krystyny Kasprzyk wynosi siedem tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden złotych.

- Przy takich zarobkach, jakie ma pani Kasprzykowa, to nieetyczne jest dawać takie pieniądze. – grzmi Czeluśniak.

Zwłaszcza, że – jak podkreśla część radnych – budżet Jasielskiego Domu Kultury wynosi blisko 1,6 miliona złotych.
Odpowiedz
0
@ przyszły radny
dnia 19.10.2010, 11:38 · Zgłoś
To jest "bandyctwo" co wyprawia Burmistrzowa i Dyrektorka JDK. Za co ta nagroda,przecież dostaje za to pensje regularnie,co miesiąc. Dobrze,że już niedługo wybory może wreszcie mieszkańcy opamiętają się i zagłosują naprawdę na kogoś kompetentnego i odpowiedzialnego!!!
Zresztą niektórzy radni wcale nie są lepsi. Ludzie postawcie wreszcie na młodych kreatywnych i chętnych do pracy a nie do siedzenia dłubania w nosie podczas sesji!!!
Odpowiedz
0
@ arni
dnia 19.10.2010, 11:35 · Zgłoś
Dobrze chociaż, że w tamtym roku negatywna opinię pani. Kasprzyk wydał lider formacji Krusher i pobity dzienniakarz przez co nie dostała nagrody. Zemściła się za to pani burmistrz w tym roku nie dając im na impreze zezwolenia na sprzedaz [...] tj. [...] przez stracili sponosora i musieli do imprezy dopłacić...wasz czas PIS[...] sie konczy!!!
Odpowiedz
1
@ moim zdaniem
dnia 19.10.2010, 11:03 · Zgłoś
Na nagrodę zasługiwali pani dyrektor z biblioteki i pan dyrektor z muzeum !
Odpowiedz
1
@ kulk a
dnia 19.10.2010, 10:20 · Zgłoś
Bilety na koncerty po 40 zł. ( i to jeszcze jakiś podrzędnych zespolików typu pectus), 1 mln 600 tys. zł nie wykorzystane - to jest skandal. Brak koncertów dla młodzieży, to w końcu o młodzież taka instytucja jak JDK powinna dbać szczególnie, zwłaszcza w naszym starzejącym się mieście, młodego mieszkańca nie stać by dać 40 - 50 zł za bilet, po to są te dotacje, po to jest JDK. Rzucanie kłód pod nogi tym co chcą w Jaśle coś fajnego zorganizować, mam tu na myśli coroczną wojnę z krushfestem, brak jakiejkolwiek zrozumienia i chęci współpracy z młodymi ludźmi. A teraz rozdajecie sobie bezczelnie nagrody, skandal. ps. nagroda za dodatni wynik finansowy - co to ma znaczyć, to jest dom kultury, czy fabryka lizaków; dodatni wynik finansowy, czyli, że im mniej się organizuje wydarzeń, mniej wydaje pieniędzy na szerzenie kultury, dostęp do tej kultury jest coraz droższy, bo przecież liczy się tylko zysk, imprezy coraz bardziej komercyjne ( wiadomo na kabaret znany z telewizji przyjdą masy) to należą się pochwały i nagrody?! gratuluję dobrego samopoczucia, wybory niedługo. ps2. Jarosław Kret nie mieszka w Jaśle i nie ma pojęcia o JDK,
Odpowiedz
0
@ sss3
dnia 19.10.2010, 09:57 · Zgłoś
4MB obrazek zapakować do RSSa - genialne ;-)
Odpowiedz
1
@ dziękujący
dnia 19.10.2010, 08:28 · Zgłoś
A jakiż to autorytet jest Pan J. Kret. Gdyby mnie zapłacono tak jak jemu też bym chwalił tego co mi płaci a może mnie zaprosi jeszcze raz gdy go pochwalę. Tyle kontrowersji łącznie ze straszeniem prokuraturą i nie akredytowaniem prasy i innych mediów wniosła ta pani SPROWADZONA Z KROSNA PRZEZ PANIĄ BURMISTRZ, chyba ta nagroda to dowód i kolejny przykład kolesiostwa i "Rzeczpospolitej Szwagrowskiej" krótko mówiąc sami swoi. Nagrody dla Dyr. Muzeum i Dyr. Biblioteki jak najbardziej słuszne i godne pochwały- tym osobom należy się szacunek i podziękowanie za to co robią za stosunkowo niewielkie pieniądze ale to są pasjonaci tego co robią.Szanowny Panie Rak - myślę, że społeczeństwo ma dosyć pieniactwa i wiedzenia przez niektórych w tym szczególnie przez pana co lubi i czego chce społeczeństwo Jasła.
Odpowiedz
1
@ Użytkowniczka basenu
dnia 19.10.2010, 08:04 · Zgłoś
A co z pozostałymi jednostkami Miasta? ZMKS, MZGO, MOSiR? Nic się nie mówi o nagrodach dla kierowników tych jednostek, mimo,że niektóre z nich zostały dotknięte powodzią. Np. MOSiR został zalany, a nie dostał ani złotówki na naprawę i remont urządzeń basenowych, dyrektor sam musiał walczyć z firmą ubezpieczeniową i w tempie ekspresowym doprowadził do uruchomienia pływalni. Jeżeli uznać, że tzw.trzynastka jest nagrodą , to wyniosła ona około3.500 zł. Asfalty porobiono w najwyższych punktach miasta, gdzie nigdy nie było nic zalane, a cały mosir zalany nie doczekał sie choćby 1 metra kwadratowego asfaltu z tego tytułu. Takie numery miejsca mieć nie mogą. Ktoś musi za to [...]!
Odpowiedz
0
@ porównianie
dnia 19.10.2010, 00:17 · Zgłoś
Nie ma co porównywać osiągnięć p. Piekarskiej czy p. Sepioła z p. K.[...] która utrzymuje takie badziewie za ogromne pieniędze. Mowa o stanie teechnicznym budynku i jego zaplecza. Jest to nora i nią pozostanie przy takim gospodarzu -tj. gospodyni. Może w tym obiekcie Wajda kręcić filmy socrealistyczne. Pieniędze zamiast na przebudowę idą na nagrody za utrzymywanie badziewia. Czarny humor, tragifarsa i tragikomedia - trzy w jednym. Z kulturą to nie ma nic wspólnego. Np. sala, która nie spełnia żadnych norm, w tym głównie p.pożarowych woła o pomstę do nieba.
Odpowiedz
0
@ dhgf
dnia 18.10.2010, 23:52 · Zgłoś
za co niby? .. kolko wzajemnej adoracji..:/
Odpowiedz
0
@ ZAWIEDZIONY
dnia 18.10.2010, 23:52 · Zgłoś
LICZYŁEM ŻE KRÓLOWA DA PO MELONIE A NIE SKROMNE 7,5 TYŚ. ZŁ.
Odpowiedz
0
@ Zły
dnia 18.10.2010, 23:32 · Zgłoś
co tak maoło 10 tys a co tam z publicznych pieniedzy dawać wszystkim dyrektorom PIs-odołki
Odpowiedz
0
@ yarpen
dnia 18.10.2010, 23:08 · Zgłoś
że ile? <szok>
Odpowiedz
0
@ Lord
dnia 18.10.2010, 22:52 · Zgłoś
Co wy [...] robicie, dzieci niedożywione a wy nagrody rozdajecie!! Za co nagroda dla dyrektorki Kasprzyk?za zwolnienia z pracy czy za nieudolność prowadzenia jednostki JDK!!! Skandal radni...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.