Spotkanie Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej
W dniach 08 – 10.10.2008 w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. ochrony środowiska i gospodarki leśnej Polsko – Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Celem spotkania była realizacja zadań określonych podczas XIII posiedzenia Polsko – Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej, które odbyło się w czerwcu w Ustroniu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organów zarządzających obszarami chronionymi na terenach przygranicznych. Grupie roboczej współprzewodniczyli ze strony polskiej pan Ryszard Zakrzewski i ze strony słowackiej pan dr Jozef Kramarik. W trakcie spotkania przedstawiono informacje na temat planowanych zmian przepisów w zakresie ochrony środowiska i ochrony przyrody w Polsce oraz na temat negocjacji umowy polsko-słowackiej w ramach realizacji Konwencji z Espoo o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.
Podjęto również tematy współpracy w zakresie zarządzania i ochrony w przygranicznych obszarach chronionych, monitoringu stanu populacji wybranych gatunków chronionych czy też monitorowania zasad korzystania ze szlaków turystycznych w przygranicznych obszarach chronionych. Zebrani podzielili się także doświadczeniami w zakresie zarządzania obszarami Natura 2000. Spotkanie zakończyło się podpisaniem Protokołu.
MPN
