Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Sprawdzili swoją wiedzą z zakresu pożarnictwa

9

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe eliminacje 45. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turniejowych zmaganiach wzięło udział 19 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Najlepsi reprezentować będą powiat jasielski w eliminacjach wojewódzkich turnieju.  

Zdjęcia z eliminacji powiatowych turnieju obejrzysz w FOTOGALERII

Głównym celem organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” jest popularyzacja przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii i ratownictwa. Dzięki udziałowi w turnieju dzieci i młodzież mają okazję poznać między innymi zasady postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

- Celem konkursu jest popularyzacja ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży. Chodzi o to, aby ci młodzi ludzie mogli zapoznać się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego – wyjaśnia Stanisław Święch, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Stanisław Święch/fot. Marcin Dziedzic

Eliminacje do turnieju organizowane są we wszystkich województwach. W powiecie ich organizacja spoczywała na barkach: Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

W eliminacjach gminnych, które w poszczególnych gminach powiatu jasielskiego odbywały się od lutego do kwietnia wzięło udział blisko 200 osób. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 20 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do rywalizacji przystąpiło ostatecznie 19 osób, które turniejowe zmagania rozpoczęły od rozwiązania testu jednokrotnego wyboru. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji tradycyjnie czuwali członkowie zespołu sędziowskiego.

- W turnieju eliminacyjnym na szczeblu powiatowym startują dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczestnicy podzieleni są na trzy grupy wiekowe. W pierwszej części mają do rozwiązania test pisemny, który dla młodszej grupy składa się z dwudziestu pytań, dla starszej zaś z trzydziestu pytań. Wyniki testu pozwolą wyłonić finalistów, którzy przystąpią do części ustnej dzisiejszego sprawdzianu – tłumaczy bryg. Wacław Pasterczyk z KP PSP w Jaśle.

bryg. Wacław Pasterczyk/fot. Marcin Dziedzic

Uczestnicy turnieju eliminacyjnego, w oczekiwaniu na wyniki testu, udali się do garażu Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. Tam czekali już na nich strażacy zawodowi, którzy przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz prezentację sprzętu, który służy im w ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców powiatu jasielskiego.

W tym czasie uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki z testu, zostali zaproszeni do udziału w części ustnej. Od tego, jak poradzą sobie z przygotowanymi pytaniami zależało to, kto ostatecznie pojedzie do Przemyśla. To właśnie w tym mieście, 19 maja br. odbędą się wojewódzkie eliminacje turnieju. Na awans mogli liczyć wyłącznie zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Rywalizacja w ramach powiatowych eliminacji 45. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” okazała się bardzo zacięta. W grupie uczniów szkół ponadpodstawowych, do wyłonienia zwyciężczyni konieczna była dogrywka. Najlepsze wyniki w podziale na kategorie wiekowe uzyskali:

Grupa I. (klasy I-IV)
1. Miejsce – Jakub Michalski
2. Miejsce – Szymon Urbanik
3. Miejsce – Szymon Muszka

Grupa II. (klasy V-VIII)
1. Miejsce – Jakub Kmiecik
2. Miejsce – Julia Zagórska
3. Miejsce – Wiktoria Kulig

Grupa III. (szkoły ponadpodstawowe)
1. Miejsce – Natalia Niezgoda
2. Miejsce – Aleksandra Kania
3. Miejsce – Weronika Bielakiewicz

Gratulacje uczestnikom rywalizacji złożył bryg. mgr inż. Piotr Śmietana, Komendant Powiatowy PSP w Jaśle. – Cieszę się, że poziom tego turnieju był wysoki, że zechcieliście wziąć w nim udział. Gratuluję zarówno zwycięzcom, jak też wszystkim tym, którzy wzięli udział w eliminacjach. Zwycięzcom życzę tego, aby dobrze przygotowali się do finału wojewódzkiego, aby jak najlepiej reprezentowali powiat jasielski i uzyskali jak najlepszy wynik. Dziękuję opiekunom za pomoc w przygotowaniu was do turnieju. Cieszę się, że wśród was są dzieci strażaków, że kontynuacja tradycji pożarnictwa jest obecna w waszych rodzinach – mówił.

bryg. mgr inż. Piotr Śmietana/fot. Marcin Dziedzic

Wszyscy uczestnicy eliminacji powiatowych turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepsi w swoich kategoriach odebrali również puchary oraz upominki ufundowane przez sponsorów wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Nadleśnictwo Kołaczyce, Magurski Park Narodowy, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUV oraz Bank Spółdzielczy w Bieczu.

MD

Napisany dnia: 25.04.2023, 18:49

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ michał
dnia 27.04.2023, 23:22 · Zgłoś
wszystkiego dobrego
Odpowiedz
0
@ Spostrzegawczy
dnia 26.04.2023, 21:08 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ lll
dnia 26.04.2023, 13:35 · Zgłoś
sprawdzili swoją wiedzą z zakresu pisania bo przeciez nie wiedzę
Odpowiedz
1
@ obywatel
dnia 26.04.2023, 07:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ obywatel
dnia 26.04.2023, 13:06 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
26
@ Woytazzz
dnia 25.04.2023, 19:32 · Zgłoś
Pytanie finałowe: Pan X pragnie uświetnić powitanie nowego roku poprzez pokaż sztucznych ogni. Nie ma pokrywy śnieżnej, od wielu tygodni nie padało, a całe wydarzenie odbywa się w środku lasu. Odpowiedz na pytania: 1. Czy używanie materiałów pirotechnicznych w takich warunkach jest bezpieczne i czym grozi? 2. Jakie konsekwencje poniesie pan X jako zwykły obywatel, a jakie jako wysoko postawiony na szczeblu lokalnym urzędnik?
Odpowiedz
5
@ Sad
dnia 25.04.2023, 19:35 · Zgłoś
1.kryminal
2. Niewinny
Odpowiedz
5
@ adam
dnia 25.04.2023, 18:56 · Zgłoś
i tacy ludzie powinni dostawać podwyżki, a nie adaś czapeczka wycinacz drzew czy może rada miasta co uchwala duchy
Odpowiedz
6
@ Gra muzyka
dnia 26.04.2023, 05:28 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657