Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Stan wojenny w Polsce

2

Wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji [1] Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz.U. Nr 29, poz. 155) na terenie całego kraju. Podstawą prawną był art. 33 ust. 2 Konstytucji PRL, który stanowił:

Rada Państwa może wprowadzić stan wojenny na części lub na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli wymaga tego wzgląd na obronność lub bezpieczeństwo państwa. Z tych samych powodów Rada Państwa może ogłosić częściową lub powszechną mobilizację.

Rada Państwa była jedynym organem uprawnionym do podejmowania decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, a ówczesna ustawa zasadnicza nie przewidywała żadnych ograniczeń czasowych, co do podjęcia przez nią takiej decyzji (inaczej niż w przypadku wprowadzenia stanu wojny: wówczas mogła to uczynić - zgodnie z art. 33 ust. 1 in fine Konstytucji - tylko między sesjami Sejmu).
Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego powstał problem luki w prawie: pod rządami Konstytucji z 1952 r. nie uregulowano żadnym aktem rangi ustawowej materii dotyczącej funkcjonowania władz państwa oraz aparatu administracyjnego, gospodarki narodowej, a także praw i obowiązków obywateli w czasie obowiązywania stanu wojennego. (Ustawa z dnia 23 czerwca 1939 r. o stanie wojennym (Dz.U. Nr 57, poz. 366) została „milcząco derogowana” po II wojnie światowej, a nadto nie pasowała do ówczesnego modelu ustrojowego państwa.) Rada Państwa na podstawie art. 30 pkt 5 Konstytucji była upoważniona do wydawania dekretów z mocą ustawy. Art. 31 ust. 1 Konstytucji ograniczał to prawo do okresów między sesjami Sejmu. W grudniu 1981 r. trwała sesja Sejmu, jednak zdecydowano się na wydanie - „w związku z art. 33 ust. 2 Konstytucji” jak określono w jego arendze - Dekretu o stanie wojennym (Dz.U. z 1981 r. Nr 29, poz. 154). Z jurydycznego punku widzenia doszło przy wydaniu tego dekretu do naruszenia przepisów konstytucyjnych.

Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Władze komunistyczne wskazywały swoich nowych przeciwników politycznych jako przyczynę powstałej sytuacji. Stan wojenny wprowadzono w 16 miesięcy po strajkach w 1980, które doprowadziły do powstania Solidarności i odwilży politycznej w Polsce.

Stan wojenny w Polsce 1981-1983 więcej informacji >>klik<<

źródło: wikipedia.org 

Napisany dnia: 12.12.2006, 08:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Yoda
dnia 12.12.2006, 21:14
Ocena
komentarza:
0
W świetle najnowszych badań wiadomo że nie istniała realna groźba zbrojnej interwencji ZSRR który był juz poważnie zaangażowany w Afganisanie. Gen. Jaruzelski posunął sie do podstępu aby uzyskać alibi dla utzrymania władzy ludowej. Wysyłając ministra Siwickiego na obrady KC ZSRR polecił mu nakreślenie możliwie jak najbadziej tragicznego wizerunku sytuacji w kraju i wymusił gorzystne dla siebie oświadczenie prasowe z obrad które miało wywrzec wrażenie zbliżającej sie ze wschodu zagłady na Polskę. Należy przy tym pamiętać że na Kremlu istniała wtedy wpływowa grupa osób którzy w razie wzrostu znaczenia Solidarności zgodziliby się na negocjacje. Niestety polscy komuniści dławiąc Solidarność w 1981 i 1982 roku utorowali sobie drogę do zdrady magdalenkowskiej, zdrady okrągłego stołu oraz polityki grubej kreski de facto pozbawionej rzetelnego osądzenia nie mówiąc juz o paneuropejskim trybunale w stylu Norymbergi. Komunizm nie został nigzie rozliczony, jego zaraza wciąż panoszy się po świecie a bojówki walczą z cywilizowaną prawicą. Wszelkie próby zwocenia na to uwagi wiążą się z ryzykiem narażenia sie na absurdalne oskarżenia o faszyzm.

"Komunizm jest czerwonym faszyzmem, faszyzm brunatnym komunizmem..."
@ w
dnia 11.03.2008, 16:32
Ocena
komentarza:
0
powinno w tym być przyczyny powstania stanu wojennego;)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

  • Mali studenci Juniwersytetu zainaugurowali nowy rok akademicki

     

    Jasielski Uniwersytet Dziecięcy od ponad dekady dostarcza najmłodszym jaślanom solidnej dawki wiedzy naukowej, podanej rzecz jasna w przystępnej dla nich formie. W sobotę (30 września) w szeregi żaków wstąpiło kolejnych 75 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych. 

  • „Hubal” wraca na tory. Pociąg Kolei Małopolskich znów wozić będzie studentów krakowskich uczelni wyższych

     

    Studenci krakowskich uczelni znów będą mogli wygodnie i tanio podróżować pociągiem z Jasła do stolicy województwa małopolskiego. Wszystko za sprawą weekendowego połączenia kolejowego Kraków Główny – Jasło – Kraków Główny, które ponownie znalazło się w rozkładzie jazdy pociągów. „Hubal” wznowi kursowanie już w najbliższą niedzielę (1 października br.).

  • Mieszkańcy Osobnicy mają nowy most łączący dwie drogi powiatowe

    W piątek w Osobnicy uroczyście oddano do użytku nowy most łączący dwie drogi powiatowe relacji Trzcinica-Osobnica-Cieklin oraz Osobnica-Pagórek wraz z drogami dojazdowymi. Inwestycja trwała rok i zakończyła się w sierpniu br. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 9,5 mln zł.<FOTORELACJA>

  • Górskie Pogotowie Ratunkowe na Słowacji nie przestaje szukać jaślanina

    Minęła szósta doba od momentu, kiedy podjęte zostały działania poszukiwawczo-ratunkowe w związku z zaginięciem jaślanina w Tatrach na Słowacji. - Do tej pory członkowie Górskiego Pogotowia Ratunkowego wyczerpali cały zestaw standardowych kroków, jakie podejmuje się podczas podobnych akcji poszukiwawczych – wyjaśnia Igor Žiak, zastępca dyrektora HZS. - Dopóki osoba nie zostanie zidentyfikowana lub odnaleziona, nie przestaniemy jej szukać – dodaje.

  • Sadzonki za makulaturę. Ekologicznie na jasielskim rynku

    Dzisiaj na jasielskim rynku pracownicy Urzędu Miasta w Jaśle rozdawali 600 sadzonek roślin owocowych w zamian za makulaturę. Akcji proekologicznej sprzyjały inne przedsięwzięcia m.in. punkt wymiany roślin doniczkowych, a także wymiana książek. - Wybraliśmy krzewy porzeczki czerwonej i agrest czerwony. W zamian oddaliśmy 7 kg makulatury. Taka akcja powinna być powtarzana każdego roku – uważa zadowolona Maria Gubała.<FOTORELACJA>

  • Drzwi "Barański" - wysoka jakość i nowoczesny design

     

    Drzwi wejściowe są swoistego rodzaju wizytówką każdego domu i mieszkania. Nic więc dziwnego, że na etapie budowy, czy też planowania remontu, coraz więcej uwagi poświęca się właśnie temu elementowi wyposażenia. Wbrew pozorom wybór drzwi, które są gwarancją jakości i nowoczesnego designu, wcale nie musi być trudny. Wystarczy sięgnąć po produkty firmy "Barański", które dostępne są w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.  

  • Czarni Jasło pozyskali nowego sponsora. Do klubu popłyną pieniądze z PZU

     

    Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna dołączył do grona sponsorów klubu JKS Czarni 1910 Jasło. Nie ujawniono kwoty, jaka zasili klubową kasę. Włodarze Czarnych Jasło zapewniają jednak, że środki, o których mowa, stanowić będą solidny zastrzyk gotówki. Pieniądze wydane zostaną na realizację celów statutowych, jakie realizuje klub.

  • 21-letni strażak z Osobnicy walczy z mięsakiem Ewinga

    Wszystko zaczęło się w kwietniu br. od bólu brzucha. Mateusz Synowiecki z Osobnicy po wielu wizytach i badaniach u specjalistów dowiedział się, że wystąpił u niego nowotwór złośliwy, pozaszkieletowy mięsak Ewinga. Młody mężczyzna rozpoczął już leczenie w specjalistycznej klinice w Warszawie. Chemioterapia ma trwać blisko rok. O pomoc Mateuszowi  prosi jego strażacka rodzina...

  • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

    W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

  • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

     

    Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

  • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

    Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

  • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

    W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657