Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Stan wojenny w Polsce

2

Wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji [1] Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz.U. Nr 29, poz. 155) na terenie całego kraju. Podstawą prawną był art. 33 ust. 2 Konstytucji PRL, który stanowił:

Rada Państwa może wprowadzić stan wojenny na części lub na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, jeżeli wymaga tego wzgląd na obronność lub bezpieczeństwo państwa. Z tych samych powodów Rada Państwa może ogłosić częściową lub powszechną mobilizację.

Rada Państwa była jedynym organem uprawnionym do podejmowania decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, a ówczesna ustawa zasadnicza nie przewidywała żadnych ograniczeń czasowych, co do podjęcia przez nią takiej decyzji (inaczej niż w przypadku wprowadzenia stanu wojny: wówczas mogła to uczynić - zgodnie z art. 33 ust. 1 in fine Konstytucji - tylko między sesjami Sejmu).
Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego powstał problem luki w prawie: pod rządami Konstytucji z 1952 r. nie uregulowano żadnym aktem rangi ustawowej materii dotyczącej funkcjonowania władz państwa oraz aparatu administracyjnego, gospodarki narodowej, a także praw i obowiązków obywateli w czasie obowiązywania stanu wojennego. (Ustawa z dnia 23 czerwca 1939 r. o stanie wojennym (Dz.U. Nr 57, poz. 366) została „milcząco derogowana” po II wojnie światowej, a nadto nie pasowała do ówczesnego modelu ustrojowego państwa.) Rada Państwa na podstawie art. 30 pkt 5 Konstytucji była upoważniona do wydawania dekretów z mocą ustawy. Art. 31 ust. 1 Konstytucji ograniczał to prawo do okresów między sesjami Sejmu. W grudniu 1981 r. trwała sesja Sejmu, jednak zdecydowano się na wydanie - „w związku z art. 33 ust. 2 Konstytucji” jak określono w jego arendze - Dekretu o stanie wojennym (Dz.U. z 1981 r. Nr 29, poz. 154). Z jurydycznego punku widzenia doszło przy wydaniu tego dekretu do naruszenia przepisów konstytucyjnych.

Oficjalnym powodem ogłoszenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, której przejawami były m.in. brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności), oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.

Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego. Władze komunistyczne wskazywały swoich nowych przeciwników politycznych jako przyczynę powstałej sytuacji. Stan wojenny wprowadzono w 16 miesięcy po strajkach w 1980, które doprowadziły do powstania Solidarności i odwilży politycznej w Polsce.

Stan wojenny w Polsce 1981-1983 więcej informacji >>klik<<

źródło: wikipedia.org 

Napisany dnia: 12.12.2006, 08:49

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ w
dnia 11.03.2008, 16:32 · Zgłoś
powinno w tym być przyczyny powstania stanu wojennego;)
Odpowiedz
0
@ Yoda
dnia 12.12.2006, 21:14 · Zgłoś
W świetle najnowszych badań wiadomo że nie istniała realna groźba zbrojnej interwencji ZSRR który był juz poważnie zaangażowany w Afganisanie. Gen. Jaruzelski posunął sie do podstępu aby uzyskać alibi dla utzrymania władzy ludowej. Wysyłając ministra Siwickiego na obrady KC ZSRR polecił mu nakreślenie możliwie jak najbadziej tragicznego wizerunku sytuacji w kraju i wymusił gorzystne dla siebie oświadczenie prasowe z obrad które miało wywrzec wrażenie zbliżającej sie ze wschodu zagłady na Polskę. Należy przy tym pamiętać że na Kremlu istniała wtedy wpływowa grupa osób którzy w razie wzrostu znaczenia Solidarności zgodziliby się na negocjacje. Niestety polscy komuniści dławiąc Solidarność w 1981 i 1982 roku utorowali sobie drogę do zdrady magdalenkowskiej, zdrady okrągłego stołu oraz polityki grubej kreski de facto pozbawionej rzetelnego osądzenia nie mówiąc juz o paneuropejskim trybunale w stylu Norymbergi. Komunizm nie został nigzie rozliczony, jego zaraza wciąż panoszy się po świecie a bojówki walczą z cywilizowaną prawicą. Wszelkie próby zwocenia na to uwagi wiążą się z ryzykiem narażenia sie na absurdalne oskarżenia o faszyzm.

"Komunizm jest czerwonym faszyzmem, faszyzm brunatnym komunizmem..."
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657