Strona główna

„Stan wojenny: zło konieczne czy zdrada Narodu”

119
Napisany dnia: 28.12.2012, 11:31 , Tagi: Szkoła, Jasło

Z inicjatywy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Witolda Lechowskiego (nauczyciela) w przeddzień 31 Rocznicy tragicznego dla historii Polski wydarzenia została zorganizowana w ILO w Jaśle debata: „Stan wojenny: zło konieczne czy zdrada Narodu”.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie I LO z klas IIIA, IIID i IIIH. Spotkanie przyjęło formę debaty oksfordzkiej, prelegenci zostali podzieleni na dwa zespoły. Do drużyny, która reprezentowała ideę „zła koniecznego”, należeli: Aleksandra Antas (IIIA), Justyna Lisek (IIIA), Agnieszka Patyk (IIIA), Sabina Wiśniowska (IIIH) oraz Kacper Lawera (IIIH). Przekonaniem publiczności do poglądu, iż stan wojenny był „zdradą Narodu”, zajęli się: Aleksandra Zdunek (IIIA), Paulina Pisarek (IIIA), Natalia Kuchta (IIIA), Michał Hap (IIID) oraz Zuzanna Świątek (IIIH).

Na początku Marszałek debaty – Pani Małgorzata Gliwa oraz Sekretarz - Pan Jakub Izdebski (pracownicy IPN-u) zachęcili zgromadzonych – gości, uczniów z jasielskich szkół wraz z opiekunami do wyrażenia swoich przekonań poprzez zajęcie miejsca w odpowiedniej części sali. Po jednej stronie siedzieli zwolennicy „zła koniecznego”, a po przeciwnej „ zdrady Narodu”. Warto wspomnieć, iż zwycięzcą debaty oksfordzkiej nie jest ta drużyna, po której stronie ostatecznie opowie się więcej osób, wygrywa ten, który przekona większą liczbę obserwatorów do słuszności swojej racji. Nad zgodnością debaty z faktami historycznymi czuwała Pani Marszałek oraz grono ekspertów: Pani Krystyna Olszewska, Pan Dariusz Iwaneczko, Pan Stanisław Koczwara, Pan Adam Pawluś, Pan Kazimierz Poniatowski. Wszyscy doświadczyli okrucieństw stanu wojennego i w niezwykle ciekawy sposób przybliżyli młodzieży rzeczywistość tego okresu.

Dziesięć wywodów uczestników debaty miało pomóc publiczności podjąć ostateczną decyzję: ZDRADA NARODU CZY ZŁO. Debata trwała dwie godziny lekcyjne. W rezultacie końcowym siedmioma głosami zwyciężyła ekipa „zdrady narodu”.

Podsumowując spotkanie dr Dariusz Iwaneczko z IPN – u przedstawił dotychczas zgromadzone dokumenty historyczne na ten temat.

Inna lekcja historii? Nie tylko inna lekcja historii ale również lekcja demokracji w niestandardowej formie metodycznej.

Natalia Kuchta, I LO Jasło

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ komuch
dnia 28.12.2012, 11:42
Ocena
komentarza:
31
jaki kraj taka historia. Tylko w Polsce mozliwe jest aby ocena oraz interpretacja wydarzeń historycznych zależała od rządzącej władzy i mody na pseudo "wolność i demokrację", a nie od prawdy historycznej. Powinniśmy sie tego wstydzić! W żadnym cywilizowanym i demokratycznym kraju nie burzy się pomników przeszłości. Na tę przeszłośc pracowało wiele waszych dziadków i ojców. I należy to uszanować a nie opluwać!
@ mistrz
dnia 29.12.2012, 02:22
Ocena
komentarza:
-13
Dokładnie, Rosyjski historyk Władimir Bukowski wykradł dokumenty z których jasno wynika że nigdy sowieci nie mieli zamiaru atakować Polski
@ tomek
dnia 29.12.2012, 08:32
Ocena
komentarza:
-10
zamilcz czerwony pomiocie-" pan generał" właśnie objawia swoje prawdziwe oblicze dlaczego w Jugosławii Bros choć niby "komunista" nie dał sobie mieszać w głowie?efekt-1000-ce jugoli od lat na legalu pracuje w Niemczech(a mogli to być Polacy) tylko ,że Jugosławia miała Tito Polska jaruzela
@ tik
dnia 29.12.2012, 12:40
Ocena
komentarza:
8
brednie,przecież sowieci byli w polsce i pod warszawę się przemieszczala,a że nie musieli interweniować to każdy by powiedział później że takiego zamiaru nie miał,chyba to logiczne,tylko tępy tego nie pojmie albo specjalnie w celu propagandy miesza innym w głowie.
@ mistrz
dnia 30.12.2012, 03:00
Ocena
komentarza:
-4
Już kiedyś to pisałem, sowieci robili wszystko żeby nastraszyć Polaków że do interwencji może dojść, co innego przemieszczać wojska, a co innego zacząć działać. Jak widać doskonale im się to udało bo do dziś większość ślepo wierzy w to że mieliśmy nóż na gardle. Podczas gdy oni byli gotowi poświęcić Polskę, byle nie narazić się na sankcje państw NATO.
@ Max Szyderko
dnia 30.12.2012, 11:18
Ocena
komentarza:
5
acha, i tak samo straszyli Czechosłowację i Węgry co ???
@ mistrz
dnia 30.12.2012, 20:43
Ocena
komentarza:
-4
Wojna w Afganistanie(1979) powodowała że ZSSR nie miał wystarczających sił do prowadzenia akcji na taką ogromną skalę, Polska to nie Czechosłowacja, Tam pomysł reform wyszedł z centrali od samych komunistów, a nie tak jak w Polsce po masowych strajkach, na pewno nie skończyłoby się na 100 zabitych... na początku lat 80 gospodarka związku była już na skraju załamania, nie wytrzymywała wyścigu zbrojeń, związek radziecki był uzależniony od technologii zachodu, a nawet od importu pszenicy z USA, zresztą w jakim stanie był wtedy związek radziecki niech świadczy to że 10 lat później już nic z niego nie zostało. Po prostu przez interwencje w Polsce mieli o wiele więcej do stracenia, na tyle dużo że byli skłonni "oddać" Polskę, ale żeby to wiedzieć trzeba by było poszukać coś o tych dokumentach, a przecież Ci się nie chce
@ czytelnik
dnia 28.12.2012, 12:19
Ocena
komentarza:
9
To IPN jest zdrajcą narodu polskiego. To on fabrykuje i fałszuje historię minionej epoki socjalizmu naszej ojczyzny. Im wcześniej zostanie zdelegalizowany tym lepiej będzie dla naszego młodego pokolenia. Chyba koniec istnienia tego tworu jest bliski i pośpiesznie mącą w głowach naszej młodzieży i nie tylko.
@ Paweł
dnia 28.12.2012, 13:55
Ocena
komentarza:
-7
Chyba ci się w główce poprzewracało, albo naczytałeś się żydowskiej wybiórczej. Gdyby nie IPN to szmaty pokroju Kiszczaka miałyby się jeszcze lepiej. Widzę, że w Jasełku pełno czerwonych śmieci, a może to tylko [...]żeria? :)
@ tik
dnia 29.12.2012, 12:44
Ocena
komentarza:
9
przecież przed okrągłym stłem przy kielichu dzielili stołki,jedna i druga strona a kiszczak to nagrał,chyba tego ie oglądałeś,szkoda bo inaczej byś mówił
@ Paweł
dnia 28.12.2012, 12:21
Ocena
komentarza:
-11
Każdy normalny wie, że jaruzelski to sowiecka gnida, która chciała nie dopuścić do obalenia komunizmu w Polsce. Na marginesie dodam, że komuchy nadal mają się tu nadzwyczaj dobrze.
@ rft
dnia 28.12.2012, 13:06
Ocena
komentarza:
-10
Paweł,
gratuluje trafne zdanie nt. wojny jaruzelskiego.
pzdr.
@ Bolo
dnia 28.12.2012, 13:12
Ocena
komentarza:
7
Całe szczęście, że za stan wojenny obarczacie jeszcze Jaruzelskiego. Za kilka lat młodzież będzie obwiniała o to nieszczęście Tuska i Komorowskiego. Jarosław Wielki stanie się za to największym bohaterem opozycji tamtych czasów.
@ czytelnik
dnia 28.12.2012, 14:12
Ocena
komentarza:
24
Pan Generał Jaruzelski jest Wielkim Polakiem i chwała mu za wprowadzenie stanu wojennego. Popełnił jeden błąd, że nie wyplewił chwastów (czyt.ekstreme polityczną), która rządzi w Polsce. Była by praca i godne zarobki. Dziś mamy biedę, nędzę i ubóstwo. Afera goni aferę. Uwikłani są rządzący i ich rodziny(np.; syn tuskokaszuba). Kapitaliści tworzą prawo pracy. Robotnik ma prawo tylko do pracy za głodowe pensje(1300 PLN). Razem z kościołem katolickim grabią majątek narodowy. Co rusz robią zamachy na niemal puste portfele robotnika, bo czymże są wymyślane podatki i ciągłe ich podwyższanie. Podwyższka cen energii i paliwa a z tym wiąze się podwyżka cen na artykuły spożywcze. Ceny już mamy takie jak na zachodzie Europy a niekiedy nawet wyższe. Niemcy już mówią, że u nas nie opłaca się robić zakupów. U nich jest o wiele taniej a minimalna tam pensja wynosi 1670 € miesięcznie. Kapitalizm jest okrutnym wyzyskiem człowieka przez bogatego kapitalistę. Tylko ustrój socjalistyczny daje gwarancję sprawiedliwości społecznej. W Polsce nie było komuny to były dopiero zaczątki socjalizmu "skrzywione" przez polityków.
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 15:30
Ocena
komentarza:
-20
Drogi Czytelniku!!!
Ustrój socjalistyczny daje gwarancję równania w dół. Dla Ciebie, który nie masz nic do zaoferowania w kapitalistycznej rzeczywistośći to może dobrze bo większiśc będzie zarabiać te 1300 tak jak Ty i nie będzie Cie skręcać z zawiści.Do Anglii też możesz wyjechać jeśli u nas nie dajesz sobie rady.
Natomiast dla mnie równanie do dołu to zabójstwo. Uszanuj więc prawa demokracji i przestań skamleć. Jak nie pasuje to wyprowadź się na Białoruś do Norwegii lub Kanady.
Chociaż nie...Jakiej demokracjii...Dla takich jak wy, wszystkie wybory, których wynik był niezadowalający były przecież sfałszowane.
@ czytelnik
dnia 28.12.2012, 17:05
Ocena
komentarza:
18
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
O mnie nie chodzi. Ja stoję bardzo dobrze finansowo. Żal mi tych ludzi co nie mają pracy a jak ją mają to dostają głodowe pensje albo mają śmieciowe umowy. Przyjdzie im pracować do śmierci na stanowisku pracy. Nie doczekają się uczciwej emerytury. A jej wysokość wystarczy na sół do kwaśnego mleka. Żal mi tych co opuścili własną ojczyznę w poszukiwaniu pracy kosztem rodziny. Stąd mamy tyle sierot emigracji zarobkowej, rozwodów etc. Tobie w tym bałaganie jest dobrze, można robić przekręty i kasiorę jak się jest przy korycie. W/g Ciebie biednego należy trzymać krótko za "mordę" albo wynocha z kraju jak nie pasuje. To jest właśiciwe podejście katolika do człowieka. Dla mnie jesteś mniej niż zero.
@ do skamlęcego weża
dnia 28.12.2012, 17:45
Ocena
komentarza:
16
demokracja wg ciebie to znajomości mamy i taty...na pewno ustawili synka cwaniaka...po pseudo widać,że jesteś nikt...tylko grasz cwanego to typowe dla takich nikt
często tu jesteś widać jesteś sam niedowartościowany nie dziwie się
POLSKA to nie jest wasz folwark a przekonasz się o tym jak los ciebie doświadczy
nie tacy już byli
nie chodzi o zrównywania...chodzi o zasadniczą uczciwość panie nikt
szczycisz się sobą a nie ma czym ja takim ręki nie podaje
@ do skamlęcego weża
dnia 28.12.2012, 17:50
Ocena
komentarza:
8
racja...:)
@ Paweł
dnia 28.12.2012, 18:52
Ocena
komentarza:
-8
Wpierw pomyślałem, że to ironia, ale po przeczytaniu do końca to jednak nic innego jak czerwony bełkot. Śmieć jaruzelski poza tym, że był zatwardziałym komuchem to prosił Moskwę o interwencję w Polsce. Hipokryzja aż kipi z powyższego komentarza, bo dziś rządzi nie kto inny jak ekipa, która miała się dobrze za komuny. Zdrajca Jaruzelski lansowany jest na męża stanu, a żyd michnik uważany jest za autorytet. O niskie zarobki to właśnie do nich możesz mieć pretensje i do idiotów twego pokroju, którzy nie potrafią wyciągnąć oczywistych wniosków. Komuna - która właśnie u nas była mocna - sprawiła że jesteśmy zacofani w odniesieniu do innych narodów. Twoja idiotyczna teza o tzw. ustroju socjalistycznym jako gwarancji sprawiedliwości społecznej nie ma najmniejszego odbicia w rzeczywistości. W ŻADNYM komunistycznym kraju nie ma sprawiedliwości, ale są oligarchie.
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 19:57
Ocena
komentarza:
-12
Do "do skamlącego węża"
Drogi chłopcze!!!Mój pseudonim, jeśli już się czepiasz to autoironia.Autoironia ma różne definicje.Dla jednych jest to próba walki ze swoimi kompleksami, dla drugich, takich jak Ty jest to pretekst żeby kogoś zdyskredytować i poczuć się lepiej w czyimś towarzystwie uważając go za idiotę ale jest to tylko wynik mizerii twojego intelektu. Już Gustaw Holoubek bawił się konwencją wplatając w swoje żarty siarczyste k... i z tego budował cały żart. Ty naturalnie nie możesz nic o tym wiedzieć. Nie martw się również moją obecnością, którą monitorujesz.To nieodparta chęć kontestacji sukcesu odbijanego w waszych wykrzywionych z nienawiści twarzach, które nadają mu głębszy smak. Chciałem wam uzmysłowić, że własnymi rękami można coś zdziałać. Naturalnie wy macie swoje teorie i zastaną rzeczywistość tłumaczycie prześladowaniami polityków i tym, że przyjdzie Jarosław lub Donald i pierwsze co zrobi to obniży podatki i podniesie wypłaty.Bzdura!!!Bzdura!!!Bzdura!!!
Wasza bida to wynik powiązań niższego szczebla, bezradności i braku atrakcyjności na rynku pracy.
Sam w święta byłem świadkiem jak Prałat Sobniowski mówił z troską o wyklętej przez kraj fali polskiej emigracji bez nadzieji i pracy w kraju. Sam jednak nie zauważa, że sam ten rynek popsuł, załatwiając w Jaśle pracę dziesiątką swoich popleczników.Coż za brak samokrytycyzmu.
Do czytelnik.
Stoisz finansowo bardzo dobrze ale walczysz o prawa tych mniejszych i dyskryminowanych. Pięknie!!!Wyjścia są trzy.
Albo jesteś filantropem-piękna, rzadko spotykana rzecz w naszych czasach.
Albo jesteś księdzem.
Albo jesteś z PiSu.
Pozdrawiam. Bierzcie sie za siebie póki czas. Tort jest już od dawna podzielony, teraz trzeba wyrwać jak największy kawałek dla siebie. Tutaj na forum go nie wypłaczecie.Wszystko w waszych rączkach i nóżkach.
@ li
dnia 28.12.2012, 19:57
Ocena
komentarza:
10
kompletny debil
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 19:59
Ocena
komentarza:
-7
Przepraszam za błąd. "Dziesiątkom".
Za dużo czasu na forum przez święta.
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 20:16
Ocena
komentarza:
-4
Drogi Li.
Pisząc do kogoś, że jest głupi lub jest debilem nie pomożesz tej osobie przez stwierdzenie faktu.Pomóc możesz tylko przez wskazanie głupoty i napiętnowanie postępowania.
Człowiek tak mądry jak Ty powinien to wiedzieć.
@ dragoness
dnia 28.12.2012, 20:41
Ocena
komentarza:
-18
http://www.joemonster.org/art/21935/Odwazny_wilk_internetowy_mem_brutalnej_motywacji dla wszystkich, którzy skamlą, marudzą, tęsknią za komuną, bezinteresowniwe i bezpodstawnie zazdroszczą wszystkim, jednocześnie siedząc na doopie i nic nie robiąc, aby swą sytuację zmienić.
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 20:56
Ocena
komentarza:
-2
O!! Jest Pani Dragoness.
Pani dragoness mam do Pani poważne, prywatne pytanie, które chodzi za mną już od dłuższego czasu.
Dla Pani jaką funkcje spełnia takie forum. Z tego co widzę to raczej napotyka się Pani z falą niezrozumienia wywołaną reprezentowanymi poglądami, które odbiegają od tzw. "większości".
Prywatne badania socjologiczne, chęć przekonania jednostki.Nie chce Pani prowadzić takich dyskusji w gronie rodzinnym i stosuje na forum higiene umysłu.
Próby prowokacji, stawianie pytań przez kontrowersyjne posty, wkładania kija w mrowisko?Jakiś inny powód???
@ tik
dnia 29.12.2012, 12:46
Ocena
komentarza:
7
kapitaliści takie biedule ojojoj
@ polak
dnia 30.12.2012, 12:02
Ocena
komentarza:
4
Brawo ,,czytelnik" widze ze sąjeszcze ludzie trzeżwo myslący, nie skalani propagandą i falą kłamstwa PO, PIS itp łachudrom.
@ dragoness
dnia 31.12.2012, 09:49
Ocena
komentarza:
-2
@Człowiek Wonsz
Jeśli chodzi o "falę niezrozumienia", to przypłynie i popłynie, po prostu zjawisko marginalne. Co do reszty, powód prozaiczny. Piszę, co myślę i mam w głębokim poważaniu, czy to się komuś podoba, czy nie.
@ zomo
dnia 28.12.2012, 12:58
Ocena
komentarza:
13
co wy wiecie w dzisiejszych czasach o stanie wojenym
@ ala
dnia 28.12.2012, 13:19
Ocena
komentarza:
6
pamiętam, że nie było teleranka :)
@ bubu
dnia 28.12.2012, 13:15
Ocena
komentarza:
5
Jak by nie stan wojenny to PO POlsce POzostałyby tylko wsPOmniena
@ Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego
dnia 28.12.2012, 13:18
Ocena
komentarza:
0
Gdyby nie Stan Wojenny nie byłoby PISu tylko PZPR
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 14:21
Ocena
komentarza:
7
Sprawdź sobie w necie ilu PZPR-owców jest dziś w PiS-ie :)
@ Paweł
dnia 28.12.2012, 18:53
Ocena
komentarza:
-2
Sprawdziłem i nie znalazłem. Wiem natomiast, że PO i otoczenie Komorowskiego to ludzie z AWS i właśnie z PZPR.
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 19:40
Ocena
komentarza:
3
poszukaj dobrze...chyba, że nie chcesz znaleźć...
@ tik
dnia 29.12.2012, 12:52
Ocena
komentarza:
2
no i co z tego niech będą i eskimosi jest kraj i wszystkim powinno być dobrze a nie dzielić go a inni tylko na tym żerują a widać nawet w szkołach jątrzą i podsycają
@ klawy
dnia 28.12.2012, 14:00
Ocena
komentarza:
5
Spędzono dzieciaków z lekcji i zorganizowano debatę. Jest o czym faktycznie pisać.A po komentarzach pod niewsem i tych minusach przy prawdzie widać ze mamy w Jaśle pełno chorych psychicznie ludzi, których leczyć trzeba a nie dawać im kompa do reki.
@ Sven
dnia 28.12.2012, 14:06
Ocena
komentarza:
-7
Dla czarnych i czerwonych to był dobry czas wykorzystali klechy tępą hołotę na wsi dla swoich celów puszczając im do uszu słodkie emocje pełnych demagogicznych upojnych ,,prawdziwych'' frazesów.
Dla mnie osobiście czarno czerwona banda,która obecnie często spotyka się na wspólnych polowaniach.
@ Sven
dnia 28.12.2012, 14:08
Ocena
komentarza:
-10
Dopóki te stare próchna nie odejdą ze stanowisk (wasale czarnych) czy to w Jaśle czy w Warszawie nie nastąpią żadne zmiany...STARE PRÓCHNA !
@ polak
dnia 30.12.2012, 12:05
Ocena
komentarza:
2
Sven ty jestes głupszy od mjego kota?
@ Lola
dnia 30.12.2012, 15:41
Ocena
komentarza:
0
Polak bo tą wypowiedzią swojego kota obrażasz!!!
@ benek
dnia 28.12.2012, 14:47
Ocena
komentarza:
19
jestem rocznik 80 komuny nie pamiętam a z tej cudownej demokracji mam 1100 na miesiąc i tekst typu jak ci nie pasuje to na twoje miejsce chętnych nie brakuje
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 15:31
Ocena
komentarza:
14
pretensje można mieć do Lecha bo o take Polskie walczył...
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 15:34
Ocena
komentarza:
-16
Trzeba się było uczyć w odpowiednim czasie i uciekać z Jasła sprawdzić inne możliwości i to jak wygląda rynek pracy w większych miastach to może dziś miałbyś 3800zł.
Ale nie!!! Polska zawiść chciałaby zrównać wszystkich, którym się udało do waszego poziomu, żebyśmy zarabiali z wami po 1100zł w imię socjalistycznych wartości.
@ do skamlęcego weża
dnia 28.12.2012, 18:06
Ocena
komentarza:
15
jest wielu wykształconych lepiej od ciebie tylko koneksji nie mają...
i nie chodzi w tym o zrównywania lecz o uczciwość -takie słowo jakbyś nie znał
nie każdy może wyjechać jak sugerowałeś...
masz się za wszechwiedzącego a wiesz nic
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 28.12.2012, 20:09
Ocena
komentarza:
-14
Ale Ja nie mam koneksji(???). Nie jestem też wykształcony(tzn. formalnie). Nie mam nawet rodziców. Dlaczego zarzucasz mi nieuczciwość skoro nawet mnie nie znasz???Formułujesz jakieś pseudotezy, że jak komuś się udało to jest to zawsze pokłosie koneksji i sitwy.
Sam natomiast mówisz, że nie każdy jest wykształcony, nie każdy może wyjechać. Idąc tym tokiem rozumowania, to nie każdy mógł sie uczyć, nie każdy może być kierowcą, nie każdy może spawać i piec chleb.
Jak nie mogłeś się uczyć na studiach to trzeba było robić w tym czasie kurs spawacza.Zarabiają po 7 tyś po podstawówce albo i bez u nas w kraju.
Ja wiem, że lepiej czekać na manne w Jaśle i nie rozwijając swoich umiejętności marudzić na rynek pracy ale na Boga wy chcielibyście robić w Jaśle???
Jakich waszych ambicji to miasto nie potrafi spełnić??? Co umiecie robić???
Napiszcie śmiało bo może to Ja mam klapki na oczach i faktycznie się wywyższam a może to kwestia szczęścia, którego nie doceniam a , które innych ominęło???
@ tik
dnia 29.12.2012, 12:56
Ocena
komentarza:
7
no chciałbyś mieć pensją socjalistyczną a tak to tylko resztki po kapitaliście
@ spraw-wiedliwość
dnia 28.12.2012, 15:22
Ocena
komentarza:
5
zgadzam się w zupełności z wypowiedziami "czytelnika i svena" takie pisanie ma sens może co 10-y zrozumie propagandę przedwyborczą i zadba oto aby chociaż po części poprawić byt swój i rodziny chyba że zostanie ukierunkowany przez swojego proboszcza na kazaniu któremu bezgranicznie wierzy jakoby ten miał na myśli jego'' dobro'' a nie swoje w końcu zawsze się posługuje''prawdą i tylko prawdą''inaczej mógłby nie wejść do ''królestwa'' bogatych elit np. nie koniecznie lokalnych czy biznesowych
@ @@@
dnia 28.12.2012, 15:28
Ocena
komentarza:
24
a ja pamiętam komunę o pracę nie czabyło się martwić bo pracy nie brakowało gdzie by się nie poszło to robota była co do płacy to też nie było wielkiej różnicy między dyrektorem a zwykłym pracownikiem był dodatek za staż pracy to było sprawiedliwe bo jak się miało lata pracy to się miało więcej kasy a nie tak jak teraz prezes 10000 a robol 1200 komuna budowała zakłady pracy a ta hołota dzisiejsza niszczy i likwiduje miejsca pracy za komuny stać było każdego wybudować sobie dom a dzisiaj nie stać go utrzymać więc nie mówcie że za komuny było zle bo takiego dziadostwa jak jest teraz to nie było a będzie jeszcze gorzej chyba że naród się zmobilizuje i obali ten [...] rząd
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 15:30
Ocena
komentarza:
4
Dla lepszego obrazu sytuacji powinni tez zaprosić jakiegoś żołnierza wcielonego do wojska w stanie wojennym to te biedne dzieci może zrozumiały by co naprawdę groziło Polsce...
@ Paweł
dnia 28.12.2012, 18:59
Ocena
komentarza:
-14
To może powiedz co nam groziło? Wolność? Tak się składa, że Jaruzelski ma krew robotników na rękach i zabiegał w Moskwie o zbrojną interwencję w Polsce więc nie chciał nas przed niczym ratować, ale zabić. Nie wiem skąd tylu idiotów w małym Jasełku. Mam cichą nadzieję, że to po prostu opłacone trolle, bo ktoś na pewno ma interes w sianiu dezinformacji.
@ rocznik 66
dnia 28.12.2012, 19:14
Ocena
komentarza:
0
No panie Szyderko - nie daj sie pan prosic tylko przedstawiaj pan to co nam groziło!
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 19:36
Ocena
komentarza:
12
Moja babcia mieszka w Legnicy, na przeciw jej okien była radziecka jednostka wojskowa. W jej bloku mieszkali radzieccy oficerowie i to od nich babcia dowiedziała się, że czekają na rozkaz interwencji. Na granicy z NRD, po niemieckiej stronie czekały całe kolumny zaprzyjaźnionych armii. Tak, nic nam nie groziło, zupełnie nic...to wszystko było tak dla jaj...jak 13 lat wcześniej w Czechosłowacji albo w 1956 na Węgrzech...
@ rocznik 66
dnia 28.12.2012, 21:23
Ocena
komentarza:
-8
Babcia miała pseudonim "Stirlitz" czy "Kloss"?
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 21:54
Ocena
komentarza:
3
zabolało kretynie ??? 13 grudnia 81 miałeś 15 wiosen i pewnie wkurzałeś się, że nie ma teleranka...
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 08:46
Ocena
komentarza:
-4
Czy ja pana obrazam panie Szyderko? Nie! Wiec teraz panu napisze: ma pan problemy z potencją i jak pan sobie pobluzga to panu staje?
@ Max Szyderko
dnia 29.12.2012, 10:52
Ocena
komentarza:
2
obraziłeś [...] moją babcię.
@ tik
dnia 29.12.2012, 13:04
Ocena
komentarza:
7
wziął na siebie i nie dopuścił do bratobójstwa oj trochę by się więcej krwi polało,ale by wtedy jego przeciwnicy mieli do gadania ale pewnie w łagrach na syberji i pewnie tak by było,tylko dzięki jaruzelskiemu klepią tymi jęzorami tu zamiast mu dziękować
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 13:32
Ocena
komentarza:
-6
bluzgajacy impotent - wspolczuje babci posiadania takiego bluzgajacego wokół slina[...] za wnuka!
@ Max Szyderko
dnia 29.12.2012, 14:44
Ocena
komentarza:
3
o sobie mówisz chamie ?
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 15:42
Ocena
komentarza:
-5
O tobie impotencie mowie
@ Max Szyderko
dnia 29.12.2012, 17:44
Ocena
komentarza:
2
impotencie powiadasz. A co chciałeś mi kiedyś obciągnąć i mi nie stanął, że wiesz ???
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 18:24
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Max Szyderko
dnia 29.12.2012, 20:42
Ocena
komentarza:
0
Rozumiem, że tobie ta metoda pomaga. Ja niestety nie mam takich problemów...
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 20:53
Ocena
komentarza:
-1
Alez maksiu nie krepuj się - ulżyj sobie i bluzgnij. Bedziesz miał orgazm (to trudne slowo), wiec pewnie go nie dawno nie slyszales?
@ szybka
dnia 30.12.2012, 09:10
Ocena
komentarza:
1
Znam nazwiska i pseudonimy wszystkich tajnych z powiatu ale ani klossa ani stirlitza nie było!!!
@ Lola
dnia 30.12.2012, 16:59
Ocena
komentarza:
0
Do rocznik 66>>Młodziutki nie jesteś,a w główce plewy!!!Ooooj BOZIA rozumku nie dała oj nie dała...
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 17:28
Ocena
komentarza:
1
Zona chamcioka wydala z siebie glos?
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 18:23
Ocena
komentarza:
1
Prezentujecie podobny poziom intelektualny. Ujemny!
@ Lola
dnia 30.12.2012, 18:31
Ocena
komentarza:
-1
Mylisz się !!!To głupota od ciebie bije...
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 18:37
Ocena
komentarza:
1
To musisz mieć sporo sladow na facjacie (czy nie uzyłem zbyt trudnego słowa?)...
@ Lola
dnia 30.12.2012, 18:46
Ocena
komentarza:
-1
Rocznik 66< wiesz co ci powiem!!! twój iloraz inteligencji jest równy ZERO więc nie mamy o czy gadać.Idz spać <<<DOBRANOC>>>
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 18:54
Ocena
komentarza:
1
Czyli slowo "facjata' było za trudne dla takiej, pożal się Boże!, intelektualistki jak ty... Jakie to smutne! Więc biegnij Lola, biegnij. W Jasle jest zaoczne gimnazjum - może cię przyjma!
@ Lola
dnia 30.12.2012, 18:56
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:03
Ocena
komentarza:
1
I dklatego z czymś takim jak ty prowadzę dialog! Chociaz dialog to konwersacja dwóch osób stojacych na mniej wiecej jednakowym poziomie. A tutaj mamy do czynienia z pewna nierównowagą. Bo z jednej srony ja, a z drugiej taki intelektualny pantofelek jak ty... Ech, smutne to, ale cóż zrobić? Trzeba sie diostosowywac do poziomu intelektualnego rozmówczyni. Mam przynajmniej nadzieje, ze w twoim przypadku uroda jest odwrotnie proporcjonalna do intelektu! Bo gdy jest wprost proporcjonalna to zastanawiam sie jak ty wychodzisz z domu?
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:08
Ocena
komentarza:
-1
Heeehe niższego poziomu od twojego już niema !!!Więc niema o czym gadać
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:09
Ocena
komentarza:
1
Jak to nie ma? A ty?
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:10
Ocena
komentarza:
-1
Ty jesteś nawet gorszy od naszego misia SVENA heehe
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:16
Ocena
komentarza:
1
Sven to twój guru? Cóż... Każdy ma takich guru jakich sobie wybiera...
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:19
Ocena
komentarza:
-1
Nie!!! prawie taki sam głupek jak ty heeehe
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:21
Ocena
komentarza:
0
Eee... W porównaniu do poziomu twoich postów, to nawet Sven jawi sie niczym intelektualista!
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:23
Ocena
komentarza:
-1
Bo twoja głupota jest zaraźliwa!!!
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:25
Ocena
komentarza:
0
Pociesz się! ty sie nie zarazisz - bakterie tak nisko się nie zniżaja!
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:28
Ocena
komentarza:
0
Powtarzalna jestes albo skonczyl ci się ubogi zestaw inwektyw (sprawdx w Wikipedii znaczenie)...
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:34
Ocena
komentarza:
-1
A z WIKIPEDII to chyba sam korzystasz heeheee
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:43
Ocena
komentarza:
-1
Coś ci powiem na koniec.Zgłoś się do psychiatry na leczenie(być może to kryzys wieku średniego))),a potem idź do seksuologa bo z tobą naprawdę jest coś nie tak...
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:47
Ocena
komentarza:
0
Serio? Memopauza to zjawisko okropne... Przeczytaj sobie "Panią Bovary" Flauberta - to o kobiecie w twoim wieku... "Anna Karenina" wsumie też może być przydatną lektura!
@ Lola
dnia 30.12.2012, 19:53
Ocena
komentarza:
-1
Mnie to jeszcze nie grozi.Porównując swój wiek do twojego stwierdzam,że mógłbyś być moim dziadkiem heehe a nawet pradziadkiem...
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 19:57
Ocena
komentarza:
0
Gimnazjum skończyłas bo bylo obowiązkowe, wiec jak osiągnelas pelnoletnioosc to cie wyrzucili...
@ obywatel
dnia 28.12.2012, 16:03
Ocena
komentarza:
13
Witam.Zgadzam się z czytelnikiem,zwłaszcza w kwestii,jak to był łaskawy się wyrazić "ektremy politycznej".A co do zasadności wprowadzenia stanu wojennego,to uważam że był jednak mniejszym złem w obliczu całkowitego paraliżu państwa na progu ostrej zimy (kto pamięta to wie,a ja pamiętam),spowodowanego właśnie przez strajki wywoływane przez w/wym ekstremę.Ale najważnieszym,według mnie (i mam nadzieję nie tylko mnie)powodem "braku teleranka" w pamiętną niedzielę było uchronienie Polski przed wkroczeniem armii państw Układu Warszawskiego.Myślę że nie była to decyzja łatwa dla Generała i nie tylko.A nazywanie kogoś "sowiecką gnidą" jest co najmniej nadużyciem,że o braku elementarnych zasad dobrego wychowania nie wspomnę.A tak na marginesie dzisiaj w jakiejś telewizji była mowa o "odkryciu"w Londynie jakichś dokumentów na temat traktowania internowanych działaczy Solidarności w obozach internowania.Nie chce mi się rozwodzić na temat warunków jakie oni tam mieli,na temat paczek z zagranicy,na temat traktowania ich przez funkcjonariuszy.Bo gdyby zdarzyłoby się,że "bratnia pomoc" by nadeszła,czy to ze wschodu czy z południa czy też z innego kierunku,to wielu znalazłoby sie w obozie,niekoniecznie internowania np.w Ałtajskim Kraju i z tamtąd raczej długo nie byłoby znaku życia.Nie rozumiem tylko o czym mogą debatować nastolatki z LO i czy wiedzą o czym w ogóle mówią.Życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2013 roku dla rozsądnych ludzi.A dla weszpolskiej,brunatno-kibolsko-bandyckiej hołoty na pohybel.
PS.Dużo zdrowia dla Generała.
@ wOJktek jARUZELSKI
dnia 28.12.2012, 17:11
Ocena
komentarza:
-1
Obywatelu dziękuje za życzenia(coraz nas juz mniej towarzyszu), żałuję tylko ze zdrowie nie pozwala mi nadal prężnie i z ogromną pasja wykonywać rozkazów naszych Panów ze wschodu.mamy jednak swoich ludzi w Polsce,którzy trzymają na tym wszystkim łapę i nie pozwolimy bezkarnie Polakom cokolwiek samym zrobić.
@ do skamlęcego weża
dnia 28.12.2012, 17:55
Ocena
komentarza:
6
wiesz co może mniejszy zrobić większemu...
skoczyć na dzyndzel i tylko tyle...
nawet dziś na butach samych by roznieśli...
i bohaterzy znów za granice ewakuacja...
@ Jureczek
dnia 28.12.2012, 17:00
Ocena
komentarza:
13
Ja natomiast chciałbym przeprowadzenia dyskusji na temat:"Czy kupowanie w zagranicznych sieciach handlowych (Lidl ,Biedronka itp)to zło konieczne czy zdrada narodowa.Bo ja uważam ,że to i to.I tu apel .Zacznijmy się szanować ,pomagajmy sobie na wzajem,nie obrażajmy się .W skrócie co jasielskie to najlepsze, potem co polskie a na końcu zagraniczne.To najlepsza recepta na to, by żyło się lepiej .
@ jasio wędrowniczek
dnia 28.12.2012, 19:00
Ocena
komentarza:
11
Plany Żydów wobec Polski: - wyniszczyć kraj finansowo; - pozbawić 5 milionów pracowników posad poprzez zrujnowanie zakładów pracy, nawet tych, które przetrwały od 1918 roku; - zrujnować rolnictwo, aby 3 miliony rolników emigrowało "za chlebem"; - "oczyścić" kraj z inteligencji patriotycznej; - wyludnić kraj innymi sposobami do liczby 15 milionów Polaków, którzy będą służyć kolonizatorom żydowskim za wyrobników; - zwiększyć opłaty za uniwersyteckie studia i naukę w szkołach średnich, aby Polacy mieli tylko podstawowe wykształcenie niezbędne do najemnej pracy w resorcie usług i pracy robotniczej według schematu wypracowanego na Palestyńczykach. To tylko krótki rys naszej najnowszej historii, ale warto go poznać i z tą wiedzą dokonywać wyborów.
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 29.12.2012, 21:54
Ocena
komentarza:
-5
Najnowszą historię, jak rozumiem, tłumaczy Ci radio maria???
To zapytaj co z kasą zbieraną na Stocznie??? Też żydy ukradły??? A może Niemcy z Tuskiem???
Oj Boże, Boże...Gdzie Ja żyję??? Wszędzie narzekający wariaci.
@ rocznik 66
dnia 29.12.2012, 22:01
Ocena
komentarza:
2
No, na przykład tacy jak ty!
@ dragoness
dnia 28.12.2012, 19:30
Ocena
komentarza:
-15
A to się portal obudził, debata odbyła się 12 grudnia, a dziś mamy... 28 tegoż miesiąca. Co do zasadności wprowadzenia stanu wojennego, to dobrze byloby, gdyby w niektórych komentarzach nie opowiadano legend według Barei, bo taki świetlany ustrój to mamy np. w Korei Północnej. Cudowny ustrój pod wezwaniem "Czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy".
@ Max Szyderko
dnia 28.12.2012, 19:39
Ocena
komentarza:
-2
ten poślizg to i tak nic w porównaniu z pewną gazetą, która w dniu pogrzebu Freddiego Mercury wypuściła artykuł p.t. " Freddie źle się czuje".
@ tik
dnia 29.12.2012, 13:31
Ocena
komentarza:
5
to prawda a teraz chociaż ci się należy to możesz tylko pomarzyć
@ robotnik
dnia 28.12.2012, 20:41
Ocena
komentarza:
15
Proszę nie róbcie zamentu w głowie młodym i dajcie spokuj Jaruzelskiemu bo uratował tysiące ludzi, większe zło wyrzadził Wałensa jego oceniajcie bo rozwalił kraj a z ludzli zrobił żebraków.
Ći wszyscy krytycy stanu wojennego niech podziękują P. Jaruzelskiemu,że tak ich potraktowano.
@ dragoness
dnia 28.12.2012, 20:55
Ocena
komentarza:
-9
Gimnazjum to kiedy naukę rozpoczyna?
@ malkontent
dnia 28.12.2012, 21:13
Ocena
komentarza:
16
Jak by nie Generał Jaruzelski to by był sowiecki namiestnik i internowani nie siedzieliby w Białołęce czy Uhercach tylko na Kołymie, zachód by palcem nie kiwnął by nam pomóc.
Przypomnijcię sobie Węgry 1956 r i Czechosłowację.
Co z przemysłu zostało w Jaśle, praktycznie nic wszystko sprzedano aby zlikwidować
a młodzi ludzie tułaja sie po Europie i nie tylko, niedługo bedą ich stamtąd wyrzucać
bo tam też rosnie bezrobocie.
@ buła
dnia 28.12.2012, 20:43
Ocena
komentarza:
-1
...". W rezultacie końcowym siedmioma głosami zwyciężyła ekipa „zdrady narodu”"- A mógłby byc inny wynik ??.
@ dzon
dnia 28.12.2012, 21:35
Ocena
komentarza:
6
Boże!!! Czy wy naprawdę jesteście tak naiwni?! To nie Wałęsa obalił komunizm!!! To nie Jaruzelski obalił komunizm (bo wielu tak uważa;p) - komunizm obalił się sam!
Komunizm i jego gospodarka centralna to największa pomyłka ekonomii! Komunizm upadł bo komuniści nie mieli pojęcie o zmieniających się tendencjach gospodarczych świata! Reżimy nie upadają dlatego, że bohaterscy zniewoleni ludzie się buntują tylko dlatego, że sytuacja gospodarcza kraju spowodowana głupotą rządzących jest tragiczna! Gospodarka centralna, którą prowadzili komuniści polski doprowadziła do upadku komuny. Zadłużony kraj, brak perspektyw rozwojowych to przyczyny upadku komuny. Ten pomysł na "komunizm" i tak długo wytrzymał. Powstawanie fabryk, zakładów , które produkują dobra nikomu niepotrzebne doprowadziły do fatalnej sytuacji gospodarczej państwa.
@ tik
dnia 29.12.2012, 13:53
Ocena
komentarza:
2
no chyba to proste teraz jeden robi za pięciu za kiepską płacę a pozostałe rodziny klipią biedę,a powinno wszyskim się powodzić,a do fatalnej sytuacji państwa to doprowadziły specjalnie wywoływane strajki,zastrajkój dzisiaj zobaczysz jakie będzie pkb
@ l.
dnia 30.12.2012, 10:49
Ocena
komentarza:
1
No dobrze - to dlaczego "demokracja" jeszcze do tej pory nie upadła panie "mądry" (inaczej).Dlaczego w Polsce od tylu lat utrzymuje się ten marnotrawczy pseudokapitalizm z urzędniczą twarzą, będący mieszanką urzędniczo-mandaryńskiej dyktatury,XIX wiecznego kapitalizmu i wyprzedaży wszystkiego co się da sprzedać na wzór tępego chłopa-alkoholika ?! Dlaczego USA zadłużone po uszy i Europa (też zadłużona,z przemysłem w Chinach) jeszcze stoją pomimo faktu,że bez realnej produkcji żadna REALNA ekonomia,żadna REALNA gospodarka nie wytrzyma ?
Oczywiście one mają szansę runąć,co więcej ze względu na swoją głupote i marnotrawczość - runą kiedyś z większym hukiem jak "komunizm" ale jednak czynnikiem sprawczym są tu ludzie...

Co do gospodarki komunistycznej: Gospodarka centralnie sterowana to nie jest pomyłka o ile nie przesadza się z centralizacją i upolitycznieniem. Niestety urzędnicy partyjni przesadzili z 1 i 2 - 1 poprzez decydowanie o tym czego nie rozumieli, 2 - przez to że polityka ekonomiczna była traktowana jako polityka - i była przedmiotem zarówno dyskusji z "opozycją" jak i przedmiotem propagandy.A działalność gospodarcza pod sukcesy medialne urzędników,słynne "plany wykonywane z nadwyżką" i kompletny brak nadzoru nad wydajnością pracy "klasy robotniczej" doprowadziły do zapasci.Nie planowanie samo w sobie,ono ma sens bardziej niż ta anarchistyczna "gospodarka" w której prywatyzuje się zyski a nacjonalizuje straty...

Aha - i te fabryki nie produkowały "nikomu niepotrzebnych rzeczy",choć nasze produkty były zacofane w stosunku do zachodu nie tylko dzięki embargom - które notabene wyprosiła "Solidarność" ale i dzięki temu,że faktycznie ignoranci kupowali przestarzałe technologie... Mieliśmy np. będący maksimum kilka lat za zachodnim przemysł elektroniczny (w latach 90tych to nie była taka różnica) który "Solidarność" zniszczyła przy zmianie ustrojów pozwalając na sprowadzanie z zagranicy wszystkiego bez ochrony jakichkolwiek rodzimych branż.W szkole tego nie powiedzą, trzeba samemu poszukać w internecie...

A do fatalnej sytuacji gospodarczej obecnie to doprowadzili POLITYCY zwłaszcza Solidarnościowi,nie "komuna" (ile jeszcze na nią zwalicie) ? Chiny startowały z niższego poziomu, tam komuna towarzysza Mao wymordowała wręcz miliony, a obecnie zaczynają nas wyprzedzać (płaca minimalna w PL jest wyższa 10-20% od chińskiej w przemyśle !). A trzeba być chyba idiotą,by wierzyć że Polak to "homo sovieticus" do szpiku kości mniej innowacyjny i znacznie głupszy od Chińczyka (jeden z najbardziej konserwatywnych narodów świata !).

Niestety - u nas na przykład: 1. Władza nigdy nie broniła rodzimej gospodarki tylko pozwoliła ją zgnieść zagranicznym "inwestorom" 2.Nie wykradano obcej "własności intelektualnej" od samego początku na państwową skalę tylko ją chroniono,bo my przecież jesteśmy "uczciwi" (i co nam z tego przyszło,a co Chińczykom ? Oni mają wielogłowicowe pociski balistyczne na wzór amerykański,budują lotniskowce na wzór rosyjski, i technologie oprócz zagranicznych montowni - my tylko montownie) 3.Naprawdę nie było wolności gospodarczej,biurokracja zabija u nas biznes 4.Nie pilnowano by obcy inwestor współpracował z rodzimymi biznesmenami,a sądy biorą stronę zagranicznego inwestora raczej jak rodzimego (a jak zniszczono Kluskę ? )
5. Wydatki na badania naukowe (wraz z wojskowymi) zredukowano do nędznych promili PKB,a te które są rozdawane są po znajomosciach i służą utrzymaniu kadr...

Może i NKWD zabijało Polskich patriotów w Katyniu strzałem w tył głowy - ale Solidarnościowcy okazali się gorsi.Oni zabili Polską gospodarkę strzałem w tył głowy.
@ Dzon
dnia 30.12.2012, 11:47
Ocena
komentarza:
-1
Jak można porównywać Chiny do Polski komunistycznej ? w ogóle do Polski - co za ignorancja! Chiny jako jedyna kraj na świecie jest samo wystarczalny. Polska nigdy nie była i nie będzie samo wystarczalna. Zależni byliśmy i będziemy zawsze od innych. Po za tym to chyba oczywiste, że "potęgę" zachodniej Europy budowano w czasach kolonizacji - dzisiaj ta potęga popada w śmieszność.

Gospodarka centralna w PRL-u nacechowana była bezmyślnością i niewiedzą.
Pomysł na komunę w wydaniu rosyjskim był idiotyczny. Po za tym komuniści to byli chorzy idealiści - wystarczy na Jaruzelskiego popatrzeć. Liczyła się piękna idea - ale nie ważne czy przynosiła skutek dobry czy zły. Zresztą w każdej płaszczyźnie władza komunistyczna to elegancko mówiąc mało świadomi gracze.

Celem komunistów nie był przecież rozwój gospodarczy - tylko utrzymanie ładu społecznego czyli władzy. Oni się na gospodarce nie znają, oni nie mieli pojęcia w jaki sposób polepszyć sytuacja państwa nie rezygnując ze swoich wpływów.

zarówno Solidarność jak i Komuniści są winni temu co się dzieje w Polsce. Choć ja uważam, że źle się nie dzieje - ale to kwestia indywidualna.
Gomółka czy Wałęsa nadawali się na wiece - porywali tłumy - ale tylko dlatego, że te tłumy też były jak oni - nieoświeceni.
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 18:27
Ocena
komentarza:
-7
Jak to możliwe ze taki kretyn jak ty skonczyl jasielskie LO? Matka nauczyla świnie chodzic po schodach czy ojciec szantazowal nauczycleli?
@ l.
dnia 31.12.2012, 12:36
Ocena
komentarza:
3
Jeśli to o mnie by było:
Wypraszam sobie kretyna nowobogacki stary cwaniaku.Po prostu bardzo dobrze się uczyłem w przeciwieństwie do wielu "dzieci z dobrych rodzin" którym wszystko podstawiono pod nos i patrzono przez palce na ich wybryki, w stylu - syn nauczycielki grasuje z nożem i wypisuje o innej nauczycielce po tablicy że to k***a ale nikt go ze szkoły nie wywali (to nie w I LO to gdzieś indziej) - no ale cóż z tego,można skończyć w tym kraju studia a potem się wraca do szarej rzeczywistości w której decydują złodziejstwo i znajomości - więc oczywiście w Polsce ciągle tylko mam pod górkę i na wiosnę lub później nie wiem,czy nie wyniosę się z tego chorego feudalnego kraiku jak tak dalej pójdzie...
@ obywatel
dnia 28.12.2012, 22:21
Ocena
komentarza:
15
Zgadzam się z dzonem co do ekonomicznych przyzyn upadku "komunizmu" w Polsce.Tylko że u nas to była tylko zabawa w komunizm.W sąsiedniej ówczesnej Czechosłowacji było to widoczne gołym okiem,że tam ta zabawa była bardziej na serio.Tyle tylko,że u nas w roku 80 i 81 wolno było wszystko mówić a w sklepach przysłowiowy ocet,a tam naprawdę można było wszystko kupić.A co do Wałęsy i jego obalania,to są publikacje ile i czego "obalił" w Arłamowie na wczasach.To, że niemal dekadę później Polacy mieli życzenie wybrać Wałęsę na prezydenta i co nadal odbija nam się żurem wigilijnym,jest jedną z wielu przyczyn obecnego bałaganu.A czy nikt z Was,szanowni państwo nie zastanawiał się dlaczego tyle jest teraz afer ambergoldopodobnych?Może to przypadek ale jakimś dziwnym trafem wszystkie ścieżki zbiegają się w Gdańsku.Zaznaczam że może.Zachęcam do uczenia się historii ,obserwowania wydarzeń i wyciągania wniosków.Pozdrawiam.
PS. Ale nie historii w IPN-owskim wydaniu.
@ Tu i Teraz
dnia 29.12.2012, 11:26
Ocena
komentarza:
12
I tak dzięki prostemu zabiegowi panów profesorów i IPN-owi licealiści urodzeni po stanie wojennym doświadczyli szczęścia wyboru między dżumą i cholerą. Na ich miejscu wolałbym wybierać między beczką miodu a łyżką dziegciu. którą temu pokoleniu zafundowali swoją działalnością niemal partyzancką. W wyniku tych bohaterskich działań spędzali czas w ośrodkach internowania czytaj (obozach pracy przymusowej a jeszcze dosadniej obozach koncentracyjnych). Niech żyje ZBOWiD wiecznie żywy i jego najmłodsi członkowie.Mam nadzieję,że rodzice tych młodych ludzi przekazują swa wiedzę nt.rzeczywistej sytuacji w okresie istnienia PRL oraz przyczyn jego upadku. Kończę i idę obejrzeć kontenery na śmieci bo konkurencja nie śpi.
@ tak
dnia 29.12.2012, 15:21
Ocena
komentarza:
-1
kazimierz dubas a kto to byl.?
@ l.
dnia 30.12.2012, 09:55
Ocena
komentarza:
9
Nie zaglądałem tu dłużej - i proszę - takie cudeńko."Debata Oksfordzka" w 1 LO. Zabawne jest w tym doprawdy to,że ta debata przy takim zagęszczeniu "kombatantów" i ekspertów z IPN postawionych przeciwko garstce samodzielnie myślących w I LO młodych (a to jednak jest jakieś osiągnięcie i akt odwagi cywilnej,bo za moich czasów - które miały miejsce mniej niż 10 lat temu - to ta szkoła była po prostu przesycona nauczaniem pro-PiSowskim,no i już wtedy tego typu spędy były tam obowiązkowe niestety kosztem normalnego nauczania) to debata ta była "wygrana" po myśli Lechowskiego (Jaruzelski to zdrajca i tyle a kto się nie zgadza nie ma racji ale udajmy,że z nim dyskutujemy) zanim jeszcze ją zaczęto. I zabawne jest w tym wszystkim to nie tylko to,że nazywa się coś takiego wbrew oczywistości debatą, zabawne jest również podobieństwo do naszej polskiej chorej demokracji (można sobie wybrać partie ale tylko te z układu,bo głosując na tych którzy mają kiepskie sondaże rzekomo "zmarnujemy głos") i fakt,że "pogromcy komuny" tworzą przedstawienie które mógł by sfilmować Bareja w jednym ze swych filmów o tej "komunie" właśnie...

No żal.pl pomimo przepolityzowania w tej szkole miałem Lechowskiego za poważniejszego gościa. Pozdrawiam - były uczeń którego może pamięta...
@ rocznik 66
dnia 30.12.2012, 18:25
Ocena
komentarza:
-8
Kazdy kto interesuje sie historią durniu wie, ze twój bohaterski Jaruzel był kanalia rzadkiej klasy, wspólpracownikiem informacji wojskiwej. A stan wojenny wprowadzil, by chronic d...ę swoja i swoich kumpli!
@ wybory
dnia 30.12.2012, 10:06
Ocena
komentarza:
5
Czy kampania wyborcza jest dopuszczalna w szkołach?
@ Nie ekspert
dnia 30.12.2012, 13:07
Ocena
komentarza:
8
ja sie zastanawiam kto dobieral szacowne grono ekspertow. bo jesli chodzi o pania K.O to ani ona szacowna ani tym bardziej ekspert.
@ mieszkaniec65
dnia 30.12.2012, 16:04
Ocena
komentarza:
5
hahah zwyciezyla opcja ktora musiala na podkarpaciu zwyciezyc a na marginesie co ta mlodziez moze debatowac o stanie wojennym skoro tylko sluszne fakty podaje sie im na lekcjach a po drugie chcialbym wiedziec co robili i czym zajmowali sie ci " eksperci" przed 1980 rokiem z gory dziekuje za informacje hahahah
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105