Stanisław Pankiewicz: Założyłem takie działania, które udało się zrealizować.
Ilona Czarnecka: Czego udało się dokonać w przeciągu czterech lat mijającej kadencji?
Stanisław Pankiewicz: Dzięki środkom pozyskanym z UE skanalizowanie gminy sięga 95 %. Z kanalizacji sanitarnej korzysta u nas 2 800 gospodarstw w 13 miejscowościach, powstały dwie oczyszczalnie ścieków w Trzcinicy i Szebniach. To jest inwestycja, którą nazwaliśmy " inwestycją stulecia". Pozostało nam tylko parę przysiółków w pozostałych miejscowościach i w całości Opacie. Tam jest kwestia dużego kosztu budowy na jednego mieszkańca, ale ten problem myślimy w przyszłości rozwiązać..

Ilona Czarnecka: Co uważa Pan za swoje największe niepowodzenie?
Stanisław Pankiewicz: Nie dopatruję się niepowodzeń, ponieważ założyłem takie działania, które udało się zrealizować.
Ilona Czarnecka: Ile z obietnic złożonych przed objęciem kadencji udało się zrealizować?
Stanisław Pankiewicz: Jestem rad, że wszystkie złożone obietnice przed objęciem kadencji zostały pomyślnie wypełnione. Kanalizacja była priorytetową inwestycją. Dodatkowo wybudowana została remiza OSP w Trzcinicy, zakupiono samochód pożarniczy OSP w Warzycach i szereg innych zadań. Przede wszystkim poprawiona została infrastruktura drogowa.
Ilona Czarnecka: Jakimi słowami zwróciłby sie Pan do potencjalnych wyborców, aby zdecydowali się oddać swój głos?
Stanisław Pankiewicz: Jeżeli uważają, że gmina zmierza w dobrym kierunku i razem z Radą Gminy rozwiązujemy problemy naszych mieszkańców to proszę ich o dalsze poparcie.
Ilona Czarnecka: W konsekwencji tegorocznej powodzi, czy udało się usprawnić procedury postępowania w sytuacji zagrożenia powodziowego?
Stanisław Pankiewicz: Procedury te nas nie zawiodły. Byliśmy cały czas na miejscu zagrożenia. Mieszkańcy mieli do nas pretensje, że nie zostali ostrzeżeni przed zalaniem, ale my również nie zostaliśmy o tym poinformowani. Myślę, że w sytuacji gdzie liczy się czas oraz szybka i skuteczna pomoc stanęliśmy na wysokości zadania i udało się zabezpieczyć naszych mieszkańców.
Ilona Czarnecka: Na jakie przedsięwzięcia zostały przeznaczone pieniądze pozyskane z UE?
Stanisław Pankiewicz: Przede wszystkim na kanalizację, ale również na Rozwój Obszarów Wiejskich. W Osobnicy został wybudowany parking i chodnik, a także środki zostały przeznaczone na budowę remizy OSP w Trzcinicy.
Ilona Czarnecka: Jeżeli wygra Pan wybory na wójta gminy, jakie plany będą wprowadzone w życie?
Stanisław Pankiewicz: Pierwszą podstawową zasadą jest uporządkowanie gospodarki odpadami, która nie jest dostosowana do przepisów unijnych. Jeżeli nie będzie się wprowadzało segregacji, to gminy będą ponosić kary, a tego bym nie chciał, dlatego już zostały podjęte działania w tym kierunku. Ważne jest zaopatrzenie gminy w wodę. Jest to kolejny, bardzo złożony problem, który należy rozwiązać. Będę się również wsłuchiwał w potrzeby mieszkańców.
Dziękuję za rozmowę.
Ilona Czarnecka
