Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Stanowisko w sprawie zbiornika Kąty – Myscowa. Ale… czyje?

15

Rada miasta przyjęła stanowisko w sprawie budowy zbiornika Kąty – Myscowa. W dość osobliwy sposób.

„Tylko budowa zbiornika zapewni nam bezpieczeństwo”

Propozycję stanowiska przedłożyła radzie do przyjęcia Burmistrz Miasta Maria Kurowska. W dokumencie czytamy między innymi, iż jego autorzy zwracają się ponownie o podjęcie skutecznych i zdecydowanych działań w sprawie budowy zbiornika wodnego Kąty – Myscowa. „Stoimy na stanowisku, że tylko budowa zbiornika, którego głównym zadaniem będzie retencja wód, zapewni nam i wszystkim gminom leżącym w dorzeczu rzeki Wisłoki bezpieczeństwo w czasie intensywnych opadów deszczu” – czytamy w liście.

W jego dalszej części następuje skrótowe przedstawienie historii koncepcji budowy zbiornika, od międzywojnia, aż po rok 2007, kiedy to zadanie „zostało wykreślone z listy inwestycji kluczowych”, na poziomie ministerialnym. Stanowisko otrzymają, między innymi, Ministrowie  Infrastruktury, Rozwoju Regionalnego i Środowiska, Dyrektor RZGW, Europarlamentarzyści, Senatorowie i Posłowie z Podkarpacia, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Sejmu Województwa Podkarpackiego, Starosta Jasielski oraz Burmistrzowie i Wójtowie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.

- W tej chwili słychać wyraźne głosy, które mówią o wdrażaniu programu dla dorzecza górnej Wisły. W związku z tym chcemy przypomnieć o sobie i o tym, że mamy problem – tłumaczył powody sformułowania stanowiska sekretarz Urzędu Miasta, Józef Bajorek.

Radny Roman Kościow wtrącił jednak kilkakrotnie, że jego zdaniem tego rodzaju pisma, jakkolwiek odnoszą się do ważnych problemów, służą przede wszystkim poprawianiu sobie samopoczucia. – To już kolejne pismo w tej sprawie. Papier przyjmie wszystko ale pytanie brzmi, jaka jest jego skuteczność.

Wykreślić „Burmistrza Miasta Jasła”, a lepiej „i Burmistrza Miasta Jasła”

Dyskusję wywołała jednak nie treść listu, ale jego tytuł: „Stanowisko Rady Miejskiej Jasła i Burmistrza Miasta Jasła w sprawie budowy zbiornika wodnego Kąty – Myscowa”.


Swoje wątpliwości odnośnie tytułu wyartykułował radny Tadeusz Stachaczyński. – Czy to nie jest mieszanie kompetencji? My jako rada miejska możemy przyjmować stanowisko i burmistrz może, ale te organy nie mogą się w swoich decyzjach przenikać. Jak burmistrz miałaby wyrazić się w głosowaniu nad tym dokumentem? Na drugiej stronie jest zdanie „Rada Miejska wraz z Burmistrzem” – i to jest wystarczające.

Obecny na sali radca prawny uznał, że żadne przepisy prawa nie wykluczają takiego sformułowania tytułu stanowiska. Mimo to radny Stachaczyński złożył wniosek o wykreślenie z tytułu dokumentu „Burmistrz Miasta Jasła”, co po jakimś czasie zostało w owym wniosku poprawione na „i Burmistrz Miasta Jasła”. Bez poprawki, po ewentualnym przyjęciu wniosku, tytuł brzmiałby „Stanowisko Rady Miejskiej Jasła i w sprawie…”.

Burmistrz Kurowska: „To Pan załatwi budowę zbiornika!”

Głosowanie nad wnioskiem radnego Stachaczyńskiego przyniosło ciekawy rezultat – został on bowiem przyjęty przewagą jednego głosu. Pewne znaczenie miała tutaj niska frekwencja na sali obrad oraz chwilowa nieobecność dwóch radnych.

- Rada złożyła swoje stanowisko, a w efekcie burmistrz zapewne złoży swoje. Minister się zdziwi, rada składa swoje stanowisko, burmistrz swoje. To pokaże, jak my się w tym mieście integrujemy – mówiła poirytowana rozwojem wypadków burmistrz Kurowska – Który z panów radnych pojedzie teraz lobbować w sprawie zbiornika w ministerstwie? Może Pan? – pytała burmistrz, zwracając się do Tadeusza Stachaczyńskiego. -  Upoważnimy pana i i będzie pan starał się rozmawiać z ministrami. Ja nieraz na kolana padam, żeby znaleźć dojścia do ministrów, bez względu na ich opcję polityczną. Jak mam lobbować z tym stanowiskiem? To pan teraz załatwi budowę zbiornika Kąty - Myscowa!

„Burmistrz” zniknął z pisma o Kątach – został w piśmie o obwodnicy

Obok stanowiska w sprawie zbiornika Kąty – Myscowa, zaproponowano również uchwalenie analogicznego dokumentu w sprawie budowy tzw. obwodnicy północnej Jasła. Autorzy stanowiska domagają się w swoim piśmie podjęcia działań w sprawie budowy obwodnicy, która ma spowodować znaczne zmniejszenie ruchu samochodowego na terenie miasta.


Również w sprawie tego listu radny Tadeusz Stachaczyński miał wątpliwości. Zwrócił uwagę, że miasto zwraca się o wybudowanie obwodnicy, podczas gdy nie dysponuje uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym miałaby ona powstać.

- Jest jedynie studium, nie ma zaś prawa miejscowego. - mówił radny dodając, że tego typu stanowiska mają charakter przedkapmanijny. – Chodzi o to, żeby pokazać, że nie byliśmy bezczynni. A byliśmy – nie uchwaliliśmy odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z kolei w odniesieniu do tytułu „Stanowiska Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta Jasła w sprawie budowy obwodnicy północnej miasta Jasła” Stachaczyński zgłosił wniosek podobny jak w przypadku pisma dotyczącego zbiornika Kąty – Myscowa. Tym razem, dzięki powrotowi na salę dwóch radnych, wniosek został odrzucony przewagą jednego głosu.


Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

 

Reklama

Komentarze: 15

Dodaj komentarz Widok:
0
@ passat
dnia 05.09.2010, 09:09 · Zgłoś
Radca prawny UM jest tak samo mądry jak i burmistrzowa. Rada Miasta jest organem ustawodawczym a burmistrzowa do roboty i zamiatania. W tym Jaśle wszędzie występuje poplątanie z pomieszaniem. Niekompetencja na każdym kroku a szczególnie w UM. Taką mamy pisuarkową władze.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 04.09.2010, 11:09 · Zgłoś
...No to jest stanowisko typowe dla urzędników-,,POLSK RIKSDAG''...
Odpowiedz
0
@ siedem osób
dnia 03.09.2010, 08:20 · Zgłoś
Czy ten spektakl ma pokazać, że Pani Burmistrz coś robi. Takie pisemko nie nadaje się nawet do wytarcia ...... a ta dyskusja jest na poziomie akademickim. Co Pani robiła przez cztery lata w tym zakresie jak również w zakresie obwodnicy obiecanej podczas poprzedniej kampanii i wielu wielu innych rzeczy? Napisać pisemko bądź powiedzieć można praktycznie wszystko ale to nie jest spotkanie towarzyskie a takie można odnieść wrażenie. Czy pani się wydaje, że my mieszkańcy Miasta Jasła pozwolimy sobie na obiecanki cacanki po raz kolejny ( piszę my bo jest obok mnie siedem osób mieszkańców Jasła i jest to nasze wspólne stanowisko). Z przykrością stwierdzamy, że dla Pani ważniejsze były tablice, pomniki, drogi do nikąd, wyjazdy w sprawie Bałtyku, wyjazdy samochodem służbowym na pielgrzymkę, deptak, ronda ostatni wodotrysk i toczenie sporów zarówno z mieszkańcami jak rónież radnymi mającymi inne zdanie aniżeli radni popierający ugrupowanie z któregop Pani się wywodzi. NAM W JAŚLE NIE JEST POTRZEBNA POLITYKA NAS INTERESUJĄ SPRAWY GODNEGO ŻYCIA codziennego. Ubolewamy, że z obiecanych w czasie poprzedniej kampanii spraw nie załatwiła Pani praktycznie niewiele.Zapewniamy Panią i jej popleczników w tym wielu obecnych radnych, że napewno nie zagłosujemy na Was i zrobimy wszystko aby wachających się przekonać co do słuszności abyście zostali na następną kadencję odsunięci od władzy. NAM NIE SĄ POTRZEBNI POLITYCY NAM POTRZEBNI SĄ LUDZIE NASI PRZEDSTAWICIELE NIEWAŻNE Z JAKIGO UGRUPOWANIA, KTÓRZY BEDĄ REPREZENTOWAĆ NASZE LOKALNE INTERESY I BĘDĄ CHCILI NAS WYSŁUCHAĆ, A NIE LOKALNI POLITYKIERZY POPIERAJĄCY JEDYNE SŁUSZNE STANOWISKO JAKIEJŚ PARTII. KRÓTKO MÓWIĄC MY PANI JUŻ DZIĘKUJEMY i cytując często wypowiadane przez Panią słowa mówimy "Szanowna Pani my sobie nie pozwolimy na takie traktowanie" i teraz taki uśmieszek jak Pani to robi aby nie było wiadomo czy uwielbiamy siebie czy śmiejemy się z kogoś. DZIĘKUJEMY za wszystko a własciwie za nic.
Odpowiedz
0
@ ms
dnia 02.09.2010, 21:00 · Zgłoś
Do MMMMM
Jak obwałujesz Wisłokę po most w Majscowej, to w niegłowicach będziesz musiał podnieść wały przynajmniej o metr, bo obecne będą za niskie.
Na całym świecie sposobem na walkę z powodziami jest deregulacja rzek i tworzenie polderów i terenów zalewowych. Wały, to archaizm. Ostatnia powódź pokazała, że im więcej wałów, to wyższa fala kulminacyjna. Woda taką rynną płynie też szybciej.
Niestety ale zbiornik, to konieczność, również jako źródło wody pitnej dla miejscowości poniżej.
Odpowiedz
0
@ para
dnia 02.09.2010, 20:21 · Zgłoś
Nauczycielka i kolejarz - piekna para do kadryla lub kankana ale nie do rządzenia miastem. Okluray zsunięte na nas nie czynią mędrcem - pozory mylą, co niejednokrotnie udowodnione zostało myślami lotnymi jak furmanka. Czytać a rozumieć to dwie różne rzeczy. Jasnym się staje dlaczego firma kolejowa robi bokami. Cud, że jeszcze tory nie zostały rozebrane na złom jak np. w Gamracie.
Odpowiedz
0
@ X-men
dnia 02.09.2010, 20:04 · Zgłoś
banda [...] !
Odpowiedz
0
@ MMMMM
dnia 02.09.2010, 18:29 · Zgłoś
Szanowna Rado Miejska!!!!! NALEŻY UREGULOWAĆ RZEKĘ WISŁOKĘ I JĄ OBWAŁOWAĆ AŻ PO MOST W MAJSCOWEJ I TO WYSTARCZY!!!!! A NIE BUDOWAĆ ZBIORNIKA W KĄTACH, BO W NASZYM KRAJU NIE MA DOBRYCH GOSPODARZY TAKICH ZBIORNIKÓW! I CO SIĘ STANIE Z MIEJSCOWOŚCIAMI OD KĄTÓW PO MIASTO JASŁO WŁĄCZNIE, GDY NAGLE WODA BĘDZIE PRZELEWAĆ SIĘ PRZEZ ZBIORNIK LUB KTOŚ ZA PÓŹNO POSTANOWI SPUŚCIĆ NADMIAR WODY. TE WSIE RAZEM Z JASŁEM ZNIKNĄ Z POWIERZCHNI ZIEMI, BO WISŁOKA JAKO RZEKA GÓRSKA PŁYNIE Z OLBRZYMIĄ SZYBKOŚCIĄ. KTO WTEDY POMOŻE MIESZKAŃCOM NP. NIEGŁOWIC SKORO ZAKŁADY UBEZPIECZENIOWE JUŻ ODMAWIAJĄ UBEZPIECZENIA DOMU BO TO TEREN ZALEWOWY. W NIEGŁOWICACH WISŁOKA WYLAŁA W TYM ROKU TRZY RAZY, A ILE RAZY WYCHODZI Z KORYTA TO SZKODA MÓWIĆ, I ŻADEN URZĄD SIĘ TYM NIE INTERESUJE!!! NIE DOPUSZCZAJCIE DO BUDOWY ZBIORNIKA TYLKO UREGULUJCIE WISŁOKĘ!!!
Odpowiedz
0
@ POWODZIANIN
dnia 02.09.2010, 14:13 · Zgłoś
Szukam osób poszkodowanych w wyniku czerwcowej powodzi z okolic Jasła i miejscowości wzdłuż rzeki Ropy chcących się przyłączyć do pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa za zaniedbania na zaporze w Klimkówce co doprowadziło do zalania miejscowości położonych niżej zapory.Wszystkich zainteresowanych proszę o pisanie na mój adres mailowy guciuguciu@onet.eu
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 02.09.2010, 13:41 · Zgłoś
Takie papiery to sobie możecie codziennie drukować, a korzyści żadnych z tego nie będzie - trzeba [...] ruszyć i do roboty się zabrać, chocby grunt wykupywać, ludziom z wyprzedzeniem kilku lat zadośćuczynić, a nie klękać przed ministrami(tylko w jakim celu?), bo jak wiadomo palcem nie kiwną, tam gdzie się grupy rządzącej nie wybiera.
Odpowiedz
0
@ lukas
dnia 02.09.2010, 13:34 · Zgłoś
To pytanie panie Kościow postaw swojemu guru Tuskowi jego minister skreślił ten projekt.
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 02.09.2010, 12:39 · Zgłoś
[...] czyje to jest stanowisko..mnie interesuje tylko KONKRETNIE KIEDY zacznie sie tam budowac - jesli nie, to konkretnie KTO ZAWALIL SPRAWE, mimo ze za to ma placone.
Odpowiedz
0
@ szymon85
dnia 02.09.2010, 12:01 · Zgłoś
0
@ HENEK
dnia 02.09.2010, 11:54 · Zgłoś
ALE BĘDZIE RADOCHA JAK NA POWÓDZ ZŁOŻY SIĘ KLIMKÓWKA I ZBIORNIK W KĄTACH.JASŁO BĘDZIE PŁYWAŁO AZ DO RYNKU.HAHAHA
KLIMKÓWKA JUŻ POKAZAŁA CO POTRAFI
Odpowiedz
0
@ jasiu
dnia 02.09.2010, 11:52 · Zgłoś
budowa przesunie się o 50 lat :)jestesmy w UE napewno dało by się jakąś kase wyciągnąć tylko nie ma sie kto tym zająć!!!
Odpowiedz
0
@ MARYŚKA!
dnia 02.09.2010, 11:32 · Zgłoś
"Ja nieraz na kolana padam, żeby znaleźć dojścia do ministrów"

PANI MARYSIU W TYM WIEKU TAKIE RZECZY? ZNOWU Z TEGO JAKAŚ SEKSAFERA WYNIKNIE
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.