Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Stół do jadalni – jak wybrać odpowiedni kształt i rozmiar mebla?

0

Idealny stół do jadalni to nie tylko przykuwające wzrok wzornictwo. Mimo że wrażenia estetyczne są bardzo istotne, to przed zakupem, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad kilkoma praktycznymi kwestiami. To one decydują o komforcie, bez którego jadalnia straciłaby swoją podstawową funkcję. Funkcję miejsca, w którym goście i domownicy spotykają się, aby celebrować wspólne chwile. Zanim więc sięgniesz do portfela, odhacz poniższe pozycje z listy, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze do perfekcyjnego wyboru stołu.

Krok pierwszy: taśma miernicza w dłoń

Zanim zaczniesz poszukiwania, weź do ręki taśmę mierniczą i dokładnie zmierz, ile przestrzeni możesz poświęcić na ustawienie stołu. W końcu marzenia to jedno, a możliwości to drugie. Nie zawsze możliwe jest ich pogodzenie. A jadalnia, oprócz tego, że efektownie urządzona, powinna być też funkcjonalna. Inaczej serwowanie posiłków stanie się męką, a goście stłoczeni przy stole będą się mimowolnie poszturchiwać, szukając odrobiny miejsca lub z trudem przeciskać między krawędzią stołu a ścianą.

Jak duży powinien być stół do jadalni?

To zależy od metrażu pomieszczenia. Złota zasada mówi, że rozmiar stołu powinien być dopasowany do wielkości jadalni. Zbyt mały stół w przestronnym pokoju będzie przywodził na myśl dryfującą tratwę na rozległym morzu. Z kolei za duży stół ustawiony na niewielkiej przestrzeni odbierze „tlen” wnętrzu. Dlatego konieczne jest znalezienie równowagi.

Ile miejsca przeznaczyć dla każdej osoby?

Minimalna przestrzeń dla jednej osoby powinna mieć następujące wymiary: 60 cm długości na 40 cm szerokości blatu. Ponadto pomiędzy dwoma ustawionymi naprzeciw nakryciami należy zostawić co najmniej 10 – 20 cm przerwy, tak, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na półmiski z przekąskami.

Odstęp między stołem a innymi obiektami

Zakłada się, że odstęp między krawędziami stołu a ścianą lub pozostałymi meblami powinien wynosić minimum 1 m. Jeśli metraż na to pozwala, warto zostawić nawet 1,2 metra. Dlaczego? Chodzi tu wyłącznie o względy praktyczne. Należy zadbać, aby przemieszczanie się po pomieszczeniu nie sprawiało problemów oraz, aby każdy mógł wygodnie odsunąć krzesło, aby usiąść do stołu. Zanim kupisz konkretny stół, zastanów się też, czy jego obecność w jadalni nie będzie utrudniała otwierania szafek i odsuwania szuflad. Dobrze, jeśli zachowasz też odrobinę wolnej przestrzeni przy wejściu do jadalni. W ten sposób sprawisz, że będzie wydawała się znacznie przestronniejsza.

Stół do jadalni: prostokątny, kwadratowy, owalny czy okrągły?

Najpopularniejsze są stoły kwadratowe i prostokątne, co nie oznacza, że wszędzie sprawdzą się równie dobrze. Na przykład odradza się ustawianie prostokątnego stołu w kwadratowym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z niewłaściwym wykorzystaniem powierzchni. Mając do dyspozycji taką przestrzeń lepiej wybrać okrągły stół. Z kolei w przypadku prostokątnych przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie owal. Na szczęście stół do jadalni w e-sklepie Kler można znaleźć w całym spektrum kształtów.

Okrągły stół – idealny do niewielkich przestrzeni

W niedużych jadalniach (również w kuchniach lub wydzielonych od salonu częściach jadalnianych) sprawdzi się znakomicie. Dzięki „ściętym” kantom jest wygodny i bezpieczny dla dzieci. Co więcej, nie zajmuje dużo przestrzeni, a przez to optycznie ją powiększa. Poza tym podczas spotkania przy okrągłym stole wszyscy są sobie równi, ponieważ każdy ma dokładnie tyle samo miejsca i taki sam widok na towarzyszy.

Owal? Świetna alternatywa dla prostokątnego i okrągłego stołu

Nie jesteś fanem okrągłych stołów, a prostokątny blat wydaje Ci się nieciekawy? W takim wypadku wyjściem z sytuacji będzie zakup owalnego stołu do jadalni. Wśród dostępnych modeli znajdziesz zarówno stoły z lekko zaokrąglonymi rogami, jak i mocniej ściętymi. Dzięki nietypowej, oryginalnej formie blatu może stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Zależnie od podstawy może przyjąć nowoczesną, nieco futurystyczną lub zbliżoną do klasycznej formę.

Stół kwadratowy – dla wielbicieli prostych form

Stół o kwadratowym blacie to doskonała propozycja dla entuzjastów funkcjonalnych i niezawodnych rozwiązań. Ten mebel świetnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach. Mimo że, podstawowe modele przeznaczone są dla 2 lub 4 osób, to bez trudu znajdziesz również rozkładany stół do jadalni. Dzięki tej funkcji, w razie potrzeby w kilka chwil, wyczarujesz dodatkowe miejsca.

Prostokątny stół – król jadalnianych przestrzeni

Zależnie od wymiarów sprawdzi się zarówno w przestronnych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Prostokątne stoły są bardzo ustawne, dlatego są najczęściej wybieranymi modelami do jadalni. Nie można odmówić im wygody. Bez trudu usadzisz przy nich gości, zapewniając im odpowiednią ilość miejsca. Poza tym, stoły prostokątne zawsze świetnie wyglądają – niezależnie czy ustawione na środku pomieszczenia, czy bliżej ściany. A osobom pracującym w home office, posłużą też jako miejsce pracy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.10.2021, 09:14
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Dokonano odbioru wykonanych prac w budynku przy ul. Metzgera w Jaśle. Jutro wznowiony zostanie ruch na drodze krajowej nr 28

  Prace budowlano-naprawcze bloku przy ul. Metzgera w Jaśle po blisko dwóch tygodniach dobiegły końca. Dzisiaj komisja dokonała odbioru wykonanych prac związanych z zabezpieczeniem uszkodzonej konstrukcji nośnej budynku...

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105