Strażacy z Kołaczyc mają nowy samochód
Od 20. lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Kołaczycach dysponuje pojazdem Unimog U 5000.
- Samochód wyposażony jest między innymi w dwuzakresową autopompę, zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tysiąca litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów oraz zraszacze do gaszenia suchej trawy - powiedział nam Marcin Krajewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach.
- Jest to samochód typowo gaśniczy, przeznaczony do pracy w skrajnie trudnym terenie. Posiada możliwość blokowania wszystkich kół, napęd na cztery koła, potrafi poruszać się w wodzie o głębokości do 120 cm. Ma również centralny układ pompowania kół, pozwalajacy zwiększyć ciśnienie w oponach podczas jazdy, za pomocą jednego przycisku. - tłumaczył naczelnik.
Samochód może przydać się strażakom podczas zadań w trudnym i trudnodostępnym terenie, w tym przy pożarach lasów i łąk.
Koszt samochodu to około 960 tysięcy złotych. Auto nie uczestniczyło jak na razie w żadnej poważnej akcji.
Ks
