Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Superniania o zaletach głośnego czytania i intuicji

16

O wartości rodzinnego czytania oraz o rodzicielskiej intuicji usłyszeli uczestnicy spotkania z Dorotą Zawadzką, które odbyło się 19 listopada 2011 r. w Klubie Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Popularna „Superniania” wygłosiła pełen cennych wskazówek, ale też zabawnych anegdot wykład pt. „Mądre wychowanie”, a następnie odpowiadała na pytania rodziców. Dorota Zawadzka była gościem Biblioteki jako ambasadorka kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.


Jednym z jej elementów jest program Rodzinne Czytanie, w ramach którego działa Klub Czytających Rodzin. Podkreśliła, że wspólne, rodzinne czytanie ma same zalety – daje dziecku wiedzę, pomaga poznawać świat, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny, buduje między dzieckiem a rodzicami głęboką więź i przyjaźń. Co więcej, dzięki książkom dzieci poznają czym jest dobro i zło, a siedząc na kolanach czytających rodziców w bezpieczny sposób oswajają się ze strachem i trudnymi tematami. Superniania zachęcała również rodziców do dzielenia z dziećmi zainteresowań i uczestnictwa w działaniach przeznaczanych zarówno dla dzieci jak i rodziców, bo są one płaszczyzną wspólnych przeżyć i emocji, dostarczają tematów do rozmów i zacieśniają więzi.


Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że wychowując dzieci należy przede wszystkim zaufać własnej intuicji, lecz niezwykle istotna jest również wiedza o poszczególnych etapach rozwoju dzieci. Dlatego każdy rodzic powinien zacząć od przeczytania podręcznika traktującego o tym, co jest charakterystyczne dla fazy rozwoju, w której znajduje się jego dziecko, a dopiero potem sięgnąć po różnego rodzaju poradniki. Trzeba także pamiętać o tym, by patrzeć w przyszłość, bo nie wychowuje się dziecka dla „tu i teraz”, ale po to, by w przyszłości żyło mu się jak najlepiej, już bez naszej pomocy.


Spotkanie z Dorotą Zawadzką było wyrazem wyróżnienia Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” za ciekawą i aktywną działalność. Klub Czytających Rodzin znalazł się w pierwszej piątce najwyżej ocenianych przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” klubów w Polsce. To nas bardzo cieszy. Zawdzięczamy to Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, aktywności członków Klubu i pracownikom MBP w Jaśle, szczególnie Dorocie Woźnicy (opiekunce Klubu) oraz Katarzynie Zwolińskiej i Magdalenie Chart z Oddziału dla Dzieci. – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Informacje o działalności Klubu, który jest inicjatywą przeznaczoną dla rodziców i dzieci, można znaleźć na stronie www.mbp.jaslo.pl  oraz na stronie Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” www.rodzinneczytanie.pl . Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęca udziału w spotkaniach Klubu oraz do zapoznania się ze znajdującymi się w jej zbiorach podręcznikami i poradnikami o rozwoju dzieci w różnym wieku, wśród których znajdują się również książki Doroty Zawadzkiej.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 21.11.2011, 18:23 , Tagi: MBP
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ super
dnia 21.11.2011, 19:27
Ocena
komentarza:
3
Świetnie superniania uświadomiła nam jakie błędy najczęściej popełniamy np. powiedzenie do dziecka: "Nie rób tego bo będziesz widział!" Dziecko tym bardziej zrobi na złość bo chce widzieć co będzie widział :) hehehe
Swietnie było. Wielkie dzięki za zorganizowanie takiego spotkania!!!
@ superDYREKTOR
dnia 21.11.2011, 20:02
Ocena
komentarza:
-2
brawo dla Pani M. Piekarskiej...dobrze, że organizuje takie spotkania!
@ Obserwator
dnia 22.11.2011, 07:02
Ocena
komentarza:
4
Brawo dla Pani dyrektor, ale za to, że w końcu się przełamała i podziękowała pracownikom, bo do tej pory, to w artykułach czytaliśmy, że to ona wszystko zorganizowała. Tylko czy nazwiska tych pracowników nie powinny być również wyróżnione w artykule? Tak, to znowu jedno jest wyróżnione. Nawet Pani Zawadzka nie dostąpiła tego zaszczytu. No, ale tak już jest, kiedy artykuły są przygotowywane przez podwładnych, którzy nie wiedzą jak się zachować by się nie narazić.
@ obserwator obiektywny
dnia 22.11.2011, 09:28
Ocena
komentarza:
-2
Nie ulega jednak wątpliwości...kto jest motorem napędowym w bibliotece i kto mobilizuje pracowników!
@ wow!
dnia 21.11.2011, 22:06
Ocena
komentarza:
0
kurcze nieźle się postarzała odkąd pamiętam ją w superniani
@ maniuśka
dnia 22.11.2011, 07:57
Ocena
komentarza:
-7
Jakiż to przyklad dla dzieci i młodzieży, jakiż to autorytet? Przecież ta osoba gdy zaczęła robić karierę postanowiła się rozwieść! Pytam- czy nie ma już prawdziwych autorytetów tylko takie osoby mają być autorytetami? Wstyd mi, że ktoś chce aby tacy ludzie byli dla naszych dzieci autorytetami.
@ jaa
dnia 23.11.2011, 16:43
Ocena
komentarza:
1
ona autorytetem dla naszych dzieci nie jest. Wielu rodziców straszy supernianią swoje dzieci :) Ale autorytetem dla mnie w kwestii poznania i wychowania dziecka to jest!
@ G.
dnia 22.11.2011, 08:58
Ocena
komentarza:
-2
Brawo dla Doroty opiekunki klubu, bo bez jej zaangażowania na pewno nie byłoby takiego wyniku w Polsce.
@ jaślanka
dnia 22.11.2011, 09:43
Ocena
komentarza:
0
Brawo dla Pani Dyrektor, że cały czas trzyma poziom!
@ jaślak
dnia 22.11.2011, 10:33
Ocena
komentarza:
0
Gratulacje dla pracowników biblioteki, a nie dla Pani Dyr.!
@ jaślanka
dnia 22.11.2011, 10:38
Ocena
komentarza:
-1
"Spotkanie z Dorotą Zawadzką było wyrazem wyróżnienia Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” za ciekawą i aktywną działalność. Klub Czytających Rodzin znalazł się w pierwszej piątce najwyżej ocenianych przez Fundację ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” klubów w Polsce. To nas bardzo cieszy. Zawdzięczamy to Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, Medycznej Szkole Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, aktywności członków Klubu i pracownikom MBP w Jaśle..."
@ czytelnik
dnia 23.11.2011, 12:19
Ocena
komentarza:
1
Niania fajna, ale dyrektorka straszy dzieci i nie tylko.
@ ja
dnia 23.11.2011, 12:59
Ocena
komentarza:
-2
CZYTELNIK weź się z czytanie książek ..a nie wypisywanie głupot!
@ Dluznik
dnia 23.11.2011, 15:43
Ocena
komentarza:
0
Zapłaciłem karę za przetrzymanie. A co sie dzieje z tymi pieniędzmi? Ktore ksiązki kupiono?
@ kal :)
dnia 24.11.2011, 07:49
Ocena
komentarza:
0
Pani Dorotka na Dyrektora!
@ zuzka
dnia 25.11.2011, 14:51
Ocena
komentarza:
0
Uważaj, żebyś nie zrobił pani Dorotce wilczej przysługi, pani dyrektor jak pan burmistrz Czernecki nie lubi konkurencji, tak samo jest nieprzytępna i gburowata! Dlatego dogadują sie tak łatwo!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ta zbrodnia na zawsze zmieniła Jasło. 80 lat temu naziści dokonali likwidacji jasielskiego getta

   

  80 lat temu, w Jaśle rozegrały się wydarzenia, które stanowią jedną z najtragiczniejszych kart w historii miasta i jego mieszkańców. W sierpniu 1942 r. w ramach zrealizowanej przez niemieckiego okupanta, zbrodniczej akcji o kryptonimie „Reinhardt”, przeprowadzono likwidację getta w Jaśle. Jasielscy Żydzi zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie czekała ich śmierć z rąk nazistowskich oprawców. W środę uczczono ich pamięć, podczas obchodów 5. Dnia Pamięci o społeczności jasielskich Żydów.

 • Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy podpisane. Polacy mogą już składać wnioski

   

  Przed kilkoma dniami Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą o dodatku węglowym. 16 sierpnia br. (wtorek) Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska, poinformowała z kolei, że podpisane zostało rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy. Oznacza to, że Polacy mogą składać już stosowne wnioski w swoich gminach.

 • „Tour de Konstytucja PL” zawita do Jasła

   

  20 sierpnia br. na płycie jasielskiego rynku odbędzie się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja PL”. Wydarzenia organizowane przez fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, skupiają aktywistów, którym bliska jest idea społeczeństwa obywatelskiego oraz zasady demokratycznego państwa prawnego. Projekt, swoim patronatem objął były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w najbliższą sobotę pojawi się w Jaśle.

 • Wiele twarzy pedagogiki

   

  Trwa gorący okres wybierania kierunku studiów i rekrutacji na Uczelnie. Wybierają świeżo upieczeni maturzyści i ci, którzy chcą podnieść swoje wykształcenie zyskując tytuł magistra. Możliwość podjęcia takich studiów jest także w Jaśle – jaką „magisterkę” można tutaj studiować?

 • W Jaśle świętowano 102. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

   

  Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W całym kraju odbywają się uroczystości państwowe i samorządowe, których celem jest upamiętnienie wiktorii, uznawanej za jedną z najbardziej chwalebnych w historii polskiego oręża. W Jaśle rozpoczęły się one mszą św. w intencji ojczyzny, odprawioną w Sanktuarium Św. Antoniego.

 • Kawaleryjskie święto na „łąkach hubalowych” w Jaśle

   

  Choć Święto Kawalerii Polskiej przypada na dzień 31 sierpnia, to już dzisiaj mieszkańcy Jasła mogli oglądać w akcji kawalerzystów, którzy za cel obrali sobie pielęgnowanie tradycji jazdy polskiej. W ramach tegorocznego Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zaprezentowano między innymi pokaz musztry konnej oraz konkurs władania lancą i szablą. „Łąki hubalowe” odwiedziły również grupy rekonstrukcyjne, przywożąc z sobą uzbrojenie i wyposażenie pochodzące z okresu I i II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

 • Tak wygląda dziś Wojsko Polskie. Na jasielskim runku odbył się piknik wojskowy

   

  W minioną sobotę na płycie jasielskiego rynku odbył się piknik wojskowy okazji obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Żołnierze zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu wybranych oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W efekcie, sobotnie popołudnie z Wojskiej Polskim postanowiły spędzić tłumy jaślan. Największym zainteresowaniem cieszył się czołg Leopard 2A5.

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657