Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Św. Jan Ewangelista już odnowiony

3

Prace renowacyjne nad rzeźbą św. Jana Ewangelisty, na jasielskim cmentarzu komunalnym przy ul. Zielonej, dobiegają końca. Odnowiona wapienna figura świętego, poddany konserwacji piaskowcowy cokół oraz marmurowa inskrypcja, to etapy realizacji projektu renowacji zabytku, której pierwsze efekty są już widoczne.


Nagrobek ze św. Janem Ewangelistą jest pierwszą z rzeźb, którą wyremontowano dzięki działalności komitetu. Jesienią 2009 roku, z inicjatywą odnowy zabytków „starego cmentarza” wystapiła Maria Kurowska Burmistrz Miasta Jasła. Dlatego też został powołany Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej, który 1 listopada 2009 r. przeprowadził zbiórkę pieniężną, a zebrane pieniądze przeznaczył na ochronę zabytków. Cały koszt inwestycji wyniósł 17 tys. zł., z czego 12 tys. zł., to darowizna komitetu, zaś pozostałe 5 tys. zł. pracownicy Urzędu Miasta w Jaśle pozyskali z dotacji PWKZ. Renowacja zabytku została zlecona krośniejskim konserwatorom sztuki firmy „Palusińscy”.
 
Rzeźba św. Jana Ewangelisty jest jedną z najstarszych figur na zabytkowym cmentarzu,  która przetrwała zniszczenia Jasła, podczas II wojny światowej. Wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Władysława Elijasza w 1878 roku, istnieje do dzisiejszych czasów. Ozdabia nagrobek Jana Martynka, który z dniem 25 lutego br. został wpisany do rejestru zabytków. To właśnie na tym nagrobku widnieje rzeźba świętego, nawiązująca do imienia zmarłego.

Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków z Przemyśla nagrobek autorstwa W. Eliasza-Radzikowskiego przedstawia wartość historyczną dla jasielskiego środowiska oraz artystyczną, dzięki czemu stanowi przyczynek do mało znanej  twórczości krakowskiego artysty.


UM Jasła
Fot. Kinga Bimkiewicz

Reklama

Komentarze: 3

Dodaj komentarz Widok:
0
@ [...]
dnia 31.07.2010, 23:54 · Zgłoś
To już w Jaśle nie ma innych, ważniejszych potrzeb ?
Odpowiedz
0
@ Jaślanka
dnia 29.07.2010, 19:32 · Zgłoś
Przepiękna rzeżba tak jak niesamowity jest nasz stary cmentarz można tam odnależć spokój piękno i ukojenie. Jestem pod ogromnym wrażeniem....wdzięczna
Odpowiedz
0
@ Ornitoloszka
dnia 28.07.2010, 12:08 · Zgłoś
Niezbędne są też słowniki ortograficzne, bo takich towaŻyszy to nam nie potrzeba.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.