Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Świadomość historyczna czyli Zofii Macek gawęda o Szebniach

0

15 marca w Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Jaśle odbyło się  spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”. 


Gościem  spotkania była Zofia Macek, autorka wielu publikacji dotyczących historii i życia społecznego Szebni. Rzec można, że autorka monografii Wsi Szebnie,  jest swego rodzaju kronikarzem własnej miejscowości. Jej praca, to swoiste dziejopisarstwo. Dzięki wykształceniu historycznemu i filologicznemu robi to profesjonalnie. Uprawia różne gatunki literackie, od wspomnianych wcześniej prac monograficznych po wiersze i bajki dla dzieci. Piękną polszczyzną opowiedziała o swojej pasji i o tym, jak kształtowała się jej świadomość historyczna. Większą część jej wypowiedzi stanowiła książka  Kapłan niezłomny . Jest to  biografia ks. Józefa Opioły, który podczas II wojny światowej wykazał  heroiczną postawę, ratując życie wielu więźniom obozu w Szebniach. Swoją opowieść   nasyciła  emocjami, poruszając tym samym najwyższe struny słuchaczy. Dla niej ta książka jest hołdem oddanym osobie o niezwykłej skromności, żyjącej wg zasad, które wyznaje. Żył i pracował dla ludzi – powiedziała Z. Macek.

Za swój wielki sukces uważa zorganizowanie w latach 70.  zjazdu byłych  więźniów  szebniańskiego obozu, wbrew woli ówczesnych władz. Jej marzeniem i Elżbiety Przybyszowskiej - Constantine, było przywrócenie dawnej świetności pałacowi Gorayskich  i oddanie go na użytek publiczny. Ciekawostką było opowiedzenie przez nią, genezy  wiersza Wisławy Szymborskiej Obóz głodowy pod Jasłem. Okazało się, że przyjaciółka noblistki Danuta Olszewska, była więźniarką tego obozu  i opowiedziała o tym autorce wiersza.


W drugiej części spotkania poetki ludowe recytowały wiersze wielkopostne. Interesująco zabrzmiał Przepis na serdeczny tort, autorstwa Wiktorii Marszałek: Wziąć łyżeczkę modlitwy - nie żałować, w każdym razie tak dużą, aby nadała woń ducha nadprzyrodzonego. Dać porządną garść cierpliwości i zmieszać z utłuczoną masą dobroci - nigdy jej nie za dużo.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 18.03.2011, 18:00 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657