Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Światło, które prowadzi”

13

Po raz dwudziesty pierwszy na jasielskim Rynku zgromadzone drużyny harcerskie, władze miejskie, powiatowe oraz przedstawiciele instytucji, a także mieszkańcy Jasła przekazali sobie Betlejemskie Światło Pokoju.<<FOTO>>

Tradycyjnie harcerze z powiatu jasielskiego przywożą dla mieszkańców Jasła i okolic betlejemskie światło z Groty Narodzenia Pańskiego. Tegorocznym hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Światło, które prowadzi”.

Betlejemski blask zagości także w szpitalach, hospicjach, domach opieki, urzędach, instytucjach. - Betlejemskie światło jest symbolem wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów. Niech więc i w naszym lokalnym środowisku będzie ono znakiem pojednania, jedności i nadziei na lepszą wspólną solidarną służbę ojczyźnie i ludziom. Każdy kto go otrzyma niech stanie się lepszym i wrażliwszym – mówił do zgromadzonych phm. Waldemar Marek, komendant hufca.

Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła życzył harcerzom oraz mieszkańcom Jasła radosnych, pięknych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. - Niech te święta promieniują swoim ciepłem na wszystkie dni Nowego Roku. Choć wszyscy mówią, że rok 2012 będzie rokiem trudnym, to jednak nadzieja która w naszych sercach rozbłyśnie za sprawą Narodzonego, na pewno będzie dodawać nam mocy – powiedział burmistrz.

- Czas harcerzom podziękować, że są wierni tej tradycji i co roku odwiedzają nas tutaj wraz z życzeniami przekazując to światło, które jest wyrazem ciepła, blasku i nadziei – podkreślił Antoni Wydro, wicekurator oświaty.

(icz)

Napisany dnia: 21.12.2011, 13:17 , Tagi: UM Jasło, JDK, policja, Jasło, Powiat Jasło, Andrzej Czernecki, MDK, PSP Jasło, Straż Pożarna
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 21.12.2011, 13:22
Ocena
komentarza:
0
"to jednak nadzieja która w naszych sercach rozbłyśnie za sprawą Narodzonego"
mow jasniej... o kogo ci chodzi i w czym "ten" niby ma nam pomoc? stworzy miejsca pracy ,czy moze obnizy podatki?
@ zaufny
dnia 21.12.2011, 13:42
Ocena
komentarza:
-8
Człowieku nie pisz co myślisz tylko myśl co piszesz
@ nano
dnia 21.12.2011, 16:09
Ocena
komentarza:
1
Wypadałoby wiedzieć, że burmistrz nic nie ma do miejsc pracy w Jaśle, tylko tak znienawidzeni przez komentujących, przedsiębiorcy.
Natomiast co do podatków, to chociaż przeżyłem ponad 50 lat to nie pamiętam, by ktokolwiek czy kiedykolwiek je obniżał. Należy tylko apelować by zbyt wiele ich nie podwyższano.
Na koniec życzę wszystkim dobrych, spokojnych i szczęśliwych Świąt.
Niestety będą to już ostatnie Święta takie jakich Wam życzę!
@ Pawel
dnia 21.12.2011, 23:58
Ocena
komentarza:
0
Czemu tak pesymistycznie?
@ TTT
dnia 22.12.2011, 13:43
Ocena
komentarza:
-1
A Ty to kto?
@ łodyniec
dnia 21.12.2011, 13:46
Ocena
komentarza:
4
zaufany tobie jedynemu ten narodzony ktory rodzi sie co roku pomoze hahahaha ,doda ci mocy zebys mogl nadal tyrac za prawie free i wydawac 99% zarobionych pieniedzy na podatki z czego czesc na czcicieli :)
@ fatz
dnia 21.12.2011, 14:49
Ocena
komentarza:
5
Fałsz i obłuda. Co innego się myśli, co innego się mówi, a jeszcze co innego się czyni. Kłamie się, oczernia i krzywdzi drugiego człowieka, ale na pokaz wygłasza piękne, okągłe i pobożne słówka. Nie wiem jak tak można !
Boże Dziecie, przebacz !
@ xx
dnia 21.12.2011, 15:10
Ocena
komentarza:
3
jakie tam ono betlejemskie, w samej Polsce im trzy razy zgasło
@ lesmian.com
dnia 21.12.2011, 16:06
Ocena
komentarza:
7
Obłuda i hipokryzja.Cały rok robią społeczeństwo w bambuco,a przed Świętami wciskają złudną nadzieję dla naiwnych,potencjalnych wyborców.To ma byc osłoda za podwyższone podatki i inne daniny?Dziękuję...Wolę żeby przemówiły zwierzęta...
@ marian
dnia 22.12.2011, 08:08
Ocena
komentarza:
2
Nie tak dawno 100 lecie Harcerstwa i było wielu w tym kapłani a Na przyniesionym przez tychże Harcerzy Światło Betlejemskie niestety nie miał czasu Dziekan Jasielski a zarazem Proboszcza z Fary ! Czyżby już teraz był obowiązek aby harcerze zanieśli to światło do tegoż proboszcza a jak pamiętamy w poprzednich latach gdy było bardzo zimno i snieżno był - czyżby jakiś protest? Jak widzieliśmy OBECNOŚĆ PRZY OTWARCIU BIURA POSELSKIEGO BYŁA WAŻNA i tam ks. Dziekan był a czy Światło Betlejemskie niesione przez tych młodych ludzi jest mniej ważne? OJ NIEŁADNIE! Czyżby się obraził ks.Dziekan a może towarzystwo było niegodne lub nieodpowiednie dla jego osoby bo brakowało parlamentarzystów oraz innycxh protektorów i politykujących np z tytułami dr natomiast był Pan Burmistrz oraz Pan Wicekurator i inni co pomniejsi w stosunku do wymagań .Niestety nie jest tak tylko w przypadku tej sytuacji ale również w innych, dlatego wiele osób odnosi wrażenie że się towarzystwo strasznie spanoszyło a kiedyś jak pamiętamy nie byli tacy wielcy i krytykowali poprzedników że niby siedzą w polityce i obiecywali jak to by działali gdyby to oni byli! Powiedzieć można wprost chyba to właśnie jest politykierstwo niestety również kapłanów a niestety postępowanie niektórych z kapłanów jest nie najlepiej przyjmowane przez wierzących a co najgorsze daje argumenty i tematy do krytykowania i nawet napastliwości przeciwników kościoła . Szanowni Kapłani nie dziwicie się i nie pytajcie dlaczego liczba uczęszczających do kościoła maleje a tak wiele jest krytyki w stosunku do nas wierzących i praktykujacych a wiara w społeczeństwie wygląda tak a nie inaczej. Czyli należy nawrócenie zacząć od siebie .Jest to smutne dla mnie jako katolika ale również mieszkańca tego miasta, że powstają zupełnie niepotrzebnie takie sytuacje ale może ta przedświateczna refleksja będzie miała wpływ na przemyślenia i zmianę postępowania zarówno przez osoby świeckie jak też duchowne. A Panu Burmistrzowi za przyjęcie tegoż światła w imieniu nas wierzących mieszkańców Jasła ale chyba również w zastępstwie naszych "pasterzy" kapłanów nie mających czasu z serca dziękujemy. Wesołych Świąt dla wszystkich .
@ hmmmm
dnia 22.12.2011, 08:51
Ocena
komentarza:
-3
należało by zacząć od pytania czy ktoś księdza na tę uroczystość zaprosił!
@ marian
dnia 23.12.2011, 07:49
Ocena
komentarza:
3
do hmmmm. A to aż taki wielki jest ks. Dziekan a zarazem proboszcz, że aż go trzeba zapraszać. To potwierdza mój wcześniejszy wniosek, że chyba już ktoś tak obrósł w pióra, że trzeba go zapraszać. JAK SAMA NAZWA WSKAZUJE ŚWIATŁO BETLEJEMSKIE czyli powinien iść sam jako kapłan . Ale cóż nie czuje się widocznie związany ze wspólnotą dlatego czaka na jakieś zaproszenie. A mówiąc wprost - czy ludzi którzy tam przyszli ktoś zapraszał. Ot persona wielka . Niech się nie dziwią , że tyle głosów jest przeciw księżom i tyle osób wyśmiewa się z nas wierzących i praktykujących. Czy to żart czy kpina z nas zadając takie pytanie" ... czy go ktoś zaprosił".Aż się ciśnie na usta OJ NIEŁADNIE księże proboszczu dziekanie jasielski. A na mszę czy inne nabożeństwa też go chodzą zapraszać. Proszę nie kpić i trochę pokory w imię Chrystusa i jego nauk.
@ jestem z Jasła :)
dnia 22.12.2011, 23:44
Ocena
komentarza:
0
A gdzie się podział I Szczep Orląt?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ta zbrodnia na zawsze zmieniła Jasło. 80 lat temu naziści dokonali likwidacji jasielskiego getta

   

  80 lat temu, w Jaśle rozegrały się wydarzenia, które stanowią jedną z najtragiczniejszych kart w historii miasta i jego mieszkańców. W sierpniu 1942 r. w ramach zrealizowanej przez niemieckiego okupanta, zbrodniczej akcji o kryptonimie „Reinhardt”, przeprowadzono likwidację getta w Jaśle. Jasielscy Żydzi zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie czekała ich śmierć z rąk nazistowskich oprawców. W środę uczczono ich pamięć, podczas obchodów 5. Dnia Pamięci o społeczności jasielskich Żydów.

 • Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy podpisane. Polacy mogą już składać wnioski

   

  Przed kilkoma dniami Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą o dodatku węglowym. 16 sierpnia br. (wtorek) Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska, poinformowała z kolei, że podpisane zostało rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy. Oznacza to, że Polacy mogą składać już stosowne wnioski w swoich gminach.

 • „Tour de Konstytucja PL” zawita do Jasła

   

  20 sierpnia br. na płycie jasielskiego rynku odbędzie się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Tour de Konstytucja PL”. Wydarzenia organizowane przez fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, skupiają aktywistów, którym bliska jest idea społeczeństwa obywatelskiego oraz zasady demokratycznego państwa prawnego. Projekt, swoim patronatem objął były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który w najbliższą sobotę pojawi się w Jaśle.

 • Wiele twarzy pedagogiki

   

  Trwa gorący okres wybierania kierunku studiów i rekrutacji na Uczelnie. Wybierają świeżo upieczeni maturzyści i ci, którzy chcą podnieść swoje wykształcenie zyskując tytuł magistra. Możliwość podjęcia takich studiów jest także w Jaśle – jaką „magisterkę” można tutaj studiować?

 • W Jaśle świętowano 102. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

   

  Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W całym kraju odbywają się uroczystości państwowe i samorządowe, których celem jest upamiętnienie wiktorii, uznawanej za jedną z najbardziej chwalebnych w historii polskiego oręża. W Jaśle rozpoczęły się one mszą św. w intencji ojczyzny, odprawioną w Sanktuarium Św. Antoniego.

 • Kawaleryjskie święto na „łąkach hubalowych” w Jaśle

   

  Choć Święto Kawalerii Polskiej przypada na dzień 31 sierpnia, to już dzisiaj mieszkańcy Jasła mogli oglądać w akcji kawalerzystów, którzy za cel obrali sobie pielęgnowanie tradycji jazdy polskiej. W ramach tegorocznego Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" zaprezentowano między innymi pokaz musztry konnej oraz konkurs władania lancą i szablą. „Łąki hubalowe” odwiedziły również grupy rekonstrukcyjne, przywożąc z sobą uzbrojenie i wyposażenie pochodzące z okresu I i II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego.

 • Tak wygląda dziś Wojsko Polskie. Na jasielskim runku odbył się piknik wojskowy

   

  W minioną sobotę na płycie jasielskiego rynku odbył się piknik wojskowy okazji obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Żołnierze zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu wybranych oddziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W efekcie, sobotnie popołudnie z Wojskiej Polskim postanowiły spędzić tłumy jaślan. Największym zainteresowaniem cieszył się czołg Leopard 2A5.

 • Kierowcy pomstują na utrudnienia w ruchu spowodowane remontami dróg. Posypały się pierwsze mandaty

   

  Remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja w Jaśle (DK28) oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szkolnej z ul. Chopina i ul. Grota – Roweckiego sprawiają, że kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Niektórzy ignorują znaki zakazu. Tylko wczoraj, siedmiu kierujących zostało przez policjantów ukaranych mandatami karnymi. W związku z utrudnieniami, kierowcy poruszający się objazdami, zmuszeni są stać w korkach. Znacząco zwiększył się również ruch samochodów na osiedlu Gądki.

 • Wygraj bilety na MONSTER TRUCK SHOW w Jaśle!

   

  We wtorek 16 sierpnia do Jasła zawita ekipa Extrem Cascaders Team z MONSTER TRUCK SHOW. To gwarancja ponad godzinnej doskonałej zabawy. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są darmowe bilety na emocjonujący pokaz z wykonaniu kaskaderów i ich maszyn.

 • „Skoda Suchego” znów wyruszy w szczytnym celu na trasę rajdu „Złombol”

   

  Za niespełna miesiąc kilkaset, a może nawet ponad tysiąc załóg wyruszy na trasę kolejnej edycji rajdu ”Złombol”. Wśród nich znajdzie się ekipa „Skody Suchego”, dla której będzie to trzeci start w imprezie, z której dochód niezmiennie trafia domów dziecka w całej Polsce. Tym razem na Jolę i Krzyśka Rąpałów czeka przygoda z metą w oddalonej o niemal dwa tysiące kilometrów od Polski Albanii. Trasę liczącą łącznie 2500 kilometrów zamierzają przemierzyć starą, poczciwą skodą 120.

 • W Brzyskach powstał ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt

   

  W centrum Brzysk powstał ośrodek, w którym pomoc rannym i chorym zwierzętom, głównie ptakom niesie Robert Pogorzelski, miłośnik przyrody, pasjonat rodzimych gatunków zwierząt z ponad 30-letnim doświadczeniem. Pod jego opieką znajduje się obecnie 200 ptaków różnego gatunku.

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657