Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Światowy Dzień Rzucania Palenia

29

Palacze, którzy chcą skończyć z nałogiem próbują różnych sposobów. Jedni radzą sobie i rzucają go z dnia na dzień, inni mają słabość do dymka i znacznie trudniej jest im się z tym rozstać. Dzisiejszy dzień poświęcony był przypomnieniu palaczom, jakie konsekwencje dla nich niesie bierne palenie tytoniu.

Na płycie Rynku w Jaśle, Kołaczycach oraz w Nowym Żmigrodzie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozdawali ulotki informujące o tym, jakie spustoszenie w organizmie osoby palącej sieje nikotyna. Akcja wpisała się także w realizację ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta".

- W ramach tej akcji młodzież udziela informacji dotyczących szkodliwości palenia i negatywnego wpływu na stan zdrowia człowieka oraz o obowiązujących przepisach prawnych odnoszących się do miejsc objętych zakazem palenia. Ponadto rozdawane są ulotki oraz gadżety (m.in. opaski odblaskowe) związane z tą kampanią – zaznacza Anna Zima z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Jaśle w dziale Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. - Nikogo nie zmuszamy dorzucenia palenia, gdyż jest to indywidualna wola każdego człowieka. Jeśli chodzi o dyskryminowanie( palaczy – przyp. Red.) w sensie, że nie można palić w lokalach gastronomicznych, to nasza konstytucja mówi o ochronie zdrowia społeczeństwa, a więc przede wszystkim musimy chronić ich zdrowie. W przypadku, gdy palacz nie chce rozstać się z nałogiem i ma ochotę palić, musi wybrać do tego odpowiednie miejsce poza lokalem – dodaje.

W kampanię włączyło się Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Urząd Miasta w Kołaczycach oraz Młodzieżowa Rada Powiatu.

E- papierosy to nowa alternatywa

Osoby, które noszą się z zamiarem rzucenia palenia mają przed sobą nową alternatywę. W Jaśle są dostępne tak zwane elektroniczne papierosy, które nie posiadają substancji smolistych, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są znacznie oszczędniejsze niż zwykłe, klasyczne.

- E- papierosy są dużo tańsze od zwykłych analogicznych, a przede wszystkim są zdrowsze, zdecydowanie mniej szkodliwe. Początkowy zakup może wydawać sie dość dużym kosztem bo jest on rzędu od 100 do 300 zł, ale ich użytkowanie jest już tańsze. Na zwykłe papierosy zakładając, że pali się paczkę dziennie, wydaje się w granicach 350 zł. Na e-papierosy miesięcznie wydaje się nie więcej niż 80 zł – podkreśla Piotr Boczoń, właściciel sklepu z e-papierosami.

Sam dawniej palił zwykłe papierosy, dopóki nie spróbował elektronicznych. Dzięki temu wpadł na pomysł, by taki produkt udostępnić na rynku. Zauważył znaczną różnicę pomiędzy klasycznym a elektronicznym papierosem. - Byłem palaczem, ale zacząłem palić e-papierosy od listopada zeszłego roku. Próbowałem z czasem wypalić zwykłego, po miesiącu pół i wreszcie go wyrzuciłem. Przede wszystkim nie smakował i czuć było tramka w ustach. Człowiek się uwrażliwia i zwykłe papierosy po prostu brzydną – opowiada swoją historię z paleniem papierosów P. Boczoń.

Ciekawe jest to, że palacz może sobie wybrać smak liquidu do e-papierosa. Dostępnych jest ponad 100 smaków, w tym owocowych, o smaku napojów alkoholowych i wiele innych. Ludzie powoli zaczynają się przekonywać, że jest to wygodne zarówno dla osób niepalących, które nie znoszą unoszącego się dymu i wstrętnego zapachu i tych, chcących skończyć z nałogiem.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 15.11.2012, 22:23 , Tagi: UM Jasło, Jasło, Powiat Jasło, Adam Kmiecik, Andrzej Czernecki, Małgorzata Salacha
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ PiS-man
dnia 15.11.2012, 23:00
Ocena
komentarza:
7
E-papierosy, wibratory, dmuchane lale - do czego ten postęp ludzkość doprowadzi?
@ trykający
dnia 16.11.2012, 00:57
Ocena
komentarza:
8
Wystarczy zauwazyc ze od klinku dni na forach i portalach nachalny spam producentów i sprzedawcow e-papierosów , prostacki na ktory daja sie nabierac ludzie . Tu widze tez nie zabrakło reklamy .
Ale o czym to ja chciałem ... aaaa ma ktos ognia ?
@ janusz
dnia 16.11.2012, 06:39
Ocena
komentarza:
4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ kasia
dnia 16.11.2012, 12:50
Ocena
komentarza:
5
Z tych wymienionych przedmiotów najlepszy jest wibrator! Tylko baterie się tak szybko wyczerpują...
@ dragoness
dnia 18.11.2012, 13:42
Ocena
komentarza:
0
Mówią, że wibrator to wszystkie zalety mężczyzny, a żadnej wady ;-) Natomiast e-papieros to jedynie ukłon w stronę niepalących, bo nikotyna nadal pozostaje trucizną.
@ :)
dnia 15.11.2012, 23:28
Ocena
komentarza:
5
Nie pij Pepsi, bo wyżera wątrobę, nie jedz chipsów, utyjesz. Nie pij gazowanego. Po piwie brzuch rośnie. Po ciastkach wypadną ci zęby, nie pij wódki, wpadniesz w nałóg. Nie onanizuj się bo masz grzech. Nie głosuj na PiS, bo Jarek będzie premierem
@ lapierduku
dnia 16.11.2012, 06:41
Ocena
komentarza:
9
Ta dziewczynka na pierwszym zdjeciu po prawej stronie jest śliczniutka :-) Zakochalem sie w niej :-)
@ xxxx
dnia 19.11.2012, 10:06
Ocena
komentarza:
6
obie fajne, to laski z budowlanki
@ byku
dnia 15.11.2012, 23:37
Ocena
komentarza:
4
żyj zdrowo, wpadnij pod pirata drogowego...
@ Superbohater Człowiek-Wonsz
dnia 16.11.2012, 00:08
Ocena
komentarza:
8
Stwierdza sie, że wszystko jest niezdrowe i powoduje raka. Jednak nadal można to produkować bez żadnych oporów. Niech UE wprowadzi prawo zakazujące produkcji w trosce o zdrowie obywateli wszystkich narodów. No właśnie...Nie da się... Za dużo kasy stracenia. Biznes jest biznes.
@ Gela
dnia 16.11.2012, 00:11
Ocena
komentarza:
2
Gela namawia !!! haha

:)
@ Jarek
dnia 16.11.2012, 00:12
Ocena
komentarza:
2
A Jarek Nie słucha i pali Dalej!
@ Gela
dnia 16.11.2012, 00:13
Ocena
komentarza:
2
Ale Prawie Nie Pali ! No ! :D
@ Jarek
dnia 16.11.2012, 00:14
Ocena
komentarza:
2
Prawie prawie robi róznice !!! :P
@ lapierduku
dnia 16.11.2012, 06:46
Ocena
komentarza:
-2
Zadne to wyjscie! Ktos kto nie chce palic niech stara sie to zrobic dobrze a nie przecbodzic z syfu w syf! Aha i jeszcze jedno jezeli palę 5 papjerosow dziennie to juz nie powinienem siegac po e-papierosa bo mi sie to nie oplaci finansowo? Handlowiec z tego goscia zaden!
@ kasia
dnia 16.11.2012, 09:01
Ocena
komentarza:
2
do czego to doszło że portal jasielski w wiadomościach zajmuje się reklamą sklepu
@ Niech sie ktoś wpisze co pali e papieros
dnia 16.11.2012, 11:03
Ocena
komentarza:
4
Też zamierzam rzucić palenie,bo już nie wyrabiam finansowo.Czy ten e papieros daje kopa??Czy tak samo go czuc w gardle i w plucach?/
Krótko mowiąc czy gryzie tak jak trzeba??
@ e - papieros
dnia 16.11.2012, 11:43
Ocena
komentarza:
3
Nie daje absolutnie żadnego kopa, zaspokaja tylko potrzebę zajęcia czymś rąk. Nieprawdą jest, że wydaje się mniej kasy! Nieustannie też trzeba doładowywać baterię, co bywa kłopotliwe. Ale NAJWAŻNIEJSZE: nie wiadomo czy e-papierosy nie są BARDZIEJ szkodliwe od zwykłych, bo nie ma na ten temat wiarygodnych badań. W sumie - do bani! I coś mi się zdaje, że nie są tak całkowicie legalne, ale to już zupełnie inny problem...
@ Andrezi
dnia 16.11.2012, 11:21
Ocena
komentarza:
-5
E-papieros o odpowiedniej mocy, zapewnia doznania o niebo lepsze niż zwykły papieros!
Gdy znajomi próbują "wziąć bucha" z mojego e-papierosa, przeważnie skutkuje to u nich chwilowym kaszlem ;)
Jednak pamiętajmy o jednym: Nie dajmy się zdominować przez świat elektroniki! Zawsze w gronie znajomych sięgajmy po zwykłego papierosa i delektujmy się pięknymi chwilami spędzonymi w świecie realnym! :)
@ jonasz
dnia 16.11.2012, 11:33
Ocena
komentarza:
2
Ja mam e-fajka z tego sklepu i jestem z niego bardzo zadowolony, już od dwóch miesięcy nie paliłem zwykłego i co najważniejsze - w ogóle mnie do tych śmierdziuchów nie ciągnie! Nie chcę robić kryptoreklamy, ale naprawdę polecam e-papierosy!
@ :D
dnia 16.11.2012, 12:34
Ocena
komentarza:
2
Drodzy pełni krytycyzmu komentatorzy... chciałbym tylko powiedzieć, że najwiecej do powiedzenia ma ten kto albo nigdy nie probował albo kieruje sie opinia innych. E-papierosy to nie witaminki ale napewno sa o wiele zdrowsze niz zwykle fajki, tutaj mamy doczynienia z jedna substancja szkodliwa(czyt. nikotyna) a nie ponad 400stoma innymi zwiazkami ktorymi naszprycowane sa zwykle. Jesli chodzi o potwierdzenie jakosci - byly sa i beda prowadzone badania, ktore jednak wykazuja mniej szkodluiwy wplyw e-papierosow na palacza niz te zwykle. Ja sam od dłuższego czasu uzywam E i jestem bardzo zadowolony, chocby z racji tego ze mam grubszy portfel;) Pozdrawiam!!
@ e - papieros
dnia 18.11.2012, 13:03
Ocena
komentarza:
0
szkodliwość papierosów odkryto po pół wieku ich istnienia ;) a i to nie wszyscy lekarze byli zgodni co do tego czy korzyści nie przewyższają strat ;) e-papierosy to nie jedna substancja!!! zresztą czystą nikotyną to można co najwyżej mszyce truć ;)
@ Pigway
dnia 16.11.2012, 14:12
Ocena
komentarza:
1
na fladze polski podobnie jak na paczce papierosów powinno widnieć ostrzeżenie ministra: mieszkanie w tym kraju może powodować śmierć lub ciężkie problemy ze zdrowiem
@ dragoness
dnia 18.11.2012, 13:38
Ocena
komentarza:
0
Jeszcze tu jesteś? Cały świat stoi przed tobą otworem, polaku (z pełną świadomością z małej litery)
@ felek
dnia 16.11.2012, 19:22
Ocena
komentarza:
0
[...] sie z takimi dniami
@ miras
dnia 19.11.2012, 22:26
Ocena
komentarza:
0
Ale jest i karygodne nieprzestrzeganie przepisów USTAWY o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
z dnia 9 listopada 1995 r.
przez funkcjonariuszy policji – Rewir Dzielnicowych
wynajmujących pomieszczenia służbowe od Wspólnoty Mieszkaniowej w Jaśle przy ulicy Kochanowskiego 2 (blok), a także wielu interesantów odwiedzających Rewir Dzielnicowych ,gdzie na schodach wejściowych i we wnęce do tegoż refiru utworzono swoistą sobie palarnie papierosów przez pełną dobę i dym tytoniowy zatruwa życie właścicielom mieszkań , tak że nie mogą otworzyć sobie okien,gdyż dym przedostaje się do mieszkań i tam czyni spustoszenie zdrowotne dzieci i osób dorosłych zmuszając od wdychania ponad 40 rakotwórczych substancji jak: aresen,chlorek winylu,ciała smołowate,cyjanowodór, fenole,formaldehyd,metanol i wiele innych substancji , a jest ich ponad 4000, a także i po paleniu rzucających tzw, pety na schody, chodnik i trawnik, które rozkładając się wydzielają też trujące i nieprzyjemne w zapachu substancje.
Jest to czynione zapewne za zgodą Komendata Powiatowego Policji obecnego jak i poprzednich – mimo wielu próśb o niepalenie i wyznaczenie sobie palarni , dalej się zatruwa mieszkańców.
http/prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-9-listopada-1995-r-o-ochronie-zdrowia-przed-nastepstwami-uzywania-tytoniu-i-wyrobow-tytoniowych/

A palenie tytoniu w pomieszczeniach zakładu jest zagrożone karą wg.art 13 pkt 2
Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5
podlega karze grzywny do 500 zł.
A ponadto z tego samego art.13 pkt 1 ust.2

2) będąc właścicielem lub zarządzającym obiektem lub środkiem transportu,
wbrew przepisom art. 5 ust. 1a, nie umieszcza informacji o zakazie palenia
tytoniu
podlega karze grzywny do 2 000 zł.

Właściciele mieszkań Wspólnoty Mieszkaniowej w Jaśle przy ul.Kochanowskiego 2

PS. o innych karygodnych zachowaniach funkcjonariuszy policji z Rewiru Dzielnocowych w Jasle ul.Kochanowskiego 2 blok następnym razem...
@ Niepalacy
dnia 24.11.2012, 12:31
Ocena
komentarza:
0
A jak by tak np. zrobić zamiast papierosów które przede wszystkim zmuszają innych do wdychania smrodu zrobić strzykawki z czystą nikotyną, i taki palacz by sobie dawał w żyłę nikomu nie szkodząc ?! Ilekroć razy mijam "kopciuchów idących chodnikiem i zaspokajających swój głód narkotyczny ? Czemu nie mówi się o tym NARKOTYK ? I taki ćpun ma w nosie że idzie dziecko, że osoba chora na astmę lub inne schorzenia dróg oddechowych. On ma nałóg i musi go zaspokajać gdziekolwiek, szkoda że w trakcie spania jakoś wytrzymuje.
Mam taki pomysł żeby kupić baardzo śmierdzące substancje w sprayu i jak taki nikotynowy ćpun musi blisko nas (np. na koncercie) zaspokoić swój głód to rozpraszać wtedy nasz zapach aby zwrócić uwagę jak to jest przyjemnie wąchać coś czego sobie nie życzymy, skoro jemu wolno to i nam też, ciekawe jak wytrzyma wtedy.
Dlaczego narkotyki nie wolno bo uzależniają a nikotynę wolno ?!
@ gościówa
dnia 18.12.2012, 17:16
Ocena
komentarza:
6
Ten Piotr Boczoń jest zboczony ;/
@ kokoko
dnia 10.07.2013, 15:06
Ocena
komentarza:
-1
...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657