Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Światowy Dzień Rzucania Palenia

29

Palacze, którzy chcą skończyć z nałogiem próbują różnych sposobów. Jedni radzą sobie i rzucają go z dnia na dzień, inni mają słabość do dymka i znacznie trudniej jest im się z tym rozstać. Dzisiejszy dzień poświęcony był przypomnieniu palaczom, jakie konsekwencje dla nich niesie bierne palenie tytoniu.

Na płycie Rynku w Jaśle, Kołaczycach oraz w Nowym Żmigrodzie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rozdawali ulotki informujące o tym, jakie spustoszenie w organizmie osoby palącej sieje nikotyna. Akcja wpisała się także w realizację ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta".

- W ramach tej akcji młodzież udziela informacji dotyczących szkodliwości palenia i negatywnego wpływu na stan zdrowia człowieka oraz o obowiązujących przepisach prawnych odnoszących się do miejsc objętych zakazem palenia. Ponadto rozdawane są ulotki oraz gadżety (m.in. opaski odblaskowe) związane z tą kampanią – zaznacza Anna Zima z Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Jaśle w dziale Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. - Nikogo nie zmuszamy dorzucenia palenia, gdyż jest to indywidualna wola każdego człowieka. Jeśli chodzi o dyskryminowanie( palaczy – przyp. Red.) w sensie, że nie można palić w lokalach gastronomicznych, to nasza konstytucja mówi o ochronie zdrowia społeczeństwa, a więc przede wszystkim musimy chronić ich zdrowie. W przypadku, gdy palacz nie chce rozstać się z nałogiem i ma ochotę palić, musi wybrać do tego odpowiednie miejsce poza lokalem – dodaje.

W kampanię włączyło się Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Urząd Miasta w Kołaczycach oraz Młodzieżowa Rada Powiatu.

E- papierosy to nowa alternatywa

Osoby, które noszą się z zamiarem rzucenia palenia mają przed sobą nową alternatywę. W Jaśle są dostępne tak zwane elektroniczne papierosy, które nie posiadają substancji smolistych, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są znacznie oszczędniejsze niż zwykłe, klasyczne.

- E- papierosy są dużo tańsze od zwykłych analogicznych, a przede wszystkim są zdrowsze, zdecydowanie mniej szkodliwe. Początkowy zakup może wydawać sie dość dużym kosztem bo jest on rzędu od 100 do 300 zł, ale ich użytkowanie jest już tańsze. Na zwykłe papierosy zakładając, że pali się paczkę dziennie, wydaje się w granicach 350 zł. Na e-papierosy miesięcznie wydaje się nie więcej niż 80 zł – podkreśla Piotr Boczoń, właściciel sklepu z e-papierosami.

Sam dawniej palił zwykłe papierosy, dopóki nie spróbował elektronicznych. Dzięki temu wpadł na pomysł, by taki produkt udostępnić na rynku. Zauważył znaczną różnicę pomiędzy klasycznym a elektronicznym papierosem. - Byłem palaczem, ale zacząłem palić e-papierosy od listopada zeszłego roku. Próbowałem z czasem wypalić zwykłego, po miesiącu pół i wreszcie go wyrzuciłem. Przede wszystkim nie smakował i czuć było tramka w ustach. Człowiek się uwrażliwia i zwykłe papierosy po prostu brzydną – opowiada swoją historię z paleniem papierosów P. Boczoń.

Ciekawe jest to, że palacz może sobie wybrać smak liquidu do e-papierosa. Dostępnych jest ponad 100 smaków, w tym owocowych, o smaku napojów alkoholowych i wiele innych. Ludzie powoli zaczynają się przekonywać, że jest to wygodne zarówno dla osób niepalących, które nie znoszą unoszącego się dymu i wstrętnego zapachu i tych, chcących skończyć z nałogiem.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 15.11.2012, 22:23 , Tagi: UM Jasło, Jasło, Powiat Jasło, Adam Kmiecik, Andrzej Czernecki, Małgorzata Salacha
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ PiS-man
dnia 15.11.2012, 23:00
Ocena
komentarza:
7
E-papierosy, wibratory, dmuchane lale - do czego ten postęp ludzkość doprowadzi?
@ trykający
dnia 16.11.2012, 00:57
Ocena
komentarza:
8
Wystarczy zauwazyc ze od klinku dni na forach i portalach nachalny spam producentów i sprzedawcow e-papierosów , prostacki na ktory daja sie nabierac ludzie . Tu widze tez nie zabrakło reklamy .
Ale o czym to ja chciałem ... aaaa ma ktos ognia ?
@ janusz
dnia 16.11.2012, 06:39
Ocena
komentarza:
4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ kasia
dnia 16.11.2012, 12:50
Ocena
komentarza:
5
Z tych wymienionych przedmiotów najlepszy jest wibrator! Tylko baterie się tak szybko wyczerpują...
@ dragoness
dnia 18.11.2012, 13:42
Ocena
komentarza:
0
Mówią, że wibrator to wszystkie zalety mężczyzny, a żadnej wady ;-) Natomiast e-papieros to jedynie ukłon w stronę niepalących, bo nikotyna nadal pozostaje trucizną.
@ :)
dnia 15.11.2012, 23:28
Ocena
komentarza:
5
Nie pij Pepsi, bo wyżera wątrobę, nie jedz chipsów, utyjesz. Nie pij gazowanego. Po piwie brzuch rośnie. Po ciastkach wypadną ci zęby, nie pij wódki, wpadniesz w nałóg. Nie onanizuj się bo masz grzech. Nie głosuj na PiS, bo Jarek będzie premierem
@ lapierduku
dnia 16.11.2012, 06:41
Ocena
komentarza:
9
Ta dziewczynka na pierwszym zdjeciu po prawej stronie jest śliczniutka :-) Zakochalem sie w niej :-)
@ xxxx
dnia 19.11.2012, 10:06
Ocena
komentarza:
6
obie fajne, to laski z budowlanki
@ byku
dnia 15.11.2012, 23:37
Ocena
komentarza:
4
żyj zdrowo, wpadnij pod pirata drogowego...
@ Superbohater Człowiek-Wonsz
dnia 16.11.2012, 00:08
Ocena
komentarza:
8
Stwierdza sie, że wszystko jest niezdrowe i powoduje raka. Jednak nadal można to produkować bez żadnych oporów. Niech UE wprowadzi prawo zakazujące produkcji w trosce o zdrowie obywateli wszystkich narodów. No właśnie...Nie da się... Za dużo kasy stracenia. Biznes jest biznes.
@ Gela
dnia 16.11.2012, 00:11
Ocena
komentarza:
2
Gela namawia !!! haha

:)
@ Jarek
dnia 16.11.2012, 00:12
Ocena
komentarza:
2
A Jarek Nie słucha i pali Dalej!
@ Gela
dnia 16.11.2012, 00:13
Ocena
komentarza:
2
Ale Prawie Nie Pali ! No ! :D
@ Jarek
dnia 16.11.2012, 00:14
Ocena
komentarza:
2
Prawie prawie robi róznice !!! :P
@ lapierduku
dnia 16.11.2012, 06:46
Ocena
komentarza:
-2
Zadne to wyjscie! Ktos kto nie chce palic niech stara sie to zrobic dobrze a nie przecbodzic z syfu w syf! Aha i jeszcze jedno jezeli palę 5 papjerosow dziennie to juz nie powinienem siegac po e-papierosa bo mi sie to nie oplaci finansowo? Handlowiec z tego goscia zaden!
@ kasia
dnia 16.11.2012, 09:01
Ocena
komentarza:
2
do czego to doszło że portal jasielski w wiadomościach zajmuje się reklamą sklepu
@ Niech sie ktoś wpisze co pali e papieros
dnia 16.11.2012, 11:03
Ocena
komentarza:
4
Też zamierzam rzucić palenie,bo już nie wyrabiam finansowo.Czy ten e papieros daje kopa??Czy tak samo go czuc w gardle i w plucach?/
Krótko mowiąc czy gryzie tak jak trzeba??
@ e - papieros
dnia 16.11.2012, 11:43
Ocena
komentarza:
3
Nie daje absolutnie żadnego kopa, zaspokaja tylko potrzebę zajęcia czymś rąk. Nieprawdą jest, że wydaje się mniej kasy! Nieustannie też trzeba doładowywać baterię, co bywa kłopotliwe. Ale NAJWAŻNIEJSZE: nie wiadomo czy e-papierosy nie są BARDZIEJ szkodliwe od zwykłych, bo nie ma na ten temat wiarygodnych badań. W sumie - do bani! I coś mi się zdaje, że nie są tak całkowicie legalne, ale to już zupełnie inny problem...
@ Andrezi
dnia 16.11.2012, 11:21
Ocena
komentarza:
-5
E-papieros o odpowiedniej mocy, zapewnia doznania o niebo lepsze niż zwykły papieros!
Gdy znajomi próbują "wziąć bucha" z mojego e-papierosa, przeważnie skutkuje to u nich chwilowym kaszlem ;)
Jednak pamiętajmy o jednym: Nie dajmy się zdominować przez świat elektroniki! Zawsze w gronie znajomych sięgajmy po zwykłego papierosa i delektujmy się pięknymi chwilami spędzonymi w świecie realnym! :)
@ jonasz
dnia 16.11.2012, 11:33
Ocena
komentarza:
2
Ja mam e-fajka z tego sklepu i jestem z niego bardzo zadowolony, już od dwóch miesięcy nie paliłem zwykłego i co najważniejsze - w ogóle mnie do tych śmierdziuchów nie ciągnie! Nie chcę robić kryptoreklamy, ale naprawdę polecam e-papierosy!
@ :D
dnia 16.11.2012, 12:34
Ocena
komentarza:
2
Drodzy pełni krytycyzmu komentatorzy... chciałbym tylko powiedzieć, że najwiecej do powiedzenia ma ten kto albo nigdy nie probował albo kieruje sie opinia innych. E-papierosy to nie witaminki ale napewno sa o wiele zdrowsze niz zwykle fajki, tutaj mamy doczynienia z jedna substancja szkodliwa(czyt. nikotyna) a nie ponad 400stoma innymi zwiazkami ktorymi naszprycowane sa zwykle. Jesli chodzi o potwierdzenie jakosci - byly sa i beda prowadzone badania, ktore jednak wykazuja mniej szkodluiwy wplyw e-papierosow na palacza niz te zwykle. Ja sam od dłuższego czasu uzywam E i jestem bardzo zadowolony, chocby z racji tego ze mam grubszy portfel;) Pozdrawiam!!
@ e - papieros
dnia 18.11.2012, 13:03
Ocena
komentarza:
0
szkodliwość papierosów odkryto po pół wieku ich istnienia ;) a i to nie wszyscy lekarze byli zgodni co do tego czy korzyści nie przewyższają strat ;) e-papierosy to nie jedna substancja!!! zresztą czystą nikotyną to można co najwyżej mszyce truć ;)
@ Pigway
dnia 16.11.2012, 14:12
Ocena
komentarza:
1
na fladze polski podobnie jak na paczce papierosów powinno widnieć ostrzeżenie ministra: mieszkanie w tym kraju może powodować śmierć lub ciężkie problemy ze zdrowiem
@ dragoness
dnia 18.11.2012, 13:38
Ocena
komentarza:
0
Jeszcze tu jesteś? Cały świat stoi przed tobą otworem, polaku (z pełną świadomością z małej litery)
@ felek
dnia 16.11.2012, 19:22
Ocena
komentarza:
0
[...] sie z takimi dniami
@ miras
dnia 19.11.2012, 22:26
Ocena
komentarza:
0
Ale jest i karygodne nieprzestrzeganie przepisów USTAWY o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
z dnia 9 listopada 1995 r.
przez funkcjonariuszy policji – Rewir Dzielnicowych
wynajmujących pomieszczenia służbowe od Wspólnoty Mieszkaniowej w Jaśle przy ulicy Kochanowskiego 2 (blok), a także wielu interesantów odwiedzających Rewir Dzielnicowych ,gdzie na schodach wejściowych i we wnęce do tegoż refiru utworzono swoistą sobie palarnie papierosów przez pełną dobę i dym tytoniowy zatruwa życie właścicielom mieszkań , tak że nie mogą otworzyć sobie okien,gdyż dym przedostaje się do mieszkań i tam czyni spustoszenie zdrowotne dzieci i osób dorosłych zmuszając od wdychania ponad 40 rakotwórczych substancji jak: aresen,chlorek winylu,ciała smołowate,cyjanowodór, fenole,formaldehyd,metanol i wiele innych substancji , a jest ich ponad 4000, a także i po paleniu rzucających tzw, pety na schody, chodnik i trawnik, które rozkładając się wydzielają też trujące i nieprzyjemne w zapachu substancje.
Jest to czynione zapewne za zgodą Komendata Powiatowego Policji obecnego jak i poprzednich – mimo wielu próśb o niepalenie i wyznaczenie sobie palarni , dalej się zatruwa mieszkańców.
http/prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-9-listopada-1995-r-o-ochronie-zdrowia-przed-nastepstwami-uzywania-tytoniu-i-wyrobow-tytoniowych/

A palenie tytoniu w pomieszczeniach zakładu jest zagrożone karą wg.art 13 pkt 2
Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5
podlega karze grzywny do 500 zł.
A ponadto z tego samego art.13 pkt 1 ust.2

2) będąc właścicielem lub zarządzającym obiektem lub środkiem transportu,
wbrew przepisom art. 5 ust. 1a, nie umieszcza informacji o zakazie palenia
tytoniu
podlega karze grzywny do 2 000 zł.

Właściciele mieszkań Wspólnoty Mieszkaniowej w Jaśle przy ul.Kochanowskiego 2

PS. o innych karygodnych zachowaniach funkcjonariuszy policji z Rewiru Dzielnocowych w Jasle ul.Kochanowskiego 2 blok następnym razem...
@ Niepalacy
dnia 24.11.2012, 12:31
Ocena
komentarza:
0
A jak by tak np. zrobić zamiast papierosów które przede wszystkim zmuszają innych do wdychania smrodu zrobić strzykawki z czystą nikotyną, i taki palacz by sobie dawał w żyłę nikomu nie szkodząc ?! Ilekroć razy mijam "kopciuchów idących chodnikiem i zaspokajających swój głód narkotyczny ? Czemu nie mówi się o tym NARKOTYK ? I taki ćpun ma w nosie że idzie dziecko, że osoba chora na astmę lub inne schorzenia dróg oddechowych. On ma nałóg i musi go zaspokajać gdziekolwiek, szkoda że w trakcie spania jakoś wytrzymuje.
Mam taki pomysł żeby kupić baardzo śmierdzące substancje w sprayu i jak taki nikotynowy ćpun musi blisko nas (np. na koncercie) zaspokoić swój głód to rozpraszać wtedy nasz zapach aby zwrócić uwagę jak to jest przyjemnie wąchać coś czego sobie nie życzymy, skoro jemu wolno to i nam też, ciekawe jak wytrzyma wtedy.
Dlaczego narkotyki nie wolno bo uzależniają a nikotynę wolno ?!
@ gościówa
dnia 18.12.2012, 17:16
Ocena
komentarza:
6
Ten Piotr Boczoń jest zboczony ;/
@ kokoko
dnia 10.07.2013, 15:06
Ocena
komentarza:
-1
...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Egzaminatorzy z WORD w Krośnie są na L4. Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane

   

  W poniedziałek egzaminatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie nie stawili się do pracy. Przyczyną ich braku obecności w pracy są zwolnienia lekarskie. Taka sytuacja ma miejsce niemal w całej Polsce. Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów poinformowało, że trwa protest egzaminatorów, którzy domagają się m.in. zmian w systemie egzaminowania i podwyżki wynagrodzeń.

 • Sąd przesłuchał kolejnych świadków w sprawie śmierci Joanny Paszyńskiej

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle odbyła się kolejna rozprawa Szymona N. kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oskarżonego o nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia 32-letniej kobiety, Joanny Paszyńskiej. Sędzia przesłuchała kolejnych świadków.

 • CKE podała wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie szkół w powiecie jasielskim z wynikiem zbliżonym do średniej krajowej

   

  Przed kilkoma dniami Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki majowego egzaminu ósmoklasisty. Z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 60% możliwych do zdobycia punktów. Z matematyką nie poszło im już tak dobrze. Wynik to 57%. Najlepiej ósmoklasiści wypadli na egzaminie z języka angielskiego uzyskując średnio 67% punktów. Jak na tym tle wypadli uczniowie szkół podstawowych w powiecie jasielskim?

 • „Prozioki” w Skołyszynie. Na scenie Chłopcy Placu Broni i Piękni i Młodzi

   

  Prozioki na dobre powróciły do Skołyszyna. Impreza plenerowa, której pierwsza edycja odbyła się przed pięcioma laty, przyciągnęła na skołyszyński stadion sportowy tłumy mieszkańców gminy i okolic. Ni zabrakło degustacji podkarpackiego przysmaku, serwowanego na różne sposoby. Na scenie wystąpili między innymi Chłopcy z Placu Broni oraz Piękni i Młodzi.

 • Operetka „Kraina Uśmiechu” na wielkim ekranie w kinie Helios Krosno

   

  Kino Helios Krosno, po raz kolejny postanowiło uraczyć swoich widzów wydarzeniem kulturalnym przez duże „K”. W cyklu Helios na Scenie, na dużym ekranie będzie można zobaczyć operetkę Ferenca Lehára - „Kraina Uśmiechu” z Piotrem Beczałą, jednym z najlepszych obecnie tenorów na świecie, w roli księcia Su-Czonga.

 • Mundurowi zagrali w piłkę. Reprezentacja Służby Więziennej bezkonkurencyjna w turnieju służb

   

  W minioną sobotę na boisku trawiastym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle przy ul. Sikorskiego, rozegrano Turniej Piłkarski Służb Mundurowych Powiatu Jasielskiego. W rywalizacji wzięło udział sześć zespołów. Triumfowali funkcjonariusze Służby Więziennej. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, w tym pokaz pracy czworonogiego „funkcjonariusza” Straży Ochrony Kolei, czy też pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków.

 • Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z początku XX w. wymaga pilnej renowacji

   

  Przy skrzyżowaniu ulic Floriańskiej z Metzgera w Jaśle, stoi zabytkowa figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba oraz postument, na którym jest ona usytuowana, wymaga pilnej renowacji. Prace konserwatorsko-remontowe mają rozpocząć się po podpisaniu stosownej umowy pomiędzy Miastem Jasłem, które udzieliło na ten cel dotacji a Skarbem Państwa oraz wyłonieniu wykonawcy.

 • Edukując, mówią „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych

   

  Tylko w 2021 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 194 zdarzeń. Zginęły w nich 43 osoby. Na torach zabija pośpiech, brawura i brak rozsądku. Z myślą o ochronie tego, co najważniejsze, życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego oraz pieszych, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”. 

 • Swego nie znacie… Zaplanuj wakacyjny wypoczynek w Winnicy Dwie Granice pod Jasłem

   

  Planując wakacyjny wypoczynek, warto zwrócić uwagę nie tylko na oferty nadmorskich kurortów, czy też hoteli w podtatrzańskich miejscowościach. Może się okazać, że miejsce, w którym z łatwością zaczerpniemy oddechu i naładujemy akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego, znajduje się tuż pod nosem.

 • Potrącenie rowerzysty w Dębowcu. 67-latka uratował kask

  Dzisiaj około godziny 10. w Dębowcu na drodze powiatowej relacji Jasło-Folusz doszło do potrącenia rowerzysty. Kierujący jednośladem 67-letni mężczyzna z obrażeniami głowy i barku trafił do jasielskiego szpitala. Droga w miejscu zdarzenia jest obecnie zablokowana.

 • Zajazd Pod Brzozami w Foluszu. Zaproszenie macie wszyscy!

   

  To chyba najciekawiej usytuowane miejsce w powiecie jasielskim w którym można dobrze spędzić czas. Nawet, kiedy intensywnie świeci słońce.

 • „Nikomu niepotrzebna”. Mieszkańcy Wolicy protestują przeciwko planom budowy nowej drogi

   

  Mieszkańcy Wolicy pod Jasłem protestują przeciwko budowie nowej drogi. Mają za złe władzom samorządowym, że nie chcą z nimi rozmawiać na temat realizacji inwestycji, która ich zdaniem jest niepotrzebna i irracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Pod petycją adresowaną do władz gminy Jasło, swój sprzeciw wobec budowy drogi według projektowanego wariantu, złożyło ponad 200 mieszkańców wsi. 

 • RCKiK w Rzeszowie zwraca się z prośbą o honorowe oddawanie krwi. Pilnie potrzebna krew pełna grup minusowych

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwraca się z prośbą do mieszkańców całego województwa podkarpackiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie mają bardzo niskie stany magazynowe krwi grupy 0 RhD(-) oraz B RhD(-).

 • Gminy oszczędzają wodę i apelują o rozsądne jej wykorzystywanie

  Susza doskwiera coraz bardziej. Niewielkie opady deszczu nie rekompensują braku wody, a wiele gmin w Polsce apeluje o jej oszczędzanie. Od dwóch miesięcy o tym wspomina gmina Tarnowiec. W ostatnim czasie dołączyły do niej gminy Skołyszyn i Dębowiec, które zwróciły się do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657