Święto Ciała i Krwi Pańskiej w Jaśle
11
W czwartek w całym kraju odbywały się uroczystości Bożego Ciała. W Jaśle mszy świętej, odprawionej na placu przy kościele Farnym przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski. Po nabożeństwie ulicami Jasła przeszła procesja, podczas której modlono się przy czterech ołtarzach.



W tym roku Święto Ciała i Krwi Pańskiej przypadło na 3 czerwca. Tego dnia w 1963 roku na oczach całego świata umierał papież Jan XXIII, nazwany papieżem dobroci i uśmiechu. Zawołaniem jego pontyfikatu stały się słowa ewangelii: „Aby wszystkich zgromadzić w jedno”. Jan XXIII objął tron na stolicy Piotrowej już jako staruszek i niewielu uważało, że jest w stanie czegokolwiek dokonać. Jednak w 1959 roku na zakończenie modlitw o zjednoczenie chrześcijan ogłosił, że zamierza zwołać Sobór, który będzie otwarciem okien kościoła. 11 października w 1962 roku rozpoczął się trwający 3 lata Sobór Watykański II, który zapoczątkował zmiany w Kościele Katolickim: nowa formuła mszy świętej, ekumenizm i nowe spojrzenie na świat.
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

- Dzisiaj przychodzimy na ten plac, że dla nas wierzących w XXI wieku, pełnym technicznych osiągnięć i wyznajemy, że Eucharystia jest źródłem, z którego czerpiemy siłę i moc, ufność i nadzieję, w którym jest nasze życie, nasza nadzieja i nasza przyszłość umacniana ciągle przez jej sprawowanie. Zdążamy równocześnie do Niebieskiej Eucharystii, przed Boży Majestat, aby z aniołami i świętymi wielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który był, który jest i który przychodzi – mówił podczas homilii ksiądz biskup Edward Białogłowski.
W słowie bożym nawiązał także do trwającego Roku Kapłaństwa. - W tym roku w sposób szczególny dziękujemy za życie, posługę, służbę, zaangażowanie gorliwość kapłanów, a jednocześnie przywołujemy prośbę Zbawiciela: „Proście Pana Żniwa, aby wysłał robotników na swoje żniwo. Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”. Dlatego dzisiaj dziękując i radując się kapłanami życiem i posługą równocześnie prosimy, aby nie zabrakło kapłanów, Eucharystii sprawowanej pośród nas, żebyśmy mieli łatwy dostęp do tego cudu, który się dzieje każdego dnia na ołtarzach całego świata – powiedział biskup.
Rok Kapłaństwa trwa od 10 czerwca 2009 roku i zakończy się Światowym Spotkaniem Kapłańskim na placu Świętego Piotra 11 czerwca br.
W Roku Kapłańskim zostanie opublikowane także dyrektorium dla spowiedników i kierowników duchowych. Ponadto zaprezentowany zostanie zbiór wypowiedzi Ojca Świętego Benedykta XVI dotyczących życia i misji kapłanów w czasach współczesnych.



Po mszy, ulicami miasta przeszła procesja, podczas której wierni modlili się przy czterech ołtarzach. Przy ostatnim, przed kościołem ojców Franciszkanów biskup udzielił błogosławieństwa.
(kp)



W tym roku Święto Ciała i Krwi Pańskiej przypadło na 3 czerwca. Tego dnia w 1963 roku na oczach całego świata umierał papież Jan XXIII, nazwany papieżem dobroci i uśmiechu. Zawołaniem jego pontyfikatu stały się słowa ewangelii: „Aby wszystkich zgromadzić w jedno”. Jan XXIII objął tron na stolicy Piotrowej już jako staruszek i niewielu uważało, że jest w stanie czegokolwiek dokonać. Jednak w 1959 roku na zakończenie modlitw o zjednoczenie chrześcijan ogłosił, że zamierza zwołać Sobór, który będzie otwarciem okien kościoła. 11 października w 1962 roku rozpoczął się trwający 3 lata Sobór Watykański II, który zapoczątkował zmiany w Kościele Katolickim: nowa formuła mszy świętej, ekumenizm i nowe spojrzenie na świat.
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek 60 dni po Wielkanocy.

- Dzisiaj przychodzimy na ten plac, że dla nas wierzących w XXI wieku, pełnym technicznych osiągnięć i wyznajemy, że Eucharystia jest źródłem, z którego czerpiemy siłę i moc, ufność i nadzieję, w którym jest nasze życie, nasza nadzieja i nasza przyszłość umacniana ciągle przez jej sprawowanie. Zdążamy równocześnie do Niebieskiej Eucharystii, przed Boży Majestat, aby z aniołami i świętymi wielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który był, który jest i który przychodzi – mówił podczas homilii ksiądz biskup Edward Białogłowski.
W słowie bożym nawiązał także do trwającego Roku Kapłaństwa. - W tym roku w sposób szczególny dziękujemy za życie, posługę, służbę, zaangażowanie gorliwość kapłanów, a jednocześnie przywołujemy prośbę Zbawiciela: „Proście Pana Żniwa, aby wysłał robotników na swoje żniwo. Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”. Dlatego dzisiaj dziękując i radując się kapłanami życiem i posługą równocześnie prosimy, aby nie zabrakło kapłanów, Eucharystii sprawowanej pośród nas, żebyśmy mieli łatwy dostęp do tego cudu, który się dzieje każdego dnia na ołtarzach całego świata – powiedział biskup.
Rok Kapłaństwa trwa od 10 czerwca 2009 roku i zakończy się Światowym Spotkaniem Kapłańskim na placu Świętego Piotra 11 czerwca br.
W Roku Kapłańskim zostanie opublikowane także dyrektorium dla spowiedników i kierowników duchowych. Ponadto zaprezentowany zostanie zbiór wypowiedzi Ojca Świętego Benedykta XVI dotyczących życia i misji kapłanów w czasach współczesnych.



Po mszy, ulicami miasta przeszła procesja, podczas której wierni modlili się przy czterech ołtarzach. Przy ostatnim, przed kościołem ojców Franciszkanów biskup udzielił błogosławieństwa.
(kp)
